مسیر جاری: صفحه اصلی/پرسش و پاسخ/انتظار و وظایف منتظران/منتظران و رسالتها/بسترها و راه‌های گسترش فرهنگ مهدوی چیست؟
• چرا بحث امامت حضرت مهدی (عج) به‌طور صریح در قرآن نیامده است؟
• وظیفه یک شیعه منتظر ظهور امام زمان (عج) در شب یلدا چیست؟
• شبهه: تنها نامى از مهدى بر جاى مانده و هیچ کس، بهره‌اى از او نبرده است!
• قضاوت و داورى امام مهدى علیه السلام در دوران ظهور چگونه خواهد بود؟
• امام مهدى علیه السلام در کجا زندگى مى‌کند؟
• عوامل تأثیرگذار در تشدید جوّ شبهات مهدویت کدامند و شرایط پاسخ‌گویی به آنها چیست؟
• دیدگاه دکتر عدّاب محمود الحمش درباره‌ احادیث مهدویت را بیان و در صورت لزوم نقد نمایید.
• آیا ابن خلدون، احادیث مهدویت را انکار کرده است؟
• آیا علمای اهل سنت، طول عمر امام زمان (عج) را بعید می‌دانند؟!
• طرح مباحث مهدویت چه ضرورتی دارد؟ چرا بایستی به این امر اهتمام بورزیم؟
• نهم ربیع الاول، جشن آغاز امامت امام زمان است یا جشن عیدالزهرا ؟
• این‌که در حدیث آمده: اگر امام نباشد زمین اهلش را فرو می‌برد، با غیبت امام سازگاری ندارد!
• آیه 55 سوره نور چگونه بر ظهور موعود جهانی دلالت دارد؟
• نمونه‌ای از روایات اهل‌بیت (ع) درباره غیبت حضرت مهدی (عج) را بیان کنید.
• آیا امام صادق علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام باقر علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام سجاد علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام کاظم علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام جواد علیه السلام از غیبت حضرت مهدى علیه السلام خبر داده‌اند؟
• آیا امام هادى علیه‌ السلام از غیبت حضرت مهدى علیه‌ السلام خبر داده‌اند؟

مهدویت اعتقادی حرکت آفرین، امید بخش، نشاط آور و باعث تلاش مضاعف در زندگی است. یأس و ناامیدی، خستگی و پوچ‌گرایی در آن راه ندارد.
فرهنگ مهدویت دو نوع رابطه ایجاد می‌کند رابطه‌ای با خود و رابطه‌ای با اجتماع.

الف. رابطه‌ شخصی:
یعنی ایجاد انگیزه برای زندگی بهینه و هدفمند و تلاش برای رسیدن به سعادت در دنیا و آخرت. فرهنگ مهدویت می‌تواند انسان را از پوچی و گمراهی نجات دهد زیرا امید به آینده‌ای روشن، شک و تردید در اصل زندگی را زایل ساخته و او را به حرکت در مسیر وامی‌دارد.
این فرهنگ قدرت تفکر در خود را افزایش داده انسان را به خود شناسی رهنمون می‌سازد. هم چنین او را در مقابل سختی‌ها مقاوم ساخته، آماده پذیرش خطرات زندگی می‌کند زیرا آینده برای او ابهامی ندارد «انسان مهدوی لحظات زندگی خود را در راه رضایت مهدی علیه السلام هزینه می‌کند و نهایت تلاش خود را برای تحقق عدالت در گفتار، رفتار و اخلاق خویش به کار می‌بندد.
این گوشه‌ای از تأثیر «فرهنگ مهدویت» در انسان است.

ب. رابطه‌ اجتماعی:
این رابطه در ابعاد مختلف کاربرد پیدا می‌کند:
1. رابطه با جامعه خانواده؛
2. رابطه با جامعه محل سکونت؛
3. رابطه با جامعه محل کار؛
4. رابطه با جامعه شهری؛
5. رابطه با جامعه کشوری؛
6. رابطه با جامعه جهانی.

