آموزش مبحث استوکیومتری در شیمی کنکور سراسری

 1. حرف آخر
 2. فیلم های آموزشی حرف آخر
 3. آموزش مبحث استوکیومتری در شیمی کنکور سراسری
2 دیدگاه

درس شیمی یکی از دروس تخصصی برای داوطلبان گروه ریاضی و تجربی است. این درس برای اکثر زیرگروه‌های رشته‌های تجربی و ریاضی از ضریب بالایی برخوردار است. درس شیمی در مقایسه با سایر درس‌های تخصصی در زیرگروه‌های مختلف، ضریب کمتری دارد. اما داوطلبان و دانش‌آموزان باید به این درس توجه زیادی داشته باشند تا بتوانند از تراز درس شیمی به عنوان یک آسانسور در رتبه نهایی خود استفاده کنند. یکی از مباحث درس شیمی که در کنکور سراسری از آن سوالات خوبی مطرح می‌شود، مبحث استوکیومتری است.

این مبحث در موسسه حرف آخر توسط استاد غلامحسین شیروانی تدریس می‌شود. استاد شیروانی تمامی مباحث شیمی دوره متوسطه دوم و کنکور را به داوطلبان و دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. روش‌های منحصربه‌فرد استاد شیروانی در تدریس شیمی به دانش‌آموزان و داوطلبان کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن درس شیمی را یاد بگیرند. حرف آخر در این مطلب مبحث استوکیومتری را به داوطلبان کنکور آموزش می‌دهد، سپس استاد شیروانی به صورت تصویری این مبحث را آموزش می‌دهد و مثال‌هایی را برای داوطلبان حل می‌کند.

استوکیومتری

سوالات شیمی کنکور برای داوطلبان گروه تجربی و ریاضی

 • تعداد سوالات شیمی در کنکور۳۵ سوال
 • ضریب درس: با توجه به زیر گروه‌ها متفاوت است
 •  مدت زمان پاسخگویی به سوالات شیمی در کنکور۳۵ دقیقه
 • مدت زمان پاسخگویی به هر سوال۶۰ ثانیه

استوکیومتری چیست؟

استوکیومتری یکی از شاخه‌های علم شیمی است که روابط کمی میان عناصر تشکیل دهنده مواد مرکب و عناصر آن‌ها را در واکنش‌های شیمیایی نشان می‌دهد. در واقع می‌توان گفت استوکیومتری نسبت‌های کمی بین دو یا چند ماده را مشخص می‌کند. داوطلبان و دانش‌آموزانی که این مبحث را می‌خواهند یاد بگیرند باید بر مفاهیم زیر تسلط داشته باشند:

 • داوطلبان و دانش‌آموزان باید معادلات متعادل کننده را یاد بگیرند.
 • داوطلبان باید با مفهوم تبدیل گرم و مول آشنا باشند.
 • داوطلبان باید جرم مولی را محاسبه کنند.
 • سوالات این مبحث نیاز به مهارت‌های ریاضی خاص دارد.
 • سوالات این بخش باید از طریق تناسب حل شود.
 • نحوه کار با جدول تناوبی را داوطلبان باید بدانند.

ضرایب استوکیومتری

داوطلبان باید به ضرایب استوکیومتری نیز در حل مسائل توجه داشته باشند. این ضرایب به اعدادی گفته می‌شود که در کنار اتم‌ها، یون‌ها و مولکول‌های یک واکنش نوشته می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید یکسان بودن عناصر واکنش دهنده‌ها و محصولات است. معمولا این ضرایب به صورت اعداد کسری یا صحیح در معادلات نوشته می‌شود. داوطلبان برای اینکه بتوانند محاسبات را به راحتی انجام دهند باید اعداد را به صورت اعداد صحیح یادداشت کنند.

نکات زیر را همیشه به یاد داشته باشید

هنگام حل محاسبات این مبحث همیشه نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • جرم محصولات با جرم واکنش‌ دهنده‌ها برابر است.
 • جرم یک عنصر با جرم ثابت عنصر دیگر در نسبت اعداد کامل ترکیب می‌شود.
 • تمامی نمونه‌های یک ترکیب شیمیایی دارای ترکیب اولیه هستند.

تدریس مبحث استوکیومتری توسط استاد غلامحسین شیروانی

داوطلبان کنکوری و دانش‌آموزان دوره متوسطه می‌توانند در ویدیو آموزشی زیر مبحث استوکیومتری را توسط استاد شیروانی و استاد منتظری آموزش ببینند. شما می‌توانید برای دیدن سایر ویدیوهای آموزشی اساتید موسسه حرف اخر به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید یا به قسمت ویدیوهای آموزشی در وبلاگ حرف آخر بروید. استاد شیروانی در ویدیو زیر مبحث استوکیومتری را به طور کامل همراه با حل سوال به داوطلبان آموزش می‌دهد:

شیمی با حرف آخر

داوطلبان گروه ریاضی و تجربی که می‌خواهند تراز بالایی برای درس شیمی در کنکور داشته باشند باید به مطالعه درس شیمی توجه ویژه‌ای داشته باشند. معمولا داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته‌های شیمی هستند باید تراز خوبی برای درس شیمی کسب کنند. اگر شما هم جزو داوطلبانی هستید که می‌خواهید تراز بالایی برای درس شیمی کسب کنید بهتر است با تدریس‌های استاد شیروانی درس شیمی را مطالعه کنید.

استاد شیروانی با استفاده از جدیدترین روش‌های آموزشی مباحث درس شیمی را به داوطلبان آموزش می‌دهد. تمامی داوطلبان چه آن‌هایی که سطح مبتدی هستند و چه داوطلبانی که تمامی مباحث را می‌دانند به راحتی با آموزش‌های استاد شیروانی درس شیمی را یاد می‌گیرند. اگر به دنبال کسب تراز بالا برای درس شیمی در کنکور سراسری هستید همین حالا به سراغ پکیج‌های شیمی حرف آخر بروید.

تماس با سایت رسمی و مرکزی حرف آخر و دریافت محصولات با تخفیف ویژه فقط کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید

۰۲۱۹۱۰۳۵۸۸۰

02191035880

02191035880

,

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست