راهنمای جامع و کامل در مورد رشته دامپزشکی

بدون دیدگاه

یکی از مهم‌ترین چالش‌های داوطلبان در طول دوران تحصیل، قبولی در کنکور سراسری و انتخاب یک رشته مناسب است. انتخاب رشته تاثیر مهمی در آینده کاری داوطلبان دارد. به نظر شما محبوب‌ترین رشته گروه تجربی کدام رشته است؟ اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم باید رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را به عنوان محبوب‌ترین رشته‌های گروه تجربی معرفی کنیم. اما یک رشته محبوب دیگر نیز در گروه تجربی قرار دارد که مابین داوطلبان محبوبیت زیادی دارد. یکی از محبوب‌ترین و پردرآمدترین رشته‌های گروه تجربی، رشته دامپزشکی است. رشته دامپزشکی یکی از رشته‌های محبوب گروه تجربی مابین داوطلبان محسوب می‌شود که بازار کار مناسبی دارد. بازار کار مناسب این رشته در کنار درآمد منحصربه‌فرد موجب شده است که بسیاری از داوطلبان این رشته را برای آینده تحصیلی خود انتخاب کنند. رشته دامپزشکی مانند رشته‌های داروسازی و دندانپزشکی در یک مدت زمان 6 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

رشته دامپزشکی جزو رشته‌های دکترای حرفه‌ای است که در اختیار داوطلبان گروه تجربی قرار می‌گیرد. اکثر افرادی که عاشق حیوانات هستند این رشته را به عنوان رشته دانشگاهی خود انتخاب می‌کنند. اما محتوای این رشته چیست؟ داوطلبان در رشته دامپزشکی چه مفاهیمی را یاد می‌گیرند؟ متاسفانه اکثر داوطلبان بدون اطلاع از محتوای این رشته به سراغ انتخاب رشته دامپزشکی می‌روند. این کار بسیار اشتباه است و داوطلبان را در طول دوره دانشگاه با چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند. داوطلبان باید اطلاعات کافی و دقیقی در مورد رشته دانشگاهی داشته باشند تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. تیم محتوای حرف آخر در هر مطلبی به سراغ معرفی رشته‌های محبوب دانشگاهی می‌رود. داوطلبان در این مطلب می‌توانند صفر تا صد رشته دامپزشکی را همراه با اطلاعاتی از بازار کار و درآمد آن یاد بگیرند. البته داوطلبان در ابتدای مطلب باید با تغییرات کنکور آشنا شوند و سپس اطلاعات این رشته را بررسی کنند.

 

 

معرفی رشته دامپزشکی

 

رشته دامپزشکی در کدام گروه تجربی قرار دارد؟

رشته دامپزشکی در کدام گروه تجربی قرار دارد؟ داوطلبان باید برای قبولی در رشته دامپزشکی کدام دروس را مطالعه کنند؟ پاسخ این سوالات بر اساس آخرین تغییرات کنکور سراسری است. داوطلبان باید با تغییرات جدید کنکور سراسری آشنا شوند تا بتوانند پاسخ این سوالات را بدانند. اکثر داوطلبان از این موضوع مطلع هستند که کنکور سراسری با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. این تغییرات را می‌توان در هشت یا نه دسته مختلف تقسیم‌بندی کرد. ما در این بخش مهم‌ترین تغییرات کنکور را به داوطلبان معرفی می‌کنیم. اولین و مهم‌ترین تغییر کنکور در سال 1402، حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. دروس عمومی از کنکور سراسری حذف می‌شوند و داوطلبان دیگر به سوالات دروس دین و زندگی، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی و عربی پاسخ نمی‌دهند. البته دروس عمومی به طور کلی از برنامه درسی داوطلبان حذف نمی‌شوند. دروس عمومی بر روی سوابق تحصیلی داوطلبان تاثیرگذار خواهند بود.

داوطلبان باید با توجه به شرایط جدید تنها به سوالات دروس تخصصی در کنکور پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلبان گروه تجربی در کنکور سراسری تنها به سوالات زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست شناسی پاسخ می‌دهند. بنابراین داوطلبان باید تنها این دروس را برای کنکور مطالعه کنند. با توجه به این شرایط رشته دامپزشکی در کدام زیرگروه قرار دارد؟ جواب این سوال به یک تغییر دیگر کنکور سراسری مربوط می‌شود. یکی دیگر از تغییرات کنکور سراسری، حذف زیرگروه‌ها از کنکور است. تمامی رشته‌های گروه تجربی در یک گروه قرار دارند. بنابراین رشته دامپزشکی در هیچ زیرگروهی قرار ندارد. داوطلبان باید برای قبولی در این رشته به سوالات دروس تخصصی با ضرایب جدید پاسخ دهند. تمامی رشته‌های گروه تجربی دارای ضرایب دروس تخصصی یکسانی هستند و ضرایب دروس به هیچ عنوان تغییر نمی‌کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با ضرایب دروس تخصصی آشنا شوید.

ضرایب دروس تخصصی در کنکور تجربی

نام درس ضریب
زمین شناسی 1
ریاضی 7
زیست شناسی 12
فیزیک 7
شیمی 9

منابع کنکور تجربی برای قبولی در رشته دامپزشکی

با توجه به ضرایب دروس تخصصی، درس زیست شناسی مهم‌ترین درس تخصصی در کنکور تجربی است. داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته دامپزشکی هستند باید به درس زیست شناسی و درس شیمی توجه زیادی داشته باشند. یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور سراسری به تغییر زمان کنکور مربوط می‌شود. کنکور سال 1402 مانند کنکور سال‌های اخیر برگزار نمی‌شود. کنکور سراسری تا قبل از سال 1402 سالی یک بار برگزار می‌شد. اما این شرایط در حال حاضر متفاوت است. با توجه به آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کنکور سراسری دو بار در سال برگزار می‌شود. این موضوع از جنبه‌های زیادی برای داوطلبان مفید است. برگزاری کنکور به صورت دو بار در سال موجب می‌شود که داوطلبان استرس کمتری در کنکور داشته باشند. اما این شرایط موجب ایجاد سوالات و ابهاماتی برای داوطلبان می‌شود. منابع کنکور با توجه به برگزاری کنکور به صورت دو بار در سال چگونه است؟

آیا منابع کنکور برای نوبت اول و دوم یکسان هستند؟ آیا داوطلبان برای هر دو نوبت کنکور باید کتاب‌های مختلفی را مطالعه کنند؟ منابع کنکور برای نوبت اول دی ماه و نوبت دوم تیر ماه یکسان هستند. این بدین معنی است که داوطلبان برای هر دو نوبت کنکور باید کتاب‌های پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه نمایند. داوطلبان باید کتاب زمین شناسی در پایه یازدهم، ریاضی دهم، ریاضی یازدهم، ریاضی دوازدهم، زیست شناسی دهم، زیست شناسی یازدهم، زیست شناسی دوازدهم، فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم را مطالعه کنند. بنابراین داوطلبان باید کل کتاب درسی را برای هر دو نوبت مطالعه کنند. متاسفانه گاهی اوقات برخی از داوطلبان تصور می‌کنند که باید برای نوبت اول نصف کتاب درسی و برای نوبت دوم کل کتاب درسی را مطالعه کنند. این طرز فکر اشتباه است و داوطلبان باید کل کتاب‌های درسی را بخوانند.

منابع کنکور تجربی 1402

زمین شناسی

نام کتاب سال چاپ
زمین شناسی پایه یازدهم 1400

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی 1: پایه دهم 1399
ریاضی 2: پایه یازدهم 1400
ریاضی 3: پایه دوازدهم 1401

زیست شناسی

نام کتاب سال چاپ
زیست شناسی 1: پایه دهم 1399
زیست شناسی 2: پایه یازدهم 1400
زیست شناسی 3: پایه دوازدهم 1401

فیزیک

نام کتاب سال چاپ
فیزیک 1: پایه دهم 1399
فیزیک 2: پایه یازدهم 1400
فیزیک 3: پایه دوازدهم 1401

شیمی

نام کتاب سال چاپ
شیمی 1: پایه دهم 1399
شیمی 2: پایه یازدهم 1400
شیمی 3: پایه دوازدهم 1401

معرفی رشته دامپزشکی: کاردانی تا دکتری

داوطلبانی که به دنبال قبولی در این رشته هستند باید اطلاعات کاملی در مورد شرایط تحصیل این رشته در دانشگاه داشته باشند. این رشته مانند رشته‌های پزشکی و داروسازی در یک دوره 6 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این بدین معنی است که دانشجویان تا کسب دکترای عمومی این رشته باید 6 سال در دانشگاه تحصیل کنند.

البته یک نکته مهم وجود دارد که باید به آن توجه داشته باشید. لطفا دکترای عمومی دامپزشکی را با کاردانی دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی دامپزشکی اشتباه نگیرید. داوطلبان برای قبولی در رشته دامپزشکی باید بهترین رتبه‌ها را در کنکور سراسری کسب کنند. داوطلبانی که می‌خواهند بعد از فارغ‌التحصیلی مطب و داروخانه تاسیس کنند باید در رشته دکتری دامپزشکی عمومی قبول شوند.

رشته دامپزشکی خوبه؟

بدون شک تمامی داوطلبان و دانش‌آموزان قبل از انتخاب این رشته با این سوال مواجه هستند، رشته دامپزشکی خوبه؟ داوطلبان عزیز، جواب این سوال به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. وضعیت تحصیلی، شهر، علاقه و صدها عامل دیگر می‌توانند به شما کمک کنند تا به این سوال پاسخ دهید. اگر به رشته دامپزشکی علاقه دارید بله رشته دامپزشکی خوب است. اگر به دنبال رشته‌ای پردرآمد هستید بله این رشته برای داوطلبان گروه تجربی مناسب است. بنابراین جواب این سوال کاملا بستگی به شرایط شما داوطلبان عزیز دارد.

رشته دامپزشکی نیز مانند رشته داروسازی و پزشکی در یک دوره 6 ساله برگزار می‌شود. دانشجویان پس از گذراندن 130 واحد درسی باید در آزمون جامع پیش درمانگاهی شرکت کنند. دانشجویانی که در این آزمون قبول شوند وارد دوره دوم این رشته می‌شوند. دانشجویان در این دوره نیز 90 واحد سپری می‌کنند و وارد دوره درمانگاهی می‌شوند. آن‌ها در این دوره مراحلی مانند کارورزی، اینترن و پایان ‌نامه را هم سپری می‌کنند.

 

رشته دامپزشکی

معرفی رشته دامپزشکی

داوطلبان با مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری آشنا شدند. حالا نوبت این است که داوطلبان با رشته دامپزشکی بیشتر آشنا شوند. رشته دامپزشکی چیست؟ رشته دامپزشکی چه مفاهیمی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد؟ اول از همه به این نکته اشاره کنیم که افرادی که عاشق حیوانات هستند به سراغ این رشته تحصیلی می‌روند. داوطلبان در این رشته به شناخت و بررسی مشکلات و بیماری‌های حیوانات می‌پردازند. در محیط زندگی ما بیماری‌های مشترکی مابین انسان‌ها و حیوانات وجود دارند که رشته دامپزشکی این بیماری‌ها را بررسی می‌کند. البته رشته دامپزشکی به بررسی مراحل تولید و تضمین سلامت محصولات لبنی و گوشی هم می‌پردازد. دامپزشکی علم شناخت بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک دام و انسان است. فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی با توجه به بازار کار این رشته به راحتی می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مختلف مشغول به کار شوند. تحصیل در رشته دامپزشکی برای کسب دکترای عمومی 6 سال طول می‌کشد.

داوطلبانی که رشته دامپزشکی را به عنوان رشته دانشگاهی خود انتخاب می‌کنند تا کسب مدرک دکترای عمومی 6 سال زمان نیاز دارند. داوطلبان در این مدت به شناخت، پیشگیری و درمان بیماری‌های مختلف دام و تمامی حیوانات می‌پردازند. بنابراین در حالت کلی می‌توان گفت داوطلبان در این رشته با آناتومی بدن دام و تمامی حیوانات و ساختار و فیزیولوژی بدن حیوانات سروکار دارند. داوطلبانی که به حیوانات علاقمند هستند باید این رشته را به عنوان رشته دانشگاهی خود انتخاب کنند. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که این رشته تا کسب مدرک دکترای عمومی 6 سال زمان می‌برد. داوطلبان باید با توجه به این شرایط به سراغ رشته دامپزشکی بروند. دانشجویان گروه تجربی در این رشته با بهداشت تغذیه دام‌ها نیز آشنا می‌شوند. داوطلبان در رشته دامپزشکی مفاهیم بهداشت طیور، آبزیان و حشرات مفید را نیز مطالعه می‌کنند.

مدت زمان تحصیل در رشته دکترای دامپزشکی

رشته دامپزشکی نیز مانند رشته‌های دکترای حرفه‌ای در رشته داروسازی و دندانپزشکی در یک مدت زمان 6 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این رشته در هیچ زیرگروهی قرار ندارد و داوطلبان برای قبولی در این رشته باید به ضرایب دروس تخصصی توجه داشته باشند. مدت زمان تحصیل در رشته دامپزشکی همانگونه که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم 6 سال است. البته این دوره 6 ساله به دو بازه زمانی مختلف تقسیم می‌شود. دوره اول رشته دامپزشکی دوره پیش درمانگاهی است. داوطلبان باید در دوره پیش درمانگاهی رشته دامپزشکی 132 واحد درسی را مطالعه کنند. دانشجویان در این دوره با دروس عمومی، اصلی و تخصصی روبه‌رو می‌شوند. داوطلبان پس از این دوره باید در آزمون جامع پیش درمانگاهی شرکت کنند تا موفق به ورود مرحله دوم شوند. دانشجویانی که در این آزمون جامع قبول می‌شوند وارد دوره درمانگاهی می‌شوند.

دوره دوم رشته دامپزشکی دوره درمانگاهی است. داوطلبان باید در این دوره 90 واحد درسی را مطالعه کنند. تمامی دروس این دوره شامل دروس گروه آموزشی علوم درمانگاهی، کارآموزی و پایان‌نامه است. بنابراین داوطلبان در مدت زمان 6 سال برای کسب دکترای عمومی باید 224 واحد درسی را سپری کنند. آزمون جامع پیش درمانگاهی معمولا سالی دو بار برگزار می‌شود و داوطلبان می‌توانند برای ورود به مرحله دوم رشته دامپزشکی در این آزمون شرکت کنند. داوطلبانی که دو بار در این آزمون رد می‌شوند امکان شرکت در مرحله دوم را ندارند و به عبارت دیگر نمی‌توانند دکترای عمومی را ادامه دهند. داوطلبان در مرحله دوم کارورزی، اینترن و پایان‌نامه را نیز سپری می‌کنند.

 • دوره اول: دوره پیش درمانگاهی: 132 واحد درسی
 • دوره دوم: دوره درمانگاهی: 90 واحد درسی

 

دروس رشته دامپزشکی

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس پایه: 24 واحد
 • دروس اصلی: 89 واحد
 • دروس تخصصی: 49 واحد
 • دروس بالینی دامپزشکی: 10 واحد
 • کارموزی در روستا: 6 واحد
 • کارآموزی انترنی: 20 واحد
 • پایان نامه و گزارش تحقیق: 6 واحد

دروس رشته دامپزشکی

یکی از مواردی که در معرفی رشته دامپزشکی باید به آن توجه کرد، تعداد کل واحدهای این رشته است. هر دانشگاهی با توجه به شرایطی که دارد ممکن است تعداد واحدهای متفاوتی برای این رشته در نظر بگیرید. اما در حال کلی تعداد کل واحدهای رشته دامپزشکی 224 واحد است. دانشجویان باید 224 واحد را در طول تحصیل این رشته سپری کنند.

دانشجویان در کارشناسی دامپزشکی باید 224 واحد را مطالعه کنند. واحدهای این رشته شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس تخصصی، دروس بالینی، کارآموزی در روستا، کارآموزی انترنی، پایان نامه و گزارش تحقیق است. دانشجویانی که این دروس و واحدها را مطالعه می‌کنند موفق به فارغ‌التحصیلی از این رشته می‌شوند.

دروس پایه

دانشجویان باید در این رشته 24 واحد از دروس پایه را مطالعه کنند. دروس پایه برای این رشته به صورت زیر هستند:

بیوشیمی فیزیولوژی‌ آمار حیاتی‌
جانورشناسی‌ عمومی ژنتیک‌ حیوانی‌ فیزیک‌ پزشکی

دروس اصلی

در ادامه معرفی رشته دامپزشکی به معرفی دروس اصلی می‌پردازیم. دانشجویان باید 89 واحد از دروس اصلی را در این رشته مطالعه کنند. دروس اصلی این رشته به صورت زیر هستند:

پرورش‌ طیور تکثیر و پرورش‌ ماهی اصول‌ اصلاح‌نژاد دام
اصول‌ همه‌گیرشناسی اصول‌ هوشبری‌ نظری اصول‌ معاینه‌ دام
اصول‌ کالبدگشایی‌ و نمونه‌برداری پرورش‌ و بیماری‌های‌ زنبور عسل‌ اصول‌ تغذیه‌ دام‌
تغذیه‌ اختصاصی‌ دام‌ تغذیه‌ اختصاصی‌ طیور آسیب‌شناسی‌ عمومی
آسیب‌شناسی‌ اختصاصی‌ باکتری‌شناسی‌ عمومی کالبدشناسی‌ پایه‌
باکتری‌شناسی‌ اختصاصی‌ و بیماری‌های‌ باکتریایی انگل‌شناسی‌ و بیماری‌های‌ انگلی قارچ‌شناسی‌ و بیماری‌های‌ قارچی

 

کالبدشناسی‌ مقایسه‌ای ایمن‌شناسی‌ و سرم‌شناسی‌ سم‌شناسی
ویروس‌شناسی‌ و بیماری‌های‌ ویروسی اصول‌ انتخاب‌ و تلقیح‌ مصنوعی‌ دام‌ بهداشت‌ و پرورش‌ دام
فارماکولوژی‌ ماهی‌شناسی‌ عمومی جنین‌شناسی‌ نظری

دروس عمومی

داوطلبان باید در این رشته 20 واحد دروس عمومی سپری کنند. دروس عمومی رشته دامپزشکی به صورت زیر هستند:

معارف اسلامی 1 معارف اسلامی 2 اخلاق و تربیت اسلامی
انقلاب اسلامی تاریخ اسلام متون اسلامی
تربیت بدنی 1 و 2 فارسی زبان خارجی

دروس تخصصی

دروس تخصصی این رشته 49 واحد است. البته به این نکته توجه داشته باشید که 3 واحد از این دروس به صورت اختیاری در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دروس تخصصی این رشته به صورت زیر هستند:

جراحی عمومی دام‌های بزرگ جراحی عمومی دام‌های کوچک مسمویت‌های دام
مامایی دامپزشکی کلینیکال‌ پاتولوژی بهداشت‌ و صنایع‌ شیر
کنترل‌ کیفی‌ و بهداشتی‌ مواد غذایی صنایع‌ مواد غذایی‌ با منشاء دامی‌ نظری بیماری‌های‌ اندام‌های‌ حرکتی
بیماری‌های‌ تولید مثل‌ دام زبان‌ تخصصی بیماری‌های‌ طیور
بیماری‌های‌ متابولیک‌ دام‌ بیماری‌های‌ درونی‌ دام‌های‌ بزرگ‌ بیماری‌های‌ درونی‌ دام‌های‌ کوچک
بیماری‌های‌ ماهی بیماری‌های‌ مشترک‌ انسان‌ و دام رادیولوژی‌ دامپزشکی‌

دروس بالینی

دانشجویان باید در طی تحصیل خود 10 واحد دروس بالینی سپری کنند که 4 واحد آن به صورت اختیاری است. دروس بالینی این رشته عبارتند از:

عملیات‌ درمانگاهی‌ مامایی عملیات‌ درمانگاهی‌ طیور عملیات‌ درمانگاهی‌ دام‌های‌ بزرگ
کارآموزی عملیات‌ درمانگاهی‌ دام‌های‌ کوچک‌

دروس کارآموزی در روستا

دروس کارآموزی در روستا به صورت 6 واحد در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دروس این بخش برای دانشجویان عبارتند از:

کارآموزی 1 تابستان بین سال 4 تا 5
کارآموزی 2 بین سال 5 تا 6

دروس کارآموزی انترنی

دروس کارآموزی انترنی 20 واحد است و دانشجویان باید طبق دروس زیر این واحدها را سپری کنند:

کارورزی داخلی دام‌های بزرگ 1 کارورزی داخلی دام‌های کوچک 1 کارورزی بیماری‌های طیور 1
کارورزی جراحی دام‌های بزرگ 1 کارورزی جراحی دام‌های کوچک 1 کارورزی کالبد گشایی مرکز تشخیص
کارورزی مامایی 1 کارورزی مامایی 2 کارورزی جراحی دامهای کوچک 2
کارورزی آزمایشگاه مرکز تشخیص کارورزی داخلی دام‌های بزرگ 2 کارورزی بیماری‌های طیور 2
کارورزی داخلی دام‌های کوچک 2

پایان نامه و گزارش تحقیق

دانشجویانی که در رشته دامپزشکی تحصیل می‌کنند باید برای اینکه فارغ‌التحصیل شوند 6 واحد پایان نامه و گزارش تحقیق نیز در کارنامه خود داشته باشند.

آیا رشته دامپزشکی دارای طرح اجباری است؟

یکی از مهم‌ترین سوالات داوطلبان در مورد رشته دامپزشکی به طرح اجباری این رشته مربوط می‌شود. آیا رشته دامپزشکی مانند سایر رشته‌های گروه تجربی دارای طرج اجباری است؟ اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که رشته دامپزشکی جزو رشته‌های دانشگاه علوم پزشکی محسوب نمی‌شود. بنابراین رشته دامپزشکی دارای طرح اجباری نیست. شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که منظور از طرح اجباری چیست؟ برخی از رشته‌های دانشگاهی گروه تجربی دارای طرح اجباری هستند. داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی باید به مدت دو سال در مناطق محروم به ارائه خدمت بپردازند. البته رشته دامپزشکی دارای طرح اجباری نیست و داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی می‎‌توانند وارد بازار کار شوند.

رشته های دکتری تخصصی دامپزشکی (تخصص های رشته دامپزشکی)

داوطلبان پس از 6 سال از رشته دامپزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند. برخی از داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به سرعت وارد بازار کار می‌شوند و یک موقعیت شغلی مناسب برای خود پیدا می‌کنند. اما برخی از داوطلبان به فکر ادامه تحصیل هستند و هدف آن‌ها کسب مدرک تخصص رشته دامپزشکی است. دامپزشکان برای ادامه تحصیل و کسب تخصص سه گزینه پیش روی خود دارند. آن‌ها می‌توانند به سراغ رشته‌های دکترای تخصصی دامپزشکی، رشته‌های دکترای تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت و رشته‌های دکترای تخصصی داروسازی بروند. آزمون دکترای تخصصی دامپزشکی به صورت سالانه به صورت مستقل توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود.

دکترای تخصصی رشته دامپزشکی معمولا مابین 3 الی 5 سال طول می‌کشد. دانشجویان دوره دکترای تخصصی پس از سه ترم تحصیلی در آزمون جامع شرکت می‌کنند. بنابراین لازمه تحصیل در ترم چهارم شرکت در آزمون جامع است. این آزمون جامع پیش نیاز و شرط ورود به مرحله پژوهشی دکترای تخصصی است. تعداد واحدهای درسی دوره دکتری 60 واحد است. 44 الی 48 واحد به صورت آموزشی و 12 الی 16 واحد به صورت پژوهشی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دامپزشکان با توجه به علاقه و مهارت خود می‌توانند در یکی از رشته‌های زیر برای تخصص اقدام کنند:

رشته های دکترای تخصصی دامپزشکی

 • جراحی دامپزشکی (دستیاری)
 • مامایی و بیماری‌های تولید مثل دام (دستیاری)
 • بیماری‌های داخلی دام های کوچک (دستیاری)
 • بیماری های داخلی دام های بزرگ (دستیاری)
 • رادیولوژی دامپزشکی (دستیاری)
 • کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی (دستیاری)
 • پاتولوژی دامپزشکی
 • بهداشت و بیماری‌های پرندگان
 • بیوشیمی
 • بهداشت و بیماری‌های آبزیان (دستیاری)
 • بهداشت مواد غذایی
 • بهداشت خوراک دام
 • اپیدمیولوژی
 • انگل شناسی دامپزشکی
 • باکتری شناسی
 • ویروس شناسی
 • قارچ شناسی
 • ایمنی شناسی
 • بیوتکنولوژی
 • فناوری تولید مثل در دامپزشکی
 • سم شناسی
 • فارماکولوژی دامپزشکی
 • فیزیولوژی
 • آناتومی و جنین شناسی مقایسه‌ای
 • بافت شناسی مقایسه‌ای
 • بیهوشی و مراقبت‌های ویژه دامپزشکی (دستیاری)

رشته های دکترای تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت

 • اپیدمیولوژی
 • آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
 • انگل شناسی پزشکی
 • ایمنی شناسی پزشکی
 • باکتری شناسی پزشکی
 • بیولوژی تولید مثل
 • بیوشیمی بالینی
 • پزشکی مولکولی
 • توکسین‌های میکروبی
 • حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین
 • خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون
 • ژنتیک پزشکی
 • سیاست‌گذاری سلامت
 • علوم تشریحی
 • علوم تغذیه
 • علوم اعصاب
 • علوم سلولی کاربردی
 • فیزیولوژی
 • مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
 • مهندسی بافت
 • نانوفناوری پزشکی
 • ویروس شناسی پزشکی
 • سلامت در بلایا و فوریت‌ها
 • بهداشت و ایمنی مواد غذایی
 • علوم و صنایع غذایی

رشته های دکترای تخصصی داروسازی

 • سم شناسی
 • اقتصاد و مدیریت دارو
 • نانوفناوری دارویی
 • زیست مواد دارویی

 

رشته دامپزشکی

رشته و شغل دامپزشکی برای چه کسانی مناسب است؟

بدون شک جواب این سوال بسیار ساده و واضح است. افرادی که به حیوانات و برخورد با آن‌ها علاقه دارند باید به سراغ این رشته بروند. افرادی که به حیوانات علاقه زیادی دارند به راحتی می‌توانند از این رشته فارغ‌التحصیل شوند. در حالت کلی در ادامه معرفی رشته دامپزشکی می‌توان گفت این رشته برای افراد زیر مناسب است:

 • افرادی که به حیوانات علاقه دارند.
 • افرادی که اطلاعات کافی در مورد حیوانات دارند.
 • افرادی که توانایی جسمی بالا دارند.
 • افرادی که توانایی تصمیم‌گیری در شرایط حساس را دارند.
 • افرادی که دلسوز و مهربان هستند.
 • افرادی که توانایی کار در ساعات طولانی را دارند.

بازار کار، بررسی درآمد و آینده شغل دامپزشکی

همان طور که در قسمت اول مطلب در معرفی رشته دامپزشکی به آن اشاره کردیم، این رشته جزو پردرآمدترین رشته‌های گروه تجربی است. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در این رشته می‌توانند به راحتی کسب درآمد داشته باشند و آینده شغلی خود را تضمین کنند. دانشجویانی که از این رشته با مدرک دکتری عمومی فارغ‌التحصیل می‌شوند به راحتی می‌توانند داروخانه یا مطلب دامپزشکی تاسیس کنند. البته موقعیت شغلی این رشته تنها مختص به این دو مورد نیست، دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به کارهای زیر بپردازند:

 • مسئول فنی کارخانه‌های تولید خوراک دام و طیور
 • مسئول فنی کارخانه‌های جوجه‌کشی
 • مسئول فنی کشتارگاه‌های دام و طیور
 • مسئول فنی داروخانه‌های دامپزشکی
 • مسئول فنی کارخانه‌های تولید فرآورده‌های گوشتی
 • مسئول فنی کارخانه‌های تولید فرآورده های لبنیات
 • مسئول فنی آزمایشگاه‌های کنترل مواد غذایی
 • دامپزشک دامداری
 • دامپزشک مراکز پرورش اسب
 • دامپزشک مراکز پرورش ماهی
 • دامپزشک مراکز پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم
 • دامپزشک فعال در بیمارستان‌های دامپزشکی
 • تاسیس داروخانه دامپزشکی و فعالیت در آن
 • تاسیس مطب دامپزشکی
 • و …

کاردانی دامپزشکی

بسیاری از داوطلبان یک سوال مهم در مورد رشته دامپزشکی دارند. کاردانی دامپزشکی چیست؟ کاردانی دامپزشکی چه تفاوتی با رشته دامپزشکی دارد؟ کاردانی دامپزشکی کاملا با رشته دامپزشکی متفاوت است. داوطلبان با یک رتبه پایین و گاهی اوقات بدون کنکور امکان پذیرش در رشته کاردانی را دارند. کنکور سراسری رشته دامپزشکی را به دو صورت دکترای عمومی و کاردانی دامپزشکی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. داوطلبانی که رتبه‌های مناسبی در کنکور سراسری به دست می‌آورند امکان قبولی در رشته دکترای دامپزشکی را دارند. اما داوطلبان با رتبه پایین به راحتی می‌توانند در کاردانی دامپزشکی قبول شوند. دانشجویان دوره دکترای دامپزشکی باید به صورت 6 ساله برای کسب مدرک دکترای خود دروس مختلف را مطالعه کنند تا از این مقطع فارغ‌التحصیل شوند. اما کاردانی دامپزشکی شرایط متفاوتی دارد. دانشجویان دوره کاردانی پس از 2 سال فارغ‌التحصیل می‌شوند و برای ادامه تحصیل باید در آزمون‌های ارشد و دکتری شرکت کنند

رشته کاردانی دامپزشکی بدون کنکور نیز در اختیار داوطلبان گروه تجربی قرار می‌گیرد. این موضوع به بسیاری از داوطلبان این امکان را می‌دهد تا بدون قبولی در کنکور رشته دامپزشکی را مطالعه کنند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد رشته کاردانی دامپزشکی به آن توجه کرد در مورد تاسیس مطب است. فارغ‌التحصیلان رشته کاردانی دامپزشکی امکان تاسیس مطب دامپزشکی را ندارد. این بدین معنی است که مجوز تاسیس مطلب دامپزشکی به فارغ‌التحصیلان کاردانی دامپزشکی داده نمی‌شود. داوطلبان باید این نکته را نیز در نظر داشته باشند که تحصیل در رشته دامپزشکی دکترای عمومی بدون کنکور به هیچ عنوان امکان ندارد. اما کاردانی دامپزشکی این امکان را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. فارغ‌التحصیلان با مدرک دکترای عمومی امکان تاسیس مطب دامپزشکی یا داروخانه دامپزشکی را دارند. داوطلبان با مدرک کاردانی امکان فعالیت به عنوان تکنسین دامپزشک یا بهداشت یار دامپزشک را دارند.

 

 

لیست دانشگاه ها برای رشته کاردانی دامپزشکی

 • دانشگاه اردکان
 • دانشگاه ایلام
 • دانشگاه بوعلی سینا – همدان
 • دانشگاه تخصصی فناوری‌های نوین آمل
 • دانشگاه سمنان (محل تحصیل آموزشکده دامپزشکی شهمیرزاد)

لیست دانشگاه های آزاد برای کاردانی دامپزشکی بدون کنکور

بخش اول

 • دانشگاه آزاد واحد شبستر
 • دانشگاه آزاد واحد مراغه
 • دانشگاه آزاد واحد ملکان
 • دانشگاه آزاد واحد میانه
 • دانشگاه آزاد واحد ماکو
 • دانشگاه آزاد واحد مهاباد
 • دانشگاه آزاد واحد نقده
 • دانشگاه آزاد واحد سبزوار
 • دانشگاه آزاد واحد بیرجند
 • دانشگاه آزاد واحد شهرکرد
 • دانشگاه آزاد واحد شاهین شهر
 • دانشگاه آزاد واحد گناباد
 • دانشگاه آزاد واحد شوشتر
 • دانشگاه آزاد واحد بهبهان
 • دانشگاه آزاد واحد بجنورد
 • دانشگاه آزاد واحد ابهر
 • دانشگاه آزاد واحد داراب

بخش دوم

 • دانشگاه آزاد واحد بیضا
 • دانشگاه آزاد واحد اقلید
 • دانشگاه آزاد واحد گرمسار
 • دانشگاه آزاد واحد زاهد شهر
 • دانشگاه آزاد واحد فیروزآباد
 • دانشگاه آزاد مرکز خنج
 • دانشگاه آزاد واحد سنندج
 • دانشگاه آزاد واحد جیرفت
 • دانشگاه آزاد واحد شهربابك
 • دانشگاه آزاد واحد کهنوج
 • دانشگاه آزاد واحد صحنه
 • دانشگاه آزاد واحد رشت
 • دانشگاه آزاد مرکز گمیشان
 • دانشگاه آزاد واحد یاسوج
 • دانشگاه آزاد واحد کرمانشاه
 • دانشگاه آزاد واحد بروجرد
 • دانشگاه آزاد واحد بابل
 • دانشگاه آزاد واحد چالوس
 • دانشگاه آزاد واحد ساوه

دروس رشته کاردانی دامپزشکی

داوطلبان باید در مدت زمان 2 سال دروس رشته کاردانی دامپزشکی را مطالعه کنند. رشته کاردانی دامپزشکی شامل 63  واحد درسی و 22 واحد دروس عملیات درمانگاهی است. دروس رشته کاردانی دامپزشکی به صورت زیر هستند:

 • دروس عمومی: ۱۸ واحد
 • دروس پایه: ۸ واحد
 • دروس اصلی: ۲۷ واحد
 • دروس تخصصی: ۱۰ واحد
 • بالینی و کارآموزی: ۲۲ واحد

 

 

معرفی دروس رشته کاردانی دامپزشکی

دروس پایه

 • بیوشیمی
 • کالبد شناسی دام
 • میکروب شناسی و بیماری‌های میکروبی
 • همه گیر شناسی (اصول اپیدمیولوژی ۹)
 • انگل شناسی و بیماری‌های انگلی دام
 • ویروس شناسی و بیماری‌های ویروسی دام
 • خون شناسی
 • داروشناسی (فارماکولوژی)
 • اصول تلقیح مصنوعی
 • اصول پرورش گوسفند
 • اصول پرورش گاو
 • اصول جراحی و جراحی‌های مقدماتی
 • اصول پرورش طیور
 • اصول تغذیه دام و طیور
 • روش تهیه مقاطع میکروسکوپی و رنگ آمیزی
 • اصول کالبد گشایی و نمونه برداری
 • اصول معاینات دام و تزریقات
 • فیزیولوژی دامپزشکی

دروس تخصصی

 • بیماری‌های طیور
 • بیماری‌های درونی دام
 • مامایی دامپزشکی
 • بیماری‌های مشترک
 • بهداشت مواد غذایی با منشا دامی
 • بهداشت و بازرسی گوشت

دروس عملیاتی، درمانگاهی و کارورزی

 • درونی ۱
 • درونی ۲
 • طیور
 • جراحی
 • کشتارگاهی ۱
 • کشتارگاهی ۲
 • کالبد گشایی
 • مامایی
 • کارآموزی در روستا

وظایف یک دامپزشک

داوطلبان پس از 6 سال موفق به فارغ‌التحصیلی از رشته دامپزشکی می‌شوند. یک دامپزشک در حالت عادی مسئولیت مراقب از دام و حیوانات مختلف را به عهده دارد. البته این بدین معنی نیست که دامپزشکان وظایف دیگری ندارند. دامپزشکان باید با انواع مشکلات بهداشتی حیوانات و دام‌ها آشنا باشند تا بهترین خدمات را ارائه دهند. شما می‌توانید در قسمت زیر با مهم‌‌ترین وظایف دامپزشکان آشنا شوید:

 • مداوا و شستشوی زخم‌های حیوانات
 • معالجه و بهبود زخم‌ها و شکستگی‌ها
 • تشخیص مشکلات بهداشتی حیوانات
 • کشتار و از بین بردن حیوانات در صورت لزوم و در صورت بیماری
 • تشخیص بیماری‌ دام‌ها و حیوانات
 • معالجه بیماری حیوانات
 • مشاوره در مورد تغذیه و نگهداری دام و حیوانات
 • نمونه‌گیری برای تشخیص بیماری‌های خاص
 • تجویز دارو برای حیوانات بیمار
 • بررسی محل زندگی حیوانات و دام‌ها
 • مدیریت و نظارت بر پرستاران و پرسنل مراقب حیوانات
 • پیشگیری از بروز و شیوع بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان
 • واکسینه کردن حیوانات در برابر بیماری‌ها
 • جراحی جزئی تا پیچیده
 • انجام آزمایشات گوناگون بر روی حیوان مانند نوار قلب و سونوگرافی
 • عقیم سازی برخی حیوانات
 • قرنطینه حیوانات برای جلوگیری از انتقال بیماری به حیوانات دیگر
 • کنترل غذای حیوانات
 • و …

 

 

توانایی ها و مهارت های مورد نیاز برای دامپزشکان

یک دامپزشک چه مهارت‌ها و توانایی‌های باید داشته باشد؟ افرادی که به عنوان دامپزشک فعالیت می‌کنند باید مهارت‌های خاصی داشته باشند. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین توانایی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز برای یک دامپزشک صبر و علاقه به حیوانات است. این بدین معنی است که اگر فردی به حیوانات علاقه‌ای نداشته باشد امکان موفقیت در این رشته را ندارد. شما می‌توانید در قسمت زیر با توانایی‌ها و مهارت‌های یک دامپزشک بیشتر آشنا شوید:

 • دلسوزی و مهربانی
 • علاقه به حیوانات
 • داشتن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات
 • توانایی کار در ساعات طولانی و نامنظم
 • توانایی تصمیم گیری در شرایط دشوار
 • توانایی مشاهده خوب و مهارت‌های عملی
 • داشتن توانایی جسمی
 • تحلیل و استدلال قوی
 • و …

موقعیت های شغلی برای دامپزشکان

رشته دامپزشکی بازار کار مناسبی دارد و داوطلبان با توجه به این بازار کار مناسب پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی صاحب کار می‌شوند. بنابراین فارغ‌التحصیلان این رشته به هیچ عنوان نباید نگران آینده کاری و موقعیت شغلی خود باشند. دامپزشکان می‌توانند با توجه به مهارت و علاقه خود در موقعیت‌های شغلی مختلفی فعالیت کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با مهم‌ترین موقعیت‌های شغلی رشته دامپزشکی آشنا شوید:

 • مسئول فنی داروخانه‌های دامپزشکی
 • دامپزشک دامداری
 • دامپزشک مراکز پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم
 • مسئول فنی کشتارگاه‌های دام و طیور
 • تکنسین دامپزشکی
 • جراح و رادیولوژیست
 • فعالیت در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها به عنوان پزشک
 • دامپزشک حیوانات خانگی
 • مسئول فنی کارخانه‌های جوجه‌کشی
 • مسئول فنی کارخانه‌های تولید خوراک دام و طیور
 • متخصص دام کوچک
 • دامپزشک مراکز پرورش ماهی
 • فعالیت در کارخانه‌های مواد غذایی به عنوان ناظر سلامت محصولات غذایی
 • دامپزشک فعال در بیمارستان‌های دامپزشکی
 • فعالیت در پرورشگاه‌های دام، طیور و آبزیان
 • مسئول فنی کارخانه‌های بسته‌بندی فرآورده‌های گوشتی
 • مسئول فنی آزمایشگاه‌های کنترل مواد غذایی
 • دامپزشک مراکز پرورش اسب و باشگاه‌های سوارکاری
 • مسئول فنی کارخانه‌های تولید فرآورده‌های گوشتی
 • مسئول فنی کارخانه‌های تولید فرآورده های لبنی

 

 

محل کار دامپزشک ها

دامپزشکان در کدام محیط‌ها می‌توانند فعالیت داشته باشند؟ محل کار یک دامپزشک به موقعیت شغلی دامپزشک بستگی دارد. دامپزشکان در حالت کلی می‌توانند در یکی از محیط‌های زیر فعالیت خود را ادامه دهند:

 • وزارت بهداشت
 • موسسه سرم و واکسن سازی رازی
 • مطب شخصی
 • دانشگاه علوم پزشکی
 • درمان و آموزش پزشکی
 • سازمان تحقیقات کشاورزی
 • داروخانه دامپزشکی
 • انستیتو پاستور
 • مراکز بهداشتی و درمانی
 • سازمان دامپزشکی
 • وزارت جهاد کشاورزی
 • سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی
 • بیمارستان‌های وابسته به دستگاه‌های دولتی
 • انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی

شرایط تاسیس مطب دامپزشکی

برخی از داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی به فکر تاسیس مطب دامپزشکی یا تاسیس داروخانه دامپزشکی هستند. دامپزشکانی که به دنبال تاسیس داروخانه دامپزشکی هستند باید مدرک دکترای عمومی دامپزشکی را داشته باشند. این بدین معنی است که حداقل مدرک برای تاسیس یک مطب یا داروخانه دامپزشکی داشتن حداقل دکترای عمومی است. دامپزشکان برای تاسیس داروخانه باید کارت عضویت در سازمان نظام پزشکی را داشته باشند. دامپزشکان آقا باید همراه با موارد بالا کارت پایان خدمت یا معافیت دائم نیز به همراه داشته باشند. البته این موارد برای تاسیس داروخانه یا مطب کافی نیستند. متقاضیان باید امتیازات کافی برای تاسیس مطب نیز داشته باشند. هر شهر و شهرستانی دارای یک امتیاز مشخص برای تاسیس داروخانه است. به عنوان مثل حد نصاب امتیاز شهر تهران 1200 است. دامپزشکان با توجه به مدارک خود نیز امتیازاتی را کسب می‌کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با امتیازات تاسیس داروخانه دامپزشکی بیشتر آشنا شوید:

لیست امتیازات مدارک تحصیلی

 • دکتری عمومی دامپزشکی DVM: 50 امتیاز
 • دکتری عمومی به همراه تحصیلات تکمیلی در گرایش‌های دارویی یا بالینی دامپزشکی MPH , MSC , MPVM : 100 امتیاز
 • دکتری عمومی به همراه تحصیلات تکمیلی در گرایش‌های دارویی یا بالینی دامپزشکی MSC :150 امتیاز
 • دکتری عمومی به همراه تحصیلات تکمیلی در سایر گرایش‌های دامپزشکی DVSC . PH.D: 200 امتیاز
 • دکتری عمومی به همراه تحصیلات تکمیلی در گرایش‌های دارویی یا علوم بالینی دامپزشکی DVCC , PH.D: 250: 250 امتیاز

لیست امتیازات سابقه کار

 • سابقه کار دامپزشکی در تهران: 35 امتیاز
 • سابقه کار دامپزشکی در کلان شهرها: 40 امتیاز
 • سابقه کار دامپزشکی در مراکز استان‌ها: 45 امتیاز
 • سابقه کار دامپزشکی در شهرستان‌ها: 55 امتیاز
 • سابقه کار دامپزشکی در سایر شهرها: 60 امتیاز
 • سابقه کار دامپزشکی در شهرهای کمتر توسعه یافته: 70 امتیاز

لیست امتیازات بومی

 • بومی بودن در استان مورد درخواست مجوز: 50 امتیاز
 • بومی بودن در استان و شهرستان مورد درخواست مجوز: 100 امتیاز

لیست امتیازات سابقه ایثارگری

 • رزمندگان با ارائه گواهی : به ازای هر ماه 20 امتیاز
 • جانبازان با ارائه گواهی: 50 امتیاز
 • آزادگان با ارائه گواهی: به ازای هر ماه اسارت 20 امتیاز
 • خانواده شهدا با تایید بنیاد شهید: فرزند، همسر، پدر و مادر شهید 300 امتیاز
 • خانواده شهدا با تایید بنیاد شهید: خواهر و برادر شهید 150 امتیاز

لیست امتیازات آموزشی

 • شرکت در دوره‌های دامپزشکی، هر روز 5 امتیاز : حداکثر امتیاز 100
 • حضور در کنگره، سمینار و سمپوزیوم‌های دامپزشکی، هر روز 4 امتیاز: حداکثر 80 امتیاز
 • ارائه مقاله (سخنرانی)، هر مقاله 7 امتیاز: 35 امتیاز
 • ارائه مقاله (پوستر)، هر مقاله 5 امتیاز: 25 امتیاز
 • چاپ مقاله دامپزشکی در نشریات علمی ترویجی، هر مقاله 5 امتیاز: حداکثر 25 امتیاز
 • چاپ مقاله دامپزشکی در نشریات علمی پژوهشی، هر مقاله 7 امتیاز: حداکثر 35 امتیاز
 • چاپ مقاله دامپزشکی در نشریات دارای نمایه بین‌المللی مثل ISI، هر مقاله 10 امتیاز: 50 امتیاز
 • تدریس در دوره‌ها و کارگاه‌ها، هر روز 7 امتیاز: 70 امتیاز
 • چاپ کتاب دامپزشکی در حوزه دارو و درمان (تالیف)، هر جلد 30 امتیاز: حداکثر 90 امتیاز
 • چاپ کتاب دامپزشکی در سایر حوزه‌ها هر جلد 20 امتیاز: 60 امتیاز
 • چاپ کتاب دامپزشکی در حوزه دارو و درمان (ترجمه) ، هر جد 15 امتیاز: 45 امتیاز

 

 دامپزشکی به پزشکی

برخی از داوطلبانی که در رشته دامپزشکی قبول می‌شوند بنابه دلایل مختلف نمی‌توانند در این رشته به ادامه تحصیل بپردازند. داوطلبان می‌خواهند رشته خود را از دامپزشکی به پزشکی تغییر دهند. آیا این موضوع امکان‌پذیر است؟ آیا داوطلبان می‌توانند رشته خود را از دامپزشکی به پزشکی تغییر دهند؟ داوطلبان باید برای این کار در آزمون تخصصی وزارت بهداشت شرکت کنند و در یکی از رشته‌های علوم پایه پزشکی و بهداشت به ادامه تحصیل بپردازند. فارغ‌التحصیلان دامپزشکی اجازه شرکت در آزمون و ادامه تحصیل در 29 رشته وزارت بهداشت را دارند که از این تعداد 25 رشته به علوم پایه پزشکی و بهداشت مربوط می‌شود و 4 رشته به داروسازی مربوط است.

