اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی

یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های داوطلبان قبل از کنکور، انتخاب یک رشته تحصیلی مناسب است. داوطلبان باید با رشته‌های تحصیلی آشنا باشند تا بهترین رشته را با توجه به علاقه خود انتخاب کنند. یکی از محبوب‌ترین گروه‌های آموزشی در کنکور سراسری، گروه علوم تجربی است. گروه آموزشی تجربی در مقایسه با سایر گروه‌های آموزشی از محبوبیت زیادی مابین داوطلبان برخوردار است. داوطلبان زیادی در این گروه آموزشی به دنبال بهترین رشته‌های تحصیلی هستند. گروه علوم تجربی رشته‌های پرطرفدار و پردرآمدی زیادی مانند رشته پزشکی و رشته دندانپزشکی دارد. اما یک رشته دیگر نیز در این گروه آموزشی قرار دارد که جزو رشته‌های پردرآمد و پرطرفدار است. رشته داروسازی یکی از رشته‌های محبوب مابین داوطلبان گروه علوم تجربی محسوب می‌شود. اکثر داوطلبان با توجه به ماهیت این رشته تحصیلی آرزوی قبولی در رشته داروسازی را دارند. رشته‌های داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه علوم تجربی در دانشگاه هستند.

رشته داروسازی همانطور که از نامش پیداست یک رشته با ماهیت دارو و داروسازی است. این بدین معنی است که داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی تنها با دارو سرو کار دارند. دانشجویان این رشته در مکان‌های مختلفی مانند داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها پس از فارغ‌التحصیلی فعالیت می‌کنند. رشته داروسازی به داوطلبان تاثیر دارو در بدن انسان و موجودات زنده را آموزش می‌دهد. داوطلبان در این دوره آموزشی یاد می‌گیرند که چگونه مواد مختلف را فرموله کنند. در حالت کلی داوطلبان در این رشته یاد می‌گیرند که چگونه ماده‌های مختلف را به قرص، کپسول و شربت تبدیل کنند. یکی از مهم‌ترین اهداف رشته داروسازی اطلاع‌رسانی در مورد نحوه استفاده از داروها و راهنمای استفاده از دارو در جامعه است. داوطلبان گروه تجربی در این مطلب می‌توانند تمامی اطلاعات جامع و کامل را در مورد رشته داروسازی مطالعه کنند و اطلاعات بیشتری در مورد این رشته داشته باشند.

رشته داروسازی

رشته داروسازی در کدام زیر گروه تجربی قرار دارد؟

داوطلبان گروه تجربی باید قبل از مطالعه دروس اطلاعات زیادی در مورد کنکور داشته باشند. کنکور 1402 مانند کنکور سال‌های اخیر برگزار نمی‌شود. این بدین معنی است که کنکور سال 1402 در مقایسه با کنکور سال‌های اخیر با تفاوت‌های زیادی روبه‌رو شده است. اولین و مهم‌ترین تغییر کنکور سراسری، حذف دروس عمومی است. داوطلبان گروه تجربی در کنکور سراسری به سوالات دروس عمومی پاسخ نمی‌دهند. دروس عمومی ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، عربی و دین و زندگی در کنکور سراسری و در دفترچه عمومی جایی ندارند. این بدین معنی است که سوالات دروس تخصصی تنها سوالات کنکور سراسری هستند. داوطلبان باید در کنکور سراسری به سوالات دروس تخصصی به عنوان مهم‌ترین سوالات کنکور پاسخ دهند. اما این تغییر تنها تغییر مهم کنکور سراسری نیست. تغییرات دیگری نیز وجود دارند که بر نحوه مطالعه داوطلبان بسیار تاثیرگذار هستند.

یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور سراسری حذف زیرگروه‌ها از کنکور است. رشته داروسازی در کدام زیرگروه گروه تجربی قرار دارد؟ رشته داروسازی در هیچ زیرگروهی در گروه تجربی قرار ندارد، زیرا زیرگروه در کنکور تجربی دیگر وجود ندارد. با توجه به این شرایط داوطلبان چگونه به سوالات دروس تخصصی پاسخ می‌دهند؟ اولین نکته‌ای که داوطلبان باید به آن توجه داشته باشند، حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری است. تمامی رشته‌های گروه تجربی در یک گروه قرار دارند. این بدین معنی است که داوطلبان باید با توجه به ضرایب جدید به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند. تمامی رشته‌های گروه تجربی دارای ضرایب یکسانی هستند. ضرایب دروس تخصصی در رشته داروسازی و رشته پزشکی یکسان هستند. داوطلبان گروه تجربی باید در کنکور سراسری به سوالات پنج درس تخصصی زمین شناسی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی با توجه به ضرایب زیر پاسخ دهند:

ضرایب دروس تخصصی تجربی در کنکور سراسری

نام درس ضریب
زمین شناسی 1
ریاضی 7
زیست شناسی 12
فیزیک 7
شیمی 9

منابع کنکور تجربی برای رشته داروسازی

داوطلبان با دو تغییر مهم کنکور سراسری آشنا شدند. اما یک تغییر بزرگ دیگر وجود دارد که تاثیر مهمی بر روی رتبه نهایی داوطلبان دارد. نحوه برگزاری کنکور سال 1402 و کنکور سال‌های آینده تغییر کرده است. این بدین معنی است که کنکور دیگر در یک نوبت برگزار نمی‌شود. داوطلبان در کنکور 1402 باید در دو نوبت کنکور شرکت کنند. برگزاری کنکور در دو نوبت مختلف موجب کاهش استرس داوطلبان می‌شود. کنکور سراسری در دو نوبت دی و تیر به صورت سالانه برگزار می‌شود. این موضوع موجب شده است که داوطلبان سوالاتی در مورد منابع کنکور در دو نوبت مختلف داشته باشند. منابع کنکور برای نوبت اول و نوبت دوم چه کتاب‌هایی هستند؟ آیا داوطلبان باید برای کنکور دی ماه تنها نصف کتاب درسی را مطالعه کنند؟ داوطلبان باید چه منابعی را برای نوبت اول و نوبت دوم مطالعه کنند؟ تمامی این سوالات برای داوطلبان چالش‌های دشواری ایجاد می‌کنند.

آیا منابع کنکور نوبت اول و نوبت دوم یکسان هستند؟ بله داوطلبان گروه تجربی و سایر گروه‌های آموزشی باید برای نوبت اول و نوبت دوم کنکور منابع یکسانی را مطالعه کنند. گاهی اوقات داوطلبان تصور می‌کنند که برای نوبت اول کنکور باید نصف کتاب درسی را مطالعه کنند. این کار بسیار اشتباه است و شانس داوطلبان را برای کسب یک رتبه عالی کاهش می‌دهد. بنابراین داوطلبانی که به دنبال یک رتبه ایده‌آل در دو نوبت کنکور هستند باید کل کتاب‌های درسی را از سطر اول تا سطر آخر مطالعه کنند. داوطلبان گروه تجربی باید کتاب‌های زمین شناسی در پایه یازدهم، ریاضی دهم، ریاضی یازدهم، ریاضی دوازدهم، زیست شناسی دهم، زیست شناسی یازدهم، زیست شناسی دوازدهم، فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم را برای پاسخگویی به سوالات کنکور سراسری مطالعه کنند. منابع کنکور تجربی برای مطالعه داوطلبان به صورت زیر هستند:

منابع کنکور تجربی 1402

زمین شناسی

نام کتاب سال چاپ
زمین شناسی پایه یازدهم 1400

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی 1: پایه دهم 1399
ریاضی 2: پایه یازدهم 1400
ریاضی 3: پایه دوازدهم 1401

زیست شناسی

نام کتاب سال چاپ
زیست شناسی 1: پایه دهم 1399
زیست شناسی 2: پایه یازدهم 1400
زیست شناسی 3: پایه دوازدهم 1401

فیزیک

نام کتاب سال چاپ
فیزیک 1: پایه دهم 1399
فیزیک 2: پایه یازدهم 1400
فیزیک 3: پایه دوازدهم 1401

شیمی

نام کتاب سال چاپ
شیمی 1: پایه دهم 1399
شیمی 2: پایه یازدهم 1400
شیمی 3: پایه دوازدهم 1401

معرفی رشته داروسازی

داوطلبان در قسمت بالا با نحوه مطالعه دروس تخصصی و تغییرات کنکور سراسری آشنا شدند. حرف آخر در ادامه مطلب به توضیح کامل و جامع رشته داروسازی می‌پردازد و این رشته را با تمامی جوانب آن بررسی می‌کند. رشته داروسازی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه تجربی است که یک رشته پردرآمد برای داوطلبان محسوب می‌شود. داوطلبان در رشته داروسازی با دارو و تاثیرات داروهای مختلف بر بدن انسان و سایر موجودات زنده آشنا می‌شوند. داوطلبان در رشته داروسازی یاد می‌گیرند که در شرایط بحرانی و خطرناک از چه داروهایی استفاده کنند. در حالت کلی رشته داروسازی به داوطلبان آموزش می‌دهد که چگونه مواد مختلف را با یکدیگر فرموله کنند. رشته داروسازی تبدیل ماده به قرص، کپسول و شربت را به داوطلبان آموزش می‌دهد. داروسازی یک صنعت حیاتی در جهان محسوب می‌شود که برای درمان بیماری‌های مختلف داروهای متعددی را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی باید بر تمامی نسخه‌های پزشکان نظارت کنند تا یک دارو مناسب را در اختیار بیماران قرار دهند. رشته داروسازی به نحوی یک پل موثر مابین علم شیمی و علم بهداشت محسوب می‌شود. این رشته در ابعاد مختلف مصرف بالینی و مکانیسم اثر یک دارو را بررسی می‌کند و به داوطلبان روش‌های مختلف شناسایی دارو را آموزش می‌دهد. البته داوطلبان در طول دوران تحصیلی این رشته با انواع بیماری‌ها و داروهای موثر بر این بیماری‌ها نیز آشنا می‌شوند. داوطلبانی که به درس شیمی علاقه زیادی دارند با این رشته ارتباط خوبی برقرار می‌کنند. البته این بدین معنی نیست که شیمی درس مهم این رشته گروه تجربی است. داوطلبان در این رشته علاوه بر درس شیمی با دروس دشوار دیگری نیز روبه‌رو می‌شوند. مهم‌ترین توانایی داوطلبان در این رشته حافظه ذهنی قوی و قدرتمند است. داوطلبان باید بتوانند حجم بالایی از اطلاعات دارویی را در ذهن خود نگه دارند.

رشته داروسازی به انگلیسی

داوطلبان گروه تجربی قبل از انتخاب رشته مورد علاقه خود سوالات زیادی دارند. البته داوطلبان باید اطلاعات زیادی در مورد رشته تحصیلی خود داشته باشند تا شانس آن‌ها برای قبولی افزایش پیدا کند. داوطلبان باید با تمامی جوانب مثبت و منفی رشته مورد علاقه خود آشنا باشند و پس از آشنایی به سراغ انتخاب رشته بروند. این موضوع برای تمامی داوطلبان صدق می‌کند. اگر رشته داروسازی یک رشته پردرآمد و محبوب است، این دلیل نمی‌شود که داوطلبان در مورد این رشته اطلاعاتی کسب نکنند. بنابراین داوطلبان تحت هر شرایطی باید اطلاعات کافی در مورد رشته داروسازی قبل از انتخاب رشته داشته باشند. زمانی‌که به سراغ سوالات متداول داوطلبان در مورد این رشته می‌رویم با یک سوال متفاوت روبه‌رو می‌شویم. رشته داروسازی به انگلیسی چیست؟ اصطلاحات انگلیسی رشته داروسازی چیست؟

مهم‌ترین دلیل داوطلبان برای این سوال به ادامه تحصیل و مهاجرت این رشته تحصیلی مربوط می‌شود. داوطلبان علاقمند هستند تا اطلاعات زیادی در مورد نحوه پذیرش این رشته در سایر کشورهای جهان داشته باشند. البته ما در بخش‌های بعدی در مورد نحوه مهاجرت و شرایط پذیرش این رشته در سایر کشورهای جهان اطلاعاتی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهیم. رشته داروسازی به انگلیسی Pharmacy است. داوطلبان در رشته داروسازی با اصطلاحات دیگری مانند داروهای شیمی درمانی (chemotherapy drugs)، قرص‌های جویدنی (Chewable tablets)، توزیع دارو (drug distribution)، داروهای گیاهی (botanical)، داروهای تحت کنترل (controlled medicines) و … آشنا می‌شوند. با توجه به این شرایط تمامی داوطلبان بهتر است قبل از هر اقدامی به سراغ بررسی رشته مورد علاقه خود بروند تا اطلاعات بیشتری در مورد رشته داشته باشند.

اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی

رشته داروسازی چند سال است

یکی دیگر از سوالات مهم و متداول در مورد رشته داروسازی به تعداد ترم‌های این رشته تحصیلی مربوط می‌شود. رشته داروسازی چند سال است؟ این رشته چند ترم طول می‌کشد؟ داوطلبان قبل از هر کاری باید با اطلاعات این رشته و مدت زمان تحصیل آن آشنا باشند. داوطلبان پس از قبولی در این رشته تحصیلی وارد مقطع دکترای عمومی می‌شوند. رشته داروسازی در یک دوره 6 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان در این دوره باید 12 ترم تحصیلی را سپری کنند. گاهی اوقات برخی از داوطلبان این رشته را در طول 5 سال و نیم سپری می‌کنند. این موضوع کامل به نمرات و نحوه مطالعه داوطلبان بستگی دارد. داوطلبان گروه تجربی باید مدت زمان این رشته را پنج سال و نیم تا شش سال در نظر بگیرند. مدت زمان دکترای عمومی رشته داروسازی 6 سال است، اما این مدت زمان نیز به زمان‌های مختلفی تقسیم می‌شود.

حداقل دوره دکتری عمومی داروسازی مابین 5 و نیم سال و 6 سال است. داوطلبان باید در این دوره 209 واحد درسی را سپری کنند. این دوره شامل دو بازه زمانی متفاوت است. بازه زمانی اول به صورت 2 ساله ارائه می‌شود. داوطلبان در این دوره 2 ساله دروس مربوط به علوم پایه را مطالعه می‌کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که این دوره مفاهیم دروس را به صورت تئوری در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. بازه زمانی دوم یک دوره 4 ساله است که به دروس تخصصی و کارآموزی مربوط می‌شود. البته این موضوع را در نظر بگیرید که دانشجویان باید پس از گذراندن دوره دو ساله در آزمون علوم پایه داروسازی شرکت کنند. اگر داوطلبان این دوره را با موفقیت سپری کنند امکان ورود به دوره 4 ساله را خواهند داشت. آزمون علوم پایه هر سال در دو نوبت برگزار می‌شود و داوطلبان می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی

دروس رشته داروسازی

دوره تحصیل داروسازی در دانشگاه

داروسازی در حالت کلی در یک دوره 6 ساله یا پنج و نیم ساله به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشجویان این رشته باید دو بازه زمانی متفاوت را در دانشگاه سپری کنند:

 1. بازه زمانی 2 ساله: علوم پایه
 2. بازه زمانی 4 ساله: دروس تخصصی و کارآموزی

دوره علوم پایه

این دوره به صورت 2 ساله به دانشجویان رشته داروسازی ارائه می‌شود. دانشجویان در این دوره مفاهیم پایه را آموزش می‌بینند. دروسی که در این دوره دانشجویان باید آن را مطالعه کنند عبارتند از:

 • بیولوژی‌ نظری
 • تشریح‌
 • آمار حياتی
 • شیمی تجزيه‌
 • انگل‌شناسی
 • ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار
 • آناتومی
 • شیمی آلی
 • میکروب و ایمنی‌شناسی
 • شیمی عمومی
 • فیزیولوژی
 • بیوشیمی
 • اصول‌ خدمات‌ بهداشتی
 • میکروب‌شناسی نظری
 • میکروب‌شناسی عملی
 • قارچ‌شناسی
 • ایمونولوژی
 • کامپیوتر
 • کمک‌های‌ اولیه

دانشجویان در طول دو سال دوره تحصیلی تمامی مفاهیم پایه را آموزش می‌بینند. آن‌ها پس از گذراندن این دو سال در یک آزمون علوم پایه داروسازی شرکت‌ می‌کنند. قبولی در این آزمون مجوز ورود به دروس اصلی و تخصصی است. این آزمون هر سال در دو بازه زمانی متفاوت برگزار می‌شود و دانشجویان می‌توانند در آن شرکت کنند.

دروس تخصصی و کارآموزی دانشجویان

دانشجویان پس از گذراندن دوره علوم پایه وارد دوره تخصصی می‌شوند. این دوره به صورت 4 ساله ارائه می‌شود. دانشجویان در این دوره، کارآموزی خود را نیز سپری می‌کنند. دروس تخصصی زیر در این دوره به دانشجویان ارائه می‌شود:

 • گياه‌شناسی دارويی
 • مدیریت‌ در داروسازی
 • کارآموزی‌ داروخانه‌
 • کارآموزی صنعت‌
 • شیمی دارویی
 • درمان‌شناسی
 • فیزیکال‌ فارماسی
 • داروسازی صنعتی
 • سم‌شناسی
 • مقدمات‌ داروسازی‌‌
 • مواد خوراکی‌ نظری‌‌
 • فرآورده‌های دارویی بیولوژیکی
 • فارماکولوژی
 • روش‌‌های‌ دستگاهی‌
 • مواد خوراکی نظری
 • زبان‌ تخصصی
 • اطلاعات‌ دارویی
 • اشکال‌ دارویی
 • تغذیه‌ و رژیم‌‌درمانی
 • بیوفارماسی
 • مقدمات‌ داروسازی
 • روش‌های دستگاهی
 • مفردات‌ پزشکی
 • کنترل‌ میکروبی دارویی
 • تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی

رشته داروسازی

گرایش های تخصصی رشته داروسازی: تخصص های داروسازی

آیا رشته داروسازی گرایش‌های تخصصی دارد؟ آیا داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در گرایش‌های مختلف به ادامه تحصیل بپردازند؟ اولین موردی که باید به آن اشاره کنیم در مورد گرایش‌های تخصصی رشته داروسازی است. بله رشته داروسازی در حال حاضر دارای گرایش‌های متعددی در کشور است. فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی می‌توانند پس از 6 سال تحصیل در دوره دکترای عمومی در آزمون تخصصی شرکت کنند. دوره تخصص رشته داروسازی 40 واحد درسی است. به طور میانگین مدت زمان تحصیل در تخصص رشته داروسازی 3 الی 4 سال است. داوطلبان برای قبولی در تخصص رشته داروسازی باید دروسی مانند فارماسیوتیکس، داروسازی بالینی، فارماکوگنوزی، شیمی دارویی، داروشناسی و سم شناسی و استعداد تحصیلی را مطالعه کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با گرایش‌های مختلف تخصص رشته داروسازی بیشتر آشنا شوید:

 • شیمی دارویی (Pharmaceutical Chemistry)
 • فارماکوگنوزی (Pharmacognosy)
 • سم‌شناسی (Toxicology)
 • داروشناسی (Pharmacology)
 • فارماسیوتیکس (Pharmaceutics)
 • داروسازی بالینی (Clinical Pharmacy)
 • بیوتکنولوژی دارویی (Pharmaceutical Biotechnology)
 • داروسازی هسته‌ای یا رادیوفارماسی (Nuclear Pharmacy)
 • اقتصاد و مدیریت دارو (Pharmaceutical Administration and Pharmacoeconomics)
 • نانوفناوری دارویی (Pharmaceutical Nanotechnology)
 • کنترل دارو (Control of Pharmaceuticals
 • داروسازی سنتی

لیست دانشگاه های دکترای تخصصی داروسازی

 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه شیراز
 • انستیتو پاستور
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران
 • دانشگاه کرمان
 • دانشگاه مشهد
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه زنجان
 • دانشگاه مازندران
 • دانشگاه اهواز
 • دانشگاه کرمانشاه
 • دانشگاه شاهد
اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی
رشته داروسازی

معرفی تخصص‌های رشته داروسازی

شیمی دارویی (Pharmaceutical Chemistry)

شیمی دارویی یکی از رشته‌های تخصصی رشته داروسازی است. دانشجویانی که در این تخصص تحصیل می‌کنند به خوبی با دانش شیمی و شیمی آلی آشنا می‌شوند. آن‌ها با ساختار شیمیایی داروها آشنا می‌شوند و با توجه به فعالیت‌های بدن انسان داروهای موثر تولید می‌کنند. دانشجویان این رشته تخصصی در طول دوران تحصیل با ابزارهای پیشرفته آزمایشگاهی و دستگاه‌های آنالیز داروها آشنا می‌شوند. این رشته در قالب دوره‌های آموزشی – پژوهشی به دانشجویان ارائه می‌شود.

فارماکوگنوزی (Pharmacognosy)

فارماکوگنوزی یکی از رشته‌های تخصصی داروسازی است. هدف این رشته تربیت متخصصین توانمند و آگاه به خواص موارد دارویی با منشا طبیعی به خصوص گیاهان دارویی است. فارماکوگنوزی در قالب دوره‌های آموزشی – پژوهشی به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشجویان در این دوره با گیاهان دارویی کشور و شرایط خاص مورد نیاز برای رشد گونه‌های خاص آشنا می‌شوند. دوره فارماکوگنوزی به دانشجویان استخراج و شناسایی مواد موثر در گیاهان را آموزش می‌دهد.

سم‌شناسی (Toxicology)

دانشجویان در این دوره با عناصر و ترکیبات سمی غیر دارویی آشنا می‌شوند. رشته ‌سم‌شناسی به دانشجویان مسمومیت‌های ناشی از ترکیبات دارویی را آموزش می‌دهد.

داروشناسی (Pharmacology)

داروشناسی نیز یکی دیگر از رشته‌های تخصصی داروسازی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. این رشته اثرات و عوارض داروها را بررسی می‌کند. دانشجویان این رشته از دانش بالايي در رابطه با داروها، مکانیسم اثر، عوارض و تداخلات احتمالي اثرات داروهاي مختلف برخوردار هستند.

فارماسیوتیکس (Pharmaceutics)

فارماسیوتیکس یا داروسازی یکی دیگر از رشته‌های تخصصی داروسازی است که هدف تبدیل مواد دارویی به شکل داروی مناسب برای بدن انسان را دارد. این رشته به دانشجویان آموزش می‌دهد تا چگونه داروهای مناسب برای بدن انسان تولید می‌شود.

داروسازی بالینی (Clinical Pharmacy)

داروسازی بالینی به صورت تخصصی بالینی به دانشجویان ارائه می‌شود. دستیاران داروسازی بالینی باید دروس مرتبط با پزشکی را در قالب یک دوره 2 ساله در بیمارستان‌ها آموزش ببینند. دانشجویان فارغ‌التحصیل این رشته مشاوران مناسبی برای پزشکان و اعضای تیم درمان هستند.

بیوتکنولوژی دارویی (Pharmaceutical Biotechnology)

این رشته از جمله دوره‌های تخصصی در کشور است. این دوره تخصصی هدف کسب دانش و مهارت لازم برای بهره‌برداری از علوم سلولی- مولکولی، ميكروبيولوژي و ژنتيك جهت ساخت و تولید انبوه مواد موثره دارويی را دارد.

داروسازی هسته‌ای یا رادیوفارماسی (Nuclear Pharmacy)

این دوره تخصصی توسط دانشکده داروسازی تهران و با همکاری سازمان انرژی اتمی به دانشجویان ارائه می‌شود. داروسازی هسته‌ای یا رادیوفارماسی به دانشجویان کار با راديوداروها، روش‌های شناسایی و سنجش داروها، روش تولید راديوداروها و کاربرد راديوداروها در تشخیص، درمان یا پيشگيري از بيماري‌ها را آموزش می‌دهد.

نانوفناوری دارویی (Pharmaceutical Nanotechnology)

این رشته با هدف تربیت متخصصین کارآمد در زمینه عرضه نانوفناوری طراحی شده است. نانوفناوری دارویی مباحثی مانند بیولوژی سلولی مولکولی پیشرفته، نانوبیو مواد و … را به دانشجویان آموزش می‌دهد.

 اقتصاد و مدیریت دارو (Pharmaceutical Administration and Pharmacoeconomics)

اقتصاد و مدیریت دارو با کمک اساتید دانشکده داروسازی شهید بهشتی تاسیس شده است. این رشته توسط دانشکده داروسازی شهید بهشتی و دانشکده داروسازی تهران به دانشجویان ارائه می‌شود.

کنترل دارو (Control of Pharmaceuticals)

کنترل دارو با هدف تربیت متخصصین کارآمد در زمینه کنترل کیفیت انواع مواد اولیه طراحی شده است. این رشته به دانشجویان مباحث زیر را آموزش می‌دهد:

 • کنترل ميكروبي داروها
 • کنترل كيفيت زیست داروها
 • ایمنی دارو
 • کنترل فيزيكوشيميايي پیشرفته مواد
 • کنترل فرآورده‌های دارويی
 • طراحی و معتبرسازی روش‌ها
 • طراحی تجهیزات آنالیز
 • كينتيك شيميايي

اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی

آیا رشته داروسازی طرح اجباری دارد؟

برخی از رشته‌های گروه تجربی دارای طرح اجباری هستند. این بدین معنی است که داوطلبان باید پس از فارغ‌التحصیلی در یک مدت زمان مشخص خدماتی را ارائه دهند. آیا رشته داروسازی دارای طرح اجباری است؟ آیا داوطلبان می‌توانند در این طرح به صورت اختیاری شرکت کنند؟ بله رشته داروسازی دارای طرح اجباری است. رشته داروسازی نیز جزو 11 رشته گروه تجربی با طرح اجباری محسوب می‌شود. طرح اجباری رشته داروسازی مانند سایر رشته‌های گروه تجربی به صورت دو ساله در اختیار فارغ‌التحصیلان قرار می‌گیرد. این بدین معنی است که فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی باید پس از گذراندن 6 سال دوره تحصیلی یک دوره دو ساله نیز سپری کنند تا اجازه فعالیت داشته باشند. دانشجویان در این دوره 2 ساله به مناطق محروم اعزام می‌شوند و در آن مناطق به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

فارغ‌التحصیلان در این مدت زمان 2 ساله به صورت منظم حقوقی را نیز به صورت ماهیانه دریافت می‌کنند. دانشجویان پس از اتمام این دوره 2 ساله می‌توانند وارد بازار کار شوند و فعالیت‌های خود را آغاز کنند. برخی از داوطلبان با توجه به شرایط خود می‌توانند از این طرح معاف شوند. داوطلبانی که شرایط زیر را داشته باشند به راحتی می‌توانند از این طرح دو ساله معاف شوند:

 • فارغ‌التحصیلان با هدف اعزام به سربازی
 • خانواده شهدا، خانواده آزادگان و همسر و فرزند آزادگان
 • فرزند جانباز بالای ۵۰ درصد
 • همسر جانباز بالای ۷۰ درصد
 • فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خارج از کشور
 • تک فرزندان
 • مشکلات یا بیماری‌های خاص مورد تایید شورا عالی پزشکی وزارت بهداشت
 • دارندگان مدال طلا المپیاد دانش‌آموزی
 • نفرات اول تا دهم کنکور سراسری علوم تجربی
 • رتبه اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، آزمون پیش کارورزی و آزمون دستیاری

رشته داروسازی بدون کنکور

همان طور که اطلاع دارید داوطلبان برای قبولی در رشته داروسازی و سایر رشته‌های گروه تجربی باید در آزمون سراسری شرکت کنند. داوطلبان گروه تجربی برای کسب یک رتبه ایده‌آل در کنکور سراسری باید پنج درس تخصصی را با دقت زیاد مطالعه کنند و با توجه به ضرایب دروس تخصصی به سوالات در کنکور سراسری پاسخ دهند. رقابت برای قبولی در رشته داروسازی بسیار زیاد است و به همین دلیل داوطلبان برای قبولی در این رشته باید حواس خود را جمع کنند. متاسفانه گاهی اوقات داوطلبان نمی‌توانند درصدهای مناسبی کسب کنند و همین موضوع موجب کاهش رتبه نهایی آن‌ها می‌شود. این داوطلبان به دنبال راه‌های جایگزین هستند تا با استفاده از آن وارد رشته داروسازی شوند. به همین دلیل سوال آیا رشته داروسازی بدون کنکور امکان‌پذیر است به ذهن داوطلبان می‌آید. آیا داوطلبان می‌توانند بدون قبولی در کنکور سراسری در رشته داروسازی پذیرش شوند؟

برخی از داوطلبان تصور می‌کنند با داشتن سوابق تحصیلی درخشان می‌توانند در رشته داروسازی بدون کنکور ثبت‌نام کنند. این طرز فکر داوطلبان بسیار اشتباه است و آن‌ها را دچار دردسر می‌کند. رشته داروسازی به هیچ عنوان بدون کنکور دانشجو قبول می‌کند. این رشته تحصیلی تنها و تنها با قبولی در کنکور سراسری دانشجو پذیرش می‌کند. بنابراین داوطلبان باید تمامی دروس تخصصی گروه تجربی را با دقت بالایی مطالعه کنند تا بالاترین درصدها را برای این رشته به دست آورند. البته در سال‌های اخیر رشته داروسازی بدون کنکور دانشجو قبول کرده است، اما تنها دانشجویان خارج از کشور در دانشگاه‌های پردیس بین‌الملل می‌توانند در این رشته بدون کنکور ثبت‌نام کنند. بنابراین هیچ کدام از دانشگاه‌های روزانه، پردیس خودگردان و آزاد بدون کنکور دانشجو قبول نمی‌کنند. داوطلبان برای پذیرش باید یک رتبه مناسب و ایده‌آل به دست آورند تا در رشته داروسازی به ادامه تحصیل بپردازند.

اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی

معایب رشته داروسازی

رشته داروسازی چه معایبی دارد؟ رشته داروسازی چه مزایایی دارد؟ آیا رشته داروسازی برای ادامه تحصیل یک رشته مناسب است؟ رشته داروسازی چه دردسرهایی برای داوطلبان ایجاد می‌کند؟ داوطلبان سوالات زیادی در مورد رشته داروسازی دارند و باید قبل از انتخاب رشته پاسخ این سوالات را پیدا کنند. هر رشته تحصیلی مزایا و معایب خاص خود را دارد. شما نمی‌توانید یک رشته تحصیلی را پیدا کنید که هیچ عیبی نداشته باشد. بنابراین سختی‌ها و دشواری‌های یک رشته تحصیلی بسیار طبیعی است. اما داوطلبان قبل از انتخاب رشته تحصیلی خود باید با معایب رشته آشنا باشند. رشته داروسازی جزو رشته‌های محبوب و پردرآمد گروه تجربی است که معایب بسیار کمی دارد. به راحتی می‌توان گفت معایب این رشته در مقایسه با سایر رشته‌های گروه تجربی کمتر است. ما در این بخش به برخی از معایب این رشته تحصیلی اشاره می‌کنیم تا داوطلبان با اطلاعات بیشتری به سراغ انتخاب رشته داروسازی بروند.

یکی از مهم‌ترین سختی‌ها و دشواری‌های رشته داروسازی به حجم زیاد دروس این رشته مربوط می‌شود. این بدین معنی است که رشته داروسازی دروس زیادی برای مطالعه دارد. داوطلبان باید اطلاعات زیادی از داروها را همیشه در ذهن خود نگه دارند. به همین دلیل افرادی که حافظه خوبی دارند در این رشته تحصیلی موفق‌تر هستند. رشته داروسازی دروس دشواری دارد و این درس جذابیت بسیار کمی برای داوطلبان دارند. به راحتی می‌توان عنوان کرد که این موضوع مهم‌ترین دشواری و عیب این رشته تحصیلی است. داوطلبانی که به دنبال قبولی در این رشته و در بهترین دانشگاه‌های کشور هستند باید رتبه مناسبی را برای قبولی به دست آورند. به عنوان مثال اگر به دنبال قبولی در دانشگاه شریف هستید باید کمترین رتبه ممکن را به دست آورید تا در این رشته و در این دانشگاه قبول شوید. البته این شرایط تنها برای دانشگاه‌های برتر صدق می‌کند و دانشگاه‌های دیگر مشکلی ندارند.

مزایای رشته داروسازی

همان طور که در قسمت بالا نیز مطالعه کردید رشته داروسازی معایب بسیار کمی دارد. این بدین معنی است که داوطلبان هنگام انتخاب این رشته تحصیلی دچار دردسرها و مشکلات زیادی نمی‌شوند، زیرا میزان معایب این رشته بسیار پایین است. ما در این قسمت به سراغ مهم‌ترین مزایای رشته داروسازی در کشور می‌رویم. اولین و مهم‌ترین مزایای تحصیل در رشته داروسازی به بازار کار مناسب این رشته مربوط می‌شود. رشته داروسازی بازار کار مناسبی دارد و داوطلبان هنگام ورود به بازار کار دچار مشکلی نمی‌شوند. از طرفی دیگر این رشته از درآمد بالایی نیز برخوردار است. این بدین معنی است که داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی نباید نگران شرایط مالی و مادی خود باشند. همین دو ویژگی موجب می‌شود که بسیاری از داوطلبان با خیال راحت این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

آرامش و امنیت روانی این رشته بسیار زیاد است. این بدین معنی که داوطلبان دغدغه‌های بسیار کمی در این رشته دارند. یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای رشته داروسازی ارتباط کمتر با بیماران در مقایسه با سایر رشته‌های تحصیلی است. رشته داروسازی از جایگاه اجتماعی مناسبی مابین افراد برخوردار است. از طرفی دیگر سختی کار این رشته نسبت به درآمد آن بسیار پایین است. تمامی این موارد دست به دست هم می‌دهند تا این رشته به یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در گروه تجربی تبدیل شود. یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این رشته تحصیلی امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری است. داوطلبان با توجه به گرایش مورد علاقه خود می‌توانند تخصص این رشته را به دست آورند. بنابراین همان طور که مطالعه می‌کنید مزایای رشته داروسازی بسیار زیاد است و داوطلبان با انتخاب این رشته تحصیلی دچار دردسری نمی‌شوند.

اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی

وظایف یک داروساز

یک داروساز چه وظایفی دارد؟ داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی از رشته داروسازی باید چه کارهایی را به عنوان داروساز انجام دهند؟ یک داروساز در حالت کلی باید نسخه پزشک را ارزیابی کنند و پس از بررسی آن داروها را در اختیار افراد قرار دهد. البته این تنها وظیفه یک داروساز نیست. داروسازی به چند بخش مختلف مانند داروسازان بیمارستان‌ها، داروسازان خرده فروش و داروسازان صنعتی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این داروسازها وظایف خاص خود را دارند. داروسازان بیمارستان با پزشکان همکاری می‌کنند و مسئولیت سفارش، آزمایش کیفیت و امنیت داروها را در بیمارستان به عهده دارند. داروسازان خرده فروشی داروهای تجویز شده و بدون نسخه را به مردم ارائه می‌دهند. داروسازان صنعتی در شرکت‌های دارویی کار می‌کنند و به کشف داروهای موثر کمک می‌کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با مهم‌ترین وظایف یک داروساز در حوزه‌های مختلف بیشتر آشنا شوید:

 • بررسی نسخه پزشکان
 • پذیرش نسخه پزشکان
 • ارائه داروها تجویزی در داروخانه
 • ارائه مشاوره‌های مختلف به بیمار در مورد دارو
 • پیگیری موجودی داروها در داروخانه
 • همکاری با شرکت‌های بیمه در زمینه بیمه خدمات درمانی
 • مدیریت کارکنان داروخانه
 • ترکیب و توزیع دارو
 • ارائه اطلاعات در مورد عوارض جانبی داروها
 • مشاوره در مورد انتخاب برندهای مختلف دارو
 • نظارت بر موجودی داروخانه و تهیه محصولات
 • انجام تحقیقات علمی و کاربردی روی داروهای جدید و شناسایی خواص، عوارض و تاثیرات داروها
 • کنترل و نظارت بر وضعیت بازار دارویی کشور
 • آموزش نحوه استفاده و اثرات داروها به داروسازان و کارکنان داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و …
 • کار با سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی برای برنامه‌ریزی، نظارت، بازبینی یا ارزیابی کیفیت یا اثربخشی داروها
 • تجزیه و تحلیل روند تجویز برای نظارت بر بیمار و جلوگیری از استفاده بیش از حد دارو

موقعیت‌های شغلی رشته داروسازی

دانشجویان این رشته پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در موقعیت‌های شغلی زیر فعالیت کنند:

