معرفی رشته حسابداری همراه با درصد و تراز لازم برای قبولی

بدون دیدگاه

داوطلبان در دوره متوسطه دوم در گروه‌های آموزشی مختلفی حضور دارند. هر کدام از این گروه‌های آموزشی دارای رشته‌های مختلفی در کنکور سراسری هستند. به عنوان مثال داوطلبان گروه تجربی به دنبال قبولی در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی هستند. داوطلبان گروه ریاضی نیز رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر یا مهندسی معماری را برای آینده تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. با توجه به این رشته‌ها می‌توان متوجه شد که داوطلبان به دنبال بهترین رشته‌های گروه آموزشی خود هستند. داوطلبان گروه انسانی در مقایسه با داوطلبان سایر گروه‌های آموزشی با رشته‌های محبوب کمتری مواجه هستند. البته این بدین معنی نیست که گروه انسانی رشته‌های خوبی ندارد. یکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه انسانی، رشته حسابداری است.

بدون شک تمامی داوطلبان با نام حسابداری و رشته حسابداری آشنا هستند. رشته حسابداری یکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه انسانی است که از بازار کار فوق‌العاده‌ای برخوردار است. این رشته جزو رشته‌های پردرآمد گروه انسانی است. البته داوطلبان باید در مورد این رشته به یک نکته مهم توجه داشته باشند که رشته حسابداری یک رشته شناور مابین گروه‌های آموزشی است. این بدین معنی است که داوطلبان از گروه‌های ریاضی و تجربی نیز حق انتخاب این رشته را دارند. بنابراین رشته حسابداری یکی از رشته‌های محبوب تمامی گروه‌های آموزشی محسوب می‌شود. رشته حسابداری به دلیل بازار کار و درآمد مناسبی که دارد مابین داوطلبان محبوب است.

تمامی امور مالی شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ توسط حسابدار انجام می‌شود. این بدین معنی است که تمامی کسب و کارها به یک حسابدار نیاز دارند. با توجه به این شرایط فارغ‌التحصیلان این رشته در هر شرایطی می‌توانند وارد بازار کار شوند و درآمد خوبی داشته باشند. تیم محتوای حرف آخر با در نظر گرفتن اهمیت این رشته به صورت جامع و کامل رشته حسابداری را همراه با تمامی جزئیات آن به داوطلبان معرفی می‌کند.

 

معرفی رشته حسابداری

رشته حسابداری در کدام زیرگروه قرار دارد؟

رشته حسابداری یکی از محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی در کشور محسوب می‌شود که از بازار کار بسیار مناسبی برخوردار است. همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم این رشته دانشگاهی یکی رشته شناور است. این بدین معنی است که داوطلبان گروه تجربی و ریاضی همراه با داوطلبان گروه انسانی می‌توانند برای قبولی در این رشته تلاش کنند. اکثر داوطلبان بدون آگاهی و داشتن اطلاعات کافی به سراغ انتخاب رشته حسابداری می‌روند. این موضوع بسیار اشتباه است و موجب سردرگمی داوطلبان در دانشگاه می‌شود. داوطلبان باید قبل از انتخاب رشته حسابداری به سراغ اطلاعات و جزئیات این رشته بروند و با اطلاعات کامل این رشته را انتخاب کنند.

داوطلبان قبل از بررسی اطلاعات رشته حسابداری باید اطلاعات کاملی در مورد کنکور سراسری داشته باشند. کنکور سال 1402 در مقایسه با کنکور سال‌های اخیر با تفاوت‌های زیادی روبه‌رو شده است. همین دلیل نیز موجب می‌شود که داوطلبان با دقت بیشتری تغییرات کنکور را مطالعه کنند. اولین و مهم‌ترین تغییری که تمامی داوطلبان باید به آن توجه داشته باشند، حذف دروس عمومی از کنکور است. این بدین معنی است که دروس عمومی ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، دین و زندگی و عربی دیگر در دفترچه عمومی وجود ندارند. با توجه به این شرایط تمامی داوطلبان باید تنها به سوالات دروس تخصصی در کنکور پاسخ دهند.

داوطلبان با توجه به آخرین تغییرات کنکور با یک سوال مهم مواجه می‌شوند. رشته حسابداری در کدام زیرگروه قرار دارد؟ رشته حسابداری تا قبل از کنکور 1402 برای تمامی گروه‌های آموزشی تجربی، ریاضی و انسانی در زیرگروه‌های مختلفی قرار داشت. اما شرایط در حال حاضر در مقایسه با سال‌های اخیر کمی متفاوت‌تر است. یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور سراسری، حذف زیرگروه‌ها از کنکور است. تمامی رشته‌های مربوط به هر گروه آموزشی در یک گروه قرار دارند. ضرایب دروس تخصصی برای هر رشته نیز با توجه به ضرایب جدید محاسبه می‌شوند. با توجه به این شرایط تمامی رشته‌های گروه آموزشی انسانی دارای ضرایب تخصصی یکسان هستند.

ضرایب دروس تخصصی کنکور انسانی

نام درس ضریب
ریاضی 6
اقتصاد 2
ادبیات تخصصی 8
عربی تخصصی 5
تاریخ و جغرافیا 5
علوم اجتماعی 5
فلسفه و منطق 5
روانشناسی 2

ضرایب دروس تخصصی کنکور ریاضی

نام درس ضریب
ریاضی 12
فیزیک 9
شیمی 7

ضرایب دروس تخصصی در کنکور تجربی

نام درس ضریب
زمین شناسی 1
ریاضی 7
زیست شناسی 12
فیزیک 7
شیمی 9

منابع کنکور برای قبولی در رشته حسابداری

رشته حسابداری یکی از رشته‌های شناور است و داوطلبان باید با توجه به گروه آموزشی خود به ضرایب دروس تخصصی توجه زیادی داشته باشند. تغییرات کنکور بسیار زیاد است و در حد دو یا سه تغییر نیست. هر کدام از این تغییرات تاثیرات مختلفی بر روی عملکرد داوطلبان در کنکور خواهند داشت. یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور به نحوه برگزاری آن مربوط می‌شود. کنکور با توجه به آخرین تغییرات به صورت دو بار در سال برگزار می‌شود. این بدین معنی است که داوطلبان در طول یک سال دو بار شانس شرکت در آزمون سراسری را دارند. کنکور سراسری در دو نوبت دی ماه و تیر ماه برگزار می‌شود. داوطلبان با توجه به شرایط خود می‌توانند در یک یا دو نوبت کنکور سراسری شرکت کنند. برگزاری کنکور در دو نوبت مختلف موجب می‌شود که داوطلبان در کنکور سراسری استرس کمتری داشته باشند و نتایج بهتری در کنکور به دست آورند.

برگزاری کنکور در دو نوبت مختلف موجب ایجاد سوالات زیادی در ذهن داوطلبان می‌شود. آیا منابع کنکور برای نوبت اول و نوبت دوم یکسان هستند؟ متاسفانه برخی از داوطلبان اینگونه تصور می‌کنند که منابع کنکور برای نوبت اول نصف منابع کل کتاب است. این طرز فکر بسیار اشتباه است. منابع کنکور برای نوبت اول و نوبت دوم یکسان هستند. داوطلبان باید برای هر دو نوبت کنکور کل مفاهیم کتاب درسی را از سطر اول تا سطر آخر مطالعه کنند. منابع کنکور انسانی، ریاضی و تجربی شامل کتاب‌های پایه دهم، یازدهم و دوازدهم هستند. داوطلبان باید با توجه به ضرایب تخصصی جدید تمامی دروس را با دقت زیادی مطالعه کنند تا امکان قبولی در رشته حسابداری را داشته باشند. شما می‌توانید در قسمت زیر با منابع کنکور ریاضی، تجربی و انسانی برای قبولی در رشته حسابداری بیشتر آشنا شوید.

منابع کنکور انسانی

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی و آمار 1: پایه دهم 1399
ریاضی و آمار 2: پایه یازدهم 1400
ریاضی و آمار 3: پایه دوازدهم 1401

اقتصاد

نام کتاب سال چاپ
اقتصاد پایه دهم 1399

زبان و ادبیات فارسی

نام کتاب سال چاپ
علوم و فنون ادبی 1: پایه دهم 1399
علوم و فنون ادبی 2: پایه یازدهم 1400
علوم و فنون ادبی 3: پایه دوازدهم 1401

زبان عربی

نام کتاب سال چاپ
عربی زبان قرآن 1: پایه دهم 1399
عربی زبان قرآن 2: پایه یازدهم 1400
عربی زبان قرآن 3: پایه دوازدهم 1401

تاریخ

نام کتاب سال چاپ
تاریخ 1: پایه دهم 1399
تاریخ 2: پایه یازدهم 1400
تاریخ 3: پایه دوازدهم 1401

جغرافیا

نام کتاب سال چاپ
جغرافیای ایران: پایه دهم 1399
جغرافیای 2: پایه یازدهم 1400
جغرافیای کاربردی 3: پایه دوازدهم 1401

علوم اجتماعی

نام کتاب سال چاپ
جامعه شناسی 1: پایه دهم 1399
جامعه شناسی 2: پایه یازدهم 1400
جامعه شناسی 3: پایه دوازدهم 1401

فلسفه

نام کتاب سال چاپ
فلسفه یازدهم 1400
فلسفه دوازدهم 1401

منطق

نام کتاب سال چاپ
منطق پایه دهم 1399

روانشناسی

نام کتاب سال چاپ
روانشناسی یازدهم 1400

 منابع کنکور ریاضی

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی 1: پایه دهم 1399
هندسه 1: پایه دهم 1399
هندسه 2: پایه یازدهم 1400
آمار و احتمال: پایه یازدهم 1400
حسابان 1: پایه یازدهم 1400
حسابان 2: پایه دوازدهم 1401
هندسه 3: پایه دوازدهم 1401
ریاضیات گسسته: پایه دوازدهم 1401

فیزیک

نام کتاب سال چاپ
فیزیک 1: پایه دهم 1399
فیزیک 2: پایه یازدهم 1400
فیزیک 3: پایه دوازدهم 1401

شیمی

نام کتاب سال چاپ
شیمی 1: پایه دهم 1399
شیمی 2: پایه یازدهم 1400
شیمی 3: پایه دوازدهم 1401

منابع کنکور تجربی

زمین شناسی

نام کتاب سال چاپ
زمین شناسی پایه یازدهم 1400

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی 1: پایه دهم 1399
ریاضی 2: پایه یازدهم 1400
ریاضی 3: پایه دوازدهم 1401

زیست شناسی

نام کتاب سال چاپ
زیست شناسی 1: پایه دهم 1399
زیست شناسی 2: پایه یازدهم 1400
زیست شناسی 3: پایه دوازدهم 1401

فیزیک

نام کتاب سال چاپ
فیزیک 1: پایه دهم 1399
فیزیک 2: پایه یازدهم 1400
فیزیک 3: پایه دوازدهم 1401

شیمی

نام کتاب سال چاپ
شیمی 1: پایه دهم 1399
شیمی 2: پایه یازدهم 1400
شیمی 3: پایه دوازدهم 1401

معرفی رشته حسابداری

رشته حسابداری چیست؟ داوطلبان در رشته حسابداری چه مفاهیمی را یاد می‌گیرند؟ قبل از اینکه به بررسی جزئیات دقیق رشته حسابداری برویم بهتر است با مفهوم این رشته آشنا شویم. تمامی کسب و کارها به رشته حسابداری و حسابدار نیاز دارند. این بدین معنی است که حسابدار نقش بسیار مهمی را در هر کسب و کاری ایفا می‌کند. حسابداری به عنوان یک سیستم جمع‌آوری اطلاعات مالی در کسب و کارها محسوب می‌شود. رشته حسابداری تمامی مفاهیم و مباحث امور مالی را به داوطلبان آموزش می‌دهد. داوطلبان در این رشته یاد می‌گیرند که چگونه سود و زیان را محاسبه کنند.

حسابداران در تمامی کسب و کارها و شرکت‌ها وضعیت مالی را بررسی می‌کنند. حسابداری گزارش‌های مالی که بیانگر وضعیت درآمد و هزینه هستند را در اختیار صاحبان کسب و کارها قرار می‌دهد. اکثر داوطلبانی که رشته حسابداری را به دنبال رشته دانشگاهی خود انتخاب می‌کنند آرزوی کار در بانک را به عنوان حسابدار دارند. داوطلبان در این رشته باید گزارش‌های مالی را تجزیه و تحلیل کنند و صورت حساب‌های مالی را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار دهند. حسابدار باید اطلاعات اقتصادی و مالی یک شرکت را طبقه‌بندی کند و سپس با تهیه گزارش روند مالی را به اطلاع افراد دیگر برساند.

حسابداری در مشاغل مختلفی مانند سازمان‌های دولتی، موسسات، کسب و کارهای کوچک و بزرگ، بانک‌ها، نهادهای خصوصی و دولتی کاربرد دارد. در حالت کلی حسابداری نقش مهمی در تقسیم‌بندی و توزیع منابع مالی دارد. حسابدار در طول ماه تمامی هزینه‌ها و درآمد شرکت را بررسی می‌کند تا به بهترین شکل ممکن منابع مالی شرکت را تقسیم کند. با گسترش فعالیت‌های اقتصادی نیاز به حسابدار در هر محیطی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین به راحتی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که یک یا چند حسابدار برای هر کسب و کاری لازم است.

رشته حسابداری به انگلیسی

داوطلبان تمامی گروه‌های آموزشی باید قبل از انتخاب رشته به سراغ بازار کار و درآمد آن رشته بروند. رشته حسابداری نیز مانند سایر رشته‌های دانشگاهی به تحقیق و بررسی نیاز دارد. داوطلبان باید تمامی جوانب مثبت و منفی این رشته را در نظر بگیرند و با توجه به این موضوع رشته حسابداری را در دانشگاه انتخاب کنند. ما در این مطلب به سراغ متداول‌ترین سوالات در مورد رشته حسابداری می‌رویم و به این سوالات پاسخ می‌دهیم. یکی از متداول‌ترین سوالات داوطلبان در مورد رشته حسابداری در مورد کلمات انگلیسی این رشته است. رشته حسابداری به انگلیسی چیست؟ مهم‌ترین اصطلاحات این رشته به انگلیسی چیست؟ رشته حسابداری به انگلیسی accounting است. داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که این رشته نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای جهان نیز رشته محبوبی محسوب می‌شود. به داوطلبانی که از این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند accounting students گفته می‌شود.

شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که چرا داوطلبان به دنبال کلمات انگلیسی این رشته هستند؟ حسابداری یک رشته‌ بین‌المللی است و تمامی کشورهای جهان و تمامی کسب و کارها به حسابدارها نیاز دارند. برخی از داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به دنبال بورسیه برای ادامه تحصیل یا ویزای کار هستند. بنابراین داوطلبان باید با اصطلاحات این رشته آشنا باشند تا شانس ادامه تحصیل و ویزای کار را در خارج از کشور داشته باشند. شما می‌توانید در بخش زیر با مهم‌ترین اصطلاحات انگلیسی این رشته آشنا شوید:

حسابداری مالیاتی tax accounting تخصیص‌های حسابداری accounting allocations
اسناد حسابداری accounting documents اصول حسابداری accounting principles
الگوی حسابداری accounting regime برآورد حسابداری accounting estimate
تقلب در حسابداری Accounting Fraud تئوری حسابداری accounting theory
حسابداری مالیات بر درآمد accounting for income taxes حسابداری مدیریت accounting management
دفتر روزنامه accounting journal دوره مالی accounting period
سود حسابداری accounting income سیاست حسابداری Accounting policy

رشته حسابداری در هنرستان

یکی از رشته‌های تحصیلی در هنرستان و فنی و حرفه‌ای، رشته حسابداری است. بسیاری از داوطلبان در پایه نهم به فکر این رشته تحصیلی هستند و قبل از آغاز پایه دهم این رشته را در فنی و حرفه‌ای به عنوان رشته تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. رشته حسابداری در هنرستان از دروس عمومی و تخصصی تشکیل شده است. این بدین معنی است که داوطلبان در مقطع کاردانی قبل از ورود به دوره کارشناسی باید دروس عمومی و تخصصی خاصی را مطالعه کنند. دروس تخصصی رشته حسابداری در مقطع کاردانی یا هنرستان به صورت زیر هستند:

 • حسابداری حقوق و دستمزد
 • دانش فنی پایه
 • حسابداری وجوه نقد و تحریر دفاتر قانونی
 • حسابداری خرید و فروش
 • ارتباط موثر
 • دانش فنی پایه
 • حسابداری تهیه و تنظیم صورت‌های مالی
 • همراه هنرجو حسابداری
 • مدیریت تولید
 • دانش فنی تخصصی حسابداری
 • حسابداری تهیه تنظیم
 • حسابداری بهای تمام شده و مالیاتی
 • حسابداری اموال و انبار

رشته حسابداری برای چه کسانی مناسب است؟

داوطلبان باید قبل از انتخاب حسابداری به نکات زیادی توجه کنند. آیا رشته حسابداری برای آن‌ها مناسب است؟ رشته حسابداری برای کدام داوطلبان مناسب است؟  اولین و مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب رشته حسابداری به عنوان رشته دانشگاه، علاقه به درس ریاضی است. رشته حسابداری برای داوطلبانی مناسب است که به درس ریاضی علاقه زیادی دارند. داوطلبان باید در این رشته قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشند تا مسائل ریاضی را به خوبی درک کنند. حسابداری مناسب داوطلبانی است که حوصله و دقت زیادی دارند. از آنجایی که حسابداران باید استعداد بالایی برای کار با اعداد داشته باشند دقت و حوصله در این رشته حرف اول و آخر را می‌زند. داوطلبانی باید به سراغ رشته حسابداری بروند که ذهن بسیار خلاقی در حل مسائل دارند. از طرفی دیگر داوطلبانی که منطقی و واقع بین هستند در این رشته موفقیت بیشتری خواهند داشت.

رشته حسابداری مناسب داوطلبانی است که علاقه به کار کارمندی دارند. فارغ‌التحصیلان این رشته باید با توجه به ساعات کاری مشخص از صبح تا عصر مشغول به کار شوند. بنابراین داوطلبانی باید به سراغ این رشته بروند که کار کارمندی را دوست دارند. رشته حسابداری یک شغل مهم در هر کسب و کاری محسوب می‌شود. بنابراین افرادی که به عنوان حسابدار مشغول فعالیت هستند باید افرادی مطمئن و محافظه کار باشند. این افراد باید به صورت مستقل و بدون هیچ تردیدی تمامی اطلاعات را به درستی گزارش دهند. رشته حسابداری به دنبال داوطلبانی تحلیل گر و منطقی است. بنابراین اگر داوطلبان این خصوصیات را دارند به راحتی می‌توانند این رشته را برای ادامه تحصیل و آینده کاری خود انتخاب کنند.

برای رشته حسابداری چه درس هایی باید قوی باشد؟

داوطلبانی که به سراغ رشته حسابداری می‌روند باید درس ریاضی را به خوبی بلد باشند. این بدین معنی است که درس ریاضی در رشته حسابداری حرف اول و آخر را می‌زند. داوطلبان در این رشته تنها با اعداد و ارقام سروکار دارند. بنابراین توانایی حل مسائل ریاضی مهم‌ترین معیاری است که داوطلبان باید آن را داشته باشند. اگر به درس ریاضی و مسائل و مباحث ریاضی علاقه ندارید به هیچ عنوان نباید به سراغ این رشته بروید.

رشته حسابداری در مقطع کارشناسی چند سال است؟

رشته حسابداری یکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه انسانی است که داوطلبان از سایر گروه‌های آموزشی نیز برای قبولی در آن دروس تخصصی را مطالعه می‌کنند. رشته حسابداری در مقطع کارشناسی چند سال است؟ داوطلبان پس از قبولی در کنکور سراسری باید چند سال در مقطع کارشناسی دروس را مطالعه کنند؟ رشته حسابداری در مقطع کارشناسی به صورت 5 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان باید در مدت زمان 4 سال دروس مختلف کارشناسی رشته حسابداری را مطالعه کرده و در مدت زمان 1 سال باید در کارآموزی این رشته شرکت کنند. این بدین معنی است که داوطلبان در مقطع کارشناسی پس از 5 سال فارغ‌التحصیل می‌شوند. داوطلبان باید در مقطع کارشناسی هشت ترم تحصیلی را سپری کنند و دروس مختلف را در این دوره بگذرانند. مقطع کارشناسی رشته حسابداری از 160 واحد درسی تشکیل شده است. داوطلبان باید در هشت ترم تحصیلی این 160 واحد را مطالعه کنند.

داوطلبان باید در مدت 5 سال واحدهای درسی رشته حسابداری را سپری کنند. 160 واحد درس رشته حسابداری شامل دروس عمومی, پایه، تخصصی، کارآموزی و کارآموزی معادل است. داوطلبان باید در این رشته 20 واحد دروس عمومی، 50 واحد دروس پایه، 70 واحد دروس تخصصی، 10 واحد کارآموزی و 10 واحد کارآموزی معادل را سپری کنند. دروس رشته حسابداری در مقطع کارشناسی به صورت زیر هستند:

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس پایه: 50 واحد
 • دروس اختصاصی: 70 واحد
 • کارآموزی: 10 واحد
 • کارآموزی معادل: 10 واحد

دروس رشته حسابداری

دروس عمومی

داوطلبان باید 20 واحد از دروس عمومی را برای مقطع کارشناسی این رشته سپری کنند. دروس عمومی این رشته به شرح زیر هستند:

مبانی نظری اسلام اخلاق اسلامی انقلاب اسلامی
تاریخ و تمدن اسلامی آشنایی با منابع اسلامی ادبیات فارسی
زبان عمومی تربیت بدنی 1 تربیت بدنی 2

دروس پایه

داوطلبان در مقطع کارشناسی باید 50 واحد از درس‌های دروس پایه را سپری کنند. دروس پایه برای رشته حسابداری به صورت زیر هستند:

مبانی سازمان و مدیریت ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت 1 ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت 2
پژوهش عملیاتی پول و ارز و بانک داری مبانی و کاربرد کامپیوتر در مدیریت
حقوق و مقررات مدنی روش‌های تحقیق و مأخذ شناسی اصول علم اقتصاد 1
اصول علم اقتصاد 2 آمار و کاربرد آن در مدیریت مالیه عمومی و خط مشی مالی دولت‌ها
حقوق تجارت مبانی رفتار سازمانی مدیریت تولید و عملیات

دروس اختصاصی

داوطلبانی که در این رشته به ادامه تحصیل می‌پردازند باید 70 واحد درس اختصاصی را با توجه به درس‌های زیر سپری کنند:

اصول حسابداری 1 اصول حسابداری 2 اصول حسابداری 3
حسابداری پیشرفته 1 حسابداری پیشرفته 2 حسابرسی 1
حسابرسی 2 حسابداری دولتی 1 حسابداری دولتی 2
حسابرسی دولتی حسابداری میانه 1 حسابداری میانه 2
حسابداری صنعتی 1 حسابداری صنعتی 2 حسابداری صنعتی 3
اصول و مبانی تنظیم بودجه دولتی زبان تخصصی حسابداری 1 زبان تخصصی حسابداری 2
مدیریت مالی 1

گرایش های حسابداری در مقطع کارشناسی

رشته حسابداری یکی از رشته‌های دانشگاهی شناور است. داوطلبان گروه‌های آموزشی انسانی، تجربی و ریاضی می‌توانند این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. آیا رشته حسابداری در مقطع کارشناسی گرایش‌هایی دارد؟ آیا داوطلبان می‌توانند با توجه به گرایش مورد علاقه خود در مقطع کارشناسی دروس تخصصی متفاوتی را مطالعه کنند؟ رشته حسابداری در حال حاضر در مقطع کارشناسی دارای هیچ گرایشی نیست. داوطلبان به هیچ عنوان دروس تخصصی متفاوتی را در این مقطع مطالعه نمی‌کنند، زیرا این رشته هیچ گرایشی در مقطع کارشناسی ندارد.

گرایش‌ های رشته حسابداری در مقطع ارشد

رشته حسابداری در مقطع کارشناسی هیچ گرایشی ندارد. اما این بدین معنی نیست که داوطلبان در مقطع ارشد نیز با گرایش‌هایی روبه‌رو نیستند. رشته حسابداری در مقطع ارشد دارای گرایش‌های مختلفی است. داوطلبان با توجه به علاقه خود می‌توانند یکی از گرایش‌های رشته حسابداری را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. دوره کارشناسی ارشد رشته حسابداری در حالت کلی 32 واحد است. 32 واحد مقطع ارشد رشته حسابداری شامل دروس پایه، دروس تخصصی، دروس اختیاری و پایان نامه است. داوطلبان این دوره را در مدت زمان 2 سال و 4 ترم تحصیلی سپری می‌کنند. گرایش‌های ارشد رشته حسابداری به صورت زیر هستند:

 • حسابداری
 • حسابرسی
 • حسابداری منابع انسانی
 • حسابداری مدیریت
 • حسابداری دولتی
 • حسابداری مالی
 • حسابداری صنعتی
 • حسابداری عمومی

گرایش های رشته حسابداری در مقطع دکتری

رشته حسابداری یکی از رشته‌های دانشگاهی است که از مقطع کاردانی تا مقطع دکتری در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. دانشجویان در این دوره باید دروس اصلی، دروس انتخابی و رساله را سپری کنند. تعداد کل واحدهای درس رشته حسابداری در مقطع دکتری 36 واحد است. دروس اصلی 10 واحد، دروس انتخابی 8 واحد و رساله 18 واحد از دروس مقطع دکتری را تشکیل می‌دهند. رشته حسابداری در مقطع دکتری هیچ گرایشی ندارد. این بدین معنی است که تمامی متقاضیان در مقطع دکتری باید رشته حسابداری را با گرایش حسابداری مطالعه کنند.

توانایی های لازم برای رشته حسابداری

داوطلبان پس از دوره کارشناسی با توجه به شرایط خود می‌توانند وارد بازار کار شوند. البته برخی از داوطلبان به فکر ادامه تحصیل هستند و علاقه‌ای به حضور در بازار کار ندارند. هر دو گروه از داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی باید توانایی‌ها و مهارت‌های خاصی داشته باشند. متقاضیانی که به دنبال فعالیت در حسابداری هستند باید برخی از مهارت‌های خود را تقویت کنند. شاید برای شما این سوال پیش آید که مهارت های مورد نیاز برای رشته حسابداری چیست؟ بدون شک اولین و مهم‌ترین مهارت این رشته مهارت در ریاضی است. داوطلبانی که ریاضی را به بهترین شکل ممکن یاد می‌گیرند هیچ مشکلی در این رشته نخواهند داشت. البته این بدین معنی نیست که داوطلبان تنها باید درس ریاضی را بلد باشند. شما می‌توانید در قسمت زیر با مهم‌ترین مهارت های رشته حسابداری بیشتر آشنا شوید:

 • ذهن خلاق و ایده پرداز
 • نوآوری
 • درک بالا
 • ارتباطات قوی
 • انعطاف‌پذیری
 • مهارت بالا در ریاضی
 • قدرت تجزیه و تحلیل بالا
 • اطلاع از صنایع مختلف
 • تجزیه و تحلیل داده
 • دقت و تمرکز بالا
 • توانایی کمک رساندن به دیگران
 • توجه به جزئیات
 • توانایی حل مسئله
 • توانایی کار با بهترین نرم‌افزارها و ابزارهای حسابداری
 • هوش تجاری
 • توانایی مدیریت زمان
 • تقویت تفکر انتقادی
 • توانایی تهیه صورت‌های مالی
 • مهارت‌های مدیریت زمان
 • آگاهی از فضای کسب‌ و‌ کارها
 • خلاقیت در حسابداری

وظایف حسابدار

حسابداری یک وظیفه مهم و حساس در هر کسب و کاری محسوب می‌شود. تمامی گزارش‌های مالی یک کسب و کار توسط حسابدار تهیه می‌شود و روند درآمد، هزینه، سود و زیان شرکت را مشخص می‌کند. به عبارت دیگر یک حسابدار مسئولیت تهیه صورت‌های مالی را در یک کسب و کار دارد. اما تهیه گزارش‌های مالی تنها وظیفه یک حسابدار در کسب و کار نیست. یک حسابدار در شرکت وظایف مختلفی دارد. ما در قسمت زیر مهم‌ترین وظایف یک حسابدار را به داوطلبان معرفی می‌کنیم. البته به این نکته توجه داشته باشید که هر حسابداری با توجه به صنایع مختلف وظایف متفاوتی دارد:

 • ثبت درآمدها و هزینه‌های شرکت
 • کنترل سود و زیان
 • کنترل حقوق و دستمزد کارکنان
 • محاسبه حقوق پرسنل
 • بودجه‌بندی و حسابداری مدیریت
 • تحلیل و تفسیر اطلاعات مالی شرکت
 • تشخیص فعالیت‌های شرکت با ارزش افزوده
 • ارائه گزارش‌های مالی
 • ثبت اسناد حسابداری
 • کنترل اسناد حسابداری
 • تحویل لیست بیمه به صورت ماهیانه
 • بررسی مغایرت بانکی
 • ثبت تمامی مبادلات
 • بازبینی جریان نقدی
 • کنترل صورت‌حساب‌ها و فاکتورهای خرید و فروش
 • مدیریت دریافت‌ها و پرداخت‌ها
 • تهیه و تنظیم دفاتر مالی
 • تهیه خلاصه وضعیت وصولی‌ها
 • رسیدگی به امور مربوط به چک
 • بایگانی اسناد و مدارک مالی
 • پیگیری برخی امور مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی
 • تهیه تراز آزمایشی ماهانه
 • کنترل و بررسی تمام مدارک مالی شرکت
 • نظارت بر جریان وجوه نقدی و جریان کالا
 • تهیه تراز آزمایشی پایان دوره مالی
 • مشاوره مالی و حسابداری
 • تجزیه و تحلیل تمام داده‌های مالی
 • همکاری با مسئولین شرکت در انبار گردانی

رشته حسابداری بدون کنکور

رشته حسابداری یکی از رشته‌های پرمتقاضی در کنکور است که از میان تمامی داوطلبان گروه‌های آموزشی ریاضی، تجربی و انسانی دانشجو قبول می‌کند. داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته حسابداری هستند باید تمامی دروس تخصصی را با دقت زیادی مطالعه کنند. قبولی در کنکور سراسری و در رشته حسابداری با استفاده از دو روش برای داوطلبان امکان‌پذیر است. داوطلبان در روش اول باید در کنکور سراسری شرکت کنند و با توجه به گروه آموزشی خود دروس تخصصی را مطالعه نمایند. اگر رتبه و درصد داوطلبان در این روش مناسب باشند، آن‌ها به راحتی در کنکور قبول می‌شوند. بنابراین اولین روش قبولی در کنکور سراسری به صورت مستقیم است. متاسفانه گاهی اوقات داوطلبان نمی‌توانند در کنکور سراسری رتبه مناسبی به دست آورند. این داوطلبان به صورت مستقیم امکان پذیرش در رشته حسابداری را ندارند. با توجه به این شرایط داوطلبان با چه کاری انجام دهند؟

داوطلبانی که در کنکور سراسری رتبه مناسبی به دست نمی‌آورند یک شانس دیگر برای پذیرش در دانشگاه دارند. این داوطلبان می‌توانند بدون کنکور در رشته مورد نظر خود ثبت‌نام کنند. البته پذیرش در هر رشته‌ای بدون قبولی در کنکور شرایط خاص خود را دارد. داوطلبان باید نمرات و سوابق تحصیلی درخشانی داشته باشند. این بدین معنی است که شرط پذیرش در یک رشته دانشگاهی بدون قبولی در کنکور نیازمند سوابق تحصیلی درخشان است. آیا رشته حسابداری نیز بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد؟ بله رشته حسابداری نیز جزو رشته‌های دانشگاهی بدون کنکور است. داوطلبان می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، آزاد و غیرانتفاعی بدون کنکور و با توجه به سوابق تحصیلی برای این رشته ثبت‌نام کنند.

معایب و مزایای حسابداری

داوطلبان باید قبل از انتخاب رشته اطلاعات زیادی در مورد رشته دانشگاهی داشته باشند. آن‌ها به مدت 4 یا 5 سال برای کسب مدرک لیسانس تلاش می‌کنند. بنابراین داوطلبان باید قبل از انتخاب رشته تمامی جوانب مثبت و منفی رشته را در نظر داشته باشند. رشته حسابداری یک رشته محبوب مابین داوطلبان تمامی گروه‌های آموزشی است. این رشته از بازار کار مناسبی برخوردار است و درآمد آن نیز حسابداران را راضی می‌کند. اما داوطلبان قبل از انتخاب این رشته باید با تمام جوانب این رشته آشنا شوند. ما در این بخش به سراغ معایب این رشته تحصیلی می‌رویم و سپس مزایای حسابداری را به داوطلبان توضیح می‌دهیم. اولین و مهم‌ترین دشواری رشته حسابداری به استرس کاری زیاد مربوط می‌شود. حسابداران تحت شرایط دشواری از لحاظ روانی فعالیت می‌کنند. آن‌ها باید در هر شرایطی گزارش‌های مالی را تنظیم کنند و آن‌ها را به صاحبان کسب و کار تحویل دهند.

داوطلبان باید از این موضوع مطلع باشند که رشته حسابداری در مدت زمان تحصیل و در زمان کار، خستگی ذهنی زیادی دارد. این بدین معنی است که رشته حسابداری در کنار استرس کاری زیاد از لحاظ ذهنی نیز داوطلبان را تحت فشار قرار می‌دهد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که داوطلبان باید در مورد این رشته به آن توجه داشته باشند در مورد ارتقا شغلی در این رشته است. احتمال ارتقا شغلی در این رشته کمی دشوارتر از سایر رشته‌های گروه انسانی است. داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان حسابدار فعالیت خود را آغاز می‌کنند. آن‌ها می‌توانند پس از چند سال ارتقا شغلی پیدا کنند. اما این موضوع به فردی که در سمت بالاتری دارد مربوط می‌شود. معمولا اگر فردی از سازمان خارج شود یا بنا به هر دلیلی امکان ادامه همکاری نداشته باشد حسابدار می‌تواند ارتقا شغلی پیدا کند.

مزایای تحصیل در رشته حسابداری

رشته حسابداری دشواری‌ها و چالش‌هایی دارد، اما این بدین معنی نیست که داوطلبان نباید به سراغ این رشته تحصیلی بروند. این رشته در کنار معایب خود مزایای زیادی نیز دارند و همین مزایا موجب می‌شوند که داوطلبان این رشته را انتخاب کنند. رشته حسابداری چه مزایایی دارد؟ اولین مزیت مهم این رشته تحصیلی، بازار کار خوب و نیاز بالای کسب و کارها به این رشته است. این بدین معنی است که هر کسب و کاری تحت هر شرایطی به یک یا چند حسابدار نیاز دارد. بنابراین داوطلبان نباید به هیچ عنوان نگران آینده کاری خود در این رشته باشند، زیرا آن‌ها تحت هر شرایطی یک شغل مناسب برای خود پیدا می‌کنند. رشته حسابداری یک مسیر مشخص کاری دارد. داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی وارد شغل حسابداری می‌شوند و طبق یک مسیر مشخص فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

حسابداری یک از شغل‌های محبوب جامعه است که درآمد بالایی دارد. بنابراین داوطلبان به هیچ عنوان نباید نگران درآمد خود از این رشته باشند. یکی دیگر از مزایای مهم این رشته تحصیلی پتانسیل کارآفرینی است. حسابداران پس از چندین سال فعالیت می‌توانند به صورت مستقل یک شرکت تاسیس کنند و به افراد زیادی برای داشتن شغل کمک کنند. رشته حسابداری جایگاه شغلی متنوعی دارد. این بدین معنی است که موقعیت‌های شغلی در این رشته بسیار زیاد است. داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی می‌توانند در یکی از موقعیت‌های شغلی این رشته به فعالیت بپردازند. یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این رشته نداشتن محدودیت از لحاظ مکانی است. حسابداران در هر محیطی می‌توانند به راحتی وظایف خود را انجام دهند و محدودیت مکانی ندارند.

بازار کار رشته حسابداری + درآمد حسابداری

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شود داوطلبان تمامی گروه‌های آموزشی به سراغ رشته حسابداری بروند، بازار کار این رشته است. رشته حسابداری بازار کار بسیار مناسبی دارد. داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شوند و شغل مناسبی برای خود داشته باشند. البته به این نکته توجه داشته باشید که رشته حسابداری در اکثر صنایع موقعیت شغلی مناسبی دارد. بنابراین داوطلبان به هیچ عنوان نباید نگران بازار کار این رشته باشند. از طرفی دیگر در کنار بازار کار مناسب، این رشته از درآمد بسیار بالایی نیز برخوردار است. بنابراین داوطلبان در کنار یک موقعیت شغلی مناسب یک درآمد بسیار بالا نیز خواهند داشت.

بهترین دانشگاه‌ های خارج از کشور

در معرفی رشته حسابداری حتما به این نکته توجه داشته باشید که این رشته یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در خارج کشور است. دانشگاه‌های زیادی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور وجود دارند که این رشته را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. با توجه به آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سال 2021، دانشگاه‌های زیر برای تحصیل رشته حسابداری در اولویت قرار دارند:

 • دانشگاه تگزاس در آستین
 • دانشگاه میشیگان
 • دانشگاه ایندیانا بلومینگتون
 • دانشگاه نوتردام
 • دانشگاه پنسیلوانیا
 • دانشگاه ایلینوی در اربانا-شمپین

معرفی رشته حسابداری

آیا رشته حسابداری خوب است؟

این سوال شاید سوال بسیاری از داوطلبان باشد آیا رشته حسابداری خوب است؟ زمانی که داوطلبان و دانش‌آموزان با مشاوران موسسه حرف آخر تماس می‌گیرند معمولا این سوال را از مشاوران می‌پرسند. دوستان عزیز این موضوع کاملا به شرایط شما بستگی دارد. اگر به این رشته علاقه دارید، بله این رشته، رشته مناسبی است، زیرا از درآمد بالایی در جامعه برخوردار است و حقوق مناسبی دارد.

آیا رشته حسابداری سخت است؟

بدون شک هر رشته‌ای سختی‌های خاص خود را دارد. اما این بدین معنی نیست که یک رشته 100 درصد سخت و رشته دیگر 100 درصد آسان است. رشته حسابداری نیز مانند سایر رشته‌های پردرآمد دشواری‌های خاص خود را دارد. این رشته با ریاضی و فرمول سروکار دارد. بنابراین اگر به رشته ریاضی علاقه‌ای ندارید بهتر است به سراغ این رشته نروید.

معرفی رشته حسابداری

فرصت های شغلی برای رشته حسابداری

در ادامه معرفی رشته حسابداری نوبت به بازار کار و درآمد این رشته می‌رسد. با توجه به سابقه کار می‌توان گفت این رشته یکی از پردرآمدترین رشته‌های تحصیلی است. داوطلبان به راحتی می‌توانند برای این رشته کار پیدا کنند و درآمد بسیار بالای برخوردار شوند. دانشجویانی که از رشته حسابداری فارغ‌التحصیل می‌شوند در یکی از رشته‌های زیر می‌توانند فعالیت کنند:

 • مدیر حسابداری
 • حسابدار
 • مسئول حسابداری
 • تحلیلگر کسب و کار
 • حسابدار عمومی
 • سرپرست حسابداری
 • حسابدار پروژه
 • حسابداری کارمندان
 • منشی مالی
 • دستیار اداری
 • دبیر حسابداری
 • متخصص مالیات بر درآمد
 • دستیار حسابرس
 • حسابرس داخلی
 • مدیر حسابرسی
 • بازرس حسابداری
 • خزانه دار
 • صندوق دار
 • تحلیلگر سهام
 • مامور اعتبار محصولات
 • تحلیلگر سرمایه‌گذاری
 • مدیر پورتفولیو
 • تحلیلگر اوراق بهادار
 • رئیس بانک
 • فعالیت در ادارات دارایی
 • فعالیت در واحدهای صنعتی

لیست دانشگاه های آزاد برای رشته حسابداری

 • دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات
 • دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب
 • دانشگاه آزاد واحد مشهد
 • دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی
 • دانشگاه آزاد واحد کرج
 • دانشگاه آزاد واحد رودهن
 • دانشگاه آزاد واحد یزد
 • دانشگاه آزاد واحد اصفهان – خوراسگان
 • دانشگاه آزاد واحد اهواز
 • دانشگاه آزاد واحد شیراز
 • دانشگاه آزاد واحد ساری

لیست دانشگاه های دولتی برای حسابداری

بخش اول

 • دانشگاه ارومیه
 • مجتمع آموزش عالی سراوان
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه شهید باهنر – کرمان
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه گنبد
 • دانشگاه ولی عصر(عج) – رفسنجان
 • دانشگاه خوارزمی – تهران
 • دانشگاه الزهرا (س) – تهران (ویژه خواهران)
 • دانشگاه بوعلی سینا – همدان (محل تحصیل دانشکده مدیریت و حسابداری رزن)

بخش دوم

 • دانشگاه ایلام
 • دانشگاه گیلان – رشت
 • دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) – قزوین
 • دانشگاه رازی – کرمانشاه
 • دانشگاه هرمزگان – بندرعباس
 • دانشگاه ولایت – ایرانشهر
 • دانشگاه شهید باهنر – کرمان (محل تحصیل مرکز آموزش عالی بافت)
 • دانشگاه قم
 • دانشگاه لرستان – خرم آباد (محل تحصیل مرکز آموزش عالی پل دختر)

بخش سوم

 • دانشگاه بجنورد
 • دانشگاه بزرگمهر قاینات
 • دانشگاه شهید بهشتی – تهران
 • دانشگاه سیستان و بلوچستان – زاهدان
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه لرستان – خرم آباد (محل تحصیل مرکز آموزش عالی نور آباد دلفان)
 • مجتمع آموزش عالی سراوان
 • دانشگاه یزد
 • دانشگاه کردستان – سنندج
 • دانشگاه خلیج فارس – بوشهر
 • دانشگاه رازی – کرمانشاه

بخش چهارم

 • دانشگاه بوعلی سینا – همدان
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه مازندران – بابلسر
 • دانشگاه علامه طباطبایی – تهران
 • دانشگاه صنعت نفت (محل تحصیل واحد تهران)
 • دانشگاه شهید چمران – اهواز
 • دانشگاه حضرت معصومه(ع) – قم (ویژه خواهران)
 • دانشگاه خلیج فارس – بوشهر

بخش پنجم

 • دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس فارابی قم)
 • دانشگاه شیراز
 • دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران تهران – دکتر شریعتی
 • دانشگاه کوثر (ویژه خواهران) – بجنورد
 • دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشگاه یزد

لیست دانشگاه های غیر انتفاعی برای حسابداری

بخش اول

 • موسسه غیرانتفاعی البرز – قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی ثامن – نیشابور
 • موسسه غیرانتفاعی المهدی مهر – اصفهان (ویژه خواهران)
 • دانشگاه غیرانتفاعی شمال – آمل
 • موسسه غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی – خوزستان
 • موسسه غیرانتفاعی تاکستان – تاکستان استان قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی ایمان و اندیشه – ملایر
 • موسسه غیرانتفاعی ارشاد – دماوند (محل تحصیل واحد تهران)
 • موسسه غیرانتفاعی ابن یمین – سبزوار
 • موسسه غیرانتفاعی بینالود – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی اوج – آبیک
 • موسسه غیرانتفاعی الوند – همدان
 • موسسه غیرانتفاعی تجن – قائمشهر
 • موسسه غیرانتفاعی آریو برزن – نور آباد ممسنی
 • موسسه غیرانتفاعی آبا – آبیک
 • موسسه غیرانتفاعی حکیم طوس – مشهد (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی حکیم ناصرخسرو – ساوه
 • موسسه غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی – همدان