1. فرهنگ مهدوی در خانواده:
رابطه فرد با خانواده بسیار اساسی و تعیین کننده است. اگر فرهنگ خانواده بر اساس تفکر مهدوی شکل بگیرد و افراد خانواده‌، خصوصا مدیریت سیاسی آن؛ یعنی پدر و مدیریت تربیتی آن یعنی مادر سعی در حاکمیت فرهنگ مهدوی در خانواده داشته باشند، آرامش و سعادت را برای خود به ارمغان می‌آورند. البته تحقق این راه‌کار باید با طرح و برنامه همراه باشد. برنامه‌های عبادی، تفریحی و فرهنگی در خانواده‌؛ همه باید به گونه‌ای باشد که یاد حضرت مهدی علیه السلام را در محیط خانه زنده کند و ولایت آن حضرت را بر رفتار‌ها حاکم سازد. مثلا مجالس دعای ندبه، توسل، ختم قرآن باید با توجه خاص به فرهنگ مهدوی در خانواده برگزار شود. رفتن به زیارتگاه یا مسجد جمکران نیز با برنامه‌ریزی خاص و به صورت خانوادگی و نه بر اساس عادت‌ها انجام گیرد. برنامه‌های ویژه برای به روز شدن یاد حضرت مهدی علیه السلام در خانواده‌ها باید در دستور کار مدیریت خانه قرار گیرد مثلا توجه به درس و فراگیری علوم، ورزش کردن، صله رحم، کمک به دیگران و در جهت قرب به امام زمان علیه السلام و کسب رضایت او.

2. فرهنگ مهدوی در محل سکونت:
انسان منتظر وظیفه دارد در محل زندگی خویش فرهنگ مهدویت را حاکم سازد. امروزه که جوامع از بافت کوچک سنتی به بافت بزرگ اجتماعی تبدیل شده است چنین اهدافی باید از طریق طرح و برنامه و به صورت نظام مند و سیستمی انجام شود تا بتواند بهترین تأثیر را بر جای گذارد.
شاید یک منتظر مهدوی با تلاش فردی خود در محل سکونت، بتواند تأثیرات کوتاه و مقطعی ایجاد نماید اما این کافی نیست و چه بسا در دراز مدت به فراموشی و یا مقابله شخصی دیگران منتهی شود. راه بهینه، ایجاد «ستاد فرهنگ مهدوی» در محل، با مشورت و همکاری سایر افراد و ایجاد و حاکم ساختن این فرهنگ بین افراد برای دراز مدت است. به عنوان مثال با مشورت دوستان نزدیک و راه‌کار‌های تبلیغی ویژه، رعایت نوبت در خرید راحتی نسبت به کودکان به صورت رسم و فرهنگ عمومی در محل درآورند. این می‌تواند نمونه‌ای زنده برای توجه دائمی اهالی، به اجرای عدالت کامل در جوامع باشد که از اهداف حکومت جهانی حضرت مهدی علیه السلام است.

3. فرهنگ مهدوی در محل کار:
این راه‌کار باید اول از خود فرد شروع شود. یعنی در نوع برخورد با محیط و نوع مسئولیتی که به عهده دارد و تعامل با افراد در محل کار، رعایت فرهنگ مهدوی ضروری است.
انسان منتظر در محل کار خویش باید نمونه‌ای از فرهنگ مهدوی را با رفتار خویش ارائه دهد. در مرحله بعد باید در افراد محیط کار خودش تأثیرگذاری کرده؛ در آن محیط، فرهنگ مهدوی را به صورت عمومی گسترش دهد. اگر چنین کا هایی عملی شود به مرور زمان نهاد‌های یک جامعه مهدوی خواهد شد و تأثیر بسیاری در حاکمیت این فرهنگ به عنوان الگوی اجتماعی ـ سیاسی خواهد داشت.

4. فرهنگ مهدوی در جامعه شهری:
مسئولانی که مدیریت شهری را به عهده دارند در حاکمیت فرهنگ مهدوی در شهر نقش اساسی را دارند. اگر مثلا مدیریت شهری راهکار‌هایی را برای اجرای عدالت در سطح شهر برنامه‌ریزی کرده اجرا نماید، تأثیر بسزایی در حاکمیت این فرهنگ و تعمیق فرهنگ مهدوی در جامعه شهری خواهد داشت.

5. فرهنگ مهدوی در کشور:
مدیریت سیاسی کشور می‌تواند با سوق دادن طرح‌ها به سوی حاکمیت فرهنگ مهدوی و اجرای عدالت قدم‌های مؤثری در این راستا بردارد. اگر اجرای عدالت مهدوی در دستور کار سیاستمداران کشور قرار گیرد، با اجرای برنامه‌هایی در این زمینه، مردم جامعه، بوی دل انگیز و مسرت بخش «عدالت مهدوی» را استشمام خواهند کرد. البته لازمه این مهم تثبیت و تعمیق فرهنگ مهدوی در تفکر و اعتقاد سیاستمداران کشور است.

6. فرهنگ مهدوی در جهان:
افرادی که دارای تفکر مهدوی هستند می‌توانند در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی و تربیتی به فراخور مسئولیت خود و بستر‌های فعالیت اجتماعی خویش در سایر کشور‌ها این فرهنگ را صادر نمایند و زمینه‌ اقبال عمومی و جهانی به سوی عدالت کامل و نهایی را در جهان فراهم نمایند.

برای گسترش «فرهنگ مهدوی» راه‌کار‌های زیر می‌تواند قابل اجرا باشد:
1. گسترش مطالعات در زمینه شناخت حضرت مهدی علیه السلام و شبهه شناسی و تعمیق اعتقاد و مهدویت؛
2. سوق دادن فعالیت‌های فرهنگی به سوی این موضوع از قبیل پایان‌نامه‌های حوزوی و دانشگاهی و برقراری کرسی‌های تدریس در حوزه و دانشگاه و نیز برگزاری مجالس عمومی و سمینار‌های فرهنگی در زمینه بهینه‌سازی فرهنگ مهدویت در جامعه؛
3. دشمن شناسی و ایجاد پایگاه‌های سیاسی ـ فرهنگی برای مقابله با نقشه‌های مهدی ستیز در سطح جامعه شهری، کشوری و جهانی؛
4. آموزش پایه‌ای از مهد کودک تا دوره‌های تحصیلی تکمیلی در زمینه فرهنگ مهدوی؛
5. ایجاد نهضت نرم‌افزاری برای تولید برنامه در جهت توسعه و گسترش فرهنگ مهدویت در کشور و جهان؛
6. برنامه‌ریزی در جهت تولید برنامه تلویزیونی و سینمایی و سوق دادن حرکت صدا و سیما به سوی زنده نگه داشتن فرهنگ مهدویت در بین مخاطبان؛
7. تولید و چاپ کتاب‌های مفید در سطوح مختلف سنی و انتشار آن در جامعه؛
8. برگزاری نمایشگاه‌هایی در زمینه‌های مختلف برای تعمیق فرهنگ مهدویت در جامعه مانند: نمایشگاه کتاب در محله، شهر، ادارات، مدارس و مکان‌های ویژه مانند جمکران، نمایشگاه عکس، هنر‌های دستی، نقاشی و غیره؛
9. ایجاد کتابخانه‌های تخصصی مهدویت در حوزه دانشگاه و مکان‌های ویژه؛
10. ایجاد مراکز تخصصی آموزشی ـ پژوهشی در مورد گسترش فرهنگ مهدویت.

برای آگاهی بیشتر به مجله انتظار شماره‌های 1 و 2 و 12 مراجعه شود.

کلمات کلیدی
فرهنگ مهدوی ، مهدویت ، اعتقاد ، خود شناسی ، زندگی ، خانواده ، فرهنگ خانواده ، سعادت ، یاد حضرت مهدی ، انسان منتظر ، محل سکونت ، محل کار ، جامعه مهدوی ، مسئولان ، عدالت مهدوی ، تفکر مهدوی
ارسال نظر شما