چرا دی وی دی های حرف آخر کنکور را خلاقانه آموزش می دهند ؟

کنکور ۹۷ هم مانند تمامی کنکور ها بلاخره پرونده اش بسته شد و البته تو این کنکور شاهد یه اتفاق کم نظیر بودیم ، و اون اتفاق درخشش بی نظیر حرف آخری ها در کنکور بود ، حرف آخری های زیادی امسال رتبه برتر کنکور شدن که در پست رتبه های برتر حرف آخر در کنکور سراسری ۹۷ مشخصاتشون هست. امروز می خوایم براتون راز بزرگی رو در یادگیری کنکور بگیم که اگه بهش توجه بکنید ، نه تنها در یادگیری کنکور که در یادگیری همه چیز می تونه به شدت به دردتون بخوره . قبلش یه آماری از کنکور بخونیم : می دونستی هر سال در رشته تجربی و ریاضی، تقریباً ۸۰ درصد داوطلبان کنکور، درصد دروس اختصاصی شون، از ۱۰% کمتره؟ خوب به نظرت آیا این قشر ۸۰ درصدی، ضعیف و درس نخون هستند؟ یقینا نه ، فقط این ۸۰ درصد از قابلیت های طلایی مغزشون اطلایی ندارن.

حرف آخر - نیمکره مغز

نیمکره راست و چپ مغز

ساختار مغز انسان

مغز عضوی سخت‌کوش و پیچیده در بدن هستش که بیش از ۱۰۰ میلیارد نورون یا سلول مغزی داره که همه‌ی آنها روی هم تنها حدود ۵۰۰ گرم هستن. با اینکه تنها ۲ درصد از وزن بدن را به خود اختصاص می‌دهد، اما ۲۰ درصد از انرژی آن را مال خود می‌کند.

نیمکره‌های سمت چپ و راست مغز با تعداد زیادی رشته‌ی عصبی به‌هم متصل هستند. در مغزی سالم، این دو قسمت با هم در ارتباط‌اند. البته لزوما نیازی به ارتباط میان این دو بخش نیست مثلا اگر فردی در حادثه‌ای دچار جراحتی بشود و این دو بخش از هم جدا شوند، هردو بخش همچنان قادر به ادامه‌ی فعالیت خود خواهند بود.

باور رایج این است که برخی افراد راست‌مغز هستند و برخی دیگر چپ‌مغز و همین داستان است که شخصیت، افکار و رفتار هر فرد را می‌سازد. از آنجا که بعضی اشخاص راست‌دست هستند و برخی دیگر چپ‌دست، چنین ایده‌ای برای مغز آدمی نیز قوت گرفته است.

ویژگی های افراد چپ مغز :

  • تحلیل‌گر؛
  • منطقی؛
  • جزئی‌نگر و حقیقت‌گرا؛
  • محاسبه‌گر؛
  • مایل به فکر کردن در قالب کلمات.

ویژگی های افراد راست مغز :

  • خلاق؛
  • آزاداندیش؛
  • دارای نگاهی کلان به موضوعات؛
  • شهودی؛
  • مایل به اندیشیدن در قالب تصاویر (بیشتر بصری هستند)
مهمترین وظایف نیمکره چپ مغز مهمترین وظایف نیمکره راست مغز
به خاطر سپردن فرمولها درحافظه کوتاه مدت بخاطر سپردن تصاویر درحافظه بلند مدت
استدلال منطقی استدلال شهودی
جزء نگری و محاسبات ریاضی کل نگری و درک معانی نهفته (خلاقیت)

ما به هر دو نیمکره برای موفقیت در کنکور نیازمندیم، اما متاسفانه در کشور ما نیمکره راست در بحث آموزش، مورد کم لطفی قرار گرفته. نیمکره راستی که قابلیتهای خیلی زیادی داره و شما معمولا اَزَش خبر نداری و ممکنه ندونی که چه کارهای بزرگی رو به کمک این نیم کره ی پرقدرت، میتونی انجام بدی.

نقش نیمکره های راست چپ مغز در یادگیری برای کنکور

از زمانی که وارد مدرسه شدی بخوبی از نیمکره چپت برای یادگیری استفاده کردی. تکرار، تکرار و تکرار! اگه بسیاری از مطالب مدرسه رو بخاطر نیاری اصلاً تعجبی نداره. چون از حافظه کوتاه مدتت رفته بیرون و تکرار فقط میتونه کمک کنه که اون مطالب، دوباره به حافظه کوتاه مدتت برگرده. بله!!! تکرار، یکی از راههای مناسب برای قراردادن مطالب در نیمکره چپه. نیمکره چپی که فقط توانایی جذب مطالب با ماندگاری کوتاه مدت رو داره. آیا میدونستی تکنیکها و فرمولهایی رو که یاد میگیری، به خاطر اینکه ماهیت غیر تصویری دارن، وارد نیم کره چپ و از اونجا وارد حافظه کوتاه مدتت میشن؟ البته این اتفاق، برای شروع یادگیری، لازمه ولی کافی نیست و اگه فکر کنی با تمرین و تکرار میتونی تکنیک ها و فرمول ها رو وارد حافظه بلند مدتت کنی سخت در اشتباهی. تکرار و تمرین فقط باعث میشن که تو برای مدت کوتاهی به مهارت برسی. اما اگه هدفت، یادگیری با ماندگاری بالا، مثلا یک یا چند سال باشه، آموزش محض از طریق نیمکره چپ، حرکتی خطرناکه و در این حالت باید فکر خلاقیت رو از سرت دور کنی.

چرا یادگیری با نیمکره راست مغز ؟

یادگیری با نیمکره راست، به دلیل ماندگاری، همیشه لذتبخش بوده. شک ندارم تصاویر مکانهایی روکه در بچگی به اونجا رفتی، بخاطر داری. چون نیمکره راستت، اطلاعاتی رو که ماهیت تصویری داره، بخوبی در حافظه بلند مدتش، ثبت میکنه و هر زمان که تو بهش نیاز داشته باشی، سریع بخاطرت میاره. حالا اگه به دنبال این هستی که هر مطلب رو یک بار برای همیشه یاد بگیری، دست به دامن نیمکره راستت بشو. نیم کره ای بسیار پر قدرت که تمام اطلاعات تصویری رو تو حافظه بلند مدتش حک میکنه و به این راحتی ها چیزی ازش خارج نمیشه. میپرسی چه جوری؟ نگران نباش! برات توضیح میدم.
اگه موافق باشی، برگردم به سوالی که ابتدای مقاله، برات مطرح کردم.
آیا خبر داری هر سال در رشته تجربی و ریاضی ،تقریباً ۸۰ درصد داوطلبان کنکور، درصد دروس اختصاصی شون ، از ۱۰% کمتره ؟ به نظرت آیا این قشر ۸۰ درصدی، ضعیف و درس نخون هستند ؟
جواب مسلما خیره . اتفاقا خیلی از این عزیزان در طول سال، به کلاسهای خصوصی و آموزشگاه های مختلفی رفتند و انواع و اقسام کتابها رو مطالعه کردند. خلاصه اینکه نه ضعیف بودند و نه درس نخون!!! دوست داری بدونی کجای کار، می لنگه؟ مشکلات من و تو از جایی شروع میشه که اجازه میدیم نیم کره چپ مغزمون، سکان هدایت رو به دست بگیره . نیمکره ی چپی که شلوغ ترین جای مغزه و مکان انواع فرمول ها و تکنیک هاست و هرقدر این تکنیک ها رو تکرار کنیم، فقط وارد حافظه کوتاه مدتمون میشن، و اگه یه کم زمان بگذره و دوباره تکرار شون نکنیم، خیلی زود از حافظه کوتاه مدتمون خارج میشن.

حالا حسابشو بکن کنکور داری و چند ماه از سال تحصیلی هم گذشته و رسیدی به فروردین ماه. میخوای تکنیک هایی رو که اینهمه براش زحمت کشیدی و حالا از حافظه کوتاه مدتت خداحافظی کردند، با تمرین و تکرار، برگردونی سرجاشون. با نگرانی میگی، تا روز کنکور زمان کمی باقی مونده!!! با این وقت کم ، چه جوری این همه مبحث رو مرور کنم؟؟؟!!!

استرس میاد سراغت.این دو سه ماه باقی مونده رو با یک اضطراب مخرب، سر میکنی تا به روز کنکور میرسی . خب کاملا میشه حدس زد که در مدت ۴ ساعت امتحان کنکور چه بلایی سرت میاد. در واقع اکثر بچه هایی که از تکنولوژی قدیم آموزشی (فقط نیمکره چپ) بهره می برند ، بعد از عید به دلیل یاری نکردن حافظه ی کوتاه مدتشون دچار سر درگمی شدیدی می شن و قادر نیستن حتی به ساده ترین سوالاتی که قبلا نقطه قوتشون بود ، جواب بدن و این یعنی فاجعه. فکر می کنم منظورمو متوجه شدی و جواب سوال بالا رو گرفتی.

الگو، راهکار حرف آخر برای استفاده از هر دو نیمکره راست و چپ مغز :

مطمئنم الان از خودت می پرسی : من کمتر از یک سال تا کنکور وقت دارم و نمیخوام از تکنولوژی قدیم آموزشی استفاده کنم. آیا راه یا سبک جدیدی هست که باهاش بتونم در مدت کمتر از یک سال بهترین سرنوشت رو برای آینده ام رقم بزنم؟
نگران نباش قطعا راه جدیدی وجود داره. راهی فوق العاده با کمترین زمان و نتیجه ای ماورای تصور. اما اول میخوام روش قدیمی آموزش و معایبش رو بهت بشناسونم ، بعدش تو رو با سبک جدید آموزش و محاسنش آشنا کنم. پس بیا ببینیم ، تکنیک چیه و چه معایبی داره!!! الگو چیه و چه مزایایی داره.!!!
از قدیم رسم بر این بود، هر سال که کنکور برگزار می شد، معلم ها می رفتن سراغ سوالات کنکور مربوط به درس خودشون و بعضی-هاشون به دنبال این بودند که برای هر سوال، یک روش مخصوص به اون سوال رو ارائه بِدَن که فقط اون سوال رو پاسخ می داد، نه سوال دیگه ای رو. سال بعد که سوال کنکور، کمی تغییر می¬کرد، دیگه روش قبل، پاسخگوی سوال جدید نبود و این عزیزان مجبور میشدند برای سوال جدید، روش خاص دیگه ای رو وارد بازار کنن. یواش یواش، این نوع روشها که بعد از خلق یک سوال بوجود می اومد، تکنیک نام گرفت. در این سیستم قدیمی، همیشه تکنیک عقبتر از سوال کنکور بود. چون اول سوال کنکور بوجود می اومد، بعد تکنیک مربوط به اون سوال.
برای اینکه با تکنیک و مضراتش بهتر آشنا بشی ، فرض کن جزو دانش آموزایی هستی که در مدت یک سال، در هر درس، بالای ۵۰۰ تکنیک رو وارد نیمکره ی چپ مغزت کردی. پس برای ۱۰ درس میشه ۵۰۰۰ تکنیک. حالا تصور کن، امروز روزِ کنکوره و تو با سوالات جدیدی مواجه شدی. آیا تجمع و فشردگی اینهمه تکنیک در نیم کره چپ، باعث خارج شدن اطلاعات از حافظه کوتاه مدتت نمیشه؟ اصلا خیلی خوش باورانه فرض کن، همه تکنیک های چند سال اخیر، در حافظه کوتاه مدتت محفوظ موندند و اصلا خارج نشدند. آیا این تکنیک ها میتونن جوابگوی سوالات جدید کنکور باشن؟ سوالات جدیدی که هنوز تکنیک های جدیدشون ساخته نشده و قراره بعد از کنکور ساخته بشه!!! لطفا بهش فکر کن.

حرف آخر : نسل جدید آموزش کنکور

حالا میخوام از نسل جدید تکنولوژی آموزشی، یعنی الگو رونمایی کنم. لازمه که بدونی مجموعه حرف آخر، تنها مجموعه ای در ایرانه که مُبدع و مجری این سبک از آموزشِ کنکوره. پایه و اساس این تکنولوژی جدید، فعال سازی نیم کره ی راسته. نیمکره راستی که در درونش، حافظه بلند مدت، بدجور جا خوش کرده و فقط اطلاعات تصویری و شهودی رو جذب میکنه، اون هم با ماندگاری بالای ۱۵ سال.
با این تکنولوژی ، در دو مرحله ، شما رو به اوج آموزش می رسونیم .
مرحله اول : همونطور که میدونی، نیم کره راست، فقط یه زبون میفهمه، اونهم زبون تصویره. به همین دلیل، ما در هنگام تدریس، تمام مطالب یک مبحث رو از زبان فرمول به زبان تصویر، ترجمه میکنیم تا اجازه ورود به نیم کره راست مغزت رو پیدا کنن.
مرحله دوم : وقتی مطالبِ تصویر سازی شده، وارد نیم کره راستت شدند، یه اتفاق عجیبی رو تو نیمکره راستت رقم میزنیم . تمام روابط و مفاهیمی رو که تا به حال فکر میکردی هیچ ارتباط و پیوندی با هم ندارن، یکدفعه به هم مرتبط میکنیم. ارتباطات پنهانی و نامرئی بین قوانین رو یکدفعه برات مرئی میکنیم. تو رو به قانونی میرسونیم که خارج از تصورته. قانونی که مادر و همه کاره ی تمام قوانین اون فصله. این قانون مادر اونقدر قدرتمند وپرکاربرده که یک تنه، کارِ تمامِ قوانین اون فصل رو انجام میده. ما به این قانون مادر میگیم الگو.

در واقع، الگو مثل یک تور ماهیگیریه که همه نوع ماهی رو صید میکنه. در نسل نو آموزش، الگو مثل یک ماشین همه کاره میمونه که اگه هر سوالی رو در رابطه با مبحث مورد نظر، داخلش بندازی، قطعا جواب درست و صحیح ازش خارج میشه. الگو براش فرقی نمیکنه که سوال از سالهای قبل، امسال یا سالهای بعد باشه. همه رو با سرعت بالا دِرو میکنه. الگو جدیدترین دستاورد تکنولوژی آموزشیه. شاه کلیدی که جای صدها کلید (تکنیک) رو گرفته و تمام قفلها یا سوالات اون مبحث رو یک تنه باز میکنه.

رتبه های برتر کنکور از چه روشی برای آموزش استفاده کرده اند ؟

شک ندارم که برات این سوال مطرح شده که رتبه های تک رقمی و دو رقمی کنکور، کدوم یک از مدلهای بالا رو اجرا کردند؟ آیا تکنیک باز بودند؟ یا اینکه الگوها به دادشون رسید؟
واقعیتشو بخوای، اکثر رتبه های برتر کنکور حداقل ۴ سال به صورت جدی وقت گذاشتند و با بررسی دقیق دروس، از ظاهرِ مفاهیم به باطنشون(تصویرشون) رسیدند و به صورت ناخودآگاه به الگوهایی دست پیدا کردند که فقط و فقط مخصوص به خودشون بوده و اصلا قابل تعمیم برای دانش¬آموزای دیگه نبوده و نیست. خیلی جالبه! جدیداً باب شده که در بسیاری از تبلیغات برای جذب مشتری، از حربه ی جزوه ی دست نویسِ رتبه های برتر کنکور استفاده میشه. جزواتی که اگه اصالتش هم صحت داشته باشه، قابل درک برای بقیه نیست. چون رتبه ی برتر کنکور، یک پاسخ دهنده ی خوب به سوالاته ، نه یک آموزش دهنده و انتقال دهنده ی خوب. واقعیت اینه که رتبه ی برتر، این جزوه رو برای رفع نیاز خودش نوشته ، نه برای آموزش به دیگران. به همین دلیل تو این جزوات از واژه ها و الگوهایی استفاده شده که فقط خود صاحب جزوه ، ازش سر در میاره ، نه بقیه.
اما الگوهای حرف آخر طوری طراحی شده که به وضعیت پایه ای دانش آموز ارتباطی نداره و با این الگوها ، دانش آموز ی که پایه ضعیفی داره، به راحتی، همسطح دانش آموزای قوی میشه . این یعنی : ( ره صد ساله رو یک ساله طی کردن )

مزیت های الگوهای حرف آخر :

۱) کاهش زمان یادگیری کل مباحث کنکور، از یک سال به کمتر از سه ماه. چون آموزش تعداد کمی الگو مسلماً وقت کمتری می خواد تا آموزش انبوهی از تکنیک ها.
۲) افزایش تعداد دوره کردن ها. چون آموزش، فقط سه ماه طول میکشه و فرصت برای دوره کردن، فراوونه.
۳) حضور ذهن بسیار بالا برای جواب دادن به سوالات. چون استفاده از نیمکره راست و حافظه بلند مدت ، یعنی همیشه آنلاین بودن.
۴) حل سریع و موثر انواع سوالات کنکور. چون الگو ، همیشه پاسخگوی همه ی سوالات اون مبحثه، اما تکنیک فقط یک سوال خاص و قدیمی از اون مبحث رو جواب میده.
۵) از همه مهمتر حس قدرت و اعتماد به نفسیه که بدست میاری و باعث برانگیختگی و فعال شدن EQ میشه.

جهت دریافت مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید : ۰۲۱۶۶۰۴۸۶۰۰

۴/۵ ( ۴ نظر )
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست