مسیر جاری: صفحه اصلی/مقالات/مهدی زیستی/رویکرد دعا محور/ادعیه مربوط به حضرت/دعای ندبه/فرزند نشانه‌های به یادگار مانده
• چرا بحث امامت حضرت مهدی (عج) به‌طور صریح در قرآن نیامده است؟
• وظیفه یک شیعه منتظر ظهور امام زمان (عج) در شب یلدا چیست؟
• شبهه: تنها نامى از مهدى بر جاى مانده و هیچ کس، بهره‌اى از او نبرده است!
• قضاوت و داورى امام مهدى علیه السلام در دوران ظهور چگونه خواهد بود؟
• امام مهدى علیه السلام در کجا زندگى مى‌کند؟
• عوامل تأثیرگذار در تشدید جوّ شبهات مهدویت کدامند و شرایط پاسخ‌گویی به آنها چیست؟
• دیدگاه دکتر عدّاب محمود الحمش درباره‌ احادیث مهدویت را بیان و در صورت لزوم نقد نمایید.
• آیا ابن خلدون، احادیث مهدویت را انکار کرده است؟
• آیا علمای اهل سنت، طول عمر امام زمان (عج) را بعید می‌دانند؟!
• طرح مباحث مهدویت چه ضرورتی دارد؟ چرا بایستی به این امر اهتمام بورزیم؟
• نهم ربیع الاول، جشن آغاز امامت امام زمان است یا جشن عیدالزهرا ؟
• این‌که در حدیث آمده: اگر امام نباشد زمین اهلش را فرو می‌برد، با غیبت امام سازگاری ندارد!
• آیه 55 سوره نور چگونه بر ظهور موعود جهانی دلالت دارد؟
• نمونه‌ای از روایات اهل‌بیت (ع) درباره غیبت حضرت مهدی (عج) را بیان کنید.
• آیا امام صادق علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام باقر علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام سجاد علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام کاظم علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام جواد علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام هادى علیه‌ السلام از غیبت حضرت مهدى علیه‌ السلام خبر داده‌اند؟
فرزند نشانه‌های به یادگار مانده
نسب‌شناسی امام زمان (عج) در دعای ندبه (2)
فرزند نشانه‌های به یادگار مانده نویسنده: علی اصغر همتیان

تنظیم و ویرایش: سایت حرف آخر

یا ابن السنن المشهورة / یا ابن المعالم الماثورة / یا ابن المعجزات الموجودة / یا ابن الدلائل المشهودة
ای فرزند سنت‌های مشهور و آشکار! / ای زاده‌ی آثار و نشانه‌های رسیده و به یادگار مانده! / ای پسر معجزاتی که موجود بوده و در دسترس همگان است! / ای فرزند دلایل و راهنماهای مشهود و ملموس!

 

«ای فرزند سنت‌های مشهور و آشکار!» یا ابن السنن المشهورة.

 

سنت‌های پسندیده مشهوری که در میان مردم رواج یافته است و همگی اهتمام به انجام آنها دارند، همه از برکت خاندان پیامبر (ص) و آبا و اجداد طاهر امام زمان (ع) است! این سنت‌های مشهور و رواج یافته، یادگار آن عزیزان، و دست پروردگان آنان است.
مقصود از «سنن مشهوره» مجموعه قوانین الهی و آسمانی اعم از احکام، اخلاق، دعاها، زیارات و آداب و رسوم است که ائمه معصوم (ع) آنها را در بین افراد بشر رواج داده‌اند.

 

«ای فرزند آثار و نشانه‌های رسیده و به یادگار مانده!»؛ یا ابن المعالم المأثورة.

 

انسان در اصول دین و فروعات آن با سؤالات و ابهامات بسیاری مواجه است. نحوه‌ی ارتباط انسان با خداوند و تعامل با دیگران از جمله مسایلی است که بشر به تنهایی نمی‌تواند راه حلی برای آن بیابد. تمام این پرسش‌ها و ابهامات را «دین»، در قالب قرآن، سیره و رفتار ائمه معصوم (ع) پاسخ داده است؛ بنابراین آنچه بشر و به خصوص مسلمانان از «دین» و «آثار بندگی خدای تعالی» دارند همه به برکت خاندان پاک و طاهر امام زمان علیهم السلام می‌باشد.
آری آثار دیانت و نشانه‌های دین و ایمان که هم اکنون در میان امت اسلامی باقی مانده همه از برکات خاندان و اجداد طاهر ولی الله اعظم ارواحناه فداه است، به طوری که اگر آنها نبودند از علم الهی و آثار ایمان چیزی باقی نمانده بود.

 

«ای فرزند معجزاتی که موجود بوده و در دسترس همگان است!»، یا ابن المعجزات الموجودة.

 

این جمله هم مانند بعضی از جملات قبل به صورت استعاره آمده است. چون در واقع برای معجزه نمی‌توان فرزندی قایل شد. مگر آن‌که بگوییم ای فرزند صاحبان معجزه! یا این که بگوییم: ای فرزند کسانی که امر خارق‌العاده از آنها سر می زد که دیگران از آوردن، مثل آن عاجز بودند!
گرچه می‌توان گفت شخص پیامبر (ص) و علی (ع) در آن عصر جاهلی با آن همه علم و دانش، تقوا و شایستگی برای تلقی وحی، خود معجزه‌اند؛ چرا که آن محیط قدرت پرورش چنین شایستگی‌هایی را نداشت و برخاستن این بزرگواران از آن محیط خود معجزه است.
برای پیامبر اکرم (ص) معجزات بی‌شماری است که در کتب تاریخی همه یا اکثر آنها ضبط شده است. مثلاً قطب راوندی در جلد اول کتاب «خرایج» 260 معجزه از معجزات رسول خدا (ص) را ذکر کرده است و گفته‌اند: این تعداد را ایشان ذکر کرده و نوشته است، نه این‌که منحصر به اینها باشد.
مطلبی که باید مورد توجه قرار داد، این است که: اگر کسی بپرسد: معجزات پیامبر (ص) با رحلت ایشان پایان یافته اند؛ پس چرا در متن دعا «معجزات موجوده!» آمده است؛ باید گفت: بزرگترین معجزه پیامبر اکرم (ص) قرآن کریم معجزه‌ای باقی و جاویدان است و این معجزه جاوید حامل معجزات گوناگون و متعدّد و زنده دیگر است. نمونه‌هایی از آن شامل: اعجاز در فصاحت، بلاغت، نظم، اسلوب اخبار غیبی که بسیاری از آنها واقع شده و مصون ماندن آن از تحریف با آن همه توطئه و...؛ می باشند.
امام رضا (ع) درمورد قرآن مجید می‌فرمایند: قرآن حبل الله المتین است. قرآن عروة الوثقی است. با زمان فرسوده نمی‌شود. چون برای زمان خاصی قرار داده نشده است. (عیون اخبار الرضا، ج2، ص130)
قرآن همین امروز نیز دعوت به تحدّی می‌کند و معجزه بودن خود را اثبات می‌نماید. علاوه بر این مرقد رسول گرامی و ائمه اطهار امروز نیز همچنان قبله‌گاه مشتاقان و ارادتمندان آنها می‌باشند و همواره معجزات آنها باقی و شفابخش و مرهم آلام عاشقان آنها بوده است.

 

«ای فرزند دلایل و راهنماهای مشهود و قابل لمس!»؛ یا ابن الدلائل المشهودة.

 

«دلایل»، هم شامل معجزات می‌شود و هم غیر آن. دلایل «نبوّت» و «امامت» به اندازه‌ای است که از حدّ شمارش خارج است. و امامان معصوم (ع) خود هریک دلیلی از دلایل حقانیت اسلام و قرآن کریم هستند.
علم، زهد و سیره عملی ائمه؛ دلایل روشن و مشهودی بر حقانیت مکتب مقدس اسلام بوده و یکی از ادلّه اربعه‌ای که فقهای شیعه برای استنباط حکم الهی و شرعی بدان استشهاد می‌کنند، سنّت است که اعم از قول، فعل و تقریر پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصوم (ع).
در حال حاضر کرامت‌ها و معجزه‌های صادره از روح مقدس پیامبر (ص) و ائمه معصوم (ع) و فرزندان و نوادگان آنها، همه جزء «دلائل» است.
از طرف دیگر جماعت‌های فراوانی با رویت جلوه‌ای از جمال آن بزرگواران، یا دست یافتن به گوشه‌هایی از علم سرشارشان و یا مشاهده اخلاق و سیره آنها و درک عظمت روحی آنان، به سوی حق گرویدند و اسلام آوردند. همه این ها خود از «دلایل» هستند.
ادامه دارد...

قسمت قبلی این مقاله  ؛  قسمت بعدی این مقاله

منبع: شرح فراق: شرحی نو بر دعای ندبه، تهران: بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج).

کلمات کلیدی
امام زمان ، دعای ندبه ، سنن مشهوره ، معجزه پیامبر ، اعجاز قرآن ، کرامت ، سنّت ، قرآن کریم
ارسال نظر شما