دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور سراسری سال 1399 تا کمتر از 20 روز دیگر باید در آزمون سراسری شرکت کنند. اتفاقات و مشکلات مربوط به بیماری کرونا در این مدت مشکلات بسیار زیادی ایجاد کرده است. داوطلبان کنکور نیز در این مدت با بلاتکیفی‌های زیادی روبه‌رو بودند. زمان کمی تا کنکور باقی مانده است و تیم محتوای حرف آخر با کمک تیم مشاوره یک جمع بندی کنکور برای دانش‌آموزان آماده کرده است. دانش‌آموزان و داوطلبان همه رشته‌ها به راحتی می‌توانند با استفاده از این جمع بندی خود را برای کنکور آماده کنند. جمع بندی کنکور 99 نه تنها برای امسال مفید است بلکه دانش‌آموزان می‌توانند از روش‌های این مطلب برای همه کنکورها و آزمون‌ها استفاده کنند. ما در این مطلب، راه‌هایی معرفی می‌کنیم تا دانش‌آموزان به بهترین شکل جمع بندی آزمون سراسری را انجام بدهند.

جمع بندی کنکور چه اهمیتی دارد؟

داوطلبان و دانش‌آموزان کنکور، کل یک سال تحصیلی را به مطالعه دروس عمومی و تخصصی می‌پردازند. اما معمولا در آخرین روزهای کنکور استرس زیادی دارند. جمع بندی کنکور برای کاهش استرس و عملکرد بهتر دانش‌آموزان نقش بسیار مهمی دارد. جمع بندی کنکور آخرین حرف دانش‌آموزان در کنکور سراسری است. شما می‌توانید با یک جمع بندی صحیح یک مسیر راحت را تا قبولی در کنکور طی کنید.

8 روش موثر برای جمع بندی کنکور 99

دانش‌آموزان و داوطلبانی که خود را برای کنکور آماده می‌کنند باید از راه‌های مفیدی برای جمع بندی آزمون سراسری استفاده کنند. ما در این قسمت به طور کامل این راه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

1) مطالعه خلاصه‌نویسی و نت برداری

یکی از مهم‌ترین کارهایی که هر دانش‌آموز هنگام درس خواندن انجام می‌دهد، نوشتن خلاصه‌نویسی است. این خلاصه‌نویسی‌ها هنگام جمع بندی به کمک دانش‌آموزان می‌آیند. شما باید در این مدت زمان کوتاه با دقت بسیار زیادی خلاصه‌نویسی‌ها و نکات مهم را مطالعه نمایید. مطالعه خلاصه‌نویسی موجب می‌شود که دانش‌آموز و داوطلب نکات مهم را به یاد آورد. شما می‌توانید دو درس عمومی و یک درس تخصصی را انتخاب کنید و خلاصه‌نویسی‌های مربوط به آن را با دقت بسیار زیادی بررسی کنید. این موضوع موجب می‌شود شما در طول یک روز چند درس را با دقت زیادی مطالعه کنید.

2) حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر

اولین مرحله، مطالعه خلاصه‌نویسی و نت‌برداری است. دومین مرحله، حل تست‌های کنکور است. شما می‌توانید پس از مطالعه هر فصل به سراغ تست‌های آن در کنکور سراسری بروید. این موضوع موجب می‌شود شما با تمرکز بیشتری تست‌ها را حل کنید. زمانی‌که تست‌ها را حل‌ می‌کنید از قسمت‌های مهم آن نت‌برداری کنید. این موضوع موجب می‌شود که در مرحله‌های بعدی علاوه بر مرور خلاصه‌نویسی درس‌ها، تست‌های آن درس و نکته‌های مهم را نیز مطالعه کنید.

آموزش کنکور با روش‌های منحصربه‌فرد موسسه حرف آخر

3) شرکت در آزمون‌های مشابه کنکور

جمع بندی کنکور 99 اهمیت بسیاری زیادی برای دانش‌آموزان دارد. اگر دانش‌آموزان بتوانند تا قبل از آزمون جمع بندی‌های نهایی را انجام بدهند تراز و رتبه مناسبی کسب می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای جمع بندی کنکور تجربی و ریاضی انجام داد، شرکت در آزمون‌های مشابه کنکور است. شاید در شرایط فعلی شرکت در آزمون‌های مشابه کار آسانی نباشد. اما حرف آخر آزمون‌های جامع بسیار زیادی دارد که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید در آزمون‌های مشابه کنکور شرکت کنید. این آزمون‌ها نه تنها استرس داوطلبان را کاهش می‌دهند بلکه آن‌ها را برای کنکور نیز آماده می‌کنند.

4) بررسی مباحث مهم

دانش‌آموزان کل یک سال تحصیلی را با دقت زیادی برنامه‌ریزی می‌کنند تا عملکرد خوبی در کنکور داشته باشند. اما یک نکته مهم وجود دارد که همه دانش‌آموزان از آن غافل هستند. جمع‌بندی کنکور یک ماه قبل از شروع کنکور اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از نکاتی که حتما باید به آن توجه داشته باشید، بررسی مباحث مهم است.

شما باید در جمع بندی تمامی دروس، مباحث مهم را دوباره مرور کنید. این موضوع موجب می‌شود شما تمرکز بیشتری بر روی این دروس داشته باشید. بررسی مباحث مهم و حل تست‌های مربوط به آن دروس موجب می‌شود رتبه نهایی به طور چشمگیری بهبود پیدا کند.

دانلود برنامه مطالعاتی حرف آخر برای کنکور 1400

5) تحلیل آزمون های سراسری

یکی دیگر از نکات مهم که در جمع بندی باید به آن دقت داشته باشید، تحلیل آزمون‌های سراسری در سال‌های اخیر است. شما باید تست‌های کنکور سال‌های اخیر را با دقت بررسی کنید. هر سوال را به صورت مفهومی مطالعه کنید و جواب را به خوبی تحلیل کنید. این موضوع چگونه می‌تواند به دانش‌آموز کمک کند؟

دانش‌آموز با تحلیل تمامی سوال‌های کنکور یک دید کلی نسبت به سوال‌ها به دست می‌آورد. هر درسی تیپ سوالات خاصی دارد و این سوالات معمولا هر ساله تکرار می‌شوند. بنابراین دانش‌آموزان با مطالعه این نوع سوالات به بهترین شکل با سوالات آشنا می‌شوند.

6) مدیریت زمان

دانش‌آموزان و داوطلبان در هنگام جمع بندی مباحث باید به زمان و مدیریت آن توجه خاصی داشته باشند. برای هر درس که تستی را حل می‌کنید زمان بگیرید. این موضوع موجب می‌شود که شما برای حل هر تست یک زمان تقریبی داشته باشید. این موضوع بسیار اهمیت دارد که شما قبل از کنکور، زمان تست زنی خود را بهبود دهید.

برنامه ۴ ماهه کنکور موسسه حرف آخر چیست؟

7) تمرکز بر روی نقاط قوت و ضعف

شما فقط یک ماه تا کنکور زمان دارید، خب چه کارهایی باید انجام داد؟ یکی از نکاتی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، تمرکز بر روی نقاط قوت است. شما در برخی دروس عمومی و تخصصی مهارت‌های خاصی دارید. شما باید در این زمان کوتاه بر روی دروسی که عملکرد خوبی دارید، تسلط بیشتری داشته باشید. هر روز به صورت چند ساعته این درس‌ها را مرور کنید.

اکثر دانش‌آموزان برای تمامی دروس نقاط ضعفی نیز دارند. جمع‌بندی بهترین زمان برای از بین بردن این نقاط ضعف است. حتما به صورت روزانه نقاط ضعف خود را بررسی کنید و تست‌های زیادی را برای از بین بردن این نقاط حل کنید. این موضوع موجب می‌شود شما نه تنها نقاط قوت خود را قوی‌تر کنید بلکه نقاط ضعف خود را نیز از بین ببرید.

8) مطالعه مباحث آسان

مطالعه مباحث آسان راحت‌ترین کار تا زمان آزمون است. شما می‌توانید مباحث آسان و دروسی که آسان هستند را به صورت روزانه مرور کنید. خلاصه‌نویسی‌ها و نت‌برداری‌های مربوط به این دروس را روزانه بررسی نمایید. این موضوع موجب می‌شود که نه تنها دروس راحت را دوباره مرور کنید بلکه تسلط بیشتری بر مسائل نیز داشته باشید.

قبولی کنکور در سه ماه

چگونه می‌توان با ۳ ماه مطالعه رتبه برتر کنکور شد؟

جمع بندی کنکور برای دروس عمومی و تخصصی

دروس عمومی و تخصصی روش‌های مختلفی برای مطالعه دارند. ما به طور کامل توضیح می‌دهیم که چگونه هر کدام از دروس عمومی و تخصصی را جمع‌بندی کنید.

