نکات کلیدی و حرف آخری به داوطلبان کنکور ۹۸

در اخرین روزهای مانده به کنکور ۹۸ یادآوری نکاتی از کنکور که اهمیت زیادی دارد باعث میشود داوطلبان یکی از بزرگترین ماراتن های زندگی خود را به خوبی پشت سر بگذارند.توصیه هایی که می تواند شما عزیزان را در رسیدن به موفقیت کمک کند :

تمرکز

به شدت از استرس دوری کنید. وقتی بعضی از اتفاقات در زندگی تنها برای یکبار و به طور ویژه اتفاق می افتد اضطراب و دل نگرانی شدت بیشتری پیدا میکند و هر چه میزان نامعلومی و ریسک آن بالاتر باشد میزان اضطراب آن نیز بیشتر است و وقتی نتیجه ی قابل پیش بینی با نتیجه ی دلخواه فاصله ی بیشتری داشته باشد مسلم است که استرس بیشتری را حس خواهیم کرد .

با تمام مسائل و مشکلاتی که در رقابت کنکور در کشور ما وجود دارد ،می توان با درایت و تامل و تیز بینی روزهای نزدیک به کنکور را با آرامش خیال بیشتری سپری کرد.

در نظر گرفتن تکنیک های مهم و اصولی می تواند از استرس شما به حد قابل توجهی بکاهد :

هرگز به شکست فکر نکنید و براس عدم موفقیت در ذهن خود برنامه ریزی نکنید  با تکیه بر واقعیت و میزان تلاشتان سعی کنید برای روز کنکور امادگی خود را در ذهنتان به ثبات برسانید .

از دور باطل (اضطراب –کم کاری –اضطراب)  پرهیز کنید و نکات کلیدی و حرف آخری به داوطلبان آزمون ۹۸ در صورت نگرانی از سیکل باز خورد منفی یعنی (اضطراب – تلاش- کاهش اضطراب )بهره بگیرید .

برگزاری کنکور های خانگی بر روی صندلی سفت و شرایط خاص کنکور در آمادگی شما برای روز کنکورسهم خاصی را خواهد داشت .

آهسته و مداوم کار های خود را پیش ببرید و همه چیز را به روال عادی خود بگذرانید بهتر است تا این که بخواهید بافشار روحی و عدم تمرکز پیش بروید .برنامه ریزی مدون شده و با کیفیت شمارا در رسیدن به رتبه ایی قابل توجه و آنچه که خواستار آن هستید کمک می کند .

ذهن خود را متمرکز کنید و از پراکنده کاری حذر کنید .

نقش خانواده در نکات کلیدی و حرف آخری به داوطلبان آزمون ۹۸ بخصوص مادر در کاهش اضطراب و در مقابل آن تمرکز و توکل نقش بسیار موثری می تواند باشد .

ساعت خواب و خوراک و ورزش را تنظیم کنید . بهتر است در هفته ی پایانی هر گونه عادتی را که در طول یکسال گذشته داشتید را کنار بگذارید و در یک ساعت مشخص بخوابید و حتی اگر خوابتان نی برد بر روی تختتان دراز بکشید و مغزتان را استراحت بدهید صبحها حدود ۴۰ دقیقه طول می کشد تا مغز شما  آماده سرویس دهی شود پس ۷ صبح از خواب بیدار شوید و حدود یک ساعت به سیستم عصبی خود فرصت دهید تا اماده شود .با این تمرین شما برای روز ازمون اماده خواهید شد .

در روز کنکوز مغز شما انرژی زیادی را استفاده میکند از این رو در روزهای پایانی مانده به کنکور از غذاهایی مانند سبزیجات تازه ،خرما،عسل ،انجیر و مغز گردو انژی لازمه را در بدن خود ذخیره کنید .

عضلات بدن خود را تقویت کنید و حرکات کششی انجام دهید واز ورزش های سبک استفاده کنید تادر روز کنکور با نشستن زیاد بر روی صندلی های سفت خسته نشوید .

درس نخوانید مرور کنید و تست زنی کنید.

مروری برخلاصه ی جزوات و نوت برداری هایتان ودر دروس عمومی ، واژگان ، تاریخ ادبیات ،و معانی و مفاهیم کلمات ودر دروس عربی ،زبان انگلیسی و زبان فارسی و بررسی تست ها و در دروسی مثل زیست و شیمی ۷۰ درصد از وقت خود را صرف مرور کردن دروس و ۳۰ درصد را صرف تست زدن کنید .

در ریاضی و فیزیک و مباحث محاسبه ای شیمی ۷۰ درصد وقت برای تست و ۳۰ درصد برای مرور مطالب ویادداشت های دروس اختصاص یابد در رشته ی علوم انسانی بهتر است خط کشی ها ،خلاصه ها و یادداشت های همه مطالب مرور شود و کتاب ها کنار گذارده نشود .

در مرور دروس در نکات کلیدی و حرف آخری به داوطلبان آزمون ۹۸ استفاده از مرور تست های کنکور سراسری ضروری است و به هیچ وجه درصد نگیرید .

هم چنین اگر نمره تراز دروس اختصاصی مساوی یا کمتر از نمره ی تراز عمومی باشد نشانه این است که ساعات مطالعه ی اختصاصی باید بیشتر شود ؛اما اگر نمره تراز اختصاصی به طور میانگین ۱۰۰۰ نمره بیشتر از عمومی ها باشد یعنی برنامه شما خوب بوده و اگر این اختلاف بیش از این رقم باشد بهتر است عمومی ها را بیشتر مطالعه کنید .

اگر تراز اختصاصی تان مساوی یا کمتراز تراز عمومی باشد تا ۸۰ درصد از زمان مطالعه را به دروس اختصاصی بپردازید .

درس جدید نخوانید

اگر به طور مثال ۸۰ درصد مباحث را با کیفیت ۱۰۰ درصد خوانده اید بهتر است از این که ۱۰۰ در صد مطالب را با کیفیت ۸۰ در صد بخوانید . اگر در طول سوال با علامت گذاری و مشخص کردن نقاط ضعفتان جلو می رفتید حالا کارتان خیلی برای مرور مطالب راحت تر است برای دوباره خوانی می توانید از مرور همان تست ها ی علامت زده استفاده کنید از آنجایی که اهمیت تست زنی در دروس اختصاصی بیشتر از دروس عمومی است .

دروس عمومی به ویژه دو درس ادبیات و مهارف را می توانید با خلاصه نویسی و یا نشانه گذاری هایی که در کتاب و جزوه تان ایجاد کرده اید دوره کنید .

برای دوره کردن از دروسی شروع کنید که ضعف بیشتری در آن ها احساس می کنید و دوم اینکه دروسی که مدت زمان بیشتری از خواندن آن ها گذشته است را در اولویت قرار دهید .

نظم دهی به دروس خوانده شده

در انتهای مرور هر درس یک نظم دهیو خلاصه خوانی به خوانده های خود بدهید و آن ها را منظم تر از قبل به خاطر بسپارید با درک مفاهیم اساسی و مهم کتب خود بین اموخته هایتان ارتباط منطقی و صحیح بر قرار کنید .

بنابراین هدف کلی نکات کلیدی و حرف آخری به داوطلبان آزمون ۹۸ از مرور عبارت است از جمع بندی مطالب ، ایجاد پل ارتباطی بین مباحث مختلف ، ساماندهی و فرا گیری مفهومی مطالب .

همان گونه که هر درسی باید به رو خاص خود خوانده شود باید به روش منحصر به فرد خود نیز مرور گردد مثلا در دروس ریاضیات و فیزیک اهمیت تست زنی بیشتر از مطالعه ی متن و جزوه ها است . برای مرور این گونه دروس بهتر است مفاهیم اساسی و حتی نکته های ریزرا در قالب حل و تمرین تست های جامع درک کنید .

حل مفهومی تست ها ی کمتر و یادگیری عمیق تر مفاهیم درسی ، ارجحیت دارد به حل سطحی و رو خوانی تست های فراوان ، یعنی اگر شما ۲۰۰ تست ریاضی را ۱۰ بار بزنید و اشکالات و ریزه کاریها را مرور کنید بهتر از این است که ۱۰۰۰ تست را یکبار و یک جا بزنید .

عمومی ها را ورق بزنید

در حل تست های این دروس بهتر است که تست را تا رسیدن به جواب نهایی دنبال کنید .اما در مورد مرور دروس عمومی مانند معارف و ادبیات ودرس اختصاصی زیست شناسی اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه درسی بیشتر است از حل تمرین یا تست های متعدد .

البته نا گفته نماند در مباحثی از دروس شیمی یا زیست شناسی که حل مسئله را نیاز دارد تست زنی اهمیت بیشتری دارد . در مرور عربی و زبان انگلیسی نیز اهمیت تست زنی با اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه تقریبا برابر است .

 

مشاورین مجرب موسسه ی حرف اخر گام به گام در این روزهای سرنوشت ساز همراه شما عزیزان بوده و تجربیات خود را در ای زمینه نیز دراختیار شما داوطلبین عزیز قرار میدهند .

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست