داوطلبان گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر مانند سال‌های اخیر برای کنکور سراسری آماده نمی‌شوند. کنکور سراسری با تغییرات بسیار زیادی در سال 1402 روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری 1402 حذف دروس عمومی از کنکور است. این بدین معنی است که داوطلبان دیگر به سوالات دروس عمومی در کنکور سراسری پاسخ نمی‌دهند. البته این مورد تنها تغییر کنکور 1402 نیست و داوطلبان با تغییرات دیگری نیز روبه‌رو می‌شوند. یکی از محبوب‌ترین گروه‌های آزمایشی در کنکور سراسری، گروه تجربی است. داوطلبان زیادی به دنبال قبولی در کنکور تجربی 1402 هستند و به صورت شبانه‌روزی برای قبولی در بهترین رشته‌های تجربی دروس تخصصی را مطالعه می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که داوطلبان برای کنکور تجربی ۱۴۰۲ باید آن را انجام دهند، مطالعه شرایط کنکور با توجه به تغییرات جدید است. کنکور تجربی 1402 نیز مانند کنکور سایر گروه‌های آزمایشی با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است.

دانلود پکیج رایگان موفقیت ۵ ماهه در کنکور 

محتوای این پکیج سرنوشت کنکور شما را تغییر خواهد داد

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.

بودجه بندی کنکور ۱۴۰۲ تجربی, ریاضی, انسانی, هنر و زبان های خارجه

داوطلبانی که به دنبال موفقیت در کنکور تجربی هستند باید از تمامی تغییرات جدید کنکور سراسری مطلع باشند و با توجه به این تغییرات برای کنکور سراسری آماده شوند. به عنوان مثال، داوطلبان باید از این موضوع مطلع باشند که در کنکور تجربی ۱۴۰۲ عنوانی به نام زیر گروه وجود ندارد. این بدین معنی است که داوطلبان با توجه به زیرگروه‌های رشته تجربی دیگر به سوالات دروس تخصصی پاسخ نمی‌دهند. به عبارت دیگر این موضوع نشان می‌دهد که دروس تخصصی از اهمیت بسیار زیادی در کنکور سراسری برخوردار هستند. داوطلبان گروه تجربی باید با توجه به این تغییرات خود را برای کنکور سراسری آماده کنند و به سوالات دروس تخصصی در کنکور پاسخ دهند. تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ بررسی جزئیات کنکور تجربی 1402 می‌رود و اطلاعات کاملی را در مورد این کنکور در اختیار داوطلبان گروه تجربی قرار می‌دهد.

کنکور تجربی ۱۴۰۲

تغییرات کنکور 1402

داوطلبان از سال 1401 با چالش‌های زیادی در مورد کنکور روبه‌رو هستند. سوالات زیادی در مورد نحوه برگزاری کنکور 1401 در نوبت دی ماه در ذهن داوطلبان وجود داشت. تمامی این سوالات و ابهامات در تیر ماه سال 1401 برطرف شد. کنکور سراسری در سال 1402 با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. تمامی گروه‌های آموزشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان تحت تاثیر این تغییرات قرار دارند و داوطلبان باید با توجه به تغییرات خود را برای کنکور سراسری آماده کنند.

تغییرات کنکور 1402 بسیار زیاد هستند و بررسی تک تک این تغییرات در این مطلب غیر ممکن است. ما در این بخش مهم‌ترین تغییرات کنکور 1402 را به داوطلبان معرفی می‌کنیم تا داوطلبان با توجه به این تغییرات دروس را برای کنکور مطالعه کنند.

اولین و مهم‌ترین تغییر کنکور سراسری، حذف دروس عمومی از کنکور است. دروس عمومی از کنکور سراسری حذف می‌شوند و داوطلبان در کنکور سراسری به سوالات دروس عمومی پاسخ نمی‌دهند. با توجه به این شرایط داوطلبان در کنکور باید به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند.

دومین تغییر کنکور سراسری به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی مربوط می‌شود. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال‌های اخیر به صورت مثبت محاسبه می‌شد. این بدین معنی است که اگر سوابق تحصیلی داوطلبان مناسب نبود، نمرات آن‌ها در کنکور محاسبه نمی‌شد. اما این شرایط در حال حاضر صدق نمی‌کند. سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور 1402 به صورت قطعی محاسبه می‌شود.

سومین تغییر کنکور سراسری، زمان برگزاری کنکور است. کنکور سراسری به صورت دو بار در سال برگزار می‌شود. این بدین معنی است که داوطلبان دو بار در سال امکان شرکت در آزمون سراسری را دارند و این شانس داوطلبان برای قبولی در کنکور را افزایش می‌دهد.

چهارمین تغییر کنکور سراسری، حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری است. این بدین معنی است که در کنکور سراسری دیگر با مفهومی به نام زیرگروه روبه‌رو نمی‌شویم. تمامی رشته‌ها در یک گروه قرار دارند و داوطلبان باید با توجه به ضرایب دروس تخصصی به سوالات پاسخ دهند. بنابراین ضرایب دروس تخصصی نیز با تغییراتی روبه‌رو شده‌اند و تمامی رشته‌ها دارای ضرایب تخصصی یکسانی هستند.

پنجمین تغییر کنکور سراسری در مورد تغییر زمان و تعداد سوالات کنکور است. تعداد سوالات دروس تخصصی در مقایسه با سال‌های اخیر با تغییراتی روبه‌رو شده است و داوطلبان باید این شرایط را برای پاسخگویی به سوالات در نظر داشته باشند. شما می‌توانید در بخش زیر با تغییرات کنکور 1402 بیشتر آشنا شوید:

 

 

دروس کنکور تجربی ۱۴۰۲

داوطلبان گروه تجربی سوالات زیادی در مورد نحوه برگزاری کنکور تجربی ۱۴۰۲ دارند. تیم محتوای حرف آخر با توجه به آخرین اطلاعیه‌های سازمان سنجش، اطلاعات جدیدی را در مورد برگزاری کنکور 1402 در اختیار داوطلبان گروه تجربی قرار می‌دهد. اطلاعات این مطلب بر اساس آخرین اخبار کنکور تجربی بروزرسانی می‌شود و در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که داوطلبان در مورد کنکور تجربی در سال 1402 باید به آن توجه داشته باشند، مطالعه دروس تخصصی است. همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم دروس عمومی از کنکور تجربی حذف می‌شوند. این بدین معنی است که داوطلبان دیگر در کنکور تجربی به سوالات عمومی در دفترچه شماره یک پاسخ نمی‌دهند. اما این بدین معنی نیست که داوطلبان باید با دروس عمومی برای همیشه خداحافظی کنند. دروس عمومی از کنکور سراسری حذف می‌شوند، اما در سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیرگذار خواهند بود.

دروس عمومی همراه با سایر دروس تخصصی در امتحانات نهایی دوازدهم بر روی سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیر خواهند داشت. با توجه به این شرایط داوطلبان برای کنکور 1402 و گروه تجربی باید چه دروسی را مطالعه کنند؟ داوطلبان گروه تجربی باید برای کنکور سراسری تنها مفاهیم دروس تخصصی را مطالعه کنند. این بدین معنی است که داوطلبان تنها باید پنج درس تخصصی زمین شناسی، زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی را برای کنکور تجربی مطالعه کنند. بنابراین این پنج درس تخصصی از اهمیت بسیار زیادی در کنکور تجربی برخوردار هستند و داوطلبان برای کسب یک رتبه بالا به درصدهای مناسب این دروس نیاز دارند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که داوطلبان در کنکور تجربی 1402 باید توجه زیادی به آن داشته باشند، حذف زیرگروه‎‌ها از کنکور تجربی است. این بدین معنی است که داوطلبان با توجه به زیرگروه‌ها دیگر به سوالات دروس تخصصی پاسخ نمی‌دهند.

تاریخ کنکور 1402

یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری، تاریخ برگزاری کنکور است. کنکور سال 1402 و کنکور سال‌های آینده در دو نوبت برگزار می‌شوند. این بدین معنی است که داوطلبان دو بار در یک سال شانس شرکت در آزمون سراسری را دارند. برگزاری کنکور در دو نوبت مختلف موجب می‌شود که داوطلبان استرس کمتری در کنکور داشته باشند. داوطلبان دو بار در سال امکان شرکت در کنکور سراسری را دارند و همین موضوع نیز موجب موفقیت آن‌ها می‌شود. تاریخ کنکور 1402 برای تمامی گروه‌های آموزشی در قسمت زیر برای داوطلبان درج شده است:

 

نوبت اول کنکور 

کنکور 1402 نوبت اول

نوبت دوم کنکور

 

 

تاریخ کنکور تجربی 1402

کنکور 1402 در مقایسه با کنکور سال‌های گذشته با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری در مورد زمان برگزاری این آزمون است. داوطلبان تا قبل از کنکور 1402 تنها یک بار در سال در کنکور شرکت می‌کردند. اما این شرایط در حال حاضر برای کنکور 1402 تغییر پیدا کرده است. کنکور سال 1402 در دو نوبت مختلف و در دو زمان مختلف برگزار می‌شود. این موضوع موجب می‌شود که داوطلبان دچار استرس کمتری در آزمون شوند و در صورت استرس بیش از حد یک شانس دیگر برای شرکت در آزمون سراسری داشته باشند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که نتایج کنکور سراسری برای دو سال اعتبار خواهد داشت. داوطلبان با توجه به شرایط خود می‌توانند در یک نوبت یا دو نوبت آزمون سراسری شرکت کنند. داوطلبان با توجه به نکات بالا اطلاعات دقیقی در مورد برگزاری کنکور 1402 کسب کرده‌اند.

داوطلبان گروه تجربی برای شرکت در نوبت اول کنکور باید در تاریخ 8 الی 14 آبان 1401 به سایت سنجش مراجعه کرده و برای نوبت اول کنکور تجربی ثبت‌نام کنند. داوطلبان گروه تجربی که برای نوبت اول کنکور ثبت‌نام کرده‌اند در صبح روز پنجشنبه در تاریخ 29 دی ماه 1401 در نوبت اول کنکور شرکت می‌کنند. داوطلبانی که در این نوبت شرکت کرده‌اند به راحتی امکان ثبت‌نام در نوبت دوم کنکور تجربی را نیز دارند. داوطلبان می‌توانند در تاریخ 15 الی 21 فروردین 1402 به سایت سنجش مراجعه کرده و برای نوبت دوم کنکور ثبت‌نام کنند. زمان برگزاری کنکور 1402 تجربی نوبت دوم صبح پنجشنبه در تاریخ 15 تیر 1402 است. هر داوطلبی که در دو نوبت آزمون شرکت کند دو نمره کنکور خواهد داشت. اگر در یک آزمون شرکت کند یک نمره کنکور برای او محاسبه می‌شود. اما فقط یک نمره آزمون به انتخاب خود داوطلب محاسبه خواهد شد.

کنکور تجربی ۱۴۰۲

منابع کنکور تجربی 1402

سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ بر اساس کدام کتاب‌ها مطرح می‌شوند؟ منابع کنکور تجربی برای کنکور نوبت اول و نوبت دوم چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ داوطلبان سوالات زیادی در مورد منابع درسی در کنکور 1402 دارند. یکی از این سوالات که چالش‌های بسیار زیادی برای داوطلبان ایجاد می‌کند در مورد منابع کنکور در نوبت اول و دوم است. داوطلبان باید برای نوبت اول کنکور در دی ماه و نوبت دوم کنکور در تیر ماه یک منبع مشابه مطالعه کنند. این بدین معنی است که داوطلبان برای کنکور تجربی در نوبت اول و نوبت دوم باید کتاب‌های زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنند. متاسفانه بسیاری از داوطلبان تصور می‌کنند که برای کنکور در نوبت اول باید تنها نصف منابع را مطالعه کنند. این طرز فکر بسیار اشتباه است و موجب کاهش رتبه داوطلبان در کنکور می‌شود.

داوطلبان برای کنکور نوبت اول و نوبت دوم باید منابع یکسانی را مطالعه کنند و منابع در این دو نوبت متفاوت نیستند. بنابراین داوطلبان باید کتاب‌های درسی پنج درس تخصصی را در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم مطالعه کنند. داوطلبان برای پاسخگویی به سوالات باید به سراغ کتاب زمین شناسی در پایه یازدهم، ریاضی دهم، ریاضی یازدهم، ریاضی دوازدهم، زیست شناسی دهم، زیست شناسی یازدهم، زیست شناسی دوازدهم، فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم بروند. بنابراین داوطلبان تحت هر شرایطی برای هر دو نوبت کنکور در دی ماه و تیر ماه باید کتاب درسی را به صورت کامل از ابتدا تا انتها مطالعه کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با منابع کنکور تجربی 1402 بیشتر آشنا شوید: (اگر اطلاعاتی در مورد این منابع تغییر کند حرف آخر این مطلب را بروزرسانی می‌کند و اطلاعات جدید را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد)

زمین شناسی

 

منابع کنکور تجربی 1402

ریاضیات

 

 

زیست شناسی

 

 

فیزیک

 

شیمی

 

دروس عمومی کنکور تجربی ۱۴۰۲

داوطلبان گروه تجربی نیز مانند سایر داوطلبان گروه‌های آموزشی باید با توجه به آخرین تغییرات کنکور 1402 برای آزمون آماده شوند. دروس عمومی کنکور تجربی 1402 کدام دروس هستند؟ مهم‌ترین نکته‌ای که داوطلبان باید در مورد کنکور 1402 بدانند، حذف دروس عمومی از کنکور است. بنابراین داوطلبان در کنکور تجربی به سوالات دروس عمومی پاسخ نمی‌دهند. داوطلبان باید به سوالات پنج درس تخصصی در کنکور تجربی پاسخ دهند.

با توجه به تغییرات کنکور 1402، دروس عمومی تنها بر روی سوابق تحصیلی تاثیرگذار هستند. این بدین معنی است که داوطلبان باید دروس عمومی را برای امتحانات نهایی به بهترین شکل ممکن مطالعه کنند. دروس ادبیات فارسی، دین و زندگی، عربی و زبان انگلیسی تنها از دفترچه سوالات کنکور حذف می‌شوند. اما داوطلبان این دروس را برای بهبود سوابق تحصیلی خود مطالعه می‌کنند.

تعداد سوالات کنکور تجربی 1402

داوطلبان گروه تجربی باید با تغییرات کنکور 1402 آشنا شوند تا با توجه به تغییرات دروس تخصصی را مطالعه کنند. همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم دروس عمومی از کنکور سراسری و دفترچه شماره یک حذف می‌شوند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان سوالات زیادی در مورد تعداد سوالات دروس مختلف در کنکور تجربی داشته باشند. هر درس تخصصی در کنکور تجربی چند سوال دارد؟ مدت زمان پاسخگویی به سوالات دروس تخصصی در کنکور تجربی 1402 چقدر است؟ تمامی این سوالات برای داوطلبان چالش‌های زیادی ایجاد می‌کنند. سازمان سنجش در مورد تعداد سوالات کنکور تجربی هنوز اطلاعیه‌ای صادر نکرده است. بنابراین نمی‌توان در مورد تعداد سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ حرف قطعی زد. اما به احتمال زیادی تعداد سوالات کنکور در سال 1402 تفاوت چندانی با سوالات کنکور تجربی سال‌های گذشته نخواهد داشت. اما این موضوع در مورد مدت زمان پاسخگویی به سوالات صدق نمی‌کند.

با توجه به اینکه دفترچه عمومی از کنکور تجربی ۱۴۰۲ حذف می‌شود انتظار می‌رود داوطلبان زمان بیشتری برای پاسخگویی به سوالات دروس تخصصی داشته باشند. البته این موضوع هنوز از طرف سازمان سنجش تایید نشده است. اما به احتمال زیاد مدت زمان پاسخگویی به سوالات دروس تخصصی در کنکور تجربی در مقایسه با سال گذشته تغییرات بسیار زیادی خواهد داشت. همان طور که می‌دانید داوطلبان گروه تجربی باید به سوالات پنج درس تخصصی در کنکور سراسری پاسخ دهند. هر کدام از این دروس تعداد سوالات مختلفی در کنکور دارند. ما در قسمت زیر تعداد سوالات کنکور و مدت زمان پاسخگویی به سوالات را به شما معرفی می‌کنیم. البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر این لیست از طرف سازمان سنجش تغییر کند ما اطلاعات جدید را برای شما بروزرسانی می‌کنیم:

تعداد سوالات دروس تخصصی در کنکور تجربی

 

ضرایب دروس کنکور تجربی ۱۴۰۲

یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور تجربی در سال 1402 حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری است. اما این شرایط چه تاثیر بر روی رتبه داوطلبان دارد؟ اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. دروس عمومی تنها بر روی سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیر دارند. دروس عمومی و دروس تخصصی در امتحانات نهایی دوازدهم دارای یک تاثیر قطعی و 40 درصدی هستند. این بدین معنی است که نمره امتحانات نهایی دوازدهم یک تاثیر 40 درصدی بر رتبه نهایی داوطلبان دارد. بنابراین نتیجه کنکور نیز با یک تاثیر 60 درصدی بقیه نمره داوطلبان را تشکیل می‌دهد. تمامی این موارد دست به دست هم می‌دهند تا دروس تخصصی در کنکور سراسری نقش پررنگ‌تری داشته باشند. شرایط ضرایب دروس تخصصی مانند سال‌های گذشته نیست. این بدین معنی است که هر درس به تنهایی نقش مهمی در کنکور دارد.

داوطلبان در کنکور تجربی 1402 با توجه به زیرگروه نمی‌‌توانند به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند، زیرا دیگر زیرگروهی در کنکور تجربی وجود ندارد. به عنوان مثال درس زمین شناسی در کنکور تجربی سال 1402 برای تمامی رشته‌ها دارای ضریب موثر 1 است. بنابراین داوطلبان نمی‌توانند درس زمین شناسی را برای کنکور سراسری حذف کنند. مهم‌ترین درس کنکور تجربی در سال 1402 همانند کنکور سال‌های گذشته درس زیست شناسی است. درس زیست شناسی نقش بسیار مهمی در رتبه نهایی داوطلبان دارد، زیرا ضریب موثر این درس 12 است. درس شیمی بعد از درس زیست شناسی مهم‌ترین درس کنکور تجربی محسوب می‌شود و دارای ضریب 9 است. درس فیزیک و ریاضی با ضریب 7 در جایگاه بعدی قرار دارند و درس زمین شناسی نیز با ضریب 1 کم اهمیت‌ترین درس کنکور تجربی است. شما می‌توانید در قسمت زیر با ضرایب دروس تخصصی در کنکور تجربی بیشتر آشنا شوید:

ضرایب جدید دروس تخصصی در کنکور تجربی

 

 

ضرایب دروس تخصصی کنکور تجربی

 

بودجه بندی کنکور تجربی ۱۴۰۲

داوطلبان چگونه می‌توانند بهترین نتایج را در کنکور سراسری 1402 به دست آورند؟ اولین و مهم‌ترین قدم داوطلبان کسب اطلاعات در مورد تغییرات کنکور است. داوطلبان باید با تمامی تغییرات کنکور 1402 آشنا باشند تا به راحتی بتوانند برای این کنکور برنامه‌ریزی داشته باشند. دومین قدم داوطلبان مطالعه بودجه بندی کنکور تجربی است. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که چرا مطالعه بودجه بندی کنکور تجربی اهمیت زیادی دارد؟ مطالعه بودجه بندی کنکور تجربی به داوطلبان کمک می‌کند تا داوطلبان با اطلاعات بیشتری دروس را مطالعه کنند. داوطلبان پس از مطالعه بودجه بندی می‌توانند با مباحث تست خیز و آسان دروس تخصصی آشنا شوند و زمان خود را با توجه به این مباحث تنظیم کنند. تیم محتوای حرف آخر در قسمت زیر به سراغ بررسی بودجه بندی کنکور تجربی 1402 می‌رود و بودجه بندی پنج درس تخصصی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد:

بودجه بندی درس زمین شناسی

 • آفرینش کیهان و تکوین: 4 سوال
 • منابع آب و خاک: 3 سوال
 • منابع معدنی، زیربنای تمدن: 2 سوال
 • سازه‌های مهندسی: 3 سوال
 • زمین شناسی و سلامت: 4 سوال
 • پویایی زمین: 2 سوال
 • زمین شناسی ایران: 2 سوال

بودجه بندی درس فیزیک

 • حرکت بر خط راست: 4 سوال
 • دینامیک: 3 سوال
 • نوسان و موج: 4 سوال
 • آشنایی با فیزیک اتمی و هسته‌ای: 3 سوال
 • الکتریسیته ساکن: 4 سوال
 • جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم: 4 سوال
 • مغناطیس و القای الکترومغناطیسی: 2 سوال
 • فیزیک و اندازه‌گیری: 1 سوال
 • کار، انرژی و توان: 1 سوال
 • ویژگی‌های فیزیکی مواد: 2 سوال
 • دما و گرما: 2 سوال

بودجه بندی درس شیمی

 • آرایش الکترونی و جدول دوره‌ای: 5 سوال
 • نام‌گذاری، فرمول نویسی و ساختار لوئیس: 1 سوال
 • استوکیومتری واکنش‌ها: 4 سوال
 • شیمی آلی: 5 سوال
 • ترموشیمی: 4 سوال
 • اسید و باز: 4 سوال
 • سینتیک: 2 سوال
 • تعادل: 2 سوال
 • الکتروشیمی: 3 سوال
 • جامدهای بلوری: 2 سوال
 • محلول‌ها: 3 سوال

بودجه بندی درس ریاضی

 • مشتق: 2 سوال
 • کاربرد مشتق: 3 سوال
 • حد و پیوستگی: 3 سوال
 • تابع: 4 سوال
 • معادله و نامعادله: 2 سوال
 • احتمال: 2 سوال
 • ترکیبات: 2 سوال
 • مثلثات: 4 سوال
 • لگاریتم و توابع نمایی: 2 سوال
 • هندسه مختصاتی: 2 سوال
 • هندسه: 2 سوال
 • مقاطع مخروطی: 1 سوال
 • توان‌های گویا: 1 سوال

بودجه بندی درس زیست شناسی

 • گوارش و جذب مواد: 2 سوال
 • گردش مواد در بدن: 4 سوال
 • تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد: 1 سوال
 • تنظیم عصبی: 1 سوال
 • حواس: 1 سوال
 • دستگاه حرکتی: 2 سوال
 • تنظیم شیمیایی: 1 سوال
 • ایمنی: 2 سوال
 • تولید مثل: 3 سوال
 • مولکول‌های اطلاعاتی: 2 سوال
 • جریان اطلاعات در یاخته‌ها: 3 سوال
 • انتقال اطلاعات نسل‌ها: 5 سوال
 • تغییر در اطلاعات وراثتی: 2 سوال
 • از ماده به انرژی: 2 سوال
 • از انرژی به ماده: 3 سوال
 • فناوری‌های نوین زیستی: 1 سوال
 • رفتارهای جانوران: 1 سوال
 • زیست گیاهی دهم: 2 سوال
 • زیست گیاهی یازدهم: 4 سوال
 • زیست گیاهی جامع: 2 سوال
 • زیست جانوری: 6 سوال

مراحل ثبت نام در کنکور تجربی سال 1402

داوطلبان گروه تجربی در بازه‌های زمانی که در قسمت بالا مشخص شده است به راحتی می‌توانند به سایت سنجش مراجعه کرده و برای نوبت اول و دوم کنکور ثبت‌نام کنند. مراحل ثبت‌نام کنکور تجربی ۱۴۰۲ در سایت سنجش به صورت زیر است:

1) به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید

داوطلبان برای ثبت‌نام در کنکور تجربی باید در اولین قدم به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند. ثبت‌نام به صورت اینترنتی و غیر حضوری است و داوطلبان تنها از این طریق می‌توانند در کنکور تجربی 1402 ثبت‌نام کنند. داوطلبان برای ثبت‌نام در نوبت اول و دوم باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و از منو سمت راست گزینه سراسری را انتخاب کنند.

2) از منو سمت راست خرید سریال ثبت‌نام را انتخاب کنید

دومین مرحله پس از انتخاب گزینه سراسری، انتخاب قسمت خرید سریال ثبت‌نام از منو سمت راست است. داوطلبان در این مرحله با توجه به نوع گروه آزمایشی خود یعنی گروه تجربی باید به سراغ خرید سریال ثبت‌نام بروند. آن‌ها پس از انتخاب نوع گروه آزمایشی خود باید گزینه تایید و ادامه را انتخاب کنند. اگر داوطلبی تمایل به شرکت در رشته‌های دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور را نیز داشته باشد باید یک سریال مخصوص برای این رشته‌ها نیز خریداری کند.

3) اطلاعات خرید خود را تکمیل کنید

داوطلبان پس از انتخاب و تایید سریال ثبت‌نام وارد مرحله خرید می‌شوند. آن‌ها باید در این قسمت مشخصات خود را مانند نام، نام خانوادگی، شماره تلفن و … را تکمیل کنند. داوطلبان پس از تایید اطلاعات وارد صفحه بعدی می‌شوند. سامانه خرید در این بخش مشخصات شما را در اختیارتان قرار می‌دهد تا شما از صحت اطلاعات خود اطمینان کافی داشته باشید. داوطلبان در مرحله بعد پس از تایید اطلاعات وارد مرحله پرداخت آنلاین می‌شوند و اطلاعات کارت خود را وارد می‌کنند.

4) برای تکمیل روند ثبت‌نام به صفحه اول مراجعه کنید

داوطلبان پس از خرید نهایی باید دوباره به صفحه اول سایت مراجعه کنند. آن‌ها باید از منو سمت راست گزینه سراسری را انتخاب کنند. داوطلبان در این صفحه باید در پایین کادر گزینه تایید و ادامه – گام بعدی را انتخاب کنند. آن‌ها در این مرحله سریال ثبت‌نام و شماره تلفن همراه خود را در قسمت مشخص شده وارد می‌کنند. داوطلبان در مراحل بعدی باید به سراغ بارگذاری فایل عکس پرسنلی و پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه بروند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در کنکور تجربی 1402

داوطلبانی که به دنبال ثبت‌نام در کنکور تجربی در سال 1402 هستند باید مدارک لازم برای ثبت‌نام در کنکور را در دست داشته باشند. سایت سنجش برای ثبت‌نام داوطلبان به مدارک مختلفی نیاز دارد. داوطلبان بهتر است قبل از ثبت‌نام در بازه زمانی مشخص به سراغ تهیه این مدارک بروند تا با خیال راحت روند ثبت‌نام را انجام دهند. داوطلبان برای ثبت‌نام در کنکور سراسری 1402 به مدارک زیر نیاز دارند:

 • اسکن عکس 3*4 داوطلب
 • شناسنامه و کارت ملی جهت وارد کردن اطلاعات فردی شناسنامه‌ای
 • کارنامه دیپلم و پیش دانشگاهی
 • آدرس و شماره تماس و کد پستی محل سکونت
 • کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی
 • کد منطقه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک دیپلم
 • کد عنوان دیپلم
 • کد نظام وظیفه
 • کد دانش‌آموزی داوطلب
 • کد عنوان پیش دانشگاهی

شرایط ثبت‌ نام در کنکور تجربی

داوطلبانی که به دنبال ثبت‌نام در کنکور تجربی 1402 هستند باید از شرایط ثبت‌نام کنکور مطلع باشند. شرایط ثبت‌نام کنکور در دفترچه‌ ثبت‌نام کنکور قرار دارد و داوطلبان می‌توانند این شرایط را در دفترچه مطالعه کنند. ثبت‌نام در کنکور سراسری نیازمند شرایط عمومی و شرایط اختصاصی به صورت زیر است:

شرایط عمومی

 • داشتن اعتقاد به دین اسلام و یا یکی از دین‌های مورد قبول و رسمی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم دشمنی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • نداشتن سابقه کیفری و عضویت در سازمان‌های غیرقانونی

شرایط اختصاصی

 • دریافت گواهینامه دوره پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام آموزشی جدید یا دیپلم دوره 4 ساله متوسطه نظام قدیم یا داشتن مدرک فوق دیپلم
 • بلامانع بودن ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته‌هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی آغاز شده است. برای آن دسته از افرادی که مدارک فارغ‌التحصیلی خود را تا 1402/11/30 اخذ کنند.
 • داوطلبانی که در مقطع کاردانی از رشته‌های آموزش غیر پزشکی فارغ‌التحصیل شده‌اند در صورتی می‌توانند در کنکور شرکت کنند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند. این دسته از داوطلبان در زمان ثبت نام متعهد به ارائه سند پایان دوره طرح نیرو انسانی خود هستند.
 • دانشجویان دوره‌های روزانه مجاز به ثبت‌نام نمی‌باشند.
 • افرادی که در سال 99 و قبل از آن در دوره روزانه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرفته شده‌اند و می‌خواهند در کنکور شرکت کنند لازم است حداکثر تا 25 اسفند ماه 1401 از دانشگاه محل تحصیل انصراف دهند.
 • کسانی که در کنکور سال 1401 در یکی از دانشگاه‌های روزانه مجاز به تحصیل شده‌اند نمی‌توانند مجددا در رشته‌های روزانه کنکور سال 1402 شرکت کنند.
 • داوطلبان آقا باید کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم یا موقت) خود را اخذ کرده یا شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی را داشته باشند.
 • داوطلبان مرد نباید محکوم به ممنوعیت از تحصیل باشند.

سوالات متداول در مورد کنکور تجربی 1402

1) آیا دروس عمومی از کنکور تجربی در سال 1402 حذف خواهند شد؟

بله با توجه به تغییرات کنکور در سال 1402 دروس عمومی از کنکور سراسری حذف خواهند شد.

2) کنکور تجربی در سال 1402 در چه تاریخ‌هایی برگزار می‌شود؟

کنکور گروه تجربی در دی ماه سال 1401 و تیر ماه سال 1402 برگزار می‌شود.

3) داوطلبان گروه تجربی در کنکور سال 1402 چند دفترچه دریافت می‌کنند؟

داوطلبان گروه تجربی بر اساس منابع نظام جدید تنها برای دروس تخصصی دفترچه دریافت می‌کنند.

4) داوطلبان در کنکور تجربی سال 1402 به سوالات کدام دروس پاسخ می‌دهند؟

داوطلبان گروه تجربی در کنکور 1402 به سوالات پنج درس تخصصی زیست، فیزیک، شیمی، ریاضی و زمین شناسی پاسخ می‌دهند.

شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد کنکور تجربی ۱۴۰۲ به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید و همزمان از تخفیف‌های دوره‌های آموزشی جدید حرف آخر نیز مطلع شوید.

دانلود فایل برنامه موفقیت ۵ ماهه در کنکور

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود فایل برنامه موفقیت ۵ ماهه در کنکور

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.