کنکور سراسری یکی از مهم‌ترین چالش‌های تحصیلی برای داوطلبان و دانش‌آموزان هر گروه آموزشی محسوب می‌شود. داوطلبانی که به دنبال قبولی در کنکور سراسری هستند باید تمامی دروس را به خوبی مطالعه کنند و با شرایط کنکور آشنا باشند. البته در این میان یک فاکتور مهم برای مطالعه دروس وجود دارد. داوطلبان باید قبل از هر کاری به سراغ بودجه بندی هر درسی بروند و بودجه بندی دروس را مطالعه کنند. یکی از دروس تخصصی که برای داوطلبان گروه تجربی و ریاضی اهمیت زیادی دارد، درس فیزیک است. درس فیزیک یک درس تخصصی مهم برای هر دو گروه آموزشی محسوب می‌شود. بنابراین داوطلبان باید با اطلاع از بودجه بندی فیزیک کنکور به سراغ پاسخگویی به سوالات درس فیزیک بروند.

بودجه بندی فیزیک کنکور چیست؟ چرا داوطلبان باید قبل از مطالعه دروس به سراغ بودجه بندی فیزیک کنکور بروند؟ بدون شک ذهن داوطلبان با این سوالات دچار سردرگمی و ابهام می‌شود. ما در این بخش به تعدادی از سوالات داوطلبان در مورد بودجه بندی درس فیزیک پاسخ می‌دهیم و سپس به سراغ بررسی دقیق و جامع بودجه بندی فیزیک برای داوطلبان گروه ریاضی و تجربی می‌رویم. بودجه بندی فیزیک کنکور یا هر درس دیگری بر اساس سوالات آن درس در کنکور سال اخیر محاسبه می‌شود. این بدین معنی است که هر درس دارای یک بودجه بندی خاص در ابتدای هر سال است و بودجه بندی کنکور هر سال تغییر می‌کند. مطالعه بودجه بندی فیزیک کنکور به داوطلبان کمک می‌کند تا آن‌ها از تعداد سوالات هر فصل فیزیک به خوبی آشنا باشند.

تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ بررسی بودجه بندی فیزیک کنکور می‌رود و مباحث تست خیز و آسان فیزیک کنکور را بررسی می‌کند.

 

بودجه بندی فیزیک کنکور

 

لطفاً به این نکته توجه داشته باشید که بودجه بندی فیزیک کنکور در این مطلب بر اساس سوالات آخرین کنکور برای درس فیزیک درج می‌شود. بودجه بندی فیزیک کنکور این مطلب برای کنکور 1403 و با توجه به آخرین تغییرات کنکور آماده شده است.

 

چرا مطالعه بودجه بندی فیزیک کنکور اهمیت دارد؟

داوطلبانی که به دنبال یک رتبه مناسب در کنکور هستند باید به دروس تخصصی توجه زیادی داشته باشند. یکی از دروس مهم تخصصی برای داوطلبان گروه تجربی و ریاضی، درس فیزیک است. درس فیزیک در کنار مفاهیم دشوار خود مسائل زیادی نیز دارد. بنابراین داوطلبان باید با دقت زیادی به سراغ این درس تخصصی بروند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که داوطلبان باید هنگام مطالعه درس فیزیک انجام دهند، بررسی بودجه بندی درس فیزیک است. اما شاید این سوال برای داوطلبان پیش آید که چرا مطالعه بودجه بندی فیزیک کنکور اهمیت دارد؟ ما در بخش زیر تعدادی از این دلایل را برای داوطلبان جمع‌آوری کرده‌ایم تا آن‌ها از اهمیت مطالعه بودجه بندی مطلع شوند:

1) تخصیص صحیح منابع

مطالعه بودجه بندی درس فیزیک به دانش‌آموزان و داوطلبان کمک می کند تا آن‌ها زمان، انرژی و موارد مورد مطالعه خود را به نحو احسن تخصیص دهند. این موضوع موجب می‌شود که داوطلبان بر روی مهم‌ترین موضوعات تمرکز کرده و از هدر دادن منابع ارزشمند جلوگیری کنند.

2) مدیریت زمان

درس فیزیک یک درس تخصصی دشوار و پر اهمیت است، بنابراین مدیریت موثر زمان برای این درس اهمیت زیادی برای داوطلبان دارد. مطالعه بودجه بندی فیزیک به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا آن‌ها برنامه‌های مطالعه صحیحی را تنظیم کنند. داوطلبان باید از این موضوع مطمئن شوند که در زمان درست مفاهیم درس فیزیک را مطالعه می‌کنند.

3) کاهش استرس

داوطلبان با دانستن اینکه یک برنامه منظم دارند استرس و اضطراب کمتری برای مطالعه درس فیزیک خواهند داشت. این موضوع موجب می‌شود که اعتمادبه‌نفس داوطلبان نیز افزایش پیدا کند و مفاهیم را راحت‌تر مطالعه کنند.

4) تعیین هدف

مطالعه بودجه بندی به عنوان نقشه راه برای دستیابی به اهداف داوطلبان عمل می‌کند. این موضوع به داوطلبان کمک می‌کند تا آن‌ها اهداف روشنی را تعیین کنند و پیشرفت خود را در حین آماده شدن برای فیزیک کنکور دنبال کنند.

5) شناسایی نقاط ضعف

داوطلبان با مطالعه بودجه بندی فیزیک نقاط ضعف خود را در فیزیک شناسایی می‌کنند و منابع بیشتری را به این مباحث اختصاص می‌دهند.

دانلود رایگان فایل آخرین و به روزترین بودجه بندی فیزیک کنکور

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.

سوالات فیزیک در کنکور تجربی

کنکور سراسری در این سال‌ها با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. یکی از این تغییرات به تعداد سوالات دروس در کنکور مربوط می‌شود. داوطلبان گروه تجربی برای پاسخگویی به سوالات فیزیک در کنکور باید به سراغ دفترچه شماره دو بروند. دفترچه شماره دو در کنکور تجربی شامل دو درس فیزیک و شیمی است. تعداد سوالات درس فیزیک در کنکور تجربی 30 سوال است و داوطلبان باید در یک مدت زمان 40 دقیقه‌ای به سوالات پاسخ دهند. سوالات درس فیزیک در کنکور تجربی از شماره 46 الی 75 است. به طور تقریبی داوطلبان تنها 80 ثانیه زمان دارند تا به هر سوال فیزیک در کنکور تجربی پاسخ دهند.

 

سوالات فیزیک در کنکور تجربی
شماره دفترچه شماره دو
شماره سوالات فیزیک 46 الی 75
تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی 30 سوال
مدت زمان پاسخگویی به سوالات فیزیک 40 دقیقه
میانگین مدت زمان پاسخگویی 80 ثانیه

 

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی 30 سوال است. این بدین معنی است که داوطلبان باید به 30 سوال فیزیک در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم پاسخ دهند. فیزیک پایه دهم شامل 4 فصل، فیزیک پایه یازدهم 3 فصل و فیزیک پایه دوازدهم 4 فصل است. داوطلبان در بخش زیر می‌توانند با بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم بیشتر آشنا شوند:

بودجه بندی فیزیک پایه دهم: 27 درصد سوالات کنکور + 8 سوال

فیزیک پایه دهم در کنکور تجربی شامل 4 فصل است. داوطلبان باید در فیزیک پایه دهم به 8 سوال فیزیک پاسخ دهند. سوالات فیزیک پایه دهم 27 درصد از کل سوالات فیزیک را در کنکور سراسری شامل می‌شود. بودجه بندی فیزیک پایه دهم به صورت زیر است:

 1. فصل اول (فیزیک و اندازه گیری): 1 سوال
 2. فصل دوم (کار، توان و انرژی): 2 سوال
 3. فصل سوم (ویژگی‌های فیزیک مواد): 2 سوال
 4. فصل چهارم (دما و گرما): 3 سوال

بودجه بندی فیزیک پایه یازدهم: 30 درصد سوالات کنکور + 9 سوال

فیزیک پایه یازدهم در گروه تجربی شامل 4 فصل است. داوطلبان باید برای پاسخگویی به سوالات فیزیک در کنکور سراسری به 9 سوال این فصل پاسخ دهند. این بدین معنی است که 30 درصد از سوالات فیزیک کنکور تجربی از فیزیک پایه یازدهم است. بودجه بندی فیزیک پایه یازدهم کنکور تجربی به صورت زیر است:

 1. فصل اول (الکتریسیته ساکن): 3 سوال
 2. فصل دوم (الکتریسیته جاری): 3 سوال
 3. فصل سوم (مغناطیس و القای الکترومغناطیس): 3 سوال

بودجه بندی فیزیک پایه دوازدهم: 43 درصد از سوالات + 13 سوال

فیزیک پایه دوازدهم در کنکور تجربی شامل 4 فصل است. داوطلبان در فیزیک پایه دوازدهم به 13 سوال پاسخ می‌دهند. این بدین معنی است که تعداد سوالات فیزیک در پایه دوازدهم در مقایسه با سایر پایه‌ها بیشتر است. سوالات فیزیک پایه دوازدهم 43 درصد از سوالات فیزیک کنکور را شامل می‌شود. بودجه بندی فیزیک پایه دوازدهم کنکور تجربی به صورت زیر است:

 1. فصل اول (حرکت بر خط راست): 3 سوال
 2. فصل دوم (دینامیک)‌: 3 سوال
 3. فصل سوم (نوسان و امواج): 4 سوال
 4. فصل چهارم (فیزیک اتمی و هسته‌ای): 3 سوال

مباحث تست خیز فیزیک کنکور تجربی

برخی از داوطلبان علاقه دارند هنگام مطالعه درس فیزیک مباحث تست خیز را مطالعه کنند. بنابراین آشنایی با مباحث تست خیز فیزیک کنکور اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر بخواهیم مباحث تست خیز فیزیک کنکور تجربی را معرفی کنیم باید به سراغ فیزیک پایه دوازدهم برویم. فیزیک پایه دوازدهم، 13 سوال فیزیک در کنکور تجربی را شامل می‌شود. بنابراین مطالعه فیزیک پایه دوازدهم اهمیت بیشتری دارد و مباحث تست خیز فیزیک کنکور را شامل می‌شود.

مباحث آسان فیزیک کنکور تجربی

برخی از مباحث در فیزیک کنکور تجربی بسیار ساده و آسان هستند. این فصل‌ها در کنکور تجربی تعداد سوالات کمتری دارند. بنابراین داوطلبانی که می‌خواهند از ابتدا مباحث ساده و آسان را مطالعه کنند بهتر است به سراغ این فصل‌ها بروند. مباحث آسان فیزیک کنکور تجربی به صورت زیر هستند:

 • فصل فیزیک و اندازه گیری پایه دهم: 1 سوال
 • فصل کار، انرژی و توان پایه دهم: 2 سوال
 • فصل ویژگی‌های فیزیکی مواد پایه دهم: 2 سوال

 

بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی

 

تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی

داوطلبان گروه ریاضی برای پاسخگویی به سوالات فیزیک در کنکور باید به سراغ دفترچه شماره دو بروند. دفترچه شماره دو در کنکور ریاضی شامل دو درس فیزیک و شیمی است. تعداد سوالات درس فیزیک در کنکور ریاضی 35 سوال است و داوطلبان باید در 45 دقیقه به سوالات پاسخ دهند. سوالات درس فیزیک در کنکور ریاضی از شماره 41 الی 75 است. به طور تقریبی داوطلبان تنها 77 ثانیه زمان دارند تا به هر سوال فیزیک در کنکور پاسخ دهند.

 

سوالات فیزیک در کنکور ریاضی
شماره دفترچه شماره دو
شماره سوالات فیزیک 41 الی 75
تعداد سوالات فیزیک در کنکور ریاضی 35 سوال
مدت زمان پاسخگویی به سوالات فیزیک 45 دقیقه
میانگین مدت زمان پاسخگویی 77 ثانیه

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی

داوطلبان گروه ریاضی باید در کنکور سراسری به سوالات درس فیزیک در دفترچه شماره دو همراه با درس شیمی پاسخ دهند. تعداد سوالات درس فیزیک در کنکور ریاضی 35 سوال است. داوطلبان تنها 45 دقیقه در کنکور ریاضی زمان دارند تا به سوالات فیزیک در کنکور پاسخ دهند. سوالات فیزیک کنکور از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم طراحی می‌شود. داوطلبان گروه ریاضی حدود 77 ثانیه زمان دارند تا به سوالات فیزیک در کنکور پاسخ دهند. فیزیک پایه دهم شامل پنج فصل، فیزیک پایه یازدهم  چهار فصل و فیزیک پایه دوازدهم شش فصل است. بودجه بندی فیزیک در کنکور ریاضی به صورت زیر است:

بودجه بندی فیزیک پایه دهم: 29 درصد از سوالات + 10 سوال

فیزیک پایه دهم در گروه ریاضی در مقایسه با فیزیک گروه تجربی تفاوت‌هایی دارد. این پایه از پنج فصل مختلف تشکیل شده است و داوطلبان باید در فیزیک پایه دهم به 10 سوال پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان با پاسخگویی به این سوالات یک نمره 29 درصدی به دست می‌آورند. بودجه بندی فیزیک پایه دهم گروه ریاضی به صورت زیر است:

 1. فصل اول (فیزیک و اندازه‌گیری): 0 سوال
 2. فصل دوم (کار و انرژی): 1 سوال
 3. فصل سوم (ویژگی‌های فیزیکی مواد): 3 سوال
 4. فصل چهارم ( دما و گرما): 3 سوال
 5. فصل پنجم (ترمودینامیک): 3 سوال

بودجه بندی فیزیک پایه یازدهم: 29 درصد از سوالات + 10 سوال

فیزیک پایه یازدهم گروه ریاضی از چهار فصل تشکیل شده است. داوطلبان باید در کنکور سراسری به 10 سوال این پایه پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان با پاسخگویی به این سوالات یک نمره 29 درصدی به دست می‌آورند. بودجه بندی فیزیک پایه دهم به صورت زیر است:

 1. فصل اول (الکتریسیته ساکن): 3 سوال
 2. فصل دوم (الکتریسیته جاری): 3 سوال
 3. فصل سوم (مغناطیس): 2 سوال
 4. فصل چهارم (القای الکترومغناطیس و جریان متناوب): 2 سوال

بودجه بندی فیزیک پایه دوازدهم: 42 درصد از سوالات + 15 سوال

یکی از مهم‌ترین پایه‌های فیزیک در گروه ریاضی، پایه دوازدهم است. فیزیک پایه دوازدهم نقش بسیار مهمی در کنکور سراسری دارد. این پایه از شش فصل تشکیل شده است. داوطلبان در کنکور سراسری باید به 15 سوال این پایه پاسخ دهند. 42 درصد از سوالات فیزیک از این پایه طراحی شده است و داوطلبان با پاسخگویی مناسب شانس بسیار بالایی برای کسب یک درصد مناسب دارند. بودجه بندی فیزیک کنکور برای پایه دوازدهم به صورت زیر است:

 1. فصل اول (حرکت بر خط راست): 3 سوال
 2. فصل دوم (دینامیک)‌: 2 سوال
 3. فصل سوم (نوسان و موج) : 4 سوال
 4. فصل چهارم (برهم کنش امواج):‌ 2 سوال
 5. فصل پنجم (فیزیک اتمی): 2 سوال
 6. فصل ششم (فیزیک هسته‌ای): 2 سوال

مباحث تست خیز فیزیک کنکور ریاضی

برخی از داوطلبان علاقه دارند با توجه به مدت زمان خود مباحث تست خیز را برای کنکور مطالعه کنند. به همین دلیل این داوطلبان به دنبال مهم‌ترین فصل‌های فیزیک در کنکور سراسری هستند. داوطلبانی که به دنبال مباحث تست خیز فیزیک در کنکور ریاضی هستند باید فیزیک پایه دوازدهم را با دقت زیادی مطالعه کنند، زیرا این پایه در کنکور سراسری 15 سوال دارد و اکثر سوالات فیزیک را شامل می‌شود. داوطلبان در بخش زیر می‌توانند با فصل‌های تست خیز فیزیک بیشتر آشنا شوند:

 • فصل نوسان موج در فیزیک پایه دوازدهم: 4 سوال
 • فصل حرکت بر خط راست پایه دوازدهم: 3 سوال
 • فصل الکتریسیته ساکن پایه یازدهم: 3 سوال
 • فصل الکتریسیته جاری پایه یازدهم: 3 سوال
 • فصل ترمودینامیک پایه دهم: 3 سوال
 • فصل دما و گرما پایه دهم: 3 سوال
 • فصل ویژگی‌های مواد پایه دهم: 3 سوال

مباحث آسان فیزیک کنکور ریاضی

برخی از مباحث فیزیک در کنکور آسان هستند. داوطلبان می‌توانند این مباحث را به عنوان مباحث ابتدایی مطالعه کنند تا دچار استرس و اضطراب نشوند. مباحث ساده و کم سوال فیزیک در کنکور ریاضی به صورت زیر هستند:

 • فصل فیزیک و اندازه‌گیری پایه دهم: 0 سوال
 • فصل کار و انرژی پایه دهم: 1 سوال
 • فصل مغناطیس پایه یازدهم: 2 سوال
 • فصل القای الکترومغناطیس و جریان متناوب پایه یازدهم: 2 سوال
 • فصل دینامیک پایه دوازدهم: 2 سوال
 • فصل برهم کنش امواج پایه دوازدهم: 2 سوال
 • فصل فیزیک اتمی پایه دوازدهم: 2 سوال
 • فصل فیزیک هسته‌ای پایه دوازدهم: 2 سوال

 

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی

یادگیری کامل مطالب با حرف آخر

 • حال که با بودجه بندی فیزیک کنکور و تعداد سوالات هر مبحث آن آشنا شده اید بدون شک سوالی در ذهنتان ایجاد شده است که چگونه ممکن است یک دانش آموز در طول چیزی کمتر از یک سال تمام این مطالب را پوشش دهی کند ؟!
 • حرف آخر فکر چاره ای بی نظیر کرده است ! طراحی پکیج آموزشی بی نظیر با استفاده از تکنیک های روز دنیا و استفاده از شهودی سازی و انیمشین های جذاب تمام مفهیم فیزیک را به صورت پایه و اصولی در ذهن خود جای دهید !
 • با کمک نقشه راه و خلاصه نویسی ها و جزوه هایی که توسط استاد کامیار در اختیار شما قرار میگیرد شما قادر خواهید بود هر سوال را به چندین روش به جواب برسانید .
 • همچنین آخرین متد های تست زنی سریع نیز در این پکیج ها پوشش داده شده است تا بیش از پیش در زمان خود صرفه جویی کرده و به سوالات دروس دیگر بپردازید.
 • استاد کامیار با تحولی در شیوه تدریس در فیزیک ، تمام پیش نیاز های دانش فیزیک شما را رفع میکند و صفر تا صد را فیزیک را با پکیج های موسسه حرف آخر خواهید آموخت.
 • استاد کامیار ، مدرس خبره فیزیک با بیانی شیوا و جذاب تمام مباحث دروس فیزیک پایه شما را تقویت خواهد کرد و با حل چند صد سوال متنوع و منطبق با سوالات کنکور سال ها اخیر شما را برای هر نوع سوال در کنکور های آتی آماده خواهید ساخت.
 • شما دانش آموزان عزیز می توانید با تهیه این پکیج بی نظیر ، حتی به 100 درصد فیزیک کنکور هم فکر کنید .
 • درصد بالای کنکور دیگر رویا نیست ! کافیست چندین ساعت ویدیو های تیم آموزشی ما را مشاهده کنید تا قدرت تست زنی خود را بسنجید !

سوالات متداول در مورد بودجه بندی فیزیک کنکور

1) بودجه بندی فیزیک کنکور در این مطلب برای کنکور کدام سال مناسب است؟

بودجه بندی فیزیک کنکور این مطلب با توجه به کنکور هر سال به صورت سالانه بروزرسانی می‌شود و بر اساس آخرین تغییرات کنکور در این مطلب درج می‌شود.

2) داوطلبان باید در کنکور تجربی به چند سوال فیزیک پاسخ دهند؟

داوطلبان باید در کنکور تجربی به 30 سوال فیزیک پاسخ دهند.

3) داوطلبان باید در کنکور ریاضی به چند سوال فیزیک پاسخ دهند؟

داوطلبان در کنکور ریاضی باید به 35 سوال فیزیک پاسخ دهند.

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد بودجه بندی کنکور به وبلاگ موسسه حرف آخر مراجعه کنید و برای اطلاع از آخرین دوره‌های آموزشی حرف آخر به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کرده و از آخرین اخبار کنکور نیز مطلع شوید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.
فیزیک, فیزیک دهم, فیزیک دوازدهم, فیزیک یازدهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.