اطلاعات کامل در مورد کنکور انسانی ۱۴۰۲

بدون دیدگاه

کنکور سراسری گروه‌های آزمایشی مختلفی دارد و هر داوطلبی با توجه به گروه آزمایشی خود در کنکور سراسری شرکت می‌کند. این آزمون در سال 1402 با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است و همانند سال‌های اخیر برگزار نمی‌شود. گروه آزمایشی تجربی و ریاضی از محبوب‌ترین گروه‌های آزمایشی در کنکور سراسری هستند. اما یک گروه آزمایشی دیگر نیز وجود دارد که توجه بسیاری از داوطلبان را به خود جلب کرده است. گروه انسانی یکی از محبوب‌ترین گروه‌های آزمایشی در کنکور است که سالانه تعداد داوطلبان بسیار زیادی در کنکور دارد و داوطلبان گروه انسانی نیز به دنبال قبولی در بهترین رشته‌های دانشگاهی هستند. کنکور انسانی ۱۴۰۲ نیز با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است و داوطلبان نمی‌توانند مانند کنکور 1401 برای این کنکور آماده شوند. بنابراین آگاهی از تغییرات کنکور انسانی ۱۴۰۲ نقش بسیار مهمی در برنامه‌ریزی و موفقیت داوطلبان در کنکور سراسری دارد.

کنکور انسانی 1402 همانند کنکور انسانی سال 1401 برگزار نمی‌شود. این کنکور با توجه به اعلام سازمان سنجش تغییرات زیادی دارد و داوطلبان باید با توجه به شرایط جدید دروس را برای کنکور سراسری مطالعه کنند. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور انسانی در سال 1402 برگزاری کنکور در دو نوبت است. بله داوطلبان گروه انسانی باید در دو نوبت خود را برای کنکور سراسری آماده کنند. برگزاری کنکور در دو نوبت موجب می‌شود که داوطلبان استرس کمتری برای پاسخگویی به سوالات داشته باشند. البته به این نکته توجه داشته باشید که داوطلبان با توجه به شرایط خود می‌توانند در یک نوبت یا هر دو نوبت کنکور شرکت کنند. نتیجه کنکور با توجه به نمره انتخابی داوطلب محاسبه خواهد شد. ما در این مطلب به سراغ بررسی شرایط برگزاری کنکور انسانی 1402 می‌رویم و تمامی تغییرات و اطلاعات لازم در مورد این کنکور را در اختیار داوطلبان گروه انسانی قرار می‌دهیم.

دانلود پکیج رایگان موفقیت ۵ ماهه در کنکور 

محتوای این پکیج سرنوشت کنکور شما را تغییر خواهد داد

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.

کنکور انسانی ۱۴۰۲

دروس حذف شده کنکور انسانی ۱۴۰۲

همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم کنکور انسانی در سال 1402 با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است. داوطلبان باید با این تغییرات آشنا باشند و با توجه به تغییرات جدید برای کنکور آماده شوند. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری که تاثیر زیادی بر روی عملکرد داوطلبان دارد، حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. داوطلبان گروه انسانی در کنکور سراسری 1402 به سوالات دروس عمومی پاسخ نمی‌دهند. این بدین معنی است که دروس عمومی در دفترچه شماره یک قرار ندارند و داوطلبان گروه انسانی تنها باید به سوالات دروس تخصصی در کنکور انسانی پاسخ دهند. حذف دروس عمومی اهمیت دروس تخصصی را بیشتر از قبل کرده است. داوطلبان گروه انسانی در کنکور سال 1401 به سوالات 12 درس تخصصی و عمومی پاسخ می‌دادند که از این تعداد 4 درس عمومی از کنکور 1402 حذف خواهد شد.

دروس حذف شده کنکور انسانی ۱۴۰۲ دروس عمومی ادبیات فارسی، دین و زندگی، عربی و زبان انگلیسی هستند. بدون شک این تغییر و حذف دروس عمومی مهم‌ترین تغییر کنکور 1402 هستند و نقش بسیار مهمی در رتبه نهایی داوطلبان دارند. شاید برای داوطلبان این سوال پیش آید که تکلیف دروس عمومی چیست؟ آیا داوطلبان دیگر نباید دروس عمومی را مطالعه کنند؟ دروس عمومی تنها از دفترچه عمومی و از کنکور سراسری حذف شده‌اند. این بدین معنی نیست که داوطلبان دیگر دروس عمومی را مطالعه نخواهند کرد. داوطلبان باید دروس عمومی را برای امتحانات نهایی دوازدهم به بهترین شکل ممکن مطالعه کنند، زیرا این دروس بر روی سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیر مستقیم دارند. با توجه به اعلام سازمان سنجش، دروس عمومی همراه با دروس تخصصی در امتحانات نهایی دوازدهم دارای یک تاثیر قطعی 40 درصدی هستند. بنابراین داوطلبان گروه انسانی باید دروس عمومی را برای امتحانات نهایی دوازدهم مطالعه کنند.

تغییرات کنکور انسانی ۱۴۰۲

داوطلبان گروه انسانی باید به با توجه به تغییرات کنکور 1402 خود را برای آزمون سراسری آماده کنند. همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم کنکور 1402 با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است و داوطلبان گروه انسانی نیز باید با توجه به این تغییرات خود را برای کنکور آماده کنند. تغییرات اصلی کنکور را می‌توان در 6 عنوان مهم تقسیم‌بندی کرد. البته به این موضوع توجه داشته باشید که این تغییرات در 6 مورد خلاصه نمی‌شوند. هر کدام از این تغییرات برای تعدادی از داوطلبان مناسب و برای برخی از آن‌ها نامناسب هستند. اولین تغییر مهم کنکور انسانی 1402 حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم دروس عمومی دیگر نقشی در کنکور سراسری و در دفترچه عمومی ندارند. بدون شک این تغییر مهم‌ترین تغییر کنکور سراسری انسانی در سال 1402 است.

دومین تغییر کنکور سراسری به تاثیر سوابق تحصیلی مربوط می‌شود. سوابق تحصیلی بر روی نتیجه کنکور دارای تاثیر 40 درصدی قطعی هستند. این بدین معنی است که اگر داوطلبان نمرات پایینی در امتحانات نهایی دوازدهم به دست آورند، کار آن‌ها در کنکور بدون ترمیم معدل دشوار است. یکی دیگر از تغییرات کنکور انسانی 1402 که به نظر اکثر داوطلبان یک تغییر مثبت محسوب می‌شود، برگزاری کنکور در دو نوبت است. کنکور انسانی 1402 در دو نوبت دی ماه 1401 و تیر ماه 1402 برگزار می‌شود. این موضوع موجب می‌شود که استرس داوطلبان هنگام پاسخگویی به سوالات کاهش پیدا کند. شما می‌توانید در قسمت زیر با تغییرات کنکور انسانی 1402 بیشتر آشنا شوید:

حذف دروس عمومی از کنکور سراسری
تاثیر قطعی و 40 درصدی سوابق تحصیلی
برگزاری کنکور سراسری در دو نوبت
اعتبار نتایج کنکور تا  2 سال
حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری
امکان ترمیم معدل تنها 1 بار

تاثیر معدل در کنکور 1402

تاثیر معدل در کنکور سراسری سال‌های پیش به صورت تاثیر مثبت بود. داوطلبانی که نمرات بالایی داشتند از تاثیر مثبت معدل استفاده می‌کردند. اما داوطلبان با معدل پایین به هیچ عنوان نگرانی در مورد تاثیر معدل نداشتند، زیرا این تاثیر به صورت مثبت بود. شرایط در حال حاضر بسیار متفاوت‌تر از قبل است. تاثیر معدل در کنکور 1402 با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است و این تغییرات تاثیرات مهمی بر روی رتبه نهایی داوطلبان در کنکور دارند. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد نحوه تاثیر معدل در کنکور 1402 است. تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت قطعی است و با میزان 40 درصدی محاسبه می‌شود. این بدین معنی است که سوابق تحصیلی داوطلبان هر عددی باشد تا میزان 40 درصد و به صورت قطعی بر روی نتیجه کنکور آن‌ها تاثیر خواهد داشت. بنابراین سوابق تحصیلی نقش بسیار مهمی در رتبه کنکور داوطلبان دارد.

تاثیر قطعی و 40 درصدی تنها بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان در امتحانات نهایی دوازدهم است و این تاثیر تنها برای سال 1402 محاسبه می‌شود. در حالت کلی می‌توان اینگونه بیان کرد که رتبه نهایی داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی آن‌ها به میزان 40 درصد و نتیجه کنکور آن‌ها به میزان 60 درصد محاسبه می‌شود. شما می‌توانید در قسمت زیر با تاثیر معدل در کنکور سال 1402 و کنکور سال‌های بعد بیشتر آشنا شوید:

 • سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳: فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی
 • سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴: فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی
 • سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵: فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی
 • سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن: پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی

تاریخ کنکور انسانی ۱۴۰۲: زمان ثبت‌ نام + زمان برگزاری

کنکور انسانی 1402 در دو نوبت برگزار می‌شود. این تغییر به نظر بسیاری از داوطلبان یک تغییر مهم و بزرگ در کنکور سراسری است. داوطلبان معمولا در کنکور استرس دارند و همین استرس نیز موجب می‌شود که آن‌ها عملکرد خوبی در کنکور سراسری نداشته باشند. برگزاری کنکور سراسری در دو نوبت به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا آن‌ها یک شانس دیگر برای قبولی در کنکور سراسری داشته باشند. داوطلبان با توجه به شرایط خود می‌توانند در یک نوبت یا دو نوبت کنکور شرکت کنند. این موضوع کاملا به نظر داوطلبان بستگی دارد و آن‌ها امکان شرکت در دو نوبت کنکور سراسری را دارند. داوطلبانی که در دو نوبت کنکور شرکت می‌کنند دارای دو نمره هستند. نمره نهایی داوطلبان در کنکور سراسری نمره‌ای است که آن‌ها خودشان به عنوان نمره نهایی انتخاب می‌کنند. بنابراین تعیین نمره نهایی نیز به عهده خود داوطلبان است.

داوطلبان گروه انسانی برای ثبت‌نام در نوبت اول کنکور انسانی باید در تاریخ 8 الی 14 آبان 1401 به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و برای ثبت‌نام در نوبت اول کنکور سراسری اقدام کنند. زمان برگزاری نوبت اول کنکور انسانی 1402 در دی ماه سال 1401 است. داوطلبان در صبح روز جمعه 30 دی ماه 1401 باید برای نوبت اول کنکور سراسری خود را آماده کنند. داوطلبانی که در نوبت اول ثبت‌نام و شرکت می‌کنند شانس دوباره برای ثبت‌نام در نوبت دوم کنکور انسانی 1402 را دارند. زمان ثبت‌نام نوبت دوم کنکور انسانی 1402 در تاریخ 15 الی 21 فروردین سال 1402 است. زمان برگزاری نوبت دوم کنکور 1402 صبح چهارشنبه 14 تیر ماه 1402 است. داوطلبان باید برای کسب یک رتبه عالی در کنکور سراسری تلاش  کنند تا بهترین نتایج را در کنکور سراسری به دست آورند.

دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402

شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 پس از حذف دروس عمومی چه دروسی هستند؟ دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 در مقایسه با سال‌های گذشته تغییری نکرده است. این بدین معنی است که داوطلبان باید به سوالات دروس تخصصی انسانی مانند سال‌های گذشته پاسخ دهند. داوطلبان گروه انسانی در مقایسه با سایر داوطلبان گروه‌های آزمایشی کار سخت‌تری دارند. این داوطلبان باید به سوالات هشت درس تخصصی پاسخ دهند. بدون شک تعداد دروس تخصصی در کنکور انسانی بسیار زیاد است و همین موضوع نیز کار را برای داوطلبان سخت‌تر کرده است. داوطلبان گروه انسانی در کنکور تنها باید به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند. همین موضوع موجب می‌شود که اهمیت دروس تخصصی در کنکور انسانی بیشتر از قبل شود. داوطلبانی که به دنبال قبولی در بهترین رشته‌های گروه انسانی هستند باید به تک تک دروس تخصصی توجه زیادی داشته باشند.

با توجه به تمامی این شرایط، داوطلبان گروه انسانی باید در کنکور انسانی تنها به سوالات هشت درس تخصصی پاسخ دهند. هشت درس تخصصی کنکور انسانی ۱۴۰۲ دروس ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی هستند. البته به این نکته توجه داشته باشید که درس عربی و ادبیات فارسی با دروس عمومی عربی و ادبیات فارسی متفاوت هستند. درس عربی و درس ادبیات فارسی حالت تخصصی دارند و از دروس تخصصی کنکور انسانی محسوب می‌شوند. سوالات درس تاریخ و جغرافیا با یکدیگر مطرح می‌شوند و داوطلبان باید به این سوالات به صورت همزمان پاسخ دهند. سوالات درس فلسفه و منطق نیز با یکدیگر مطرح می‌شوند و داوطلبان برای پاسخگویی به این سوالات باید منابع مختلف را مطالعه کنند. بنابراین داوطلبان گروه انسانی در کنکور 1402 باید تنها به سوالات هشت درس تخصصی پاسخ دهند.

منابع کنکور انسانی 1402

منابع کنکور انسانی 1402 چیست؟ شاید این سوال برای بسیاری از داوطلبان پیش آید که منابع رسمی کنکور انسانی کدام کتاب‌های درسی هستند؟ آیا منابع کنکور انسانی در کنکور دی ماه و کنکور تیر متفاوت هستند؟ بدون شک داوطلبان سوالات زیادی در مورد منابع کنکور انسانی دارند و این یک موضوع بسیار طبیعی است. ما در این مطلب به تمامی سوالات داوطلبان در مورد منابع کنکور پاسخ می‌دهیم تا داوطلبان با اطلاعات کامل‌تری به سراغ کنکور 1402 بروند. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد منابع کنکور انسانی 1402 به آن اشاره کرد، یکسان بودن منابع کنکور انسانی در نوبت اول و نوبت دوم است. این بدین معنی است که داوطلبان در هر دو نوبت کنکور سراسری باید کتاب‌های مشابهی را مطالعه کنند. متاسفانه بسیاری از داوطلبان تصور می‌کنند که منابع کنکور دی ماه 1401 با منابع کنکور تیر ماه 1402 متفاوت است. این داوطلبان در اشتباه هستند!

داوطلبان باید تمامی کتاب‌های درسی را برای نوبت دی ماه و تیر ماه از اول تا انتهای کتاب مطالعه کنند. بنابراین منابع کنکور انسانی برای کنکور 1402 کتاب‌های دروس تخصصی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم هستند. داوطلبان گروه انسانی برای منابع کنکور انسانی ۱۴۰۲ باید به سراغ مطالعه کتاب‌های ریاضی و آمار در پایه دهم، یازدهم، دوازدهم، اقتصاد دهم، زبان و ادبیات فارسی پایه دهم، یازدهم، دوازدهم، زبان عربی در پایه‌های دهم، یازدهم، دوازدهم، تاریخ و جغرافیا در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم، جامعه شناسی در پایه‌های دهم، یازدهم، دوازدهم، فلسفه یازدهم، دوازدهم، منطق دهم و روانشناسی یازدهم بروند. لطفا به این نکته توجه داشته باشید که منابع کنکور دی ماه 1401 با منابع کنکور تیر ماه 1402 یکسان هستند. داوطلبان باید در هر دو نوبت کنکور مفاهیم کتاب درسی را از ابتدا تا انتها در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم مطالعه کنند.

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی و آمار 1: پایه دهم 1399
ریاضی و آمار 2: پایه یازدهم 1400
ریاضی و آمار 3: پایه دوازدهم 1401

اقتصاد

نام کتاب سال چاپ
اقتصاد پایه دهم 1399

زبان و ادبیات فارسی

نام کتاب سال چاپ
علوم و فنون ادبی 1: پایه دهم 1399
علوم و فنون ادبی 2: پایه یازدهم 1400
علوم و فنون ادبی 3: پایه دوازدهم 1401

زبان عربی

نام کتاب سال چاپ
عربی زبان قرآن 1: پایه دهم 1399
عربی زبان قرآن 2: پایه یازدهم 1400
عربی زبان قرآن 3: پایه دوازدهم 1401

تاریخ

نام کتاب سال چاپ
تاریخ 1: پایه دهم 1399
تاریخ 2: پایه یازدهم 1400
تاریخ 3: پایه دوازدهم 1401

جغرافیا

نام کتاب سال چاپ
جغرافیای ایران: پایه دهم 1399
جغرافیای 2: پایه یازدهم 1400
جغرافیای کاربردی 3: پایه دوازدهم 1401

علوم اجتماعی

نام کتاب سال چاپ
جامعه شناسی 1: پایه دهم 1399
جامعه شناسی 2: پایه یازدهم 1400
جامعه شناسی 3: پایه دوازدهم 1401

فلسفه

نام کتاب سال چاپ
فلسفه یازدهم 1400
فلسفه دوازدهم 1401

منطق

نام کتاب سال چاپ
منطق پایه دهم 1399

روانشناسی

نام کتاب سال چاپ
روانشناسی یازدهم 1400

منابع کنکور دی ماه ۱۴۰۱

یکی از مهم‌ترین سوالات داوطلبان در مورد کنکور انسانی 1402 به منابع کنکور در دی ماه 1401 مربوط می‌شود. بسیاری از داوطلبان گروه انسانی تصور می‌کنند که منابع کنکور دی ماه 1401 نصف مطالب کتاب درسی هستند. این موضوع بسیار اشتباه است و داوطلبان را گمراه می‌کند. همانگونه که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم منابع کنکور دی ماه 1401 با منابع کنکور تیر ماه 1402 یکسان هستند. این بدین معنی است که داوطلبان باید برای کنکور دی ماه تمامی مفاهیم کتاب‌های درسی را از ابتدا تا انتها مطالعه کنند. بنابراین فرضیه مطالعه نصف منابع کتاب برای کنکور دی 1401 به کلی اشتباه است. داوطلبان گروه انسانی برای کنکور دی ماه 1401 باید کتاب‌های عربی، ادبیات فارسی، تاریخ و جغرافیا، روانشناسی، فلسفه و منطق، جامعه شناسی و … را از ابتدا تا انتها مطالعه کنند تا بهترین رتبه را در کنکور سراسری به دست آورند.

بهترین منابع کنکور انسانی 1402

بسیاری از داوطلبان گروه انسانی در حال حاضر برای کنکور انسانی 1402 آماده می‌شوند. داوطلبان گروه انسانی همیشه به دنبال بهترین منابع کنکور انسانی برای مطالعه هستند تا بهترین درصدها و رتبه‌ها را در کنکور سراسری به دست آورند. متاسفانه دوره‌های آموزشی اندکی برای داوطلبان گروه انسانی در کشور وجود دارند. همین موضوع نیز موجب ناراحتی و نارضایتی داوطلبان گروه انسانی شده است. موسسه حرف آخر برای حل این مشکل داوطلبان یک راه‌حل خوب و مناسب به داوطلبان ارائه می‌دهد. این موسسه دوره‌های آموزشی گروه انسانی را با تدریس بهترین اساتید کشور در اختیار داوطلبان گروه انسانی قرار می‌دهد. تمامی دوره‌های آموزشی گروه انسانی حرف آخر به صورت کامل صفر تا صد مفاهیم دروس تخصصی را به داوطلبان آموزش می‌دهد. بنابراین داوطلبانی که به دنبال بهترین منابع کنکور انسانی 1402 هستند با خیال راحت می‌توانند منابع حرف آخر را انتخاب کنند.

همان طور که می‌دانید داوطلبان گروه انسانی در کنکور سراسری باید به سوالات هشت درس تخصصی پاسخ دهند. موسسه حرف آخر برای تمامی دروس تخصصی کنکور انسانی دوره‌های آموزشی مناسبی آماده کرده است. درس ریاضی تخصصی کنکور انسانی در موسسه حرف آخر در دوره ریاضی انسانی حرف آخر با تدریس استاد عبدالرضا منتظری و استاد خرقانی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. درس عربی که یکی از مهم‌ترین دروس تخصصی کنکور انسانی است توسط استاد حامی وحدت در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. دروس دیگر گروه انسانی نیز در موسسه حرف آخر توسط اساتید بنام کشور تدریس می‌شوند. بنابراین داوطلبانی که به دنبال بهترین منابع کنکور هستند با خیال راحت می‌توانند به موسسه حرف آخر مراجعه کنند و دوره‌های آموزشی حرف آخر را مشاهده نمایند. تمامی دوره‌های آموزشی حرف آخر در بستر vod حرف آخر ارائه می‌شود و داوطلبان با جدیدترین روش‌های آموزشی مفاهیم درسی را یاد می‌گیرند.

کنکور انسانی ۱۴۰۲

تعداد سوالات کنکور انسانی در سال 1402

دروس عمومی از کنکور انسانی ۱۴۰۲ حذف می‌شوند و داوطلبان تنها باید به سوالات دروس تخصصی در کنکور سراسری پاسخ دهند. این بدین معنی است که در کنکور انسانی دیگر دفترچه عمومی وجود ندارد. بسیاری از داوطلبان در مورد تعداد سوالات کنکور انسانی در سال 1402 سوالاتی در ذهن خود دارند. تعداد سوالات دروس تخصصی در کنکور انسانی چه تفاوتی با سال‌های قبل دارد؟ مدت زمان پاسخگویی به سوالات دروس تخصصی در کنکور انسانی چقدر است؟ آیا تعداد سوالات در مقایسه با کنکور 1401 تغییراتی خواهد داشت؟ تمامی این موارد سوالاتی هستند که در مورد کنکور 1402 به ذهن داوطلبان می‌آیند. اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم در مورد تعداد سوالات دروس تخصصی در کنکور انسانی است. تغییر تعداد سوالات کنکور انسانی هنوز از طرف سازمان سنجش تایید یا رد نشده است. این بدین معنی است که هنوز تغییر تعداد سوالات مشخص نشده است.

تیم محتوای حرف آخر در صورت انتشار اطلاعیه جدید از طرف سازمان سنجش در مورد تغییرات تعداد سوالات کنکور این مطلب را بروزرسانی می‌کند. اما با توجه به شرایط کنکور و تغییرات بسیار زیاد کنکور در سال 1402 این احتمال می‌رود که تعداد سوالات کنکور تفاوتی با سال‌های قبل نداشته باشند. البته این موضوع در حد یک فرضیه است و نتیجه آن به صورت قطعی اعلام نشده است. با توجه به اینکه دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شدند این احتمال وجود دارد که مدت زمان پاسخگویی به سوالات دروس تخصصی افزایش پیدا کند. البته این موضوع نیز تایید نشده و سازمان سنجش اطلاعات دقیقی در این مورد اعلام نکرده است. ما در قسمت زیر تعداد سوالات دروس تخصصی کنکور انسانی را با توجه به کنکور 1401 در اختیار داوطلبان قرار می‌دهیم. اگر تعداد سوالات یا مدت زمان پاسخگویی به سوالات تغییر پیدا کند ما این قسمت را بروزرسانی می‌کنیم.

تعداد سوالات دروس تخصصی در کنکور سراسری 1402

 • درس عربی: 20 سوال + 20 دقیقه مدت زمان پاسخگویی
 • درس تاریخ و جغرافیا: 30 سوال + 25 دقیقه مدت زمان پاسخگویی
 • درس فلسفه و منطق: 20 سوال + 20 دقیقه مدت زمان پاسخگویی
 • درس روانشناسی: 20 سوال + 15 دقیقه مدت زمان پاسخگویی
 • درس ریاضی: 20 سوال + 25 دقیقه مدت زمان پاسخگویی
 • درس اقتصاد: 15 سوال + 10 دقیقه مدت زمان پاسخگویی
 • زبان و ادبیات فارسی: 30 سوال + 30 دقیقه مدت زمان پاسخگویی
 • علوم اجتماعی: 20 سوال + 15 دقیقه مدت زمان پاسخگویی

ضرایب دروس کنکور انسانی ۱۴۰۲

به نظر شما مهم‌ترین تغییر کنکور انسانی ۱۴۰۲ چیست؟ همان طور که در قسمت بالا نیز مطالعه کردید کنکور انسانی ۱۴۰۲ با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است. یکی از این تغییرات به حذف زیرگروه‌ها از کنکور مربوط می‌شود. بله در کنکور انسانی 1402 دیگر مفهومی به نام زیرگروه وجود ندارد. این بدین معنی است که داوطلبان گروه انسانی دیگر با توجه به زیرگروه‌ها و ضرایب زیرگروه‌ها به سوالات دروس تخصصی پاسخ نمی‌دهند. داوطلبان تا کنکور 1402 با توجه به ضرایب دروس در زیرگروه‌ها به سوالات دروس تخصصی پاسخ می‌دهند. با توجه به تغییرات کنکور سراسری 1402 زیرگروه وجود ندارد و داوطلبان باید توجه زیادی به دروس تخصصی کنکور انسانی داشته باشند. به نظر شما با حذف زیرگروه‌ها نقش دروس تخصصی در کنکور سراسری چه تغییری پیدا می‌کند؟ بدون شک تاثیر دروس تخصصی بیشتر از قبل می‌شود و داوطلبان باید با توجه به ضرایب جدید به سوالات پاسخ دهند.

داوطلبان گروه انسانی باید با توجه به ضرایب هر درسی به سوالات دروس تخصصی در کنکور سراسری پاسخ دهند. به عنوان مثال ضریب درس اقتصاد در کنکور سراسری 2 است. این بدین معنی است که ضریب درس اقتصاد برای تمامی رشته‌های گروه انسانی با ضریب 2 محاسبه می‌شود. مهم‌ترین درس تخصصی در کنکور انسانی درس ادبیات فارسی است. درس ادبیات فارسی تخصصی نقش بسیار مهمی در رتبه نهایی داوطلبان دارد و داوطلبان باید توجه زیادی به این درس داشته باشند. درس ریاضی در جایگاه دوم قرار دارد و با ضریب 6 یکی از مهم‌‌ترین دروس تخصصی در کنکور انسانی محسوب می‌شود. دروسی مانند عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی و فلسفه و منطق با ضریب 5 در جایگاه بعدی قرار دارند. دروس روانشناسی و اقتصاد نیز با ضریب 2 در جایگاه آخر قرار دارند. بنابراین داوطلبان گروه انسانی باید با توجه به ضرایب جدید دروس تخصصی به سوالات پاسخ دهند.

ضرایب جدید دروس تخصصی در کنکور انسانی

نام درس ضریب
زبان و ادبیات تخصصی 8
ریاضی 6
زبان عربی 5
تاریخ و جغرافیا 5
جامعه شناسی 5
فلسفه و منطق 5
اقتصاد 2
روانشناسی 2

بودجه بندی کنکور انسانی ۱۴۰۲

بهترین روش برای کسب یک رتبه بالا در کنکور سراسری چیست؟ داوطلبان چگونه می‌توانند بهترین درصدها را برای دروس تخصصی به دست آورند؟ اگر به دنبال یک رتبه عالی در کنکور انسانی هستید باید به بودجه بندی کنکور انسانی توجه زیادی داشته باشید. مطالعه بودجه بندی کنکور انسانی 1402 به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا آن‌ها با مباحث تست خیز و آسان دروس تخصصی کنکور سراسری بیشتر آشنا شوند.

داوطلبانی که با مباحث تست خیز و آسان دروس تخصصی کنکور انسانی آشنا هستند زمان مطالعه خود را به بهترین شکل ممکن برنامه‌ریزی می‌کنند. کنکور انسانی ۱۴۰۲ هشت درس تخصصی دارد و داوطلبان باید تمامی مباحث تست خیز و آسان این دروس را یاد بگیرند تا با تسلط بیشتری به سوالات در کنکور پاسخ دهند. شما می‌توانید در قسمت زیر با بودجه بندی هشت درس تخصصی کنکور انسانی بیشتر آشنا شوید و با توجه به مباحث تست خیز برای مطالعه کنکور برنامه‌ریزی کنید:

بودجه بندی درس ریاضی

 • عبارت‌های جبری (اتحاد جبری و کاربردها): 1 سوال
 • عبارت‌های جبری (عبارت‌های گویا): 1 سوال
 • معادله درجه دوم (معادله و مسائل توصیفی): ۱ سوال
 • معادله درجه دوم (معادلات شامل عبارات گویا): 1 سوال
 • تابع (نمودار تابع درجه ۲): 1 سوال
 • کار با داده‌های آماری (معیارهای پراکندگی): 1 سوال
 • نمایش داده‌ها (نمودارهای یک متغیره): 2 سوال
 • آشنایی با منطق و استدلال ریاضی (گزاره‌ها و ترکیب گزاره‌ها): 1 سوال
 • تابع (اعمال بر روی تابع): 2 سوال
 • تابع (توابع پلکانی و قدر مطلقی): 1 سوال
 • آمار (شاخص‌های آماری): 1 سوال
 • آمار (سری‌های زمانی): 1 سوال
 • آمار احتمال (شمارش): 1 سوال
 • احتمال: 2 سوال
 • الگوهای خطی (دنباله حسابی): 1 سوال
 • الگوهای خطی (مدل سازی و دنباله): 1 سوال
 • الگوهای غیر خطی (دنباله هندسی): 1 سوال

بودجه بندی درس اقتصاد

 • تولید: 2 سوال
 • بازار: 2 سوال
 • آشنایی با شاخص اقتصادی: 5 سوال
 • پول و بانک: 2 سوال
 • فقر و توزیع درآمد: 1 سوال
 • اقتصاد بین‌الملل: 2 سوال
 • اقتصاد ایران: 1 سوال

بودجه بندی درس زبان و ادبیات فارسی تخصصی

 • تاریخ ادبیات و سبک شناسی: 9 سوال
 • عروض: 6 سوال
 • قافیه: 2 سوال
 • ترکیبی عروض و قافیه: 1 سوال
 • آرایه ادبی: 7 سوال
 • قرابت معنایی: 5 سوال

بودجه بندی درس عربی تخصصی

 • ترجمه: 8 سوال
 • تحلیل صرفی: 3 سوال
 • ضبط حرکات: 1 سوال
 • قواعد: 6 سوال
 • مفهوم: 1 سوال
 • اعداد: 1 سوال

بودجه بندی تاریخ و جغرافیا

 • تاریخ پایه دهم: ۵ سوال
 • تاریخ پایه یازدهم: 5 سوال
 • تاریخ پایه دوازدهم: 5 سوال
 • جغرافیا پایه دهم: 3 سوال
 • جغرافیا پایه یازدهم: 7 سوال
 • جغرافیا پایه دوازدهم: 5 سوال

بودجه بندی درس علوم اجتماعی

 • جامعه شناسی پایه دهم: 2 سوال
 • جامعه شناسی پایه یازدهم: 8 سوال
 • جامعه شناسی پایه دوازدهم: 10 سوال

بودجه بندی درس فلسفه و منطق

 • منطق پایه دهم: 9 سوال
 • فلسفه پایه یازدهم: 8 سوال
 • فلسفه پایه دوازدهم: 8 سوال

بودجه بندی درس روانشناسی

 • روانشناسی، تعریف و روش مطالعه: 3 سوال
 • روانشناسی رشد: 4 سوال
 • احساس، توجه و ادراک: 4 سوال
 • حافظه و علل فراموشی: 2 سوال
 • تفکر (۱) حل مسئله: 2 سوال
 • تفکر (۲) تصمیم‌گیری: 3 سوال
 • انگیزه و نگرش: 2 سوال
 • روانشناسی سلامت: 1 سوال

برنامه ریزی کنکور انسانی ۱۴۰۲

داوطلبانی که به دنبال کسب بهترین درصدها و رتبه‌ها در کنکور سراسری هستند باید به تمامی نکات توجه داشته باشند. اطلاع از تغییرات کنکور انسانی و مطالعه بودجه بندی کنکور انسانی تا حد زیادی به داوطلبان کمک می‌کند تا آن‌ها مسیر موفقیت در کنکور را به راحتی سپری کنند. اما هنوز یک کار مهم دیگر باقی مانده است. داوطلبان باید برای این مسیر دشوار یک برنامه مناسب و منظم داشته باشند. برنامه‌ریزی کنکور انسانی ۱۴۰۲ به داوطلبان تمامی نکات دشوار و آسان کنکور را نشان می‌دهد. داوطلبان با برنامه‌ریزی کنکور 1402 می‌توانند شانس بیشتری برای موفقیت در کنکور سراسری داشته باشند. بنابراین برنامه‌ریزی کنکور انسانی را در برنامه اصلی خود قرار دهید تا با یک برنامه منظم برای کنکور سراسری آماده شوید. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که برنامه‌ریزی کنکور 1402 چگونه است؟ داوطلبان هنگام برنامه‌ریزی کنکور انسانی باید به چه معیارهایی توجه کنند؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که داوطلبان هنگام برنامه‌ریزی کنکور انسانی باید به آن توجه داشته باشند داشتن برنامه اختصاصی است. این بدین معنی است که هر داوطلبی هنگام مطالعه کنکور باید برنامه مخصوص به خود را داشته باشد. بنابراین داوطلبان نباید از برنامه‌های درسی مشابه سایر داوطلبان برای مطالعه دروس تخصصی استفاده کنند. اگر به دنبال موفقیت بیشتری در کنکور سراسری هستید باید دروس تخصصی را با توجه به ضرایب آن در کنکور سراسری مطالعه کنید. داوطلبان گروه انسانی باید ساعات مطالعه دروس تخصصی را با توجه به شرایط خود تنظیم کنند. به عنوان مثال برخی از داوطلبان در روز یک مطالعه 8 ساعته دارند و سایر داوطلبان در یک مدت زمان 10 ساعته دروس را مطالعه می‌کنند. این موضوع کامل به شرایط داوطلبان بستگی دارد. مهم‌ترین نکته در مورد برنامه‌ریزی کنکور داشتن یک برنامه مناسب با انعطاف‌پذیری بالاست.

معرفی رشته های کنکور انسانی

همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم زیرگروه‌ها از کنکور سراسری حذف می‌شوند. سازمان سنجش در مورد این موضوع اطلاعات دقیقی را منتشر نکرده است. این بدین معنی است که ما اطلاعات دقیقی در مورد رشته‌های کنکور سراسری پس از حذف زیرگروه‌ها نداریم. ما در قسمت زیر رشته‌های کنکور سراسری را بدون در نظر گرفتن زیرگروه‌ها به شما معرفی می‌کنیم. این قسمت در صورت انتشار اطلاعات جدید برای داوطلبان بروزرسانی می‌شود:

بخش اول

 • کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی
 • کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
 • کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق
 • آموزش الهیات
 • آموزش زبان و ادبیات فارسی
 • ادیان و عرفان
 • ادیان و مذاهب
 • ایران شناسی
 • تاریخ تمدن ملل اسلامی
 • تربیت مروج سیاسی
 • حقوق
 • زبان و ادبیات ترکی آذری
 • زبان و ادبیات عربی
 • زبان و ادبیات فارسی
 • زبان و ادبیات کردی
 • زبان و فرهنگ عربی
 • شیعه شناسی
 • علوم قرآن و حدیث
 • علوم قضایی
 • فرهنگ و معارف اسلامی
 • فقه شافعی
 • فقه و حقوق اسلامی
 • فقه و حقوق امامی
 • فقه و حقوق حنفی
 • فقه و حقوق شافعی
 • فلسفه
 • فلسفه و حکمت اسلامی

بخش دوم

 • فلسفه و عرفان اسلامی
 • فلسفه و کلام اسلامی
 • مترجمی زبان عربی
 • مربیگری عقیدتی
 • معارف اسلامی
 • معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات
 • معارف اسلامی و اخلاق
 • معارف اسلامی و ادیان
 • معارف اسلامی و تاریخ
 • معارف اسلامی و علوم تربیتی
 • معارف اسلامی و علوم قرآنی
 • معارف اسلامی و کلام
 • معارف اسلامی و مدیریت
 • کاردانی امور دولتی
 • کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم
 • کاردانی تربیت معلم قرآن کریم
 • کاردانی حقوق قضایی
 • کاردانی خدمات اداری
 • کاردانی علوم قضایی

بخش سوم

 • آموزش علوم اجتماعی
 • امنیت اطلاعات
 • امنیت بین‌الملل
 • امنیت نرم
 • برنامه‌ریزی اجتماعی و تعاون
 • پژوهشگری امنیتی
 • جامعه شناسی
 • حفاظت اطلاعات
 • روزنامه نگاری
 • ضد تروریسم
 • علوم ارتباطات اجتماعی
 • علوم فنی امنیت
 • مددکاری اجتماعی
 • مردم شناسی
 • اقتصاد
 • امنیت اقتصاد
 • حسابداری
 • روابط عمومی
 • فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • گردشگری
 • مدیریت امور بانکی
 • مدیریت امور گمرکی
 • مدیریت بیمه
 • مدیریت بیمه اکو
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت صنعتی
 • مدیریت فرهنگی هنری
 • مدیریت کسب و کارهای کوچک
 • مدیریت مالی
 • مدیریت و بازرگانی دریایی
 • مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات
 • هتلداری
 • کاردانی اشتغال
 • کاردانی اقتصاد کار و بهره وری
 • کاردانی امور بانکی
 • کاردانی امور فرهنگی
 • کاردانی امور مالی و مالیاتی
 • کاردانی بیمه
 • کاردانی حسابداری
 • کاردانی روابط کار
 • کاردانی گردشگری
 • کاردانی مدیریت مالی
 • کاردانی مدیریت صنعتی
 • کاردانی هتلداری

 بخش چهارم

 • آموزش تاریخ
 • آموزش جغرافیا
 • باستان شناسی
 • تاریخ
 • تاریخ اسلام
 • جغرافیا
 • زبان شناسی
 • علوم سیاسی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش تربیت بدنی
 • آموزش کودکان استثنائی
 • آموزش مشاوره و راهنمایی
 • روانشناسی
 • علم اطلاعات و دانش شناسی
 • علوم تربیتی
 • علوم ورزشی
 • مشاوره
 • مطالعات خانواده
 • کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی
 • کاردانی علوم ورزشی

مراحل ثبت‌ نام در کنکور انسانی سال 1402

تیم محتوای حرف آخر در این مطلب تمامی جزئیات و تغییرات کنکور انسانی را توضیح داد. داوطلبان گروه انسانی برای موفقیت در کنکور سراسری تنها یک قدم دیگر باقی دارند. آن‌ها باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و برای کنکور انسانی در سال 1402 ثبت‌نام نمایند. داوطلبان برای ثبت‌نام در نوبت اول و نوبت دوم کنکور سراسری باید مراحل زیر را سپری کنند:

1) به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید

اولین قدم برای ثبت‌نام در نوبت اول و نوبت دوم کنکور انسانی در سال 1402 مراجعه به سایت سازمان سنجش در تاریخ‌های مشخص است. داوطلبان باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و از منو سمت راست گزینه سراسری را انتخاب نمایند.

2) خرید سریال ثبت‌ نام را انتخاب کنید

داوطلبان پس از انتخاب گزینه سراسری وارد یک صفحه جدید می‌شوند. آن‌ها باید در این مرحله از منو سمت راست قسمت خرید سریال ثبت‌نام را انتخاب کنند. داوطلبان در این مرحله باید با توجه به نوع گروه آزمایشی خود یعنی گروه انسانی سریال ثبت‌نام را خریداری کنند. مرحله بعدی تایید و ادامه روند خرید است. اگر داوطلبی تمایل به شرکت در رشته‌های دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور را داشته باشد باید یک سریال مخصوص نیز برای این بخش خریداری کند.

3) اطلاعات خرید خود را با دقت تکمیل کنید

داوطلبان پس از انتخاب و تایید سریال ثبت‌نام وارد مرحله جدید می‌شوند. آن‌ها باید در این قسمت مشخصات خود را تکمیل کنند. داوطلبان پس از تایید اطلاعات وارد صفحه جدید می‌شوند و باید مشخصات خود را تایید کنند. داوطلبان در مرحله بعد پس از تایید اطلاعات وارد مرحله پرداخت آنلاین می‌شوند و اطلاعات کارت خود را وارد می‌کنند.

4) برای تکمیل روند ثبت‌نام به صفحه اول مراجعه کنید

داوطلبان پس از خرید نهایی باید دوباره به صفحه اول سایت مراجعه کنند. آن‌ها باید از منو سمت راست گزینه سراسری را انتخاب کنند. داوطلبان در این صفحه باید در پایین کادر گزینه تایید و ادامه – گام بعدی را انتخاب کنند. آن‌ها در این مرحله سریال ثبت‌نام و شماره تلفن همراه خود را در قسمت مشخص شده وارد می‌کنند. داوطلبان در مراحل بعدی باید به سراغ بارگذاری فایل عکس پرسنلی و پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه بروند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در کنکور انسانی

داوطلبان گروه انسانی برای ثبت‌نام در کنکور انسانی به مدارک زیر نیاز دارند. اگر می‌خواهید با خیال راحت مراحل ثبت‌نام را طی کنید بهتر است مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

 • اسکن عکس 3*4 داوطلب
 • شناسنامه و کارت ملی جهت وارد کردن اطلاعات فردی شناسنامه‌ای
 • کارنامه دیپلم و پیش دانشگاهی
 • آدرس و شماره تماس و کد پستی محل سکونت
 • کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
 • کد منطقه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک دیپلم
 • کد عنوان دیپلم
 • کد نظام وظیفه
 • کد دانش‌آموزی داوطلب
 • کد عنوان پیش دانشگاهی

شرایط ثبت‌ نام در کنکور انسانی

داوطلبان گروه انسانی برای ثبت‌نام در کنکور باید شرایط عمومی و شرایط اختصاصی زیر را در نظر داشته باشند:

شرایط عمومی

 • داشتن اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از دین‌های مورد قبول و رسمی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • نداشتن سابقه کیفری و عضویت در سازمان‌های غیرقانونی

شرایط اختصاصی

 • دریافت گواهینامه دوره پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام آموزشی جدید یا دیپلم دوره 4 ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک فوق دیپلم
 • بلامانع بودن ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته‌هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی آغاز شده است. برای آن دسته از افرادی که مدارک فارغ‌التحصیلی خود را تا 1402/11/30 اخذ کنند.
 • داوطلبانی که در مقطع کاردانی از رشته‌های آموزش غیر پزشکی فارغ‌التحصیل شده‌اند در صورتی می‌توانند در کنکور شرکت کنند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند. این دسته از داوطلبان در زمان ثبت نام متعهد به ارائه سند پایان دوره طرح نیرو انسانی خود هستند.
 • دانشجویان دوره‌های روزانه مجاز به ثبت‌نام نمی‌باشند.
 • افرادی که در سال 99 و قبل از آن در دوره روزانه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرفته شده‌اند و می‌خواهند در کنکور شرکت کنند لازم است حداکثر تا 25 اسفند ماه 1401 از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.
 • کسانی که در کنکور سال 1401 در یکی از دانشگاه‌های روزانه مجاز به تحصیل شده‌اند نمی‌توانند مجددا در رشته‌های روزانه کنکور سال 1402 شرکت کنند.
 • داوطلبان آقا باید کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم یا موقت) خود را اخذ کرده یا شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی را داشته باشند.
 • داوطلبان مرد نباید محکوم به ممنوعیت از تحصیل باشند.

سوالات متداول در کنکور انسانی ۱۴۰۲

1) ثبت‌ نام کنکور انسانی 1402 برای نوبت اول و دوم چه زمانی است؟

ثبت‌نام نوبت اول کنکور در تاریخ 8 الی 14 آبان 1401 و ثبت‌نام نوبت دوم کنکور انسانی در تاریخ 15 الی 21 فروردین 1402 است.

2) کنکور انسانی در سال 1402 در چه زمان‌هایی برگزار می‌شود؟

زمان برگزاری نوبت اول کنکور انسانی 1402 در 30 دی ماه سال 1401 و چهارشنبه 14 تیر ماه 1402 است.

3) آیا دروس عمومی از کنکور انسانی در سال 1402 حذف خواهند شد؟

بله با توجه به تغییرات کنکور در سال 1402 دروس عمومی از کنکور انسانی حذف خواهند شد.

4) داوطلبان گروه انسانی در کنکور سال 1402 چند دفترچه دریافت می‌کنند؟

داوطلبان گروه انسانی بر اساس منابع نظام جدید تنها برای دروس تخصصی دفترچه اختصاصی دریافت می‌کنند.

5) داوطلبان در کنکور انسانی سال 1402 به سوالات کدام دروس پاسخ می‌دهند؟

داوطلبان در کنکور انسانی باید به سوالات هشت درس تخصصی پاسخ دهند.

شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد کنکور انسانی ۱۴۰۲ به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید و همزمان از تخفیف‌های دوره‌های آموزشی جدید حرف آخر نیز مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود فایل برنامه موفقیت ۵ ماهه در کنکور

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.