بخش دوم

 • دانشگاه غیرانتفاعی امام رضا(ع) – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی چرخ نیلوفری آذربایجان – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی تمیشان – بهشهر
 • موسسه غیرانتفاعی حکمت – قم
 • موسسه غیرانتفاعی حکیم نظامی – قوچان
 • دانشگاه غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی – اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی باختر – ایلام
 • موسسه غیرانتفاعی حکمت رضوی – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی حافظ – شیراز
 • موسسه غیرانتفاعی پارسا – بابلسر
 • موسسه غیرانتفاعی ارشاد – دماوند (محل تحصیل واحد دماوند)
 • موسسه غیرانتفاعی آفاق – ارومیه
 • موسسه غیرانتفاعی حکیم جرجانی – گرگان
 • موسسه غیرانتفاعی تابران – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی توحید – گلوگاه مازندران
 • موسسه غیرانتفاعی ایرانمهر – قروه
 • موسسه غیرانتفاعی آبان هراز – آمل
 • موسسه غیرانتفاعی امام جواد(ع) – یزد
 • موسسه غیرانتفاعی اترک – قوچان
 • موسسه غیرانتفاعی برایند – شاهرود

بخش سوم

 • موسسه غیرانتفاعی ایوانکی
 • موسسه غیرانتفاعی اسوه – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی خزر – محمود آباد
 • موسسه غیرانتفاعی حکیمان – بجنورد
 • موسسه غیرانتفاعی امین – فولاد شهر اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی پارسیان – بیدستان قزوین
 • دانشگاه غیرانتفاعی علامه محدث نوری – نور
 • موسسه غیرانتفاعی دانش پژوهان پیشرو – اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی اثیرالدین ابهری – ابهر
 • موسسه غیرانتفاعی آپادانا – شیراز
 • موسسه غیرانتفاعی خرد – بوشهر
 • موسسه غیرانتفاعی دانشستان – ساوه
 • موسسه غیرانتفاعی بصیر – آبیک
 • موسسه غیرانتفاعی پردیسان – فریدون کنار
 • موسسه غیرانتفاعی دانا – یاسوج
 • موسسه غیرانتفاعی دانشوران – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی آمل
 • موسسه غیرانتفاعی دیلمان – لاهیجان
 • موسسه غیرانتفاعی خردگرایان مطهر – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی راغب اصفهانی – اصفهان

بخش چهارم

 • موسسه غیرانتفاعی خاتم – تهران
 • موسسه غیرانتفاعی آذر آبادگان – ارومیه
 • موسسه غیرانتفاعی بهار – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی رسالت – کرمان (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی اشراق – بجنورد
 • موسسه غیرانتفاعی پرندک – پرند
 • موسسه غیرانتفاعی راه دانش – بابل
 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ – تهران
 • موسسه غیرانتفاعی آیندگان – تنکابن
 • موسسه غیرانتفاعی ادیب مازندران – ساری
 • موسسه غیرانتفاعی سبز – آمل
 • موسسه غیرانتفاعی بهار اندیشه – چابهار
 • موسسه غیرانتفاعی سراج – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی اندیشه – جهرم
 • موسسه غیرانتفاعی ربع رشیدی – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی راهبرد شمال – رشت
 • موسسه غیرانتفاعی رسام – کرج (ویژه خواهران)

بخش پنجم

 • دانشگاه غیرانتفاعی خیام – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی روزبهان – ساری
 • موسسه غیرانتفاعی سلمان – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی شکوه شرق – زاهدان (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی رحمان – رامسر
 • موسسه غیرانتفاعی سارویه – ساری
 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر – یزد (محل تحصیل واحد یزد)
 • موسسه غیرانتفاعی ادیبان – گرمسار
 • موسسه غیرانتفاعی انوارالعلوم – انزلی
 • موسسه غیرانتفاعی راهیان نوین دانش – ساری
 • موسسه غیرانتفاعی بهاران – گرگان
 • موسسه غیرانتفاعی پویندگان دانش – چالوس
 • موسسه غیرانتفاعی الغدیر – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی آرمان رضوی – مشهد (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی کمال – ارومیه
 • موسسه غیرانتفاعی شمس – گنبد کاووس
 • موسسه غیرانتفاعی سیمای دانش – کوچصفهان رشت
 • موسسه غیرانتفاعی رجا – قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی رضویه – ساوه
 • موسسه غیرانتفاعی پیام – گلپایگان

بخش ششم

 • موسسه غیرانتفاعی رشدیه – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی شفق – تنکابن
 • موسسه غیرانتفاعی طلوع مهر – قم
 • موسسه غیرانتفاعی سمنگان – آمل
 • موسسه غیرانتفاعی شهاب دانش – قم
 • موسسه غیرانتفاعی شرق گلستان – گنبد کاووس
 • موسسه غیرانتفاعی روزبه – زنجان
 • موسسه غیرانتفاعی زند دانش گستر – شیراز
 • موسسه غیرانتفاعی شاندیز – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی صبح صادق – اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی سناباد – گلبهار
 • موسسه غیرانتفاعی سهروردی – قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی ساعی ـ گرگان
 • موسسه غیرانتفاعی شهریار – آستارا
 • موسسه غیرانتفاعی شاهرود
 • موسسه غیرانتفاعی طلوع مهر – قم

بخش هفتم

 • موسسه غیرانتفاعی شمس تبریزی – خوی
 • موسسه غیرانتفاعی طبرستان – چالوس
 • موسسه غیرانتفاعی معراج – سلماس
 • موسسه غیرانتفاعی کوشیار – رشت
 • موسسه غیرانتفاعی لقمان حکیم – آق قلا گلستان
 • موسسه غیرانتفاعی علامه خویی – خوی
 • موسسه غیرانتفاعی کمیل – کردکوی
 • موسسه غیرانتفاعی فراز – گچساران
 • موسسه غیرانتفاعی علوم و فناوری آریان – امیرکلا بابل
 • موسسه غیرانتفاعی کوثر – قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی عطار – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی صنعتی فولاد – فولاد شهر اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی طبری – بابل
 • موسسه غیرانتفاعی مغان – پارس آباد
 • موسسه غیرانتفاعی شهید رضایی – کرمانشاه
 • موسسه غیرانتفاعی شهر آفتاب – خمین
 • موسسه غیرانتفاعی کومش – سمنان
 • موسسه غیرانتفاعی عبدالرحمن صوفی رازی – زنجان
 • موسسه غیرانتفاعی فردوس – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی لیان – بوشهر

بخش هشتم

 • موسسه غیرانتفاعی علامه امینی – بهنمیر بابلسر
 • موسسه غیرانتفاعی علامه مجلسی – اقبالیه قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی مفاخر – رفسنجان
 • موسسه غیرانتفاعی علم و فن – ارومیه
 • موسسه غیرانتفاعی کاویان – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی میزان – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی فیض‌الاسلام – خمینی شهر اصفهان (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی فروردین – قائم شهر
 • موسسه غیرانتفاعی کبیر غرب – کرمانشاه
 • موسسه غیرانتفاعی علامه طبرسی – قائم شهر
 • موسسه غیرانتفاعی قشم
 • موسسه غیرانتفاعی میعاد – مهاباد
 • موسسه غیرانتفاعی مهرگان – محلات
 • موسسه غیرانتفاعی مارلیک – نوشهر
 • موسسه غیرانتفاعی کرمان
 • موسسه غیرانتفاعی مقدس اردبیلی – اردبیل
 • موسسه غیرانتفاعی قدیر – لنگرود
 • موسسه غیرانتفاعی علوم و فناوری سپاهان – اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی کار (محل تحصیل واحد قزوین)
 • موسسه غیرانتفاعی گلستان – گرگان

بخش نهم

 • موسسه غیرانتفاعی علامه جعفری – رفسنجان
 • موسسه غیرانتفاعی کاوش – محمود آباد
 • موسسه غیرانتفاعی مهر آستان – آستانه اشرفیه
 • موسسه غیرانتفاعی علامه فیض کاشانی – کاشان
 • موسسه غیرانتفاعی مجازی فاران مهر دانش – تهران
 • موسسه غیرانتفاعی غزالی – قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی مولوی – ایوانکی
 • موسسه غیرانتفاعی گنجنامه – همدان
 • موسسه غیرانتفاعی هشت بهشت – اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی یاسین – بروجرد
 • موسسه غیرانتفاعی فروغ دانش – یاسوج
 • موسسه غیرانتفاعی هدف – ساری
 • موسسه غیرانتفاعی فرهمند – لاریجان
 • موسسه غیرانتفاعی میلاد گلستان – مینودشت
 • موسسه غیرانتفاعی نور هدایت – شهرکرد
 • موسسه غیرانتفاعی علم و فناوری شمس – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی علامه نایینی – نایین
 • موسسه غیرانتفاعی کار (محل تحصیل واحد رفسنجان)

بخش دهم

 • موسسه غیرانتفاعی علامه حلی – چالوس
 • موسسه غیرانتفاعی نو آوران – کوهدشت لرستان
 • موسسه غیرانتفاعی علوم توسعه پایدار آریا – گرمسار
 • موسسه غیرانتفاعی کاسپین – البرز قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی نبی اکرم(ص) – تبریز
 • موسسه غیرانتفاعی علامه قزوینی – قزوین
 • موسسه غیرانتفاعی نوین – اردبیل
 • موسسه غیرانتفاعی فرهیختگان – کرمان
 • موسسه غیرانتفاعی فاطمیه – شیراز (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی مهد علم – کاشان
 • موسسه غیرانتفاعی علم آموزان افلاک – پل دختر لرستان
 • موسسه غیرانتفاعی فن و دانش – ساوه
 • موسسه غیرانتفاعی نیکان – تاکستان
 • موسسه غیرانتفاعی کار (محل تحصیل واحد خرمدره)
 • موسسه غیرانتفاعی نگین – جیرفت
 • موسسه غیرانتفاعی لامعی گرگانی – گرگان
 • موسسه غیرانتفاعی هاتف – زاهدان
 • موسسه غیرانتفاعی نیما – محمود آباد
 • موسسه غیرانتفاعی نجف آباد
 • موسسه غیرانتفاعی مهر – کرمان

لیست دانشگاه های پیام نور برای حسابداری

بخش اول

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز بناب
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد قره ضیاالدین
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز هشترود
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اصفهان
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز بوکان
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد ارشق (رضی)
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز فریدون شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز نجف آباد
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد سراب
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد بیله سوار
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز وزوان
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – مرکز اردبیل
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز خوی
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز کوهپایه
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز نطنز

بخش دوم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز تبریز
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد فیرورق
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد شربیان
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد پارس آباد
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – مرکز خلخال
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد بهارستان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد باغ بهادران
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز شاهین دژ
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد آذر شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز گلپایگان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد چادگان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز نایین
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد برزک
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد جرقویه علیا

بخش سوم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز شبستر
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد تازه کندانگوت
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد خورموج
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد اسکو
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد قره آغاج
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – مرکز گرمی
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – مرکز مشکین شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد خمینی شهر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز شاهیندژ (محل تحصیل کشاورز)
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد سرعین
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد شبانکاره

بخش چهارم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز مراغه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد کلیبر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد سیه چشمه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد اهر
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – تهران غرب
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز پاکدشت
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز ماکو
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد جم
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد خور
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد نمین
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد خوراسگان
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز دماوند
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز پرند
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز حسن آباد
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز ورامین

بخش پنجم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز مرند
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد بستان آباد
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز مهاباد
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد گوگان
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد اسلامشهر
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد ری
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد نیر
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد بهارستان رباط کریم
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد داران
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد پیشوا
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد شهر جدید پردیس

بخش ششم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز میانه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز میاندواب
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد بندر کنگان
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد لواسانات
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد بندر گناوه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد پل دشت
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد ملارد
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد ملکان
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – مرکز بروجن
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد هیر
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد شهریار
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – مرکز شهرکرد
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد دهاقان
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد فیروزکوه

بخش هفتم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز بناب مرند
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز ارومیه
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز دولت آباد
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد ممقان
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد پیرانشهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز آران و بیدگل
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز سمیرم
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – مرکز فارسان
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد جونقان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد زواره
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد اردل
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد دهق
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد سامان
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد بلداجی

بخش هشتم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد بنیس
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد جلفا
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز نقده
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد اهرم
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز تیران
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد بندر دیر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد زاینده رود
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد هریس
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد تکاب
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اردستان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز خوانسار
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد گندمان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز شاهین شهر
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد شلمزار

بخش نهم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد ترکمنچای
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز بین‌المللی عسلویه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد زنوز
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد ورزقان
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد فرخ شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اصفهان
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز ارومیه (محل تحصیل قوشچی)
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد لردگان
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد سردشت
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد اشنویه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – مرکز طبس
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد طالقان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز شهر رضا
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد ورزنه

بخش دهم

 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد فلاورجان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد قمصر
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – مرکز بیرجند
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – مرکز قائن
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد حاجی آباد
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد هرند
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد گرمدره
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد زهان
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد اشتهارد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد اسدیه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – مرکز فردوس
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد سرایان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد بشرویه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد خضری دشت بیاض

بخش یازدهم

 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد فولاد شهر
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – مرکز کرج
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد ماهدشت
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد آبدانان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد خوسف
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد ارکواز
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد نهبندان
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد ایوان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز فریمان
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز برازجان
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد دره شهر
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد سربیشه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز تربت حیدریه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز سبزوار

بخش دوازدهم

 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد نظر آباد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز مشهد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز قوچان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد تربت جام
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – مرکز ایلام
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد مهران
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز برازجان (محل تحصیل سعدآباد)
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز کاشمر
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد تایباد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز نیشابور
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد جغتای
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز گناباد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد جوین نقاب

بخش سیزدهم

 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد هشتگرد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – مرکز بجنورد(محل تحصیل غلامان)
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد اسفراین
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد سرابله (محل تحصیل هلیلان)
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – مرکز دهلران
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد اشخانه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد سرولایت
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد سرابله
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز بوشهر
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد بجستان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد چناران
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – مرکز بجنورد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد مه ولات فیض آباد

بخش چهاردهم

 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد داورزن
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد اشخانه
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد سلطانیه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد راز
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد خرمدره
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز زابل
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد فاروج
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – مرکز زنجان
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – مرکز قیدار
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز چابهار
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز زاهدان

بخش پانزدهم

 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد خواف
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز بهبهان
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد طارم (آب بر)
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد سرخس
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز آبادان
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز خاش
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد صائین قلعه
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – مرکز قیدار (محل تحصیل سجاس رود)
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد شیروان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد گرمه
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز دزفول
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز اهواز
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد جاجرم
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز رامهرمز
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد ایجرود

بخش شانزدهم

 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز سوسنگرد
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد آغاجاری
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز داراب
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز جهرم
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد ماه نشان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز خرامه
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز جهرم (محل تحصیل سیمکان)
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز سراوان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز آباده (محل تحصیل ایزدخواست)
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز جهرم (محل تحصیل قطب آباد)
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز شیراز

بخش هفدهم

 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز شادگان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد اندیکا
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز آباده
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز استهبان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد اندیمشک
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد الوان
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز دامغان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز اوز
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز صفا شهر
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز صفا شهر (محل تحصیل قادر آباد)
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز فسا
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز کازرون
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز فیروز آباد
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز کازرون (محل تحصیل خشت)

بخش هجدهم

 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد ایذه
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد هفتگل
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد اقلید
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد آباده طشک
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد رامشیر
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد ارسنجان
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز سمنان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد خاوران
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز لامرد
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد اشکنان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد بیرم

بخش نوزدهم

 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد باغملک
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد ششده و قره بلاغ
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد مسجد سلیمان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز نور آباد ممسنی
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد شوش
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد رستم
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد سپیدان
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز سمنان (محل تحصیل سرخه)
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – مرکز ابهر
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد سروستان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد زرقان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد قیر و کارزین

بخش بیستم

 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد دهدز
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد ماهشهر
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد لار
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – مرکز تاکستان (محل تحصیل اسفرورین)
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد گتوند
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد کوار
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد شوشتر
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز شاهرود
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد گله دار
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – واحد ایوانکی
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – مرکز قزوین
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد لار (محل تحصیل جویم)
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – واحد آوج

بخش بیست و یکم

 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز گرمسار
 • دانشگاه پیام نور استان قم – واحد جعفریه
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد مرودشت
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – واحد مهدی شهر
 • دانشگاه پیام نور استان قم – مرکز قم
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد مرودشت (محل تحصیل کامفیروز)
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد مهر
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – واحد الوند قزوین
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – مرکز تاکستان
 • دانشگاه پیام نور استان قم – واحد دستجرد خلجستان
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – واحد دانسفهان
 • دانشگاه پیام نور استان قم – واحد سلفچگان

بخش بیست و دوم

 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – واحد آرادان
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز ایرانشهر
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – مرکز سنندج
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز کرمان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد نی ریز
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – مرکز بیجار
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – مرکز بویین زهرا
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – مرکز مریوان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز سیرجان
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – واحد شال
 • دانشگاه پیام نور استان قم – واحد کهک
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد بانه

بخش بیست و سوم

 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد دیوان دره
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد رابر
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد زنگی آباد
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد باغین
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز بم
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – مرکز گرگان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد انار
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد بردسیر
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – مرکز گنبد کاووس
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد راور
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد شهداد
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد راین
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد شهر بابک

بخش بیست و چهارم

 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد سقز
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – مرکز جوانرود
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز بافت
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد منوجان
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد آزاد شهر
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد رودبار
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز جیرفت
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد گلباف
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد ریگان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد عنبر آباد
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد آق قلا
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد قلعه گنج
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – مرکز اسلام آباد غرب
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد بندر گز

بخش بیست و پنجم

 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد قروه
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد کردکوی
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز رفسنجان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد زرند
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد رامیان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – مرکز کرمانشاه
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد گالیکش
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد کشکوییه
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد کنگاور
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – مرکز سنقر
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد آستانه اشرفیه
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – مرکز تالش
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد کوهبنان
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد علی آباد کتول
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد گیلان غرب

بخش بیست و ششم

 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد پاوه
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – مرکز رشت
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد رضوانشهر
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد لاهیجان
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد املش
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد هرسین
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – مرکز دوگنبدان
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – مرکز رودسر (محل تحصیل چابکسر)
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد کلاچای
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد بندرانزلی
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد سیاهکل
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد لنگرود

بخش بیست و هفتم

 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد روانسر
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد دهدشت
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز پلدختر
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد صحنه
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد ماسال
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – واحد دورود
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز خرم آباد
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – مرکز صومعه سرا
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – مرکز یاسوج
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز الشتر
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – واحد ازنا
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد آستارا
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد منجیل
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز الیگودرز
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز بروجرد

بخش بیست و هشتم

 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد سرپل ذهاب
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز محمود آباد
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد جویبار
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد قصر شیرین
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد سی سخت
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد باشت
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد چرام
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز بهشهر
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – واحد کوهدشت
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز تنکابن
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز ساری
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد بندپی غربی
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد چمستان

بخش بیست و نهم

 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد لیکک
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – مرکز بندر ترکمن
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد کله بست
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – واحد نور آباد دلفان
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد زیرآب
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز شازند
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز رامسر
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد بهنمیر
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد رینه
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد نکا
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد نوشهر
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز خمین
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز دلیجان

بخش سی

 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد لنده
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد مارگون
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز آمل
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد پل سفید
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز ساوه
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز اراک
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز محلات
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – واحد بندر جاسک
 • دانشگاه پیام نور استان همدان – مرکز اسد آباد
 • دانشگاه پیام نور استان همدان – واحد فامنین
 • دانشگاه پیام نور استان همدان – واحد قروه درجزین
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – واحد مروست
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – مرکز مهریز

 آخرین رتبه قبولی برای حسابداری

حرف آخر در ادامه معرفی رشته حسابداری به سراغ رتبه قبولی داوطلبان در این رشته می‌روند. تمامی اطلاعات این مطلب بر اساس آخرین کنکور یعنی سال کنکور 1399 است. آخرین رتبه قبولی برای رشته حسابداری به صورت زیر است:

 

رتبه سهمیه قبولی جنسیت دانشگاه دوره
1120 ایثارگر (25 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه خوارزمی تهران روزانه
2306 ایثارگر (25 درصد ظرفیت) زن دانشگاه خلیج فارس – بوشهر روزانه
1965 ایثارگر (5 درصد ظرفیت) زن دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) – قزوین روزانه
2546 ایثارگر (5 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه بوعلی سینا – همدان روزانه
3002 ایثارگر (5 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه جهرم روزانه
1002 منطقه 1 زن دانشگاه الزهرا(س) روزانه
1025 منطقه 1 زن دانشگاه اصفهان روزانه
3642 منطقه 1 مرد دانشگاه ارومیه روزانه
5339 منطقه 2 مرد دانشگاه اصفهان نوبت دوم
11215 منطقه 2 مرد دانشگاه بزرگمهر قاینات روزانه
14256 منطقه 2 زن دانشگاه بزرگمهر قاینات نوبت دوم
13688 منطقه 3 مرد دانشگاه ایلام روزانه
15343 منطقه 3 زن دانشگاه ایلام نوبت دوم
18501 منطقه 3 مرد دانشگاه بجنورد روزانه
26745 منطقه 3 زن دانشگاه بجنورد نوبت دوم

رتبه لازم برای قبولی در رشته حسابداری

داوطلبان و دانش‌آموزان معمولا نمی‌دانند چه تراز و رتبه‌ای برای قبولی در رشته‌ها باید داشته باشند. ما در ادامه معرفی رشته حسابداری، رتبه و تراز لازم درس‌های عمومی و تخصصی برای قبولی در این رشته را به شما معرفی می‌کنیم:

کارنامه قبولی در منطقه 1

 

رتبه 3338 4141 4557 5422 7531
محل سکونت ارومیه بجنورد بجنورد بجنورد بجنورد
دانشگاه قبولی دانشگاه ارومیه دانشگاه بجنورد دانشگاه بجنورد دانشگاه بجنورد دانشگاه کوثر – بجنورد
محل سکونت ارومیه بجنورد بجنورد بجنورد بجنورد
ادبیات فارسی 31 22 30 6 24
زبان عربی 22 47 22 30 31
دین و زندگی 30 56 32 24 27
زبان خارجی 24 0 0 0 20
رياضيات 17 20 25 19 4
اقتصاد 60 87 85 54 16
فارسي تخصصی 23 14 16 19 33
زبان عربي تخصصی 42 42 34 29 14
تاریخ و جغرافیا 25 12 29 20 16
جامعه شناسی 55 52 12 50 22
منطق و فلسفه 16 0 3- 10 16
روان شناسی 55 20 49 32 29

کارنامه قبولی در منطقه 2

 

رتبه 6187 8335 8032 9406 10210
محل سکونت بجنورد ایلام قاینات جوانرود جوانرود
دانشگاه قبولی دانشگاه کوثر- بجنورد دانشگاه ایلام دانشگاه بزرگمهر قاینات دانشگاه رازی – کرمانشاه دانشگاه رازی – کرمانشاه
ادبیات فارسی 26 28 30 11 6
زبان عربی 34 23 10 11 20
دین و زندگی 36 52 38 15 30
زبان خارجی 3 0 0 28 2
رياضيات 29 15 17 14 8
اقتصاد 29 31 44 26 66
فارسی تخصصی 31 20 26 10 11
زبان عربی تخصصی 10 0 0 24 14
تاریخ و جغرافیا 26 38 26 8 25
جامعه شناسی 30 31 9 24 19
منطق و فلسفه -4 11 3 11 7
روان شناسی 40 47 44 42 54

 کارنامه قبولی در منطقه 3

 

رتبه 24904 24458 23711 19491 18985
محل سکونت قلعه گنج ارسنجان گنبد خنج خدابنده
دانشگاه قبولی مجتمع آموزش عالی سراوان مجتمع اموزش عالی سراوان دانشگاه گنبد دانشگاه لرستان – خرم اباد دانشگاه زنجان
ادبیات فارسی 10 10 10 20 10
زبان عربی 20 10 10 10 10
دین و زندگی 10 10 10 40 20
زبان خارجی 10 10 50 10 10
رياضيات 10 30 40 20 20
اقتصاد 10 10 10 30 30
فارسی تخصصی 10 10 10 20 10
زبان عربی تخصصی 10 10 10 10 20
تاریخ و جغرافیا 1 10 10 10 10
جامعه شناسی 20 10 10 10 10
منطق و فلسفه 10 10 1 10 10
روان شناسی 20 20 10 30 20

 دوره های آموزشی موسسه حرف آخر

موسسه حرف آخر برای اینکه تمامی داوطلبان بتوانند بهترین نتایج را در کنکور سراسری به دست آورند، بهترین دوره‌های آموزشی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر تمامی مفاهیم دروس تخصصی را شامل می‌شوند. داوطلبان با خرید دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر دیگر نیازی به تهیه منابع مختلف ندارند. آن‌ها به راحتی می‌توانند با دوره‌های آموزشی برای کنکور آماده شوند و بهترین نتایج را به دست آورند. شما می‌توانید در بخش زیر با دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر بیشتر آشنا شوید:

سوالات متداول در مورد رشته حسابداری

1) آیا رشته حسابداری بدون کنکور دانشجو قبول می‌کند؟

رشته حسابداری بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد دانشجو قبول می‌کند.

2) آیا رشته حسابداری در مقطع کارشناسی گرایشی دارد؟

خیر رشته حسابداری در مقطع کارشناسی هیچ گرایشی ندارد.

3) آیا تنها داوطلبان گروه انسانی می‌توانند رشته حسابداری را در دانشگاه انتخاب کنند؟

نه خیر – تمامی داوطلبان گروه تجربی و ریاضی در کنار داوطلبان گروه انسانی می‌توانند برای قبولی در این رشته در کنکور شرکت کنند.

4) آیا رشته حسابداری در مقطع ارشد و دکتری گرایش‌هایی دارد؟

داوطلبان در مقطع ارشد می‌توانند گرایش‌های مختلفی را انتخاب کنند. اما مقطع دکتری گرایش خاصی ندارد.

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد رشته‌های دانشگاهی به وبلاگ موسسه حرف آخر مراجعه کنید و برای اطلاع از آخرین اخبار کنکور به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کرده و از آخرین اخبار کنکور مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.