معرفی رشته حقوق همراه با بازار کار و درآمد

بدون دیدگاه

کنکور سراسری از گروه‌های آموزشی مختلفی مانند علوم تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان تشکیل شده است. دانش‌آموزان و داوطلبان برای قبولی در هر یک از رشته‌های این گروه‌های آموزشی باید تمامی دروس را با برنامه‌ریزی خاص و منظمی مطالعه کنند. هدف و آرزوی هر دانش‌آموز و داوطلبی قبولی در رشته مورد علاقه خود در کنکور سراسری است. یکی از گروه‌های آموزشی در کنکور سراسری که داوطلبان زیادی در آن تحصیل می‌کنند، گروه علوم انسانی است. تعداد داوطلبان و دانش‌آموزان این گروه آموزشی در مقایسه با گروه ریاضی و تجربی کمتر است. این موضوع تا حدی رقابت کنکور را مابین داوطلبان گروه انسانی پایین آورده است. یکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه علوم انسانی که مابین داوطلبان محبوبیت زیادی دارد، رشته حقوق است. اگر محبوب‌ترین رشته‌های گروه علوم انسانی را در یک لیست دسته‌بندی کنیم بدون شک رشته حقوق مابین سه رشته اول این لیست قرار می‌گیرد.

رشته حقوق یکی از پردرآمدترین و پرطرفدارترین رشته‌های گروه علوم انسانی است. داوطلبان قبل از انتخاب رشته حقوق باید اطلاعات زیادی در مورد این رشته داشته باشند. شناخت کافی رشته حقوق به داوطلبان کمک می‌کند تا آن‌ها شانس بیشتری برای موفقیت در این رشته داشته باشند. با یک زبان ساده و به طور خلاصه می‌توان گفت که رشته حقوق تمامی روابط اجتماعی در سطح یک جامعه را شامل می‌شود. روابط اجتماعی را در رشته حقوق می‌توان به دو بخش مختلف و جداگانه تقسیم کرد. بخش اول به رابطه دولت و مردم مربوط می‌شود که به آن حقوق عمومی می‌گویند. بخش دوم نیز به روابط بین مردم با یکدیگر گفته می‌شود که در رشته حقوق به آن حقوق خصوصی می‌گویند. تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ معرفی کامل رشته حقوق می‌رود تا داوطلبان و دانش‌آموزان با شناخت بیشتری این رشته تحصیلی را انتخاب کنند.

 

معرفی رشته حقوق

ضرایب جدید دروس تخصصی در کنکور انسانی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که داوطلبان باید قبل از مطالعه دروس تخصصی انسانی انجام دهند، بررسی شرایط کنکور است. بدون شک تمامی داوطلبان از تغییرات جدید کنکور سراسری در سال 1402 آشنا هستند. کنکور سال 1402 همانند کنکور سال‌های اخیر برگزار نمی‌شود. کنکور با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است و هر کدام از این تغییرات نتایج مختلفی بر رتبه نهایی داوطلبان دارند. اولین و مهم‌ترین تغییر کنکور انسانی در سال 1402، حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. این بدین معنی است که داوطلبان گروه انسانی در کنکور سراسری تنها به سوالات دروس تخصصی پاسخ می‌دهند. بنابراین دفترچه عمومی با سوالات چهار درس عمومی دیگر در کنکور سراسری وجود ندارند. با توجه به این شرایط داوطلبان تنها باید به سوالات دروس تخصصی ریاضی، اقتصاد، ادبیات تخصصی، عربی اختصاصی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی پاسخ دهند.

حذف دروس عمومی مهم‌ترین تغییر در کنکور انسانی سال 1402 و سال‌های آینده است. اما تغییرات جدید کنکور تنها به حذف دروس عمومی مربوط نمی‌شوند. تغییرات دیگری نیز وجود دارند که بر عملکرد داوطلبان در کنکور سراسری تاثیر دارند. یکی دیگر از تغییرات کنکور سراسری که در انتخاب رشته داوطلبان تاثیر زیادی دارد، حذف زیرگروه‌ها از کنکور انسانی است. این بدین معنی است که در کنکور انسانی دیگر عنوانی با نام زیرگروه وجود ندارد. داوطلبان با توجه به این شرایط دیگر به زیرگروه‌ها و ضرایب دروس تخصصی در زیرگروه توجهی نمی‌کنند. تمامی رشته‌های گروه انسانی در کنکور سال 1402 در یک گروه قرار دارند. اما ضرایب دروس تخصصی در یک زیرگروه چگونه محاسبه می‌شوند؟ تمامی رشته‌های گروه انسانی دارای یک ضریب خاص هستند و این ضرایب با توجه به رشته‌ها به هیچ عنوان تغییر نمی‌کنند. ضرایب دروس تخصصی کنکور انسانی به صورت زیر هستند:

ضرایب دروس تخصصی کنکور انسانی

نام درس ضریب
ریاضی 6
اقتصاد 2
ادبیات تخصصی 8
عربی تخصصی 5
تاریخ و جغرافیا 5
علوم اجتماعی 5
فلسفه و منطق 5
روانشناسی 2

منابع کنکور انسانی برای قبولی در رشته حقوق

داوطلبان گروه انسانی قبل از اینکه به سراغ مطالعه دروس تخصصی بروند باید اطلاعات زیادی در مورد نحوه برگزاری کنکور و شرایط آن داشته باشند. همان طور که در قسمت بالا مطالعه کردید کنکور در سال 1402 و سال‌های آینده با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور، تغییر نحوه برگزاری کنکور است. این بدین معنی است که کنکور دیگر در یک نوبت برگزار نمی‌شود. داوطلبان می‌توانند دو بار در سال در آزمون کنکور شرکت کنند و شانس خود را برای قبولی در کنکور افزایش دهند. برگزاری کنکور در دو نوبت مختلف موجب می‌شود که داوطلبان استرس کمتری در کنکور داشته باشند. اما این شرایط موجب ایجاد سوالاتی در ذهن داوطلبان شده است. اگر کنکور در دو نوبت دی و تیر ماه برگزار شود، منابع درسی برای این دو نوبت چگونه خواهند بود؟ منابع کنکور سراسری برای نوبت اول و نوبت دوم کدام کتاب‌های درسی هستند؟

آیا منابع کنکور در نوبت اول و دوم یکسان هستند؟ بله داوطلبان گروه انسانی باید برای هر دو نوبت کنکور منابع یکسانی را مطالعه کنند. این بدین معنی است که داوطلبان باید تمامی مفاهیم کتاب درسی را در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم مطالعه کنند. متاسفانه برخی از داوطلبان تصور می‌کنند که برای نوبت دی ماه باید نصف مفاهیم کتاب درسی را مطالعه کنند. این طرز فکر بسیار اشتباه است. منابع کنکور کتاب‌های ریاضی و آمار 1، ریاضی و آمار 2، ریاضی و آمار 3، اقتصاد پایه دهم، علوم و فنون ادبی 1، علوم و فنون ادبی 2، علوم و فنون ادبی 3، عربی و زبان قرآن 1، عربی و زبان قرآن 2، عربی و زبان قرآن 3، تاریخ 1، تاریخ 2، تاریخ 3، جغرافیای دهم، جغرافیای یازدهم، جغرافیای دوازدهم، جامعه شناسی 1، جامعه شناسی 2، جامعه شناسی 3، فلسفه یازدهم، فلسفه دوازدهم، منطق دهم و روانشناسی یازدهم هستند.

منابع کنکور انسانی

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی و آمار 1: پایه دهم 1399
ریاضی و آمار 2: پایه یازدهم 1400
ریاضی و آمار 3: پایه دوازدهم 1401

اقتصاد

نام کتاب سال چاپ
اقتصاد پایه دهم 1399

زبان و ادبیات فارسی

نام کتاب سال چاپ
علوم و فنون ادبی 1: پایه دهم 1399
علوم و فنون ادبی 2: پایه یازدهم 1400
علوم و فنون ادبی 3: پایه دوازدهم 1401

زبان عربی

نام کتاب سال چاپ
عربی زبان قرآن 1: پایه دهم 1399
عربی زبان قرآن 2: پایه یازدهم 1400
عربی زبان قرآن 3: پایه دوازدهم 1401

تاریخ

نام کتاب سال چاپ
تاریخ 1: پایه دهم 1399
تاریخ 2: پایه یازدهم 1400
تاریخ 3: پایه دوازدهم 1401

جغرافیا

نام کتاب سال چاپ
جغرافیای ایران: پایه دهم 1399
جغرافیای 2: پایه یازدهم 1400
جغرافیای کاربردی 3: پایه دوازدهم 1401

علوم اجتماعی

نام کتاب سال چاپ
جامعه شناسی 1: پایه دهم 1399
جامعه شناسی 2: پایه یازدهم 1400
جامعه شناسی 3: پایه دوازدهم 1401

فلسفه

نام کتاب سال چاپ
فلسفه یازدهم 1400
فلسفه دوازدهم 1401

منطق

نام کتاب سال چاپ
منطق پایه دهم 1399

روانشناسی

نام کتاب سال چاپ
روانشناسی یازدهم 1400

معرفی رشته حقوق

داوطلبان گروه انسانی در قسمت بالا با نحوه مطالعه دروس تخصصی و تغییرات کنکور سراسری آشنا شدند. ما در این بخش به سراغ معرفی رشته حقوق می‌رویم و تمامی اطلاعات لازم در مورد این رشته را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهیم. رشته حقوق یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های انسانی مابین داوطلبان است. حقوق و مسائل مربوط به آن در روابط امروزه نقش بسیار مهمی دارد. این روابط را در دو نوع گرایش می‌توان معرفی کرد. رابطه اول به روابط بین دولت و مردم مربوط می‌شود که به آن حقوق عمومی می‌گویند. رابطه دوم نیز به روابط خصوصی مردم گفته می‌شود که به حقوق خصوصی معروف است. علاوه بر این دو مورد نوع دیگری از حقوق نیز وجود دارد که به آن حقوق بین‌الملل گفته می‌شود. حقوق بین‌الملل نیز به بررسی حقوق عمومی و خصوصی در سطح بین‌الملل می‌پردازد و تمامی جوانب روابط را در این حوزه بررسی می‌کند.

داوطلبانی که رشته حقوق را مطالعه می‌کنند پس از فارغ‌التحصیلی با افراد مختلفی در ارتباط هستند و نتیجه کار آن‌ها بر روی افراد دیگر نیز تاثیرگذار است. فارغ‌التحصیلان این رشته باید از قدرت بیان بسیار بالایی برخوردار باشند تا به راحتی نظرات و استدلال‌های خود را بیان کنند. یکی دیگر از توانایی‌هایی که داوطلبان باید برای مطالعه رشته حقوق داشته باشند خلاقیت ذهنی است. داوطلبان باید خلاقیت ذهنی بالایی داشته باشند تا مسائل را به خوبی درک کنند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که اکثر داوطلبانی که رشته حقوق را انتخاب می‌کنند به دنبال وکالت هستند. داوطلبانی که به دنبال وکالت هستند باید پس از فارغ‌التحصیلی به سراغ آزمون‌های تخصصی وکالت بروند. اگر آن‌ها در این آزمون قبول شوند به راحتی می‌توانند به عنوان وکیل فعالیت کنند. وکالت انواع مختلفی دارد و شامل وکیل منافع عمومی، وکیل بخش خصوصی، وکیل مهاجرت، وکیل دادگستری و … می‌شود.

رشته حقوق به انگلیسی

داوطلبان قبل از انتخاب رشته حقوق به تمامی جوانب مثبت و منفی این رشته دقت می‌کنند. این کار موجب می‌شود که داوطلبان شانس بیشتری برای قبولی در این رشته تحصیلی داشته باشند. یکی از متداول‌ترین سوالاتی که داوطلبان در مورد رشته حقوق دارند به کلمات انگلیسی این رشته مربوط می‌شود. رشته حقوق به انگلیسی چیست؟ رشته حقوق به انگلیسی law است. معمولا داوطلبانی که به دنبال ادامه تحصیل و مهاجرت برای این رشته تحصیلی هستند به سراغ کلمات انگلیسی این رشته می‌روند. البته ما در بخش‌های بعدی به طور جامع و کامل به بررسی شرایط مهاجرت برای این رشته تحصیلی می‌پردازیم. اما در این قسمت تنها کلمات انگلیسی این رشته را معرفی می‌کنیم. داوطلبان رشته حقوق در این رشته با کلماتی مانند دادگاه (court of law)، حقوق بین‌الملل (international law)، حقوق پزشکی (medical law)، حقوق عمومی (public law) و موارد دیگر آشنا می‌شوند.

معرفی رشته حقوق همراه با بازار کار و درآمد

رشته حقوق چند ترم است

رشته حقوق چند ترم است؟ یکی دیگر از سوالات داوطلبان در مورد این رشته مدت زمان تحصیل در این رشته است. رشته حقوق در یک مدت زمان 4 ساله و 8 ترم تحصیلی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این بدین معنی است که داوطلبان پس از 4 سال فارغ‌التحصیل می‌شوند و در صورت علاقه در آزمون وکالت شرکت می‌کنند. داوطلبان گروه انسانی باید برای رشته حقوق 135 واحد درسی را سپری کنند. دروس رشته حقوق شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس تخصصی و دروس اختیاری است. این رشته شامل 20 واحد دروس عمومی، 15 واحد دروس پایه، 94 واحد دروس تخصصی و 6 واحد دروس اختیاری است. بنابراین داوطلبان کار نسبتا ساده‌ای را از لحاظ مدت زمان مطالعه دارند. البته به این نکته توجه داشته باشید که دروس این رشته حجم بسیار بالایی دارند و داوطلبان را گاهی اوقات دچار مشکل می‌کنند.

داوطلبان گروه انسانی در مدت زمان 4 سال و در 8 ترم تحصیلی مباحث مقدمه‌ای و پیشرفته علم حقوق را یاد می‌گیرند. البته داوطلبان در کنار یادگیری مباحث اولیه با دو شاخه مهم حقوق نیز آشنا می‌شوند. داوطلبان در این دوره به طور کامل و جامع مفاهیم حقوق عمومی و حقوق خصوصی را مطالعه می‌کنند. حقوق داخلی و حقوق بین‌الملل نیز در این دو شاخه قرار دارند و داوطلبان در این دوره مفاهیم آن را یاد می‌گیرند. دانشجویان گروه انسانی که رشته حقوق را در دانشگاه مطالعه می‌کنند پس از به پایان رساندن دوره کارشناسی می‌توانند در آزمون‌هایی مانند وکالت، قضاوت، سردفتری اسناد رسمی و مشاوره حقوق شرکت کنند. داوطلبان پس از قبولی در این آزمون و گذراندن دوره کارآموزی می‌توانند وارد هر یک از این مشاغل شوند.

درس های رشته حقوق

دروس عمومی: 20 واحد

داوطلبان در مقطع کارشناسی رشته حقوق باید 20 واحد درس عمومی را با توجه به درس‌های زیر سپری کنند:

مبانی نظری اسلام زبان عمومی تربیت بدنی 1
اخلاق اسلامی انقلاب اسلامی تربیت بدنی 2
ادبیات فارسی آشنایی با منابع اسلامی تاریخ و تمدن اسلامی

دروس پایه: 15 واحد

دروس پایه در مقطع کارشناسی برای داوطلبان 15 واحد است. داوطلبان باید دروس پایه زیر را در مقطع کارشناسی سپری کنند:

مقدمه علم حقوق حقوق جزای عمومی 1 حقوق اساسی 1
حقوق مدنی 1 مبانی علم اقتصاد عربی
مالیه عمومی مبانی جامعه شناسی

دروس تخصصی: 94 واحد

دروس تخصصی در مقطع کارشناسی 94 واحد است و داوطلبان باید درس‌های زیر را در این مقطع سپری کنند:

حقوق اساسی 2 حقوق جزای عمومی 2 حقوق جزای عمومی 3
حقوق بین‌الملل عمومی 1و2 حقوق سازمان‌های بین‌المللی متون فقه 1و2 و3 و4
حقوق اداری 1و2 حقوق تجارت 1 – اشخاص اصول فقه 1و2
حقوق تجارت 2 – شرکت ها حقوق تجارت 3 – اسناد تجاری حقوق تجارت 4 – ورشکستگی
حقوق مدنی2- اموال و مالکیت حقوق مدنی 3 – کلیات قراردادها حقوق مدنی 4 – الزامات خارج از قراردادها
حقوق مدنی 5 – خانواده  حقوق مدنی 6 – عقود معین قسمت الف حقوق مدنی 7- عقود معین قسمت ب
حقوق مدنی  8- شفعه، وصیت و ارث آئین دادرسی مدنی 1 و 2 و 3 متون حقوقی 1 – به زبان خارجی
متون حقوقی 2 – زبان خارجی تخصصی آئین دادرسی کیفری 1 و 2 کار تحقیقی 1 و 2
حقوق بین‌الملل خصوصی 1 و 2 جرم شناسی حقوق جزای اختصاصی 1 و 2 و 3
قواعد فقه 1 و 2 حقوق تطبیقی ادله اثبات دعوی
حقوق کار پزشکی قانونی

دروس اختیاری: 6 واحد

دانشجویان باید در مقطع کارشناسی 6 واحد از دروس اختیاری زیر را سپری کنند:

بزهکاری اطفال 1 بزهکاری اطفال 2 کیفرشناسی
حقوق هوایی اصول روابط بین‌الملل حقوق ثبت
حقوق بانکی تامین اجتماعی احوال شخصیه در فقه عامه
تاریخ حقوق فلسفه حقوق جامعه شناسی حقوق
حقوق و کامپیوتر حقوق ارتباطات پلیس علمی
حقوق دریایی داوری بین‌المللی آیات الاحکام
حقوق بیمه اصطلاحات حقوقی به زبان عربی حقوق بشر در اسلام
دادرسی‌های اختصاصی کیفری مالکیت معنوی کارآموزی قضایی
رویه قضایی حقوق قضایی آمار

گرایش های ارشد رشته حقوق

اکثر داوطلبان علاقه دارند پس از فارغ‌التحصیلی و کسب مدرک لیسانس به ادامه تحصیل بپردازند. داوطلبان در مورد نحوه ادامه تحصیل در این رشته سوالاتی دارند. آیا رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد گرایش‌هایی دارد؟ بله رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس گرایش‌های مختلفی دارد. طول دوران تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق 2 سال و نیم یا 3 سال است. داوطلبان در این دوره 5 ترم واحد درسی دارند و در این مدت زمان باید دروس این مقطع را به خوبی مطالعه کنند. تعداد گرایش‌های کارشناسی رشته حقوق زیاد است و داوطلبان با توجه به علاقه خود به راحتی می‌توانند در یکی از این گرایش‌ها تحصیل کنند. گرایش‌های رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد به صورت زیر هستند:

 1. گرایش حقوق خصوصی
 2. گرایش حقوق ارتباطات
 3. گرایش حقوق ثبت اسناد و املاک
 4. گرایش حقوق اسناد و قراردادهای تجاری
 5. گرایش حقوق بین‌الملل
 6. گرایش حقوق جزا و جرم‌شناسی
 7. گرایش حقوق کیفری اطفال و نوجوانان
 8. گرایش حقوق عمومی
 9. گرایش حقوق نفت و گاز
 10. گرایش حقوق بشر
 11. گرایش حقوق مالکیت فکری
 12. گرایش حقوق اقتصادی
 13. گرایش حقوق دادرسی اداری
 14. گرایش حقوق محیط زیست
 15. گرایش حقوق تجارت بین‌الملل
 16. گرایش حقوق خانواده
 17. گرایش حقوق تجاری اقتصادی بین‌المللی
 18. گرایش حقوق شرکت‌های تجاری
 19. گرایش مدیریت دادگستری
 20. گرایش مدیریت نظارت و بازرسی
 21. گرایش مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی
 22. گرایش حقوق حمل و نقل
 23. گرایش حقوق سردفتری
 24. گرایش حقوق مالی
 25. گرایش اقتصادی
 26. گرایش فقه و حقوق جزا
 27. گرایش حقوق تجارت الکترونیکی

گرایش‌ های دکتری رشته حقوق

رشته حقوق جزو رشته‌های محبوبی است که تا مقطع دکتری گرایش‌های مختلفی دارد. این بدین معنی است که داوطلبان با توجه به علاقه خود می‌توانند یکی از گرایش‌های مقطع دکتری را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. مقطع دکتری رشته حقوق معادل 4 سال و نیم یا 5 سال است. داوطلبان باید در مقطع دکتری 9 ترم تحصیلی را مطالعه کنند. گرایش‌های مختلفی برای مقطع دکتری حقوق وجود دارد. دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و پس از قبولی در آزمون دکتری در یکی از گرایش‌های زیر به ادامه تحصیل بپردازند:

 • گرایش حقوق عمومی
 • گرایش حقوق جزا و جرم‌شناسی
 • گرایش حقوق بین‌الملل عمومی
 • گرایش حقوق خصوصی
 • گرایش حقوق نفت و گاز
 • گرایش فقه و حقوق جزا

معرفی رشته حقوق

رشته حقوق بدون کنکور

برخی از رشته‌های دانشگاهی برای ورود به دانشگاه نیازمند کنکور و آزمون سراسری هستند. اما سایر رشته‌ها به آزمون کنکور نیاز ندارند. این بدین معنی است که داوطلبان می‌توانند بدون شرکت در آزمون سراسری و قبولی در کنکور سراسری در برخی از رشته‌ها تحصیل کنند. آیا رشته حقوق بدون کنکور امکان‌پذیر است؟ آیا داوطلبان می‌توانند بدون قبولی در آزمون سراسری در دانشگاه برای رشته حقوق شرکت کنند؟ بله داوطلبان گروه انسانی می‌توانند بدون شرکت در کنکور سراسری و قبولی در این آزمون برای رشته حقوق در دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند. رشته حقوق جزو رشته‌های گروه انسانی محسوب می‌شود که بدون کنکور نیز دانشجو قبول می‌کند. اما شرایط پذیرش رشته حقوق بدون شرکت در آزمون سراسری چگونه است؟ داوطلبان باید برای ثبت‌نام چه مدارکی داشته باشند؟ شرایط پذیرش این رشته در دانشگاه‌های پیام نور، پردیس خودگردان و آزاد متفاوت است. این بدین معنی است که هر دانشگاهی شرایط خاصی را برای پذیرش دارد.

پذیرش رشته حقوق بدون کنکور در دانشگاه‌های علمی کاربردی، غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد امکان‌پذیر است. داوطلبانی که سوابق تحصیلی درخشان و مناسبی دارند به راحتی می‌توانند در این رشته پذیرش شوند. بنابراین اولین شرط پذیرش در رشته حقوق بدون کنکور و قبولی در کنکور سوابق تحصیلی درخشان است. اکثر دانشگاه‌های پیام نور در کشور رشته حقوق را بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان با خیال راحت برای انتخاب رشته آماده شوند. برخی از داوطلبان سوابق تحصیلی درخشانی ندارند و این داوطلبان نمی‌توانند بدون کنکور برای رشته حقوق ثبت‌نام کنند.

معایب رشته حقوق

یکی از محبوب‌ترین رشته‌های انسانی، رشته حقوق است. همان طور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره کردیم رشته حقوق به دو صورت با آزمون و بدون کنکور دانشجو قبول می‌کند. داوطلبان باید از شرایط پذیرش این رشته آگاه باشند و با اطلاعات کامل‌تری به سراغ این رشته تحصیلی بروند. یکی از مهم‌ترین مواردی که داوطلبان باید قبل از انتخاب رشته حقوق به آن توجه داشته باشند، مزایا و معایب این رشته است. رشته حقوق نیز مانند سایر رشته‌های تحصیلی مزایا و معایب زیادی دارد. اما شما تا چه میزان با این معایب و مزایا آشنا هستید؟ حرف آخر در این بخش به بررسی معایب این رشته تحصیلی می‌پردازد و در قسمت بعدی مزایای این رشته تحصیلی را بررسی می‌کند. اولین و مهم‌ترین دشواری رشته حقوق به امنیت و آرامش روانی این رشته مربوط می‌شود. متاسفانه فارغ‌التحصیلان این رشته در اکثر اوقات درگیر مشکلات و چالش‌های زیادی هستند.

فارغ‌التحصیلان این رشته با افرادی سر و کار دارند که به دلیل مشکلات حقوق به آن‌ها مراجعه می‌کنند. بنابراین رشته حقوق امنیت و آرامش روانی پایینی دارد و فارغ‌التحصیلان در اکثر مواقع درگیری‌های زیادی دارند. یکی دیگر از مشکلات این رشته تحصیلی بازار کار این رشته تحصیلی است. این رشته تحصیلی در مقایسه با سایر رشته‌های گروه علوم انسانی از بازار کار کمتری برخوردار است. البته این بدین معنی نیست که داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی نمی‌توانند کار پیدا کنند. افرادی که مهارت و توانایی بالایی دارند به راحتی می‌توانند در این رشته شغل مناسبی برای خود پیدا کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته باید روحیه بسیار بالایی داشته باشند تا مشکلات و درگیری افراد را حل کنند. یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات این رشته برای داوطلبان شانس قبولی در دانشگاه‌های برتر است. داوطلبان برای قبولی در یک دانشگاه مناسب باید رتبه و درصدهای مناسبی به دست آورند.

معرفی رشته حقوق همراه با بازار کار و درآمد

مزایای مطالعه رشته حقوق

داوطلبان در قسمت بالا با مهم‌ترین معایب رشته حقوق آشنا شدند. رشته حقوق معایبی دارد، اما وجود این معایب موجب نمی‌شود که داوطلبان به سراغ این رشته تحصیلی نروند. این رشته در کنار معایب خود مزایای زیادی نیز دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در رشته حقوق به درآمد بالای این رشته مربوط می‌شود. اگرچه این رشته بازار کار مناسب و گاهی اوقات کمی دارد، اما افرادی که مشغول به فعالیت در این رشته هستند، درآمد بالایی دارند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که این رشته تحصیلی جزو رشته‌های پردرآمد گروه انسانی است. این رشته در میان مردم یک رشته کاملا شناخته شده است. همین موضوع نیز موجب می‌شود که فارغ‌التحصیلان این رشته از جایگاه اجتماعی خوبی در جامعه برخوردار باشند. یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای این رشته امکان ادامه تحصیل رشته حقوق است. داوطلبان می‌توانند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته حقوق در بهترین دانشگاه‌های کشور هستند باید بهترین رتبه‌ها را در کنکور سراسری به دست آورند. اما پذیرش این رشته در دانشگاه‌های دیگر بسیار آسان و بدون دردسر است. این بدین معنی است که داوطلبان به راحتی می‌توانند با یک رتبه معمولی در دانشگاه‌های شهر خود رشته حقوق را مطالعه کنند. رشته حقوق دارای گستردگی زیادی در حوزه فعالیت و شغل است و هر فارغ‌التحصیلی به راحتی می‌تواند یک کار مناسب برای خود پیدا کند. با توجه به این شرایط هر رشته تحصیلی دارای مزایا و معایبی است. داوطلبان باید این مزایا و معایب را سبک و سنگین کنند و با توجه به این موارد یک رشته تحصیلی مناسب برای خود انتخاب نمایند.

پردرآمدترین شغل رشته حقوق: وکالت

بدون شک داوطلبانی که رشته حقوق را مطالعه می‌کنند به دنبال یک کسب درآمد ایده‌آل هستند. به همین منظور داوطلبان ترجیح می‌دهند برای ادامه تحصیل این رشته به دنبال شغل پردرآمد آن بروند. پردرآمدترین شغل رشته حقوق چیست؟ بدون شک اکثر داوطلبان با این سوال مواجه می‌شوند و به دنبال یک پاسخ مناسب هستند. پردرآمدترین شغل رشته حقوق، وکالت است. دانشجویان فارغ‌التحصیل پس از کسب مدرک کارشناسی خود می‌توانند در آزمون وکلا یا آزمون وکالت شرکت کنند. افرادی که موفق به قبولی در این آزمون شوند باید در مصاحبه شفاهی شرکت کنند. وکالت یکی از بهترین شغل‌های رشته حقوق است که داوطلبان گروه انسانی برای ورود به این شغل رشته حقوق را در دانشگاه انتخاب می‌کنند. بنابراین اولین لازمه ورود به شغل وکالت داشتن مدرک کارشناسی حقوق و قبولی در آزمون وکالت است. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که آزمون وکالت چیست؟

آزمون وکالت برای شغل وکالت و دانشجویان در رشته حقوق به صورت سالانه برگزار می‌شود. افرادی که در این آزمون قبول می‌شوند موفق به کسب پروانه وکالت خواهند شد. آزمون وکالت به صورت سالانه از طریق دو نهاد کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه برگزار می‌شود. متقاضیانی که در این آزمون قبول می‌شوند باید به مدت دو سال در یک دفتر وکالت به کارآموزی بپردازند. این افراد می‌توانند پس از دو سال وارد بازار کار این رشته شوند و به سراغ وکالت بروند. افرادی که در این آزمون شرکت می‌کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • اعتقاد به دین اسلام
 • فارغ‌التحصیل رشته حقوق با مدرک کارشناسی یا مدرک بالاتر
 • دارای حداقل 25 سال و حداکثر 50 سال
معرفی رشته حقوق همراه با بازار کار و درآمد
رشته حقوق

معرفی رشته حقوق: بازار کار و درآمد

رشته حقوق یکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه انسانی است که بازار کار بسیار مناسبی دارد. بیشتر دانشجویان پس از گذراندن مقطع کارشناسی به سراغ وکالت می‌روند و برخی دیگر سایر فعالیت‌های مربوط به رشته حقوق را انتخاب می‌کنند. بدون شک تمامی دانشجویان فارغ‌التحصیل از این رشته می‌توانند از درآمد بسیار خوبی در جامعه برخوردار باشند. کارهای مناسب برای فارغ‌التحصیلان رشته حقوق به صورت زیر است:

 • وکالت دعاوی دادگستری
 • قضاوت
 • بازپرسی و دادیاری
 • مشاور حقوقی بانک
 • مشاوره حقوقی
 • تنظیم قراردادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی
 • سردفتری دفاتر اسناد رسمی
 • فعالیت در شهرداری
 • شرکت‌ها و وزارتخانه‌ها
 • تحریر ادله

بهترین گرایش رشته حقوق برای کارشناسی ارشد

 • حقوق بشر
 • حقوق بین‌الملل
 • حقوق اقتصادی
 • حقوق جزا
 • حقوق خصوصی
 • حقوق کیفری اطفال
 • حقوق خانواده
 • حقوق فناوری زیستی
 • حقوق محیط زیست
 • حقوق عمومی
 • حقوق مالکیت
 • حقوق شرکت‌ها
 • حقوق تجارت الکترونیک
 • حقوق تجارت اقتصادی بین‌الملل
 • سردفتری اسناد رسمی

معرفی رشته حقوق همراه با بازار کار و درآمد

مهاجرت با رشته حقوق

رشته حقوق در ایران یک رشته تحصیلی پرطرفدار و پردرآمد است. گاهی اوقات برخی از داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به فکر مهاجرت برای این رشته تحصیلی هستند. آیا داوطلبان گروه انسانی برای رشته حقوق امکان مهاجرت دارند؟ بله داوطلبان فارغ‌التحصیل رشته حقوق امکان مهاجرت در این رشته را دارند. اما مهاجرت برای این رشته تحصیلی با سایر رشته‌های تحصیلی تفاوت‌های زیادی دارد. در حالت کلی نظام حقوقی در اکثر کشورهای جهان با یکدیگر متفاوت است. این بدین معنی است که تمامی کشورها دارای یک نظام حقوقی ثابت نیستند.

با توجه به این شرایط مهاجرت کاری و تحصیلی برای رشته حقوق کمی دشوار است. اما این به معنی غیر ممکن بودن نیست. داوطلبانی که به دنبال ادامه تحصیل در این رشته و در خارج از کشور هستند نیاز به معادل‌سازی دروس در این کشورها دارند. اما شرایط برای مهاجرت کاری این رشته کمی متفاوت‌تر است. فارغ‌التحصیلان باید شرایط پذیرش وکلا را در هر کشوری بررسی کنند و گاهی اوقات با توجه به قوانین کشور در آزمون‌هایی شرکت کنند.

لیست دانشگاه های سراسری دارای رشته حقوق

شما می‌توانید در قسمت زیر با دانشگاه‌هایی که رشته حقوق را در نوبت روزانه، نوبت دوم و پردیس خود گردان به داوطلبان ارائه می‌دهند آشنا شوید:

بخش اول

 • دانشگاه آیت الله بروجردی – بروجرد
 • دانشگاه آیت الله حایری – میبد
 • دانشگاه الزهرا (س) – تهران (ویژه خواهران)
 • دانشگاه بجنورد
 • دانشگاه بوعلی سینا – همدان
 • دانشگاه بیرجند
 • دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) – قزوین
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس فارابی قم)
 • دانشگاه تهران (محل تحصیل پردیس بین‌المللی کیش)
 • دانشگاه حکیم سبزواری – سبزوار
 • دانشگاه رازی – کرمانشاه
 • دانشگاه زابل
 • دانشگاه زنجان
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه شاهد – تهران
 • دانشگاه شهرکرد
 • دانشگاه شهید بهشتی – تهران

بخش دوم

 • دانشگاه شهید چمران – اهواز
 • دانشگاه شهید مدنی آذربایجان – تبریز
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه علامه طباطبایی – تهران
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه قم
 • دانشگاه کاشان
 • دانشگاه کردستان – سنندج
 • دانشگاه گیلان – رشت
 • دانشگاه لرستان – خرم آباد
 • دانشگاه مازندران – بابلسر
 • دانشگاه مراغه
 • دانشگاه ملایر
 • دانشگاه یزد
 • دانشگاه حضرت معصومه (ع) – قم
 • مجتمع آموزش عالی گناباد
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه اصفهان

لیست دانشگاه های غیر انتفاعی دارای رشته حقوق

بخش اول

 • دانشگاه غیرانتفاعی امام رضا (ع) – مشهد
 • دانشگاه غیرانتفاعی شمال – آمل
 • دانشگاه غیرانتفاعی شهید اشرفی اصفهانی – اصفهان
 • دانشگاه غیرانتفاعی علامه محدث نوری – نور
 • دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ – تهران
 • دانشگاه غیرانتفاعی مفید – قم
 • دانشکده غیرانتفاعی رفاه – تهران (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی آبان هراز – آمل
 • موسسه غیرانتفاعی آل طه – تهران (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی ادیب مازندران – ساری
 • موسسه غیرانتفاعی ارشاد – دماوند (محل تحصیل واحد تهران)
 • موسسه غیرانتفاعی اشراق – بجنورد
 • موسسه غیرانتفاعی تابناک – لامرد
 • موسسه غیرانتفاعی حکیم نظامی – قوچان
 • موسسه غیرانتفاعی خراسان – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی روزبهان – ساری
 • موسسه غیرانتفاعی شاندیز – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی صدرالمتالهین – تهران (ویژه برادران)
 • موسسه غیرانتفاعی طبرستان – چالوس

بخش دوم

 • موسسه غیرانتفاعی طلوع مهر – قم
 • موسسه غیرانتفاعی علامه جعفری – رفسنجان
 • موسسه غیرانتفاعی فاطمیه – شیراز (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی فروردین – قائم شهر
 • موسسه غیرانتفاعی فیض الاسلام – خمینی شهر اصفهان (ویژه خواهران)
 • موسسه غیرانتفاعی کار (محل تحصیل واحد قزوین)
 • موسسه غیرانتفاعی مجازی نور طوبی – تهران
 • موسسه غیرانتفاعی میعاد – مهاباد
 • موسسه غیرانتفاعی هشت بهشت – اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی هیرکانیا – بندرگز
معرفی رشته حقوق همراه با بازار کار و درآمد
رشته حقوق

لیست دانشگاه های پیام نور دارای رشته حقوق

بخش اول

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز بناب
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز تبریز
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز شبستر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز مراغه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز مرند
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز میانه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – مرکز هشترود
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد آذر شهر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد اسکو
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد اهر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد بستان آباد
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد ترکمنچای
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد جلفا
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد خسرو شاه

بخش دوم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد زنوز
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد سراب
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد عجب شیر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد کلیبر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی – واحد هادی شهر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز ارومیه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز بوکان
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز خوی
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز شاهین دژ
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز ماکو
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز مهاباد
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز میاندواب
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز نقده

بخش سوم

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد اشنویه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد پیرانشهر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد تازه شهر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد تکاب
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد سردشت
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد سلماس
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد فیرورق
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – واحد قره ضیاالدین
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – مرکز اردبیل
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – مرکز خلخال
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – مرکز گرمی
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – مرکز مشکین شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد ارشق (رضی)
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد بیله سوار
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد پارس آباد

بخش چهارم

 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد تازه کندانگوت
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد سرعین
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد گیوی
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد نمین
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد نیر
 • دانشگاه پیام نور استان اردبیل – واحد هیر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز آران و بیدگل
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اردستان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اصفهان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز تیران
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز خوانسار
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز دولت آباد

بخش پنجم

 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز زرین شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز سمیرم
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز شاهین شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز شهرضا
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز فریدون شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اصفهان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز کوهپایه
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز گلپایگان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز نایین
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اصفهان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز نطنز
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز وزوان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد باغ بهادران

بخش ششم

 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد بوئین و میاندشت
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد جرقویه علیا
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد چادگان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد خمینی شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد خور
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد خوراسگان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد داران
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد زاینده رود
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد علویجه
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد فولاد شهر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد قمصر
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد گز
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد مبارکه

بخش هفتم

 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد نوش آباد
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد ورزنه
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان – واحد هرند
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – مرکز کرج
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد اشتهارد
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد طالقان
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد ماهدشت
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد نظر آباد
 • دانشگاه پیام نور استان البرز – واحد هشتگرد
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – مرکز ایلام
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – مرکز دهلران

بخش هشتم

 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد آبدانان
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد ارکواز
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد ایوان
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد دره شهر
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد سرابله
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام – واحد سرابله (محل تحصیل هلیلان)
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز برازجان
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز بوشهر
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز بین‌المللی عسلویه
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد اهرم
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد بندر دیر
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد بندر کنگان
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد بندر گناوه

بخش نهم

 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد جم
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد خورموج
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – واحد شبانکاره
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – تهران جنوب
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز پاکدشت
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز پرند
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز حسن آباد
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز دماوند
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – مرکز ورامین
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد اسلامشهر
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد بهارستان رباط کریم
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد پیشوا
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد ری

بخش دهم

 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد شهر جدید پردیس
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد شهریار
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد فیروزکوه
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد لواسانات
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – واحد ملارد
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – مرکز بروجن
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – مرکز شهرکرد
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – مرکز فارسان
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – مرکز فارسان
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد اردل

بخش یازدهم

 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد بلداجی
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد گندمان
 • دانشگاه پیام نور استان چهار محال و بختیاری – واحد لردگان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – مرکز طبس
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – مرکز بیرجند
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – مرکز فردوس
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – مرکز قائن
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد اسدیه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد بشرویه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد خضری دشت بیاض
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد خوسف
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد سرایان

بخش دوازدهم

 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز سبزوار
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی – واحد نهبندان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز تربت حیدریه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز تربت حیدریه (محل تحصیل دولت آباد زاوه)
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز فریمان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز قوچان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز کاشمر
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز گناباد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز مشهد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – مرکز نیشابور
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد بجستان

بخش سیزدهم

 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد تربت جام
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد جغتای
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد چناران
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد خواف
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد درگز
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد دوغارون
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد سرخس
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی – واحد سرولایت
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – مرکز بجنورد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد اسفراین
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد اشخانه
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد راز
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد شیروان
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی – واحد گرمه

بخش چهاردهم

 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز آبادان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز اهواز
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز بهبهان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز خرمشهر
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز دزفول
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز رامهرمز
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز سوسنگرد
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز شادگان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد آغاجاری
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد الوان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد ایذه
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد باغملک
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد ترکالکی
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد رامشیر

بخش پانزدهم

 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد شوش
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد شوشتر
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد گتوند
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد لالی
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد مسجد سلیمان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد هفتگل
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – واحد هویزه
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – مرکز ابهر
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – مرکز زنجان
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – مرکز قیدار
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد ایجرود
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد خرمدره
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد سلطانیه
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد صائین قلعه

بخش شانزدهم

 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد طارم (آب بر)
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان – واحد ماه نشان
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز دامغان
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز سمنان
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز شاهرود
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – مرکز گرمسار
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – واحد آرادان
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – واحد ایوانکی
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – واحد مهدی شهر
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان – واحد میامی
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز ایرانشهر
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز چابهار
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز خاش
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز زابل
 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز زاهدان

بخش هفدهم

 • دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان – مرکز سراوان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز آباده
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز استهبان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز اوز
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد بوانات
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز جهرم
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز جهرم (محل تحصیل سیمکان)
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز خرامه
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز داراب
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز شیراز
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز صفاشهر
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز فسا
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز فیروزآباد
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز کازرون

بخش هجدهم

 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز کازرون
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز لامرد
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز نور آباد ممسنی
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد ارسنجان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد اشکنان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد اقلید
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد بیضا
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد پاسارگاد
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد خاوران
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد خنج
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد رستم

بخش نوزدهم

 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد زرقان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد سپیدان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد سروستان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد ششده و قره بلاغ
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد فراشبند
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد کوار
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد گله دار
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد لار
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد مرودشت
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد مهر
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد نودان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – واحد نی ریز
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – مرکز بویین زهرا
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – مرکز قزوین
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – واحد آوج

بخش بیستم

 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – واحد الوند قزوین
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – واحد دانسفهان
 • دانشگاه پیام نور استان قزوین – واحد شال
 • دانشگاه پیام نور استان قم – مرکز قم
 • دانشگاه پیام نور استان قم – واحد سلفچگان
 • دانشگاه پیام نور استان قم – واحد کهک
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – مرکز بیجار
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – مرکز سنندج
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – مرکز مریوان
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد بانه
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد دیوان دره
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد سرو آباد
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد سقز
 • دانشگاه پیام نور استان کردستان – واحد قروه

بخش بیست و یکم

 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز بافت
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز بم
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز جیرفت
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز رفسنجان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز سیرجان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – مرکز کرمان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد انار
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد باغین
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد بردسیر
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد راین
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد ریگان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد زرند
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد عنبرآباد

بخش بیست و دوم

 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد کشکوییه
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد کهنوج
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد گلباف
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان – واحد منوجان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – مرکز اسلام آباد غرب
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – مرکز جوانرود
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – مرکز سنقر
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – مرکز کرمانشاه
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد پاوه
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد تازه آباد ثلاث باباجانی
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد روانسر
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد سرپل ذهاب
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد صحنه
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد قصر شیرین

بخش بیست و سوم

 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد کرند غرب
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد کنگاور
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد گیلان غرب
 • دانشگاه پیام نور استان کرمانشاه – واحد هرسین
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – مرکز دوگنبدان
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – مرکز یاسوج
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد باشت
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد دهدشت
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – واحد مارگون
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – مرکز بندر ترکمن
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – مرکز گرگان
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – مرکز گنبد کاووس
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد بندر گز

بخش بیست و چهارم

 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد رامیان
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد علی آباد کتول
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد کردکوی
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد کلاله
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان – واحد گالیکش
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – مرکز تالش
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – مرکز رودسر
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – مرکز رودسر (محل تحصیل چابکسر)
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد آستارا
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد آستانه اشرفیه
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد املش
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد بندرانزلی

بخش بیست و پنجم

 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد فومن
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد لنگرود
 • دانشگاه پیام نور استان گیلان – واحد منجیل
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز الشتر
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز بروجرد
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز پل دختر
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – مرکز خرم آباد
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – واحد ازنا
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – واحد دورود
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – واحد کوهدشت
 • دانشگاه پیام نور استان لرستان – واحد نور آباد دلفان
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز آمل
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز بابل

بخش بیست و ششم

 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز بهشهر
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز رامسر
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز ساری
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز محمود آباد
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد بهنمیر
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد جویبار
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد چمستان
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد رینه
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد نکا
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – واحد نوشهر
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز اراک
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز خمین

بخش بیست و هفتم

 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز دلیجان
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز ساوه
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز شازند
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز محلات
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – واحد اشتیان
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – واحد تفرش
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – واحد فرمهین
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – واحد کمیجان
 • دانشگاه پیام نور استان مرکزی – واحد میلاجرد
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – مرکز بندر عباس
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – مرکز بندر لنگه
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – مرکز میناب

بخش بیست و هشتم

 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – واحد ابوموسی
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – واحد بستک
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – واحد بندر خمیر
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – واحد پارسیان
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – واحد حاجی آباد
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – واحد دهبارز
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – واحد قشم
 • دانشگاه پیام نور استان همدان – مرکز اسد آباد
 • دانشگاه پیام نور استان همدان – مرکز بهار
 • دانشگاه پیام نور استان همدان – مرکز ملایر
 • دانشگاه پیام نور استان همدان – مرکز نهاوند
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – مرکز اردکان
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – مرکز بافق

بخش بیست و نهم

 • دانشگاه پیام نور استان یزد – مرکز تفت
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – مرکز رضوان شهر صدوق
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – مرکز مهریز
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – مرکز میبد
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – مرکز یزد
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – واحد ابر کوه
 • دانشگاه پیام نور استان یزد – واحد زارچ

لیست دانشگاه های آزاد دارای رشته حقوق

بخش اول

 • دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند
 • دانشگاه آزاد اسلامی ساری
 • دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت
 • دانشگاه آزاد اسلامی ملایر
 • دانشگاه آزاد اسلامی ملارد
 • دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
 • دانشگاه آزاد اسلامی کرمان
 • دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه
 • دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد
 • دانشگاه آزاد اسلامی ساوه
 • دانشگاه آزاد خدابنده
 • دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل
 • دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه
 • دانشگاه آزاد اسلامی بهبهان
 • دانشگاه آزاد اسلامی قائمشهر
 • دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
 • دانشگاه آزاد اسلامی قم
 • دانشگاه آزاد اسلامی کاشان
 • دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان
 • دانشگاه آزاد اسلامی اسکو
 • دانشگاه آزاد اسلامی سلماس
 • دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر
 • دانشگاه آزاد اسلامی فیروزکوه
 • دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد
 • دانشگاه آزاد اسلامی بندرگز
 • دانشگاه آزاد اسلامی بوئین زهرا
 • دانشگاه آزاد اسلامی بهارستان
 • دانشگاه آزاد اسلامی کرج

بخش دوم

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
 • دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر
 • دانشگاه آزاد اسلامی یادگار امام
 • دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس
 • دانشگاه آزاد اسلامی بهشهر
 • دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار

آخرین رتبه قبولی برای رشته حقوق در دانشگاه سراسری

سال رتبه در سهمیه دانشگاه سهمیه قبولی در دانشگاه جنسیت دانشجو دانشگاه دوره
1399 6505 منطقه 2 مرد دانشگاه ایلام روزانه
1399 6158 منطقه 3 مرد دانشگاه ایلام نوبت دوم
1399 2654 ایثارگر (5 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه بیرجند روزانه
1399 3986 ایثارگر (5 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه بیرجند نوبت دوم
1399 5690 منطقه 2 مرد دانشگاه آیت الله بروجردی – بروجرد روزانه
1399 7890 منطقه 2 زن دانشگاه آیت الله بروجردی – بروجرد نوبت دوم
1399 3560 منطقه 2 مرد دانشگاه اراک روزانه
1399 630 منطقه 1 زن دانشگاه اصفهان روزانه
1399 1353 منطقه 1 مرد دانشگاه اصفهان نوبت دوم
1399 268 منطقه 1 زن دانشگاه الزهرا روزانه
1399 395 منطقه 1 زن دانشگاه الزهرا نوبت دوم
1399 7383 منطقه 3 مرد دانشگاه بجنورد روزانه
1399 2552 منطقه 3 مرد دانشگاه بوعلی سینا – همدان روزانه
1399 561 ایثارگر (25 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) – قزوین روزانه
1399 265 ایثارگر (25 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه تبریز روزانه
1399 1350 منطقه 1 زن دانشگاه غیرانتفاعی شاندیز – مشهد روزانه
1399 6460 منطقه 3 مرد پردیس حکیم ابوالقاسم فردوسی – کرج فرهنگیان
1399 3282 ایثارگر (25 درصد ظرفیت) پردیس فاطمه الزهرا – اصفهان روزانه
1399 3218 ایثارگر (5 درصد ظرفیت) زن پردیس نسیبه فرهنگیان
1399 2081 منطقه 3 مرد پردیس بحرالعلوم – شهرکرد فرهنگیان

دوره های آموزشی موسسه حرف آخر برای رشته حقوق

داوطلبان گروه انسانی در این مطلب به صورت جامع و کامل با رشته حقوق، گرایش‌های این رشته، مزایا و معایب آن و … آشنا شدند. هنوز برای قبولی در رشته حقوق یک کار مهم باقی مانده است. داوطلبان باید تمامی دروس تخصصی گروه انسانی را با دقت زیادی مطالعه کنند. گروه انسانی از هشت درس تخصصی ریاضی، اقتصاد، ادبیات تخصصی، عربی تخصصی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی تشکیل شده است. داوطلبان برای قبولی در رشته حقوق باید تمامی دروس را با توجه به ضرایب جدید آن‌ها به خوبی مطالعه کنند. موسسه حرف آخر برای اینکه داوطلبان به بهترین شکل ممکن برای کنکور سراسری آماده شوند، بهترین دوره‌های گروه انسانی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. تمامی دروس تخصصی در موسسه حرف اخر توسط بهترین اساتید ایران تدریس می‌شوند.

اساتید موسسه حرف آخر برای تدریس دروس تخصصی از روش‌های خاص و الگوهای ابتکاری استفاده می‌کنند. همین موضوع موجب می‌شود که داوطلبان گروه انسانی تک تک دروس تخصصی را به خوبی یاد بگیرند. اساتید دوره‌های موسسه حرف آخری استاد عبدالرضا منتظری، استاد عابد حدودی، استاد منتظری، استاد حامی وحدت، استاد رضایی مهر و … هستند. داوطلبان در دوره‌های آموزشی حرف آخر تمامی مفاهیم دروس تخصصی در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را یاد می‌گیرند. موسسه حرف آخر ویدیوهای آموزشی این دوره را در بستر vod حرف اخر در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. این موضوع موجب می‌شود که داوطلبان ویدیوهای آموزشی را به صورت آنلاین و آفلاین در این نرم‌افزار مشاهده کنند.

سوالات متداول در مورد رشته حقوق

1) آیا تحصیل در رشته حقوق بدون کنکور امکان‌پذیر است؟

بله داوطلبان گروه انسانی با توجه به سوابق تحصیلی خود می‌توانند بدون کنکور در رشته حقوق ثبت‌نام کنند.

2) آیا رشته حقوق در مقطع کارشناسی دارای گرایش‌هایی است؟

نه خیر – رشته حقوق در مقطع کارشناسی دارای هیچ گرایشی نیست.

3) رشته حقوق شامل چند ترم است و چند سال طول می‌کشد؟

رشته حقوق شامل 8 ترم است و در مقطع کارشناسی 4 سال طول می‌کشد.

4) آیا شرکت در آزمون وکالت الزامی است؟

نه خیر – تنها فارغ‌التحصیلان رشته حقوق که به دنبال پروانه وکالت هستند باید در این آزمون شرکت کنند.

5) آیا رشته حقوق در مقطع ارشد و دکتری گرایش‌هایی دارد؟

بله داوطلبان در مقطع ارشد و دکتری این رشته می‌توانند گرایش‌های مختلفی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

6) آیا این رشته از درآمد بالایی برخوردار است؟

همان طور که در این مطلب به آن اشاره شده است، این رشته بازار کار بسیار مناسبی دارد و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در حوزه‌های مختلف می‌توانند مشغول به کار شوند.

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد این رشته با مشاوران حرف آخر تماس بگیرید یا به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کرده و از آخرین اخبار کنکور مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.