کنکور یکی از مهم‌ترین آزمون‌های تحصیلی در طول دوران تحصیل هر داوطلبی محسوب می‌شود. بنابراین داوطلبان باید با دقت زیادی دروس مربوط به کنکور را مطالعه کنند تا بهترین نتایج و رتبه را در کنکور سراسری به دست آورند. اطلاعات زیادی در مورد کنکور 1402 در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های کنکوری منتشر شده است. بدون شک تمامی داوطلبان از این موضوع مطلع هستند که کنکور 1402 با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری حذف دروس عمومی و زیرگروه‌ها از کنکور سراسری است. البته این دو تغییر از کوچک‌ترین تغییرات کنکور سراسری در سال 1402 هستند. با توجه به این شرایط، داوطلبان باید اطلاعات کاملی در مورد کنکور گروه آزمایشی خود داشته باشند. یکی از محبوب‌ترین گروه‌های آزمایشی در کنکور سراسری، گروه ریاضی است. کنکور ریاضی ۱۴۰۲ نیز تغییرات زیادی دارد و داوطلبان باید با توجه به این تغییرات برای کنکور سراسری آماده شوند.

کنکور ریاضی 1402 مانند کنکور سایر گروه‌های آزمایشی با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. به عنوان مثال، دروس کنکور ریاضی ۱۴۰۲ در مقایسه با کنکور سال‌های گذشته متفاوت است و داوطلبان باید به سوالات سه درس تخصصی در کنکور پاسخ دهند. داوطلبان دیگر با توجه به زیرگروه‌ها دروس تخصصی را در کنکور ریاضی 1402 مطالعه نمی‌کنند. تمامی این تغییرات دست به دست هم می‌دهند تا داوطلبان شرایط دشواری را در کنکور سراسری داشته باشند. اما داوطلبانی که اطلاعات کاملی در مورد کنکور ریاضی ۱۴۰۲ داشته باشند شرایط بهتری نسبت به سایر داوطلبان خواهند داشت. بنابراین داوطلبان باید تمامی اطلاعات را در مورد کنکور ریاضی 1402 بدانند و با توجه به تغییرات کنکور خود را برای این آزمون آماده کنند. تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ بررسی کامل کنکور ریاضی 1402 می‌رود و اطلاعات کاملی را در مورد این کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

کنکور ریاضی ۱۴۰۲

دروس کنکور ریاضی ۱۴۰۲

کنکور ریاضی 1402 چگونه برگزار می‌شود؟ داوطلبان در این کنکور باید به چه سوالاتی پاسخ دهند؟ دروس عمومی چه نقشی در کنکور ریاضی 1402 دارند؟ داوطلبان در مورد نحوه برگزاری کنکور ریاضی 1402 سوالات زیادی دارند. ما در این مطلب تلاش می‌کنیم به تمامی سوالات داوطلبان در مورد این کنکور پاسخ دهیم. البته به این نکته توجه داشته باشید که برخی از اطلاعات هنوز از سوی سازمان سنجش تایید نشده است. تیم محتوای حرف آخر با توجه به آخرین اطلاعیه‌های سازمان سنجش این مطلب را بروزرسانی می‌کند و اطلاعات کامل را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. اولین سوالی که در مورد کنکور ریاضی 1402 به ذهن داوطلبان می‌آید تعداد دروس در کنکور ریاضی است. کنکور ریاضی 1402 دارای هیچ درس عمومی در دفترچه شماره یک نیست. این بدین معنی است که داوطلبان در کنکور سراسری دیگر به سوالات درس عمومی پاسخ نمی‌دهند.

چهار درس عمومی دین و زندگی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی و عربی از دفترچه عمومی در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ حذف می‌شوند. اما این دروس به طور کامل از برنامه درسی داوطلبان حذف نمی‌شوند! داوطلبان باید دروس عمومی را برای امتحانات نهایی دوازدهم مطالعه کنند، زیرا سوابق تحصیلی بر روی نتیجه نهایی کنکور دارای تاثیر قطعی 40 درصدی هستند. البته این میزان تاثیر برای کنکور 1402 است و در کنکور سال‌های بعد این میزان افزایش پیدا می‌کند. داوطلبان در کنکور ریاضی 1402 تنها باید به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان گروه ریاضی در کنکور سراسری تنها باید به سوالات دروس ریاضی، فیزیک و شیمی پاسخ دهند. داوطلبان گروه ریاضی با خیال اینکه کار آن‌ها برای کنکور آسان‌تر شده است توجه کمتری به دروس تخصصی می‌کنند. این کار بسیار اشتباه است و شانس داوطلبان را برای کسب یک رتبه عالی در کنکور سراسری کاهش می‌دهد.

تاریخ کنکور ریاضی 1402

یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور سراسری در مورد نحوه برگزاری آزمون است. کنکور ریاضی در سال 1402 در دو نوبت برگزار می‌شود. البته کنکور سایر گروه‌های آزمایشی نیز به صورت دو مرحله‌ای برگزار می‌شود. داوطلبان از کنکور سال 1402 به صورت دو بار در یک سال در کنکور شرکت می‌کنند و نتایج کنکور برای 2 سال اعتبار خواهد داشت. زمان ثبت‌نام کنکور نوبت اول در تاریخ 1401/8/8 الی 1401/8/14 است. داوطلبان در این بازه زمانی باید برای کنکور ریاضی 1402 در نوبت اول ثبت‌نام کنند. کنکور نوبت اول گروه ریاضی صبح 30 دی ماه برای داوطلبان گروه ریاضی برگزار می‌شود. بنابراین داوطلبان باید برای 30 دی ماه 1401 خود را آماده کنند و به سوالات دروس تخصصی در نوبت اول کنکور پاسخ دهند. رتبه نهایی داوطلبان دارای تاثیر 60 درصدی و سوابق تحصیلی آن‌ها دارای تاثیر 40 درصدی در کنکور سراسری است.

همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم کنکور سراسری در دو نوبت برای داوطلبان برگزار می‌شود. داوطلبان با توجه به شرایط خود می‌توانند در یکی از نوبت‌ها یا در هر دو نوبت برای کنکور ریاضی 1402 شرکت کنند. زمان ثبت‌نام نوبت دوم کنکور سراسری در تاریخ 1402/01/15 الی 1402/01/21 است. زمان برگزاری کنکور 1402 ریاضی برای نوبت دوم چهارشنبه صبح در تاریخ 1402/04/14 است. یکی از مهم‌ترین سوالات داوطلبان در مورد کنکور ریاضی 1402 در مورد زمان برگزاری این آزمون است. همان طور که مطالعه می‌کنید این آزمون در دو نوبت برگزار می‌شود. داوطلبان با توجه به شرایط خود می‌توانند در یکی از آزمون‌ها یا هر دو آزمون شرکت کنند. داوطلبان گروه ریاضی در مورد تعداد سوالات کنکور و ضریب دروس کنکور 1402 نیز سوالات زیادی دارند که ما در قسمت زیر به پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

کنکور ریاضی ۱۴۰۲

منابع کنکور ریاضی 1402

بدون شک مهم‌ترین نگرانی و دغدغه داوطلبان در مورد کنکور ریاضی 1402 منابع درسی این کنکور است. کنکور 1402 به صورت دو بار در سال برگزار می‌شود. نوبت اول در دی ماه و نوبت دوم در تیر ماه برگزار می‌شود. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که آیا منابع کنکور ریاضی ۱۴۰۲ برای نوبت اول و نوبت دوم متفاوت است؟ جواب این سوال را در همین ابتدای متن پاسخ می‌دهیم تا داوطلبان دچار سردرگمی نشوند. منابع کنکور ریاضی 1402 در نوبت دی 1401 و منابع کنکور ریاضی در تیر 1402 یکسان هستند. این بدین معنی است که داوطلبان برای هر دو نوبت کنکور ریاضی باید دروس اختصاصی ریاضی، فیزیک و شیمی را مطالعه کنند. منابع کنکور ریاضی ۱۴۰۲ برای هر دو نوبت کنکور کتاب‌های ریاضی، فیزیک و شیمی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم هستند.

داوطلبان باید از اول تا انتهای کتاب را برای هر دو نوبت دی و تیر ماه مطالعه کنند. متاسفانه برخی از داوطلبان تصور می‌کنند که برای نوبت اول تنها باید نصف مفاهیم کتاب درسی را مطالعه کنند. این طرز فکر بسیار اشتباه است. داوطلبان باید تمامی مفاهیم کتاب‌های درسی را در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم مطالعه کنند. منابع کنکور ریاضی 1402 برای درس ریاضی شامل کتاب‌های ریاضی دهم، هندسه دهم، هندسه یازدهم، آمار و احتمال یازدهم، حسابان یازدهم، حسابان دوازدهم، هندسه دوازدهم و ریاضیات گسسته دوازدهم هستند. منابع فیزیک شامل کتاب‌های فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم و منابع شیمی نیز شامل‌ شیمی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم هستند. شما می‌توانید در قسمت زیر با منابع کنکور ریاضی 1402 بیشتر آشنا شوید:

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی 1: پایه دهم 1399
هندسه 1: پایه دهم 1399
هندسه 2: پایه یازدهم 1400
آمار و احتمال: پایه یازدهم 1400
حسابان 1: پایه یازدهم 1400
حسابان 2: پایه دوازدهم 1401
هندسه 3: پایه دوازدهم 1401
ریاضیات گسسته: پایه دوازدهم 1401

فیزیک

نام کتاب سال چاپ
فیزیک 1: پایه دهم 1399
فیزیک 2: پایه یازدهم 1400
فیزیک 3: پایه دوازدهم 1401

شیمی

نام کتاب سال چاپ
شیمی 1: پایه دهم 1399
شیمی 2: پایه یازدهم 1400
شیمی 3: پایه دوازدهم 1401

همان طور که در قسمت بالا نیز مطالعه می‌کنید داوطلبان گروه ریاضی باید برای کنکور 1402 در نوبت اول و در نوبت دوم مفاهیم کتاب‌های ریاضی، شیمی و فیزیک را در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم مطالعه کنند. بنابراین اگر تصور می‌کنید که برای نوبت اول تنها باید نصف کتاب را مطالعه کنید سخت در اشتباه هستید. داوطلبان برای هر دو نوبت باید تمامی مفاهیم کتاب را مطالعه کنند.

ضرایب دروس کنکور ریاضی 

کنکور 1402 با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو شده است و اکثر داوطلبان با این تغییرات آشنا هستند. یکی دیگر از تغییرات کنکور 1402 حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری است. بله زیرگروه‌های تمامی گروه‌های آزمایشی از کنکور حذف می‌شوند و داوطلبان دیگر با توجه به این زیرگروه‌ها به سوالات دروس پاسخ نمی‌دهند. این موضوع اهمیت دروس تخصصی را بیشتر از قبل می‌کند. بنابراین داوطلبان برای اینکه رتبه‌ قابل قبولی در کنکور سراسری به دست آورند باید هر سه درس تخصصی را برای هر رشته‌ای که می‌خواهند با دقت زیادی مطالعه کنند.

با توجه به ضرایب جدید کنکور ریاضی، درس ریاضی مهم‌ترین درس در کنکور این گروه آزمایشی محسوب می‌شود. درس فیزیک پس از درس ریاضی مهم‌ترین درس گروه ریاضی است و ضریب بالایی دارد. درس شیمی نیز با ضریب 7 در جایگاه سوم قرار دارد. داوطلبان گروه ریاضی برای پاسخگویی به سوالات ریاضی باید به ضرایب دروس توجه زیادی داشته باشند. ضرایب دروس کنکور ریاضی 1402 به صورت زیر هستند:

نام درس ضریب درس
ریاضی 12
فیزیک 9
شیمی 7

تعداد سوالات کنکور ریاضی در سال 1402

یکی از مهم‌ترین سوالات داوطلبان در مورد کنکور ریاضی در سال 1402 به تعداد سوالات کنکور مربوط می‌شود. تعداد سوالات کنکور ریاضی 1402 به صورت رسمی از طرف سازمان سنجش و آموزش تعیین نشده است. انتظار می‌رود تعداد سوالات کنکور ریاضی در سال 1402 همانند کنکور سال‌های گذشته باشد و با تغییرات زیادی روبه‌رو نشود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که داوطلبان تنها به سوالات دروس تخصصی در کنکور پاسخ می‌دهند، بنابراین ممکن است مدت زمان پاسخگویی به سوالات کنکور ریاضی در مقایسه با سال‌های اخیر تفاوتی داشته باشد. شما می‌توانید در قسمت زیر با تعداد سوالات کنکور ریاضی بیشتر آشنا شوید: (اگر تعداد سوالات با اعلام سازمان سنجش تغییر کند ما در این قسمت تعداد سوالات را برای شما بروزرسانی می‌کنیم)

 • ریاضی: 50 سوال + 80 دقیقه زمان پاسخگویی
 • فیزیک: 40 سوال + 50 دقیقه زمان پاسخگویی
 • شیمی: 30 سوال + 30 دقیقه زمان پاسخگویی

بودجه بندی کنکور ریاضی 

بسیاری از داوطلبان به دنبال رتبه‌های بالا در کنکور سراسری هستند. داوطلبان برای اینکه درصدهای بالایی برای دروس تخصصی به دست آورند به صورت شبانه‌روزی دروس تخصصی را مطالعه می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که داوطلبان گروه ریاضی برای کسب یک رتبه بالا باید آن را انجام دهند، مطالعه بودجه بندی کنکور ریاضی است. مطالعه بودجه بندی کنکور ریاضی 1402 به داوطلبان این امکان را می‌دهد تا آن‌ها با مهم‌ترین و تست خیزترین مباحث کنکور بیشتر آشنا شوند. همان طور که می‌دانید داوطلبان گروه ریاضی باید به سوالات سه درس تخصصی شیمی، فیزیک و ریاضی پاسخ دهند. تیم محتوای حرف آخر در قسمت زیر بودجه بندی کنکور ریاضی ۱۴۰۲ را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد تا داوطلبان با اطلاعات بیشتری به سراغ کنکور 1402 بروند:

بودجه بندی درس ریاضی

گسسته:

 • گراف: 2 سوال
 • بردار: ۲ سوال
 • مربع لاتین: ۱ سوال
 • نظریه اعداد: 4 سوال
 • ترکیبات: ۱ سوال

حسابان:

 • معادله و نامعادله: ۲ سوال
 • لگاریتم ترکیبی با دترمینان: 1 سوال
 • لگاریتم: 1 سوال
 • حد و پیوستگی: 5 سوال
 • تابع: 10 سوال
 • مثلثات: 3 سوال
 • الگو دنباله: 2 سوال

هندسه:

 • چند ضلعی محاطی و محیطی: 3 سوال
 • نیمساز زوایای داخلی و محاسبه طول نیمساز: 2 سوال
 • بیضی و سهمی: 1 سوال
 • دایره: 2 سوال
 • ماتریس: 2 سوال

احتمال:

 • گزاره‌ها: 1 سوال
 • مجموعه‌ها: 1 سوال
 • واریانس: 1 سوال
 • احتمال: 2 سوال
 • میانگین: 1 سوال

بودجه بندی درس فیزیک

 • فیزیک و اندازه‌گیری: 1 سوال
 • کار، انرژی و توان: 1 سوال
 • ویژگی‌های فیزیک مواد: 2 سوال
 • دما و گرما: 2 سوال
 • ترمودینامیک: 3 سوال
 • الکتریسیته ساکن: 4 سوال
 • جریان الکتریکی: 5 سوال
 • مغناطیس: 3 سوال
 • القا: 0 سوال
 • خازن: 1 سوال
 • حرکت بر خط راست: 4 سوال
 • دینامیک: 3 سوال
 • نوسان و امواج: 3 سوال
 • بر هم کنش‌های موج: 2 سوال
 • فیزیک اتمی: 4 سوال
 • فیزیک هسته‌ای: 2 سوال

بودجه بندی درس شیمی

 • کیهان زادگاه الفبای هستی: 3 سوال
 • ردپای گازها در زندگی: 3 سوال
 • آب، آهنگ زندگی : 2 سوال
 • قدر هدایای زمینی را بدانیم: 3 سوال
 • در پی غذای سالم : 3 سوال
 • پوشاک، نیازی پایان ناپذیر: 5 سوال
 • مولکول‌ها در خدمت تندرستی: 3 سوال
 • آسایش و رفاه در سایه شیمی: 3 سوال
 • شیمی جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری: 3 سوال
 • شیمی، راهی به سوی آینده‌ای روشن‌تر: 2 سوال

مراحل ثبت‌نام در کنکور سراسری 1402 گروه ریاضی

شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که آن‌ها باید چگونه در کنکور ریاضی ۱۴۰۲ ثبت‌نام کنند؟ داوطلبان باید در زمان مشخص ثبت‌نام نوبت اول و نوبت دوم به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و مراحل ثبت‌نام را به ترتیب زیر سپری کنند:

1) وارد سایت سازمان سنجش شوید

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که داوطلبان باید به آن توجه داشته باشند این است که ثبت‌نام به صورت اینترنتی و غیر حضوری است. داوطلبان باید برای ثبت‌نام در بازه زمانی مشخص به سایت رسمی سازمان سنجش مراجعه کنند و از منو سمت راست گزینه سراسری را انتخاب کنند. داوطلبان پس از ورود به این صفحه می‌توانند قسمت ثبت‌نام آزمون سراسری را انتخاب کنند.

2) قسمت خرید سریال ثبت‌نام را انتخاب کنید

داوطلبان پس از طی مراحل بالا باید از منوی سمت راست گزینه خرید سریال ثبت‌نام را انتخاب کنند. آن‌ها باید در این مرحله نوع سریال ثبت‌نام را با توجه به نوع گروه آزمایشی خود که گروه ریاضی است انتخاب کنند. داوطلبان پس از انتخاب باید گزینه تایید و ادامه را انتخاب کنند. اگر داوطلبان تمایل به شرکت در رشته‌های دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور را دارند باید برای این موارد نیز سریال ثبت‌نام جداگانه‌ای خریداری کنند.

3) اطلاعات خود را تکمیل کنید

داوطلبان در این مرحله باید اطلاعات لازم جهت تکمیل خرید اینترنتی را انجام دهند و مشخصات خود را مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن و … را تکمیل کنند. داوطلبان پس از تایید وارد صفحه بعدی می‌شوند. سامانه مشخصات شما را برای تایید در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر از تمامی اطلاعات مطمئن هستید باید گزینه ادامه روند پرداخت را کلیک کنید. شما در این مرحله وارد مرحله پرداخت آنلاین می‌شوید و با توجه به اطلاعات کارتی خرید را انجام می‌دهید.

4) به صفحه اول سایت مراجعه کنید

داوطلبان پس از خرید سریال باید به صفحه اول بازگردند و گزینه تایید و ادامه – گام بعدی را انتخاب کنند. آن‌ها در این مرحله باید سریال ثبت‌نام و شماره تلفن همراه خود را در قسمت مشخص شده وارد کنند و سپس گزینه تایید را انتخاب نمایند. مرحله بعدی در این بخش بارگذاری فایل عکس پرسنلی داوطلب و پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه است.

سوالات متداول در مورد کنکور ریاضی 1402

1) کنکور 1402 گروه ریاضی در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

کنکور گروه ریاضی در دی ماه سال 1401 و تیر ماه 1402 برگزار می‌شود.

2) داوطلبان در کنکور ریاضی 1402 به سوالات کدام دروس پاسخ می‌دهند؟

داوطلبان در کنکور سال 1402 تنها باید به سوالات سه درس تخصصی شیمی، ریاضی و فیزیک پاسخ دهند.

3) آیا داوطلبان در کنکور 1402 گروه ریاضی دفترچه سوالات متفاوتی دریافت می‌کنند؟

خیر، تمامی داوطلبان در کنکور 1402 گروه ریاضی یک دفترچه سوال بر اساس دروس نظام جدید دریافت می‌کنند.

شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد کنکور ریاضی ۱۴۰۲ به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید و همزمان از تخفیف‌های دوره‌های آموزشی حرف آخر نیز مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود فایل برنامه موفقیت ۵ ماهه در کنکور

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.