جمع بندی ادبیات کنکور

ادبیات کنکور برای دانش‌آموزان و داوطلبان ضریب 4 دارد. دانش‌آموزان باید با دقت زیادی این درس را مطالعه کنند. ادبیات فارسی 25 سوال دارد و دانش‌آموز در 18 دقیقه باید به این سوالات پاسخ دهد. این بدین معنی است که دانش‌آموز به طور میانگین برای هر سوال 42 ثانیه زمان دارد. جمع‌بندی برای ادبیات فارسی باید به گونه‌ای باشد تا دانش‌آموزان بهترین تراز را کسب کنند. شما می‌توانید برای جمع‌بندی ادبیات کنکور از نکات زیر استفاده کنید:

 • خلاصه‌نویسی‌ها و نت‌برداری‌ها را مرور کنید.
 • به صورت روزانه لغات و تاریخ ادبیات را مطالعه کنید.
 • قرابت معنایی و آرایه‌های ادبی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند، مرور آن‌ها را فراموش نکنید.
 • تست‌های ادبیات سال‌های اخیر را با دقت زیادی حل کنید.
 • تست‌های ادبیات را انتخاب کنید و در مدت زمان مشخص به آن‌ها پاسخ دهید.

جمع بندی عربی کنکور

درس عربی یکی از پرچالش‌ترین درس‌های عمومی است. دانش‌آموزان باید به 25 سوال این درس در 20 دقیقه پاسخ دهند. این بدین معنی است که دانش‌آموز برای هر سوال 48 ثانیه زمان دارد. شما می‌توانید برای جمع‌بندی عربی کنکور از نکات زیر استفاده کنید:

 • بخش ترجمه و قواعد را با دقت بیشتری مطالعه کنید.
 • خلاصه‌نویسی‌های مربوط به بخش قواعد را چند روز یک بار مرور کنید.
 • حل تست‌های عربی چند سال اخیر را فراموش نکنید.
 • آزمون‌های شبیه ساز کنکور برای درس عربی بسیار مهم هستند.

جمع بندی دین و زندگی کنکور

دین و زندگی کنکور بیشتر حالت حفظی دارد. دانش‌آموزان باید به 25 سوال این درس در 17 دقیقه پاسخ دهند. داوطلب برای پاسخگویی به هر سوال 42 ثانیه وقت دارد. بنابراین باید قبل از کنکور جمع بندی‌های دقیقی برای این درس انجام داد:

 • یکی از بهترین روش‌های جمع‌بندی دین و زندگی کنکور استفاده از الگو است.
 • خلاصه‌نویسی‌های مربوط به بخش آیات و روایات را مطالعه کنید.
 • تست‌های دین و زندگی مربوط به دو بخش آیات و روایات را با دقت زیادی بررسی کنید.
 • شما می‌توانید به صورت روزانه قسمت‌های مهم این درس را مطالعه کنید تا مفاهیم را از یاد نبرید.

جمع بندی زبان انگلیسی کنکور

جمع بندی برای زبان انگلیسی در مقایسه با سایر درس‌ها بسیار آسان‌تر است. دانش‌آموزان در 20 دقیقه به 25 سوال این درس باید پاسخ دهند. این بدین معنی است که دانش‌آموز برای هر سوال 48 ثانیه فرصت دارد. شما می‌توانید برای جمع‌بندی زبان انگلیسی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • لغات زبان انگلیسی را با دقت مطالعه کنید
 • هر روز با یک برنامه‌ریزی دقیق لغات را بخوانید
 • درس زبان بسیار فرار است بنابراین مرور نقش بسیار مهمی دارد
 • تست‌های کنکور و تست‌های تکمیلی را حتما حل کنید

جمع بندی ریاضی کنکور

یکی از دروس دشوار تخصصی که همه دانش‌آموزان و داوطلبان با آن مشکل دارند، درس ریاضی است. جمع بندی کنکور برای این درس کمی دشوار است. اما هر دانش‌آموزی با توجه به نوع مطالعه خود از راه‌های زیادی استفاده می‌کند. ما برای جمع‌بندی کنکور ریاضی موارد زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 • ریاضی یک درس یاد گرفتنی است و فرمول‌های زیادی دارد.
 • به هیچ عنوان این درس را حفظ نکنید.
 • فرمول‌های مهم را چند بار بر روی کاغذ یادداشت کنید.
 • فقط تست حل کنید.
 • تست‌های کنکور در سال‌های اخیر و تست‌های تکمیلی بهترین راه‌حل هستند.

جمع بندی زیست کنکور

زیست شناسی کنکور یکی از درس‌های مفهومی و حفظی است. دانش‌آموزان باید با دقت بسیار زیادی به سوالات این درس پاسخ دهند و با دقت بیشتر جمع‌بندی کنکور تجربی را انجام دهند. جمع بندی این درس با دروس دیگر متفاوت است. تنها نکته مهم در مورد جمع‌بندی این درس، مطالعه خلاصه‌ها است. بودجه بندی زیست کنکور به صورت زیر برای شما مفید است:

 • تمامی نکاتی که یادداشت کرده‌اید را به صورت مفهومی دوباره بخوانید
 • مباحث و فصل‌های مهم زیست شناسی را حتما با دقت مطالعه کنید
 • تست‌های تکمیلی را فراموش نکنید
 • برخی از فصل‌های زیست شناسی کنکور ترکیبی هستند آن‌ها را حتما در جمع بندی مطالعه کنید

جمع بندی فیزیک کنکور

فیزیک کنکور با 30 سوال یکی دیگر از درس‌های تخصصی کنکور است. دانش‌آموزان رشته تجربی باید در 37 دقیقه به سوالات این درس پاسخ دهند. درس فیزیک هم توصیفی است و هم فرمول‌های زیادی دارد. بهترین جمع بندی برای فیزیک کنکور حل تست های سال‌های اخیر است. این روش می‌تواند به خوبی دانش‌آموز را برای کنکور آماده کند. پس برای جمع بندی فیزیک کنکور فقط یک نکته بسیار مهم است:

 • تست حل کنید
 • تست‌های کنکورهای سال‌های اخیر را حل کنید
 • و …

جمع بندی شیمی کنکور

شیمی کنکور یکی دیگر از درس‌های تخصصی است که حالت فرار دارد. این درس در زیرگروه‌های مختلف رشته تجربی و ریاضی، ضرایب متفاوتی دارد. شما می‌توانید برای جمع بندی این درس از نکات زیر استفاده کنید:

 • خلاصه‌ها و فرمول‌ها را مرور کنید.
 • آزمون‌های مشابه کنکور را برای درس شیمی حتما انجام دهید.
 • روش‌های سریع تست زنی را برای فرمول نیز انجام دهید.
 • نقاط ضعف خود را تا روز کنکور برطرف کنید.

مدت زمان لازم برای جمع بندی کنکور

بسیاری از دانش‌آموزان با این سوال مواجه می‌شوند که زمان شروع جمع بندی چه زمانی است؟ بهترین زمان برای جمع بندی دروس عمومی و تخصصی یک ماه قبل از آزمون است. دانش‌آموزان باید 1 ماه قبل از شروع آزمون تمامی مطلب را جمع بندی کنند تا عملکرد بهتری در کنکور داشته باشند. دانش‎‌آموزان و داوطلبانی که نتوانسته‌اند در این مدت جمع بندی‌های خود را مطالعه کنند بهتر است به سراغ حل تست بروند و روزهای پایانی را با حل تست سپری کنند.

نکات مهم در مورد جمع بندی کنکور

 • به هیچ عنوان در این مدت، مطالب جدید یاد نگیرید.
 • استرس نداشته باشید.
 • خلاصه‌نویسی‌ها و نت‌برداری‌ها را به صورت روزانه مرور کنید.
 • سعی کنید در آزمون‌های شبیه‌ساز کنکور شرکت کنید.
 • سرعت تست زنی خود را افزایش دهید.
 • بر روی نقاط قوت خود هنگام تست زنی تمرکز کنید.
 • نقاط ضعف خود را به خوبی بشناسید و آن‌ها را تا زمان کنکور تقویت کنید.
 • ناامید نشوید و به تلاش خود تا آخرین لحظه ادامه دهید.

جمع بندی به روش سه روز یک بار

مشاوران حرف آخر در هر زمانی کمک می‌کنند تا دانش‌آموزان و داوطلبان بهترین عملکرد را در کنکور داشته باشند. شما می‌توانید در ویس زیر جمع بندی به روش سه روز یک بار را از زبان مشاوران حرف آخر گوش کنید. برای داشتن اطلاعات بیشتر و دیدن سایر ویدئوها و ویس‌ها می‌توانید به کانال تلگرام حرف آخر مراحعه کنید:

 سوالات متداول در مورد جمع بندی کنکور

1) بهترین زمان برای جمع بندی کنکور چه زمانی است؟

این موضوع کاملا بستگی به نوع مطالعه داوطلبان دارد. اما ایده‌آل‌ترین زمان برای جمع بندی یک ماه تا شروع آزمون سراسری است.

2) چرا باید برای تمامی دروس جمع بندی داشت؟

جمع بندی تمامی دروس عمومی و تخصصی می‌تواند آخرین قدم برای قبولی در آزمون سراسری باشد.

3) چه نکاتی در جمع بندی کنکور اهمیت دارند؟

بررسی خلاصه‌نویسی‌ها، نت‌برداری‌ها، بررسی مباحث مهم، بررسی مطالب آسان، مدیریت زمان و … در جمع بندی اهمیت بسیار زیادی دارند.

راه‌های ارتباطی با حرف آخر

LinkedIn
YouTube
Instagram
Telegram
,

20 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.