 • مسئول فنی در داروخانه‌های شهری
 • مسئول فنی در داروخانه‌های بیمارستان‌ها
 • مشاوران دارویی پزشکان، پرستاران و بیماران در داروخانه‌های شهری و بیمارستان‌ها
 • ارائه اطلاعات صحيح به پزشك و بيمار
 • ارائه خدمات دارویی به بیماران
 • نقش مديريتي در سازمان‌ها و موسسات مرتبط با توزیع دارو
 • کنترل دارو در كارخانه‌هاي داروسازي
 • فعالیت در بخش‌های پژوهشي شامل مراكز تحقيقاتي و همچنين آزمایشگاه‌های تحقيق و توسعه داروسازي

اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی

درآمد رشته داروسازی + شغل داروسازی

داوطلبان رشته داروسازی پس از 6 سال فارغ‌التحصیل می‌شوند. فارغ‌التحصیلان باید در مدت زمان 2 سال در مناطق محروم طرح اجباری رشته داروسازی را سپری کنند. پس از گذراندن این دو سال فارغ‌التحصیلان به راحتی می‌توانند وارد بازار کار شوند. داروخانه‌های بسیار زیادی در سطح شهر وجود دارند و همین دلیل نیز موجب می‌شود اکثر فارغ‌التحصیلان به راحتی صاحب کار شوند. درآمد رشته داروسازی بسیار مناسب است و جزو رشته‌های پردرآمد گروه تجربی محسوب می‌شود. فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی در صنایع مختلفی می‌توانند مشغول به کار شوند و با توجه به صنایع مختلف درآمدهای متفاوتی خواهند داشت. به عنوان مثال فارغ‌التحصیلان داروسازی در بخش‌های دولتی با توجه به قانون مشخصی حقوق دریافت می‌کنند. اما داروسازان در بخش‌های خصوصی با توجه به سطح تحصیلات، میزان تخصصی و مهارت درآمدهای متفاوتی دارند. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در یکی از صنایع و مکان‌های زیر به ادامه فعالیت بپردازند:

 • مسئول فنی در داروخانه‌های شهری
 • مسئول فنی در داروخانه‌های بیمارستان‌ها
 • مشاوران دارویی پزشکان، پرستاران و بیماران در داروخانه‌های شهری و بیمارستان‌ها
 • ارائه اطلاعات صحیح به پزشک و بیمار
 • ارائه خدمات دارویی به بیماران
 • نقش مديريتي در سازمان‌ها و موسسات مرتبط با توزیع دارو
 • کنترل دارو در كارخانه‌هاي داروسازي
 • فعالیت در بخش‌هاي پژوهشي شامل مراكز تحقیقاتی و همچنين آزمایشگاه‌های تحقيق و توسعه داروسازي
 • کار در کارخانه‌های آرایشی و بهداشتی
 • کار در صنایع داروسازی
 • کار در مراکز درمان و آموزش پزشکی
 • کار در امور اجرایی وزارت بهداشت
 • فعالیت‌های تحقیقاتی
 • تاسیس داروخانه
 • و …

مهاجرت برای ادامه تحصیل رشته داروسازی

داوطلبان در هر رشته تحصیلی که حضور داشته باشند به دنبال شرایط بهتری پس از فارغ‌التحصیلی هستند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان سوالات زیادی در مورد این موضوع داشته باشند. آیا رشته داروسازی برای کار یا مهاجرت کاری آینده‌ای دارد؟ آیا داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند به فکر مهاجرت باشند؟ بله جواب تمامی این سوالات مثبت است. رشته داروسازی یکی از رشته‌های محبوب برای مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور است. این بدین معنی است که فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای ادامه تحصیل یا حتی کار به خارج از کشور بروند و حتی بورسیه نیز دریافت کنند. برخی از کشورها در جهان هستند که با کمبود داروساز مواجه هستند. این کشورها از نظر حقوقی بهترین شرایط را برای فارغ‌التحصیلان ایجاد می‌کنند. کشورهایی مانند آمریکا، ایسلند، سوئیس، کانادا، استرالیا، آلمان و … بهترین کشورها برای مهاجرت کاری داروسازها محسوب می‌شوند.

اطلاعات جامع و کامل در مورد رشته داروسازی

لیست دانشگاه های دولتی برای پذیرش رشته داروسازی

 • دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
 • دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی البرز – کرج
 • دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج) – تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور – اهواز
 • دانشگاه علوم پزشکی زابل
 • دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
 • دانشگاه علوم پزشکی گیلان – رشت
 • دانشگاه علوم پزشکی لرستان – خرم آباد
 • دانشگاه علوم پزشکی مازندران – ساری
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه علوم پزشکی همدان
 • دانشگاه علوم پزشکی یزد
 • دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی زابل

رتبه برای قبولی در رشته داروسازی

این اطلاعات، مربوط به رتبه‌های قبولی رشته داروسازی در سال 1397 است:

بخش اول

رتبه کشوری رتبه سهمیه منطقه دانشگاه دوره
542 196 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
822 399 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
834 303 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
864 308 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
894 435 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
923 451 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
995 489 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
1158 571 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شيراز روزانه
1278 627 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
1357 466 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
1513 742 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
1548 759 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
1562 538 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
1839 619 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
1858 908 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
1973 964 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
1975 671 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2026 682 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
2099 371 منطقه 3 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2163 1058 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
2200 1078 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
2313 1141 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شيراز روزانه
2436 797 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد روزانه
2446 1207 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه

بخش دوم

2446 801 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تبريز روزانه – نيمسال دوم
2458 805 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2495 815 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2503 1240 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي همدان روزانه
2609 1290 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
2636 851 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد پرديس خودگردان
2664 857 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2664 857 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تبريز روزانه – نيمسال دوم
2717 873 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد روزانه
2739 880 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2780 893 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2780 1384 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
2797 1391 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2803 1395 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
2811 905 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
2827 911 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي روزانه
2848 1413 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي مشهد روزانه
2881 930 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
2890 1435 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تبريز
2890 522 منطقه 3 دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور-اهواز روزانه
2901 936 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد پرديس خودگردان
2968 952 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي البرز-کرج روزانه
2993 1487 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي يزد پرديس خودگردان
3000 1492 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي مازندران -ساري روزانه

بخش سوم

3018 1507 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي گيلان -رشت روزانه
3036 556 منطقه 3 دانشگاه علوم پزشکي تهران پرديس خودگردان
3041 967 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تبريز روزانه – نيمسال اول
3070 975 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد روزانه
3075 1533 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي اردبيل روزانه
3105 988 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تبريز روزانه – نيمسال اول
3121 994 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
3143 1559 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تبريز روزانه – نيمسال دوم
3196 1590 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي يزد روزانه
3212 602 منطقه 3 دانشگاه علوم پزشکي تبريز روزانه – نيمسال دوم
3242 1020 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تبريز روزانه-نيمسال اول
3274 1630 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي مشهد روزانه
3291 615 منطقه 3 دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي روزانه
3337 1661 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي يزد روزانه
3371 1065 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
3377 1068 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد روزانه
3410 1086 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي کرمان روزانه
3430 1093 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
3442 1099 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
3490 1113 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
3501 1118 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
3528 1125 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي شيراز روزانه
3572 1143 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان
3600 1779 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي زنجان روزانه

بخش چهارم

3644 1804 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي همدان روزانه
3674 1822 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
3695 1835 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي اردبيل روزانه
3702 1838 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي زنجان روزانه
3730 1181 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد روزانه
3736 1859 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي زنجان روزانه
3742 1864 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي اردبيل روزانه
3775 1197 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تبريز
3782 1883 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي البرز-کرج روزانه
3782 1883 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران پرديس خودگردان
3789 1888 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
3813 1210 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي تهران روزانه
3819 1212 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي شيراز روزانه
3839 1918 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
3839 1217 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي شيراز روزانه
3865 1929 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
3903 1948 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي پرديس خودگردان
3921 1244 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد
3956 1976 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي مازندران -ساري پرديس خودگردان
3981 1259 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي مشهد پرديس خودگردان
3991 1263 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي اصفهان روزانه
3991 1992 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور-اهواز روزانه
4022 742 منطقه 3 دانشگاه علوم پزشکي مشهد روزانه
4022 1275 منطقه 1 دانشگاه علوم پزشکي شيراز
4030 2008 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي تبريز روزانه-نيمسال دوم
4044 745 منطقه 3 دانشگاه علوم پزشکي لرستان -خرم اباد
4050 2022 منطقه 2 دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي روزانه
4072 751 منطقه 3 دانشگاه علوم پزشکي شيراز روزانه

رشته داروسازی

دانشگاه‌های برتر ایران برای تحصیل در رشته داروسازی

 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • دانشگاه علوم پزشکی همدان
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته داروسازی در خارج از کشور

 • University of Oxford
 • Harvard University
 • University of Toronto
 • University of California
 • University of Cambridge
 • National University of Singapore
 • Yale University
 • Leiden University
 • The University of Tokyo

رشته داروسازی

دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر برای داوطلبان گروه تجربی

داوطلبان گروه تجربی در این مطلب به طور جامع و کامل با تمامی جوانب رشته داروسازی آشنا شدند. رشته داروسازی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های گروه تجربی است که داوطلبان زیادی در آن تحصیل می‌کنند. داوطلبانی که به دنبال قبولی در این رشته تحصیلی هستند باید دروس تخصصی گروه تجربی را با دقت زیادی مطالعه کنند. موسسه حرف آخر برای اینکه داوطلبان گروه تجربی دروس تخصصی را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرند، دوره‌های آموزشی گروه تجربی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. دوره‌های آموزشی گروه تجربی برای قبولی در رشته داروسازی و سایر رشته‌های گروه تجربی آماده شده است. داوطلبان گروه تجربی با مشاهده دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر نیازی به مشاهده منابع آموزشی دیگر ندارند. دوره‌های آموزشی دروس تخصصی گروه تجربی توسط بهترین اساتید ایران در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرند. اساتیدی که در این مجموعه دروس تخصصی را تدریس می‌کنند جزو بهترین اساتید ایران هستند.

اساتیدی مانند استاد عبدالرضا منتظری، استاد مهران قاسمی، استاد پیمان کامیار، استاد علی سلوکی، استاد محمد همدانی و … دوره‌های تخصصی گروه تجربی را به داوطلبان آموزش می‌دهند. داوطلبان در این دوره با استفاده از روش‌های خاص و الگوهای ابتکاری مفاهیم مختلف را یاد می‌گیرند. موسسه حرف آخر از سال 1390 تا به امروز در کنار دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور است و از روش‌های مختلف برای آموزش داوطلبان استفاده می‌کند. این موسسه از سال 1401 نحوه ارائه دوره‌های آموزشی خود را تغییر داده است. داوطلبان نیازی ندارند تا روزها منتظر ارسال دوره‌های آموزشی باشند. موسسه حرف آخر ویدیوهای آموزشی را در بستر vod حرف اخر ارائه می‌کند. این بدین معنی است که داوطلبان به راحتی می‌توانند ویدیوهای آموزشی این موسسه را به صورت آنلاین و آفلاین مشاهده کنند.

سوالات متداول در مورد رشته داروسازی

1) آیا تحصیل در رشته داروسازی بدون کنکور امکان‌پذیر است؟

رشته داروسازی به هیچ عنوان بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار نمی‌گیرد.

2) رشته داروسازی چند ترم است و چند سال طول می‌کشد؟

رشته داروسازی 12 ترم است و در یک مدت زمان 6 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

3) آیا رشته داروسازی دارای طرح اجباری است؟

بله داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی باید به مدت زمان 2 سال در طرح اجباری و در مناطق محروم به ارائه خدمت بپردازند.

4) آیا درآمد این رشته مناسب است؟

بله  اکثر دانشجویان این رشته پس از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار می‌شوند و از درآمد مناسبی برخوردار هستند. همچنین داروسازی نسبت به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی استرس کمتری دارد.

5) مزایای رشته داروسازی چیست؟

درآمد بسیار بالا، امکان ارتقای شغلی، امنیت شغلی بالا، استرس کمتر نسبت به رشته پزشکی، ورود سریع تر به بازار کار، پرستیژ و اعتبار اجتمایی بالا، گسترش روزافزون شرکت های داروسازی در ایران از مهم‌ترین مزایای این رشته تحصیلی هستند.

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد این رشته و سایر رشته‌های گروه تجربی با مشاوران حرف آخر تماس بگیرید یا به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کرده و از آخرین اخبار کنکور مطلع شوید.