نحوه مطالعه درس ریاضی چگونه است ؟ و چطور ریاضیات را یادبگیرم؟

خیلی از داوطلبان در درس ریاضی با مشکل عمده و گاها جدی مواجه هستند حتی برخی از دانش آموزان اصلا نحوه مطالعه درس ریاضی را نمیدانند چگونه است. برخی هم از بس در ریاضی مشکل دارند و با نحوه‌ مطالعه‌ درس ریاضی با چالش مواجه هستند که برای فرار از ریاضی پناه به رشته های دیگر از جمله انسانی میبرند. دراین درس باتوجه به ارزش بالای درس ریاضی و همچنین تراز آن و با توجه به سوالات بسیار داوطلبان به نکاتی درخصوص نحوه‌ مطالعه‌ درس ریاضی میپردازیم.

چگونه میتوانم ریاضیات را یاد بگیرم؟ نحوه مطالعه درس ریاضی چگونه است ؟

نحوه مطالعه درس ریاضی چگونه است ؟ و چطور ریاضیات را یادبگیرم؟

اگر یادتان باشد درخصوص نحوه مطالعه و عوامل و فاکتورهای موثر بر ان نکات اصولی و کلی برای همه مباحث قبلا گفتیم. یکی از نکات مهم برای یادگیری و مطالعه بکارگرفتن حواس پنجگانه خصوصا شنیداری و دیداری می باشد. در ریاضی لازم و ضروری است که شما از گوش دادن و دیدن بصورت تصویری برای یادگیری ریاضی استفاده کنید. اما نحوه مطالعه درس ریاضی فقط به دیدن و شنیدن یا گوش دادن و مطالعه تصویری مانند کلاس درس ریاضی کافی نیست گرچه لازم و بسیار ضروری است. در نحوه مطالعه درس ریاضی شما نمیتوانید ریاضیات را فقط با خواندن و گوش دادن یاد بگیرید. بخش عمده ریاضی و یادگیری ریاضیات به تمرین و تکرا حل مسائل بصورت نوشتاری برمیگردد. درنتیجه لازم است همه تکالیف ریاضی را انجام دهید تا بتوانید ریاضی را خوب یاد بگیرید.

 

مهمترین نکته در نحوه مطالعه درس ریاضی تکرار و تمرین و حل مسئله است

در دروس فهمیدنی مانند ریاضی و فیزیک نوشتن و تمرین و تکرار حل مسائل با نوشتن و بصورت نوشتاری تاثیر فراوانی دارد.نمیتوانید فرمول ها را حفظ کنید یا اینکه جواب مسئله ها را حفظ کنید باید شیوه حل مسئله را یادبگیرید و شیوه حل مسئله فقط با تکرار حل مسائل برایتان بدست می آید و اسان میشود. یادتان باشد بخش اعظم ریاضی را فرمول ها تشکیل میدهد و همینطور برای چگونگی استفاده از فرمول ها باید زیاد مسئله حل کنید. چگونگی حل مساله در ریاضیات خیلی مهم است که میتوانید با تکرار و تمرین حل مساله آن را بیاموزید.

نحوه مطالعه درس ریاضی چگونه است ؟ و چطور ریاضیات را یادبگیرم؟

ریاضی مانند یک زنجیر می باشد و مباحث ریاضی مثل حلقه های زنجیر است

در نحوه‌ مطالعه‌ درس ریاضی این نکته را مدنظر داشته باشید که ریاضیات یک درس زنجیره‌ای است. مطلبی که امروز درس داده میشود بر اساس مطالبی است که تا قبل از امروز درس داده شده است. درنتیجه برای یادگیری مطالبی که امروز قرار است استاد سرکلاس درس بدهد لازم است مفاهیم و مطالب درس ها را تا قبل از امروز یادگرفته باشید. آموخته های امروز بر اساس اموخته های دیروز است. اگر از درس عقب بیفتید دوباره رسیدن برایتان سخت و سخت تر میشود.

ریاضیات درس شب امتحان نیست نحوه مطالعه درس ریاضیات درطول سال نمره رامشخص میکند

ریاضی درس طول سال است مانند ادبیات و معارف نیست که شب امتحان بخوانید و ۱۸ تا ۲۰ بگیرید. در امتحان ریاضی شما نتیجه یکسال و یا یک ترم تلاش خود را خواهید گرفت. بنابراین اماده شدن برای امتحان ریاضیات در شب و روز قبل از امتحان تقریبا غیر ممکن است. مگر اینکه تمام کلاس ها را شرکت کرده باشید و به هیچ وجه غیبت نکرده باشید و سرکلاس همه مطالب را یادگرفته باشید دراینصورت کار برایتان کمی تا حدودی راحت تر خواهد بود

نحوه مطالعه درس ریاضی چگونه است ؟ و چطور ریاضیات را یادبگیرم؟

لیست نکات مهم درخصوص نحوه مطالعه درس ریاضی

۱- بدون شک باید زمان مطالعه‌ بیشتر برای یادگیری ریاضی نسبت به سایر دروس اختصاص دهید.

۲- درس ریاضیات یک درس سختی است که هرچه جلوتر بروید سخت تر و پیچیده تر هم میشود

۳- به هیچ وجه ریاضی را حفظ نکنید و اصلا سعی نکنید روشهایتان را حفظ کنید

۴- در ریاضیات فرمول ها و روش های حل مساله بسیار زیاد است

۵- بر فرمول ها و روشهای کلیدی تسلط پیدا کنید نه با حفظ کردن بلکه با تمرین و حل مسئله اینکار را انجام دهید. هنگامی که یک روش را برای حل یک مسئله یاد گرفتید، همان روش در اکثر مواقع برای سایر مسائل هم کاربرد دارد. هنگامیکه با مسئله‌ جدیدی مواجه شدید تلاش نمایید مطالبی که از قبل یادگرفتید را بر مسئله‌ی جدید اعمال کنید. این یک نکته مهم در نحوه مطالعه درس ریاضی است

۶- سعی کنید اصطلاحات و لغات ریاضی را یاد بگیرید.

اکثرا کلماتی که در درس ریاضیات استفاده میشود

در دروس دیگر غیر از ریاضیات ممکن است معنای دیگری داشته باشد.

مانند جذر

۷- ریاضی درسی است که خیلی از داوطلبان را مضطرب میکند.

داشتن اعتمادبه‌‌نفس میتواند اضطراب شما را کاهش دهد.

 

 

, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست