یکی از مهم‌ترین دروس تخصصی در کنکور تجربی، ریاضی و انسانی، درس ریاضی است. البته درس ریاضی در هر گروه آموزشی، ضریب خاص خود را دارد و داوطلبان باید با توجه به ضریب درس ریاضی به سراغ مطالعه این درس بروند. یکی از مباحثی که داوطلبان باید در ریاضی کنکور مفاهیم آن را مطالعه کنند، توان گویا است. مبحث توان گویا در موسسه حرف آخر توسط دو استاد برتر ریاضی یعنی استاد منتظری و استاد قاسمی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این اساتید برتر مبحث توان کسری را به داوطلبان آموزش می‌دهند و تست‌های تالیفی و تست‌های کنکور را برای داوطلبان حل می‌کنند.

توان گویا چیست؟ داوطلبان قبل از اینکه با مفهوم توان گویا آشنا شوند باید مفهوم توان را بدانند. اگر عددی چند بار در خودش ضرب شود، عدد مورد نظر را در پایه نوشته و تعداد دفعاتی که در خودش ضرب شده را در قسمت بالای پایه می‌نویسیم. عددی که در بالای عدد نوشته می‌شود، توان یا نما گفته می‌شود. توان یا نما می‌تواند به صورت طبیعی یا به صورت کسر نمایش داده شود. توان به منظور ساده‌نویسی انجام می‌شود و محاسبات ریاضی را آسان‌تر می‌کند.

داوطلبان در بخش زیر می‌توانند با مفهوم توان گویا بیشتر آشنا شوند و ویدیو آموزشی این مبحث را توسط استاد قاسمی و استاد منتظری مشاهده نمایند. ویدیوهای آموزشی حرف آخر در سایت رسمی این موسسه و تلگرام حرف آخر موجود است. داوطلبان می‌توانند درس مورد نظر را در سایت جستجو کنند و ویدیوهای آموزشی آن را مشاهده کنند.

 

توان گویا

 

توان گویا چیست؟

توان‌ها دارای قواعد خاصی هستند و داوطلبان باید با توجه به این قواعد به سوالات پاسخ دهند. اگر عددی دارای توان گویا یا توان کسری باشد، امکان تبدیل آن به رادیکال وجود دارد. اما چگونه؟ عدد مخرج را برای ریشه رادیکال و عدد صورت کسر را برای عدد زیر رادیکال قرار می‌دهیم.

آموزش مبحث توان گویا در حرف آخر

استاد منتظری و استاد مهران قاسمی در این بخش به سراغ آموزش مبحث توان کسری می‌روند و تست‌های تالیفی این مبحث را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند:

 

نکات مهم در مورد مسائل با توان کسری 

  • توان کسری تنها برای اعداد مثبت تعریف می‌شود.
  • اعداد منفی با توان کسری تعریف نشده هستند.
  • علامت منفی اگر داخل پرانتز نباشد به صورت تعریف شده است.
  • اگر توان یک عدد به صورت کسر منفی باشد، آن را معکوس می‌کنیم تا توان آن مثبت باشد و سپس تبدیل به رادیکال می‌کنیم.
  • زمانی‌که پایه عددی منفی باشد و آن عدد به توان گویا برسد، این عدد تعریف نشده است.
  • اگر پایه عددی مثبت باشد و آن عدد به توان گویا برسد آن عدد تعریف شده است.
  • اگر فرجه عددی مثبت باشد، عدد می‌تواند مثبت یا منفی باشد.
  • اگر پایه عددی مثبت باشد و به توان کسری برسد به راحتی امکان تبدیل به رادیکال را دارد.

حرف آخر

موسسه حرف آخر دوره‌های آموزشی خود را با استفاده از جدیدترین روش‌های آموزشی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. اساتید ریاضی موسسه حرف آخر تمامی مفاهیم ریاضی را به صورت تصویری و با استفاده از جدیدترین روش‌های آموزشی تدریس می‌کنند. داوطلبانی که به دنبال جدیدترین ویدیوهای آموزشی حرف آخر هستند با مراجعه به سایت حرف آخر و کانال تلگرام این موسسه امکان مشاهده ویدیوهای جدید را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.