کاهش حواس پرتی و استرس با رعایت ۵ راهکار حرف آخر

  1. حرف آخر
  2. مشاوره کنکور
  3. کاهش حواس پرتی و استرس با رعایت ۵ راهکار حرف آخر
بدون دیدگاه

کاهش حواس پرتی با رعایت ۵ راهکار حرف آخر امکانپذیر می باشد. پنج راهکار برای کم کردن حواسپرتی به شما اموزش میدهیم که با در نظر گرفتن این ۵ نکته می توانید تا حد قابل توجهی از میزان حواس پرتی خودتان را هنگام مطالعه و همینطور تست زدن در خانه یا کتابخانه و همینطور تا حدی در کلاس درس کاهش دهید.

کاهش حواس پرتی و استرس با رعایت راهکارهای حرف آخر

کاهش حواس پرتی و استرس با رعایت ۵ راهکار حرف آخریکی از عواملی که باعث می شود در هر آزمون و امتحانی و یا هنگام مطالعه و درس خواندن برای مدرسه و امتحانات یا کنکور راندمان و کارایی دانش آموزان و داوطلبان را کاهش دهد و انها نتوانند به ان اندازه که میخواهند درس بخوانند و یا از درس خواند خود در آزمون و امتحان بهره لازم و کافی را نبرندعدم تمرکز حواس کافی بر روی کار انجام شده است. حواس پرتی عاملی است که دقت مطالعه و همینطور پاسخگویی به سوالات امتحان و کنکور را کاهش میدهد. در ادامه راه حل هایی برای حل این مشکل و کاهش حواس پرتی بیان میکنیم که امیدواریم مفید واقع شود:

اولین کار برای کاهش حواس پرتی خاموش کردن موبایل است

یک مشکل و معضل داوطلبان جدید کنکور نسبت به داوطلبان قدیم کنکور سراسری در سال های گذشته گوشی موبایل است. بدون شک همه تمایل دارند که در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام ، تلگرام ، واتساپ ، فیسبوک ، توئیتر و … فعالیت کنند . از طرفی هر لحظه و هر چند دقیقه و ساعت یکبار با پیام ها و نوتفیکیشن های مربوط به دریافت پیام مرتبا چراغ گوشی روشن میشود و داوطلبان وسوسه شده که گوشی موبایل را چک نمایند. این کار حواس پرتی داوطلبان را بشدت زیاد میکند. جلوگیری از این کار بسیار سخت است و تا حدودی غیرممکن است. در این مواقع بهترین راه حل برای کاهش حواس پرتی یا خاموش کردن گوشی است یا اینکه از دسترس خارج کردن گوشی و خاموش کردن اینترنت است.در غیر اینصورت قظعا چند ساعت از وقت صرف هد رفت با گوشی موبایل میشود.

کاهش حواس پرتی و استرس با رعایت ۵ راهکار حرف آخر

دومین راه حل درس خواندن در اتاق ساکت برای کاهش حواس پرتی مطالعه است

کمتر کسی توانایی مطالعه در اتاق شلوغ و پرسر و صدا را دارد! اگر هم داوطلبی بگوید که من عادت دارم که در اتاق شلوغ درس بخوانم در حال گول زدن ود است چون قطعا نتیجه لازم را از درس خواند نخواهد گرفت زیرا درس خواندن او بر پایه عادت است نه اصول مطالعه. دلیل اینکه در اتاق شلوغ نمیتوان درس خواند هم واضح است زیرا باعث افزایش حواس پرتی میگردد . مثلا یکدفعه حواس از مطالعه پرت میشود و به سمت صحبت های تلفنی یکی از اعضای خانواده میشود. برای کاهش حواس پرتی سعی کنید دریک مکان کم سروصدا درس بخوانید و از خانواده بخواهید رفت و آمد کمتری به انجا هنگام مطالعه شما داشته باشند. در اتاق ساکت بازدهی مطالعه بسیار بیشتر است. تمام تلاش تان را کنید تا بازدهی مطالعه بیشتر شود.

 

سومین نکته در افزایش بازدهی مطالعه خلوت کردن مکان مطالعه است

تقریبا این یک امر ثابت شده است که هنگام کار یک کارمند دفتری پشت میز خلوت بودن میز کار بیشتر از ۱۰% بازدهی کار را بالا میبرد و باعث بهینه سازی زمان میشود! خلوت کردن دور و بر یعنی کاهش حواس پرتی! برای یک داوطلب و دانش اموز کنکوری نیز وضع باید به همین شکل باشد و ابتدا اتاق مطالعه خالی از وسایل اضافه به غیر از کتاب ها و جزوات کنکور و درسی شود و در وهله دوم تصاویر و یا تابلو ها و موارد اینچنین نیز در اتاق مطالعه برداشته شود. همانند یک سالن مطالعه در کتابخانه میز و صندلی و دیوار سفید و کتاب چیزهای اضافه دیگری موجود نباشد.

وسایل مورد نیاز مثلا کاغذهای چرک نویس ، خودکار ، و جزوات و کتابهای مربوط اطراف باشد.

با این کار تایم و زمان برای پیدا کردن یک کتاب یا کاغذ یا خودکار هدر نمیرود.

آرامش فکر بهم نمی خورد و اضطراب و استرس کاهش می یابد بازدهی بالا میرود.

کاهش حواس پرتی و استرس با رعایت ۵ راهکار حرف آخر

نکته چهارم کاهش حواس پرتی تمرکز ذهن روی مطالب درسی است

سعی کنید ذهن خود را بادرس در حال مطالعه یکی کنید. به این فکر کنید که به مبحث در حال مطالعه علاقه دارید و برای یادگیری درس میخوانید نه از سر اجبار ! واقعا سخت است میدانم! در برنامه ریزی هاتون تفریحات اندک روزانه هم در نظر بگیرید. مسلما شاید دوست داشته باشید گاهی فیلم یا آهنگ ببینید و گوش دهید. این را در برنامه هفتگی قرار دهید! برنامه ریزی داشته باشید!

در برنامه ریزی تفریح به حد لازم نه زیاد لحاظ کنید

تا هنگام مطالعه تمرکز کامل روی مطالعه داشته باشید و خسته نشوید

 

نکته پنجم داشتن برنامه راهبردی و عمل به آن است

برنامه داشتن بسیار مهم است! حتی اگر نتوانید به همه ان عمل کنید. زیرا باعث کاهش حواس پرتی و افزایش تمرکز می شود. برنامه را به صورت هفتگی هر جمعه عصر تنظیم کنید تا اگر یک هفته عقب افتادید هفته بعد جبران نمایید و استرس شما را احاطه نکند . اینکار باعث افزایش آرامش و کاهش استرس و کاهش حواس پرتی میشود. وقتی یک برنامه دارید و خودتون را مقید به عمل کنید مطمئن باشید همه تلاش تان را جهت تمام کردن برنامه خواهید کرد . البته هیچ وقت برای خودتون سخت گیرانه برنامه ننویسید!

 

تفاوت اضطراب و استرس

کاهش حواس پرتی و استرس با رعایت ۵ راهکار حرف آخر

برخی اوقات دانش آموزان می گویند: خیلی استرس داریم

درصورتیکه چنین نیست

تفاوت اضطراب واسترس را در دو تعریف روشن و واضح بیان می کنیم.

اضطراب به این معنی است :

تپش قلب، افتادن فشار ، عرق کردن، یخ کردن دست ها، خشکی دهان و…

استرس به این معنی است که :

شما مجبور باشید در یک بازه زمانی کوتاه کاری بزرگ را که در ان بازه زمانی واقعا قابل انجام نباشد و یا به سختی قابل انجام باشد را انجام دهید. مانند جلسه کنکور و امحان کنکور

کاهش استرس یعنی کاهش حواس پرتی

از لحاظ شدت استرس سطح بالای استرس و سطح پایین استرس عامل مزاحم محسوب میشود

بهترین حالت از میزان استرس سطح متوسطی از استرس است که وضعیت مطلوب وشرایط مناسب را ایجادمیکند.

دانشمندان طی تحقیقات اخیر ثابت کردند که استرس متوسط رو به بالا درصد یادگیری را چند برابر بالا می برد

مثال:

وقتی نزدیک امتحان هستیم و ۱تا۲ برگه را بطور خلاصه در حیاط مدرسه خیلی تند و سریع مطالعه میکنیم .

برای اینکه بتوانیم با یک اعتماد به نفس بالا همراه با آرامش نسبی مورد نیاز جهت مطالعه دست یابیم باید متوجه ظرف زمانی و انرژی مورد نیاز جهت خرج کردن در راه کنکور باشیم .

, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست