نحوه مطالعه درس فیزیک با پیش خوانی تست زدن و خلاصه نویسی

  1. حرف آخر
  2. مشاوره کنکور
  3. نحوه مطالعه درس فیزیک با پیش خوانی تست زدن و خلاصه نویسی
بدون دیدگاه

نحوه مطالعه درس فیزیک به چه صورت است ؟ چگونه می توان در مطالعه درس فیزیک بهترین نتیجه را گرفت ؟ نحوه مطالعه درس فیزیک را میتوان بطور کلی به چند بخش کلی تقسیم کرد: ۱- پیشخوانی درس فیزیک و گوش دادن سرکلاس درس ۲- مطالعه بلافاصله بعد از تدریس استاد و حل تست های بسیار ۳- تشریح و تحلیل تست ها به همراه خلاصه نویسی و یادداشت برداری جهت مرور و جمع بندی

نحوه مطالعه درس فیزیک با پیشخوانی تست زدن و خلاصه نویسیدغدغه خیلی از داوطلبان و دانش آموزان گروه آزمایشی علوم تجربی و علوم ریاضی روش و نحوه مطالعه درس فیزیک است. در این مطلب سایت حرف آخر تلاش می کنیم تا به این دغدغه دانش آموزان یک پاسخ کامل بدهیم. ئرس فیزیک در کنکور سراسری برای داوطلبان رشته ریاضی و فیزیک ۴۵ سوال دارد و برای داوطلبان رشته علوم تجربی ۳۰ سوال مطرح می شود. بطور کلی نحوه مطالعه درس فیزیک به این صورت است که باید تمرین و تست زیادی حل شود و تست های زیادی نیز تحلیل و بررسی شود.

بطور کلی برای یادگیری درس فیزیک شما باید قلم و کاغذ همواره در دست داشته باشید

به حل مساله و تحلیل و یادگیری فرمول ها بپردازید

اما نکته دیگری هم که وجود دارد این است که :

تعداد کمی از درس ها و فصول فیزیک برای کنکور شامل مطالب حفظی و مفهومی میشود.

فصول حفظی و مفهومی فیزیک را ساده نگیرید.

یک روش مهم در نحوه مطالعه درس فیزیک پیش خوانی می باشد

شاید اولین مرحله برای یادگیری و مطالعه بهتر درس فیزیک مرحله پیش خوانی است. به این ترتیب که درس و مبحثی را که در جلسه آینده معلم و استاد قرار است تدریس کند داوطلب از قبل مطالعه نماید. این یک روش بسیار عالی برای نحوه مطالعه درس فیزیک و ریاضی است. پیش خوانی درس ها به دانش آموزان کمک زیادی به درک مفاهیم و فهم بهتر نکات و فرمول های درسی می نماید. در این روش به دانش آموزان توصیه می شود که قبل از ورود سر کلاس و گوش دادن به تدریس استاد و معلم درس مربوطه را مطالعه نمایند.

در پیش خوانی نیازی به مطالعه عمیق نیست بلکه فقط روزنامه وار هم خوانده شود مناسب است و کفایت می کند. حتی اگر ۱۵ دقیقه قبل از ورود استاد سر کلاس پیش خوانی انجام شود کفایت می کند. می توان گفت بالای ۹۵% داوطلبان از پیش خوانی استفاده نمی کنند و در درس فیزیک نیز درصد بسیار کمی از دانشآموزان هستند که این کار را انجام می دهند. پیشنهاد ما به داوطلبان جدی کنکور پیش خوانی دروس مهم از جمله درس فیزیک ولو به مدت ۵ دقیقه می باشد.

نحوه مطالعه درس فیزیک با پیشخوانی تست زدن و خلاصه نویسی

تست زدن بلافاصله بعد از تدریس استاد و مطالعه در درس فیزیک

این نکته برای تست زدن در درس فیزیک خیلی مهم است که بلافاصله باید بعد از پیش خوانی و تدریس استاد در منزل شروع به تست زدن درس فیزیک و مبحث تدریس شده توسط استاد نمایید. این یک نکته مهم برای نحوه مطالعه درس فیزیک می باشد. کتاب مناسب برای تست زدن در درس فیزیک هم کتابی است که شامل تست های تالیفی و هم تست های کنکور سراسری باشد. در خصوص خرید کتاب تست و کمک آموزشی در همه درس ها و درس فیزیک پیشنهاد ما به شما این است که یک کتاب جامع و کنهایت دو کتاب برای هر درس بگیرید و اینکه بخواهید چندین کتاب تهیه کنید به جز اینکه خود را سردرگم می کنید و از مسیر اصلی دور میشوید فایده دیگری برایتان نخواهد داشت. بنابراین یک منبع جامع تست زنی خریداری کنید و بر روی آن تمرکز نمایید. این بهترین کار است.

نحوه مطالعه درس فیزیک با پیشخوانی تست زدن و خلاصه نویسی

در نحوه مطالعه درس فیزیک خلاصه نویسی از اهمیت بالایی برخوردار است

بعد از اینکه استاد درس فیزیک را تدریس کرد و شما آن مبحث را مطالعه کردید و تست زدید نوبت به خلاصه نویسی و یادداشت برداری است دداشت برداری و خلاصه نویسی در این مرحله به شما کمک می کند که بطور کامل در مبحث مورد نظر مسلط شوید. خلاصه نویسی باعث می شود هم مطالب تدریس شده و خوانده شده را مرور و جمع بندی کنید و هم اینکه در دوران جمع بندی و یا در زمان آزمون های آزمایشی جامع و کنکور کمک بسیار زیادی به شما می کند. یک نکته دیگر در نحوه مطالعه درس فیزیک خلاصه نویسی به سبک نمودار درختی می باشد. حتی اگر کتابها کمک آموزشی شما خلاصه نویسی و یادداشت بداری و نمودار درختی داشته باشند شما خودتان و با قلم و دفترچه یادداشت تان این کار را انجام دهید زیرا خود این نوشتن تاثیر بسیار زیادی روی یادگیری خواهد داشت.

 

در تست زدن و خواندن خلاصه نکات سرعت عمل داشته باشید

زیاد تست زدن به شما کمک می کند که ضریب خطا و اشتباه خود را پایین بیاورید و همچنین سرعت تست زنی خود را بالا ببرید. بنابراین زیاد تست بزنید و تست ها را تشریح و تحلیل کنید. تست زدن و شیوه انجام ان اهمیت بالایی در نحوه مطالعه درس فیزیک دارد. در تست زدن سعی کنید کم کم و کم کم شرایط آزمون را هنگام تست زدن برای خدتان مهیا کنید تا در روز آزمون بطور کامل با شرایط آزمون آشنا شده باشید در دروس اختصاصی اگر امکان اینکه هر روز تست بزنید برایتان فراهم نیست باید حداقل یک روز درمیان تست بزنید تا مطالب درس فیزیک برایتان مرور و یادآوری شود. این کار باعث می شود که هیچ وقت از مباحث درس فیزیک فاصله نگیرید بنابراین سرعت پیشرفت شما نیز روز به روز بیشتر می شود.

 

نحوه مطالعه درس فیزیک با پیشخوانی تست زدن و خلاصه نویسی

نحوه مطالعه درس فیزیک و شیوه برخورد با سوالات فیزیک

تست زدن را باید به قدری انجام دهید که به محض اینکه سوال را دیدید به درجه سختی آن پی ببرید و بدانید که آیا قادر به حل آن هستید یا خیر. با این کار شما وقت تا را الکی صرف سوالات سخت نخواهید کرد. در تست زدن ابتدا سوالاتی را که بلدید پاسخ دهید و در صورت اضافه بودن وقت به سراغ سوالاتی که سخت تر بوده و حل نکردید بروید. در حل تست ها سوالات را کامل بخوانید و نیمه کاره به سراغ حل کردن نروید.

بعد از اینکه متوجه سوال شدید :

در صورت نیاز حتما شکل بکشید

فرمول مربوطه را بنویسید

حواستان به واحد مورد پرسش سوال باشد تا در صورت نیاز تبدیل واحد کنید

 

نکات پایانی حرف آخر درخصوص نحوه مطالعه درس فیزیک

نحوه مطالعه درس فیزیک با پیشخوانی تست زدن و خلاصه نویسیمطمئن باشید زدن تست های زیاد به شما کمک بسیار می کند

حتی حل کردن چندین باره تست های تکراری برایتان مفید خواهد بود

توصیه ما به حل کردن حداقل تست های ۱۰ سال اخیر کنکور سراسری است

از خواندن پاسخ نامه تشریحی تست ها نیز غافل نشوید

ممکن است نکات جدید از پاسخ نامه ها استخراج کنید پس انها را تشریح کنید

از اینکه مبحثی را مطالعه نکنید بپرهیزید

با مطالعه درست و تست زنی مفید نتیجه ای بسیار عالی می توانید کسب کنید.

مطالب در فیزیک به هم پیوسته هستند این نکته را در نحوه مطالعه درس فیزیک فراموش نکنید.

مطالبی که پایه و پیش زمینه مطالعه فصول دیگر هستند را میبایست ابتدا مطالعه کنید.

فصول پر تست مثل سینماتیک و دینامیک و نور را جدی بگیرید

فصول مطالعاتی را نیز به شوخی نگیرید

 

 

, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست