تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

 1. حرف آخر
 2. اخبار کنکور
 3. تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟
1 دیدگاه

کنکور یکی از مهم‌ترین آزمون‌های تحصیلی برای تمامی داوطلبان محسوب می‌شود که آینده تحصیلی هر داوطلبی را مشخص می‌کند. با توجه به اعلام سازمان سنجش، کنکور 1402 همانند کنکور سال‌های اخیر برگزار نمی‌شود. نحوه برگزاری کنکور 1402 به یکی از موضوعات داغ این روزها تبدیل شده است و هر روز اطلاعات جدیدی در این مورد در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. کنکور 1402 با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است. همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان در مورد این کنکور ابهامات زیادی داشته باشند. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ذهن داوطلبان را درگیر می‌کند، نحوه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ است. تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چگونه است؟ معدل داوطلبان تا چه میزانی بر روی رتبه نهایی آن‌ها تاثیر می‌گذارد؟ تمامی این سوالات برای داوطلبان مبهم هستند و داوطلبان نمی‌دانند تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود.

بدون شک نحوه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ به یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های داوطلبان در مورد کنکور تبدیل شده است. معدل داوطلبان به راحتی می‌تواند رتبه نهایی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. نحوه تاثیر معدل در کنکور سال‌های اخیر به صورت تاثیر مثبت بود. این بدین معنی است که اگر داوطلبان معدل مناسبی داشتند، نمره آن‌ها بر روی سوابق تحصیلی لحاظ می‌شد. داوطلبانی که معدل مناسبی در امتحانات نهایی نداشتند، معدل آن‌ها بر روی رتبه نهایی لحاظ نمی‌شد. بنابراین نحوه تاثیر معدل در کنکور سال‌های اخیر به صورت مثبت بود. اما این شرایط برای کنکور 1402 صدق نمی‌کند. ما در این مطلب به سراغ بررسی نحوه تاثیر معدل در کنکور 1402 می‌رویم و اطلاعات مفیدی را در این مورد در اختیار داوطلبان قرار می‌دهیم.

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

تغییرات کنکور 1402

قبل از اینکه به سراغ چگونگی تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ برویم بهتر است با تغییرات کنکور 1402 بیشتر آشنا شویم. کنکور سال 1402 با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور، حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. این بدین معنی است که داوطلبان در کنکور سراسری دیگر به سوالات دروس عمومی پاسخ نمی‌دهند. دروس عمومی تنها بروی سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیر دارند و دیگر نقشی در سوالات کنکور ندارند. البته به این نکته توجه داشته باشید که دروس عمومی بر روی سوابق تحصیلی تاثیر دارند و نقش مهمی را برای داوطلبان ایفا می‌کنند.

حذف دروس عمومی تنها تغییر بزرگ کنکور 1402 نیست! زمان و نحوه برگزاری کنکور 1402 نیز تغییر پیدا کرده است. داوطلبان باید در دو مقطع زمانی دی ماه و تیر ماه در کنکور سراسری شرکت کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با مهم‌ترین تغییرات کنکور 1402 بیشتر آشنا شوید:

 • تغییر نحوه تاثیر معدل
 • حذف دروس عمومی از کنکور سراسری
 • برگزاری کنکور به صورت دو بار در سال
 • اعتبار نتایج کنکور تا 2 سال
 • حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری
 • امکان ترمیم معدل

زمان برگزاری کنکور سراسری 1402

همان طور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم زمان برگزاری کنکور در سال 1402 تغییر کرده است. داوطلبان تمامی گروه‌های آزمایشی قبل از کنکور 1402 تنها یک بار در آزمون سراسری شرکت می‌کردند. اما با توجه به تغییرات کنکور سراسری، کنکور 1402 و کنکور سال‌های بعد در دو مرحله برگزار می‌شوند. برنامه زمانی ثبت‌نام و برگزاری آزمون سراسری سال 1402 به صورت زیر است:

عنوان کنکور
زمان ثبت‌نام نوبت اول: 8 الی 1401/8/14

نوبت دوم: 15 الی 1402/1/21

زمان آزمون نوبت اول: پنجشنبه و جمعه

29 و 1401/10/30

نوبت دوم: چهارشنبه و پنجشنبه

14 الی 1402/4/15

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چگونه است؟

اولین سوالی که در مورد کنکور 1402 به ذهن هر داوطلبی می‌رسد، نحوه تاثیر معدل در کنکور 1402 است؟ نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟ تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت قطعی است. داوطلبان در کنکور سال‌های اخیر با تاثیر معدل به صورت مثبت روبه‌رو بودند. این بدین معنی است که اگر سوابق تحصیلی داوطلبان نمرات بالایی بود این نمرات بر روی نتیجه کنکور نیز تاثیر می‌گذاشت. اگر داوطلبی سابقه تحصیلی مناسبی نداشت، نمرات او بر روی نتیجه کنکور بی تاثیر بود. اما این شرایط در حال حاضر متفاوت است. تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت تاثیر قطعی و میزان 40 درصدی است. این بدین معنی است که نتیجه نهایی کنکور سراسری را سوابق تحصیلی داوطلبان با نمره 40 درصدی و نتیجه کنکور با نمره 60 درصدی تعیین می‌کند.

با توجه به آخرین اعلام سازمان سنجش، تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت 40 درصد قطعی است. البته به این شرایط توجه داشته باشید که این سوابق تحصیلی بر اساس نمرات دروس عمومی و تخصصی در امتحانات نهایی دوازدهم است. بنابراین تمامی داوطلبان گروه‌های آزمایشی نظام جدید با یک تاثیر معدل 40 درصدی قطعی روبه‌رو هستند. این تاثیر معدل بر اساس نمرات دروس عمومی و تخصصی در امتحانات نهایی دوازدهم است. تاثیر معدل در کنکور 1402 بر روی مدرک فارغ‌التحصیلان پایه دوازدهم که امتحانات آن‌ها به صورت نهایی برگزار می‌شود اعمال خواهد شد. اگر فردی مدرک دیپلم خود را قبل از سال 1384 گرفته باشد دیگر شامل قانون تاثیر معدل در کنکور 1402 نیست. نحوه تاثیر معدل در کنکور 1402 برای داوطلبان نظام قدیم و جدید به صورت زیر محاسبه می‌شود:

نحوه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲: داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم

همان طور که در قسمت بالا مطالعه کردید تاثیر معدل در کنکور 1402 برای داوطلبان نظام جدید به صورت قطعی و با تاثیر 40 درصدی است. این بدین معنی است که نمره داوطلبان نظام جدید بر اساس نمره 60 درصدی آزمون و 40 درصدی سوابق تحصیلی محاسبه می‌شود. اما تاثیر معدل در کنکور 1402 برای داوطلبان نظام قدیم متفاوت خواهد بود. داوطلبان نظام قدیم که دیپلم خود را از سال 1384 به بعد دریافت کرده‌اند شامل تاثیر مثبت 25 درصدی هستند. داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ دریافت کرده‌اند، شامل تاثیر مثبت 5 درصدی در کنکور سراسری هستند. شما می‌توانید در جدول زیر نحوه تاثیر معدل در کنکور 1402 را برای داوطلبان نظام قدیم و جدید مشاهد کنید:

نظام آموزشی داوطلبان تاثیر معدل
نظام قدیم داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد دریافت کرده‌اند 25 درصد با تاثیر مثبت
نظام قدیم داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ دریافت کرده‌اند 5 درصد با تاثیر مثبت
نظام جدید داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال ۱۳۹۸ به بعد دریافت کرده‌اند 40 درصد با تاثیر قطعی

چگونگی تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

با توجه به اعلام سازمان سنجش، تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت قطعی و با میزان 40 درصدی اعمال می‌شود. این بدین معنی است که نمرات دروس عمومی و تخصصی در امتحانات نهایی دوازدهم بر روی نتیجه کنکور داوطلبان تاثیر می‌گذارد. اما این تاثیر معدل تنها برای کنکور 1402 است. تاثیر معدل در کنکور در سال‌های بعد نیز تغییر خواهد کرد. تاثیر معدل تا کنکور 1404 بر اساس نمرات داوطلبان در امتحانات نهایی دوازدهم خواهد بود. اما این تاثیر در سال‌های بعدی تغییر خواهد کرد. شما می‌توانید تاثیر معدل در کنکور 1402 و کنکور سال‌های بعد آن را در جدول زیر مطالعه کنید:

کنکور پایه تحصیلی میزان تاثیر معدل
1402-1403 امتحانات نهایی دوازدهم 40 درصد با تاثیر قطعی
1403-1404 امتحانات نهایی دوازدهم 50 درصد با تاثیر قطعی
1404-1405 امتحانات پایه یازدهم و دوازدهم 60 درصد با تاثیر قطعی
1405-1406 امتحانات پایه دهم، یازدهم و دوازدهم 60 درصد با تاثیر قطعی

سوالات متداول در مور تاثیر معدل در کنکور 1402

1) تاثیر معدل در کنکور 1402 چگونه است؟

تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت تاثیر قطعی و 40 درصدی است.

2) تاثیر معدل در سال 1402 بر اساس نمرات کدام پایه تحصیلی است؟

تاثیر معدل بر اساس نمرات دروس عمومی و تخصصی در امتحانات نهایی دوازدهم محاسبه می‌شود.

3) آیا تاثیر معدل در کنکور 1402 برای داوطلبان نظام قدیم نیز اعمال می‌شود؟

خیر تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 تنها برای داوطلبان نظام جدید است. داوطلبان نظام قدیم تاثیر معدل مخصوص خود را خواهند داشت.

4) آیا معدل پایین در رتبه کنکور 1402 تاثیری دارد؟

بله سوابق تحصیلی بر روی رتبه داوطلبان تاثیر قطعی 40 درصدی دارند.

5) نتیجه کنکور سراسری تا چه مدت زمانی اعتبار دارد؟

با توجه به آخرین تغییرات در مورد نحوه برگزاری کنکور در سال 1402، نتیجه این آزمون سراسری تا 2 سال معتبر خواهد بود.

شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد کنکور 1402 به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید و از آخرین اخبار کنکور مطلع شوید. داوطلبان می‌توانند برای داشتن هر گونه اطلاعاتی در مورد دوره‌های حرف آخر با شماره تماس حرف آخر 02164035 تماس بگیرند.

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • ببخشید الان این تاثیر قطعی از کجا معلوم میشه که تاثیرش مثبت خواهد بود یا منفی؟با توجه به میانگین کشوری؟
  و اینکه الان یا این حال فرق بین معدل 19 و 20 چقدره؟فرق فضایی خواهد داشت؟
  میشه کلا یه نمونه با کارانامه ی فرضی کامل بگید؟
  ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نتیجه‌ای پیدا نشد.