مسیر جاری: صفحه اصلی/مقالات/مهدی باوری/رویکرد روایی/توقیعات حضرت/توقیع امام زمان (عج) پیرامون کفر غالیان
• چرا بحث امامت حضرت مهدی (عج) به‌طور صریح در قرآن نیامده است؟
• وظیفه یک شیعه منتظر ظهور امام زمان (عج) در شب یلدا چیست؟
• شبهه: تنها نامى از مهدى بر جاى مانده و هیچ کس، بهره‌اى از او نبرده است!
• قضاوت و داورى امام مهدى علیه السلام در دوران ظهور چگونه خواهد بود؟
• امام مهدى علیه السلام در کجا زندگى مى‌کند؟
• عوامل تأثیرگذار در تشدید جوّ شبهات مهدویت کدامند و شرایط پاسخ‌گویی به آنها چیست؟
• دیدگاه دکتر عدّاب محمود الحمش درباره‌ احادیث مهدویت را بیان و در صورت لزوم نقد نمایید.
• آیا ابن خلدون، احادیث مهدویت را انکار کرده است؟
• آیا علمای اهل سنت، طول عمر امام زمان (عج) را بعید می‌دانند؟!
• طرح مباحث مهدویت چه ضرورتی دارد؟ چرا بایستی به این امر اهتمام بورزیم؟
• نهم ربیع الاول، جشن آغاز امامت امام زمان است یا جشن عیدالزهرا ؟
• این‌که در حدیث آمده: اگر امام نباشد زمین اهلش را فرو می‌برد، با غیبت امام سازگاری ندارد!
• آیه 55 سوره نور چگونه بر ظهور موعود جهانی دلالت دارد؟
• نمونه‌ای از روایات اهل‌بیت (ع) درباره غیبت حضرت مهدی (عج) را بیان کنید.
• آیا امام صادق علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام باقر علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام سجاد علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام کاظم علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام جواد علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام هادى علیه‌ السلام از غیبت حضرت مهدى علیه‌ السلام خبر داده‌اند؟
توقیع امام زمان (عج) پیرامون کفر غالیان
توقیع مبارک امام زمان (عج) به محمّد بن علی بن هلال کرخی
توقیع امام زمان (عج) پیرامون کفر غالیان

و ممّا خرج عن صاحب الزمان صلوات الله علیه رداً علی الغلاة من التوقیع جواباً لکتاب کتب الیه علی یدی محمد بن علی بن هلال الکرخی:
از جمله توقیعاتی که از طرف مقام مقدّس حضرت ولی عصر، صلوات‌الله‌علیه، در ردّ غُلات شیعه و در پاسخ عریضه محمد بن علی بن هلال کرخی شرف صدور یافته، این توقیع است که ترجمه آن ذیلاً به نظر خوانندگان گرامی می‌رسد:

 

یا محمد بن علی،‌ تعالی الله و جلّ عما یصفون، سبحانه و بحمده، لیس نحن شرکاءه فی علمه و لا فی قدرته بل لا یعلم الغیب غیره کما قال فی محکم کتابه تبارکت اسماؤه «قل لا یعلم من فی السموات و الارض الغیب الا الله» (1) و أنا و جمیع آبائی من الاولین، آدم و نوح و ابراهیم و موسی و غیرهم من النبیین و من الآخرین محمد رسول‌الله و علی بن ابی‌طالب و غیرهم ممن مضی من الائمة صلوات‌الله‌علیهم‌اجمعین الی مبلغ ایامی و منتهی عصری، عبیدالله عزوجل.
یقول الله عزوجل «و من اعرض عن ذکری فان له معیشة ضنکاً و نحشره یوم القیامة اعمی * قال رب لم حشرتنی اعمی و قد کنت بصیراً * قال کذلک اتتک آیاتنا فنسیتها و کذلک الیوم تنسی.»
(2)
یا محمد بن علی، قد آذانا جهلاء الشیعة و حمقاؤهم و من دینه جناح البعوضة ارجح منه، فاشهد الله الذی لا اله الا هو و کفی به شهیداً و رسوله محمداً (ص) و ملائکته و انبیائه و اولیائه (ع) و اشهدک و اشهد کل من سمع کتابی هذا،‌ انا بریء الی الله و الی رسوله ممن یقول انا نعلم الغیب و نشارکه فی ملکه او یحلنا محلاً سوی المحل الذی رضیه الله لنا و خلفنا له او یتعدی بنا عما قد فسرته لک و بینته فی صدر کتابی و اشهدکم أن کل من نبرأ منه فإنّ الله یبرأ منه و ملائکته و رسله و اولیاؤه.
و جعلت هذا التوقیع الذی فی هذا الکتاب أمانة فی عنقک و عنق من سمعه أن لا یکتمه لاحد من موالی و شیعتی حتی یظهر علی هذا التوقیع الکل من الموالی، لعلّ الله عزّوجلّ یتلافاهم فیرجعون الی دین الله الحق و ینتهون عما لا یعلمون منتهی أمره و لا یبلغ منتهاه، فکل من فهم کتابی و لا یرجع الی ما قد أمرته و نهیته فقد حلت علیه اللّعنة من الله و ممن ذکرت من عباده الصالحین.
(3)

 

ای محمّد بن علی! خداوند متعال بالاتر از آن است که به وصف آمده و او را حمد و ثنا گویند. ما خاندان رسالت شریک در علم خداوند و قدرت او نیستیم، بلکه غیب و علم به آن مختصِّ ذات پاک اوست، چنان‌که در قرآن مجیدش فرموده است: «ای حبیبم! بگو غیب در آسمان‌ها و زمین مختصِّ ذات پاک خداوند است.»
من و همه آباء و اجداد گرامی‌ام از اولین -آدم و نوح، ابراهیم و موسی و دیگر پیامبران الهی- و از آخرین -محمد و علی و دیگر بزرگواران از ائمه معصومین، سلام‌الله‌علیهم‌اجمعین- تا امروز که نوبت امامت به من رسیده است، همگی بندگان خدا هستیم و خداوند بزرگ در قرآنش فرموده است: «کسی که از ذکر و یاد من اعراض کند (روی برگرداند)، معیشت او ضنک و سخت بوده، در قیامت نابینا محشور خواهد شد. او می‌گوید: خداوندا! چرا مرا نابینا محشور کردی در حالی که من بینا بودم؟ خداوند می‌فرماید: تو آیات ما را تکذیب نمودی ما نیز تو را به دست فراموشی سپردیم.»
ای محمّد بن علی! نادانان شیعه و نابخردان آن‌ها موجب آزار و اذیت ما خاندان وحی را فراهم می‌کنند و افرادی که دینشان به اندازه یک بال مگس ارزش ندارد، باعث ناراحتی ما هستند.
من خداوند بزرگ را که خدایی جز او نیست به شهادت می‌گیرم و البته او برای شهادت، کافی است و هم‌چنین حبیبش محمد (ص) و ملائکه و پیامبران او و نیز تو و هرکس را که فرمان من به او برسد گواه می‌گیرم که از افرادی که می‌گویند علم غیب نزد ماست و ما در آفرینش موجودات شریک هستیم، و ما را از محلّی که خداوند برای ما قرار داده و راضی است بالاتر می‌برند، بیزارم. هم‌چنین از کسانی که از آنچه برای تو بیان کردم (بندگی خداوند) و از آنچه در ابتدای نامه‌ام بدان اشاره کردم گامی فراتر بروند، بیزارم و اینان البتّه گرفتار سخط و عذاب الهی خواهند بود. و من تو را گواه می‌گیرم که هرکس که ما از او بیزاری جوییم، خداوند و ملائکه و فرستادگانش و اولیای الهی نیز از او بیزار خواهند بود.
[ای محمّد بن علی!] این توقیع را به عنوان امانت به گردن تو و هرکه نامه من به او برسد قرار دادم و مکلّف هستید که محتوای این فرمان را به همه‌ی دوستان و شیعیان من برسانید. شاید خداوند متعال به آن‌ها توفیق عنایت فرماید و در سایه‌ی بهره‌برداری از کلمات من، به سوی دین حقّ برگردند و از آنچه نمی‌دانند، دست بردارند. پس هرکس از شیعیان و دوستان ما از مضمون فرمان من در این توقیع آگاهی یافت و به آن‌چه در این فرمان بیان شده است عمل نکرد سزاوار لعنت خداوند و ملائکه و فرستادگان و اولیای او خواهد بود.

 

توضیح:
خواننده گرامی! آنچه از خلاصه این فرمان به دست می‌آید و باید به آن توجه داشت و عمل کرد دو اصل است:
1- این‌که همه انبیاء و اولیاء، بنده خدا هستند تمام قدرت‌های مادّی و معنوی آنها (ولایت تکوینی و تشریعی) از آن خداوند است.
2- همه‌ی دوستان خاندان رسالت، بندگی خداوند را بر هرچیزی باید مقدّم دارند.

 

پی‌نوشت‌ها:
1- سوره نمل (27)، آیه65.
2- سوره طه (20)، آیات127-124.
3- طبرسی، الاحتجاج، ج2، ص473، ط بیروت.

منبع: خادمی شیرازی، محمّد، (1387)، تحفه امام مهدی، تهران، نشر موعود عصر (عج).

کلمات کلیدی
توقیع ، امام زمان ، غلات ، غالیان ، ولی عصر ، شیعه ، جهلای شیعه ، ولایت ، علم غیب ، خاندان رسالت ، محمد بن علی بن هلال کرخی
ارسال نظر شما