رشته دامپزشکی بدون کنکور

سازمان سنجش رشته‌های دانشگاهی را به دو صورت در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. این بدین معنی است که داوطلبان برای قبولی در کنکور سراسری دو روش مختلف را پیش روی خود دارند. روش اول مطالعه دروس تخصصی و کسب یک رتبه بالا در کنکور است. داوطلبانی که به دنبال قبولی در بهترین رشته‌های دانشگاهی هستند باید بهترین رتبه‌ها و درصدها را در کنکور سراسری به دست آورند. بنابراین اولین روش قبولی در دانشگاه شرکت در کنکور و قبولی در این آزمون است. روش دوم قبولی در رشته‌های دانشگاهی بدون شرکت در آزمون سراسری است. داوطلبان در این روش با توجه به سوابق تحصیلی خود امکان پذیرش در دانشگاه‌ها را دارند.

با توجه به این شرایط داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته دامپزشکی هستند با یک سوال مهم مواجه می‌شوند. آیا رشته دامپزشکی بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد؟ رشته دامپزشکی در مقطع کاردانی بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. اما این شرایط برای رشته دامپزشکی در مقطع دکترای عمومی صدق نمی‌کند. رشته دامپزشکی در مقطع دکترای عمومی در هیچ کدام از دانشگاه‌های کشور بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار نمی‌گیرد.

رشته دامپزشکی برای دختر

آیا رشته دامپزشکی تنها برای آقایان مناسب است؟ آیا داوطلبان خانم می‌توانند این رشته را برای آینده کاری خود انتخاب کندند؟ این رشته به هیچ عنوان تنها در اختیار داوطلبان آقا قرار نمی‌گیرد. داوطلبان خانم و آقا می‌توانند بدون هیچ محدودیتی این رشته را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. ادامه تحصیل در رشته دامپزشکی کاملا به میزان علاقه افراد بستگی دارد و هر فردی که به حیوانات علاقمند باشد به راحتی می‌تواند این رشته را انتخاب کند.

ادامه تحصیل دامپزشکی در خارج

آیا داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی از رشته دامپزشکی امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند؟ آیا رشته دامپزشکی در کشورهای خارجی نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است؟ آیا داوطلبان امکان کار دامپزشکی را در خارج از کشور دارند؟ داوطلبان پس از کسب مدرک دکترای عمومی خود می‌توانند به فکر تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور باشند. پذیرش رشته دامپزشکی در دانشگاه‌های خارج کمی دشوارتر از سایر رشته‌های دانشگاهی است. متقاضیان برای تحصیل دامپزشکی در خارج از کشور باید پیشینه تحصیلی بسیار قوی داشته باشند. تخصص رشته دامپزشکی در کشورهای خارجی دارای طیف گسترده‌ای از گرایش‌هاست. افرادی که به دنبال ادامه تحصیل یا کار در خارج از کشور هستند باید در کنار نمرات عالی و تسلط کامل بر زبان انگلیسی در آزمون ورودی دانشگاه‌ها نیز شرکت کنند.

 

 

بررسی تراز درس‌های عمومی و تخصصی داوطلبان گروه تجربی

بسیاری از داوطلبان کنکور با مشاوران موسسه حرف آخر تماس می‌گیرند و در مورد ترازهای مربوط به رشته‌های دانشگاهی سوال می‌کنند. شاید یکی از سوال‌هایی که بسیاری از داوطلبان در مورد آن سوال می‌‌پرسند، تراز درس‌های عمومی و تخصصی برای رشته دامپزشکی است. ما در قسمت زیر تراز برخی از دانشجویان رشته دامپزشکی که در دانشگاه سراسری قبول شده‌اند را بررسی می‌کنیم. به این نکته توجه داشته باشید که هر دانشجو با توجه به منطقه امتحانی دارای ترازهای قبولی متفاوتی در کنکور است.

ترازهای درس عمومی و تخصصی: منطقه 1 مثال 1

به عنوان مثال تراز یکی از داوطلبانی که شهر محل سکونت آن تبریز است را بررسی می‌کنیم. این داوطلب ساکن شهر تبریز است و سهمیه در منطقه 1 دارد و با توجه به ترازهای زیر در دانشگاه رازی کرمانشاه قبول شده است:

 • ادبیات فارسی: تراز 63 درصد
 • عربی: تراز 63 درصد
 • دین و زندگی: تراز 90 درصد
 • زبان انگلیسی: تراز 35 درصد
 • زمین شناسی: تراز صفر درصد
 • ریاضی: تراز 32 درصد
 • زیست شناسی: تراز 39 درصد
 • فیزیک: تراز 14 درصد
 • شیمی: تراز 49 درصد
 • رتبه در منطقه 1: 4806
 • رتبه کشوری: 15885

ترازهای درس عمومی و تخصصی: منطقه 1 مثال 2

در ادامه معرفی رشته دامپزشکی سایر ترازهای داوطلبان را در کنکور سراسری بررسی می‌کنیم. در مثالی دیگر داوطلبی را در نظر بگیرید که ساکن شهر تهران است و با توجه به ترازهای زیر در دانشگاه شهرکرد قبول شده است:

 • ادبیات فارسی: تراز 63 درصد
 • عربی: تراز 35 درصد
 • دین و زندگی: تراز 63 درصد
 • زبان انگلیسی: تراز 28 درصد
 • زمین شناسی: تراز 0 درصد
 • درس ریاضی: تراز 44 درصد
 • درس زیست شناسی: تراز 39 درصد
 • درس فیزیک: تراز 42 درصد
 • درس شیمی: تراز 33 درصد
 • رتبه در منطقه 1: 4985
 • رتبه کشوری: 16518

 

رشته دامپزشکی

ترازهای درس عمومی و تخصصی: منطقه 2 مثال 1

داوطلب زیر ساکن شهر شهرکرد است و در دانشگاه شهرکرد به ادامه تحصیل می‌پردازد. ترازهای این داوطلب برای قبولی در دامپزشکی به صورت زیر است:

 • درس ادبیات فارسی: تراز 44 درصد
 • درس عربی: تراز 52 درصد
 • درس دین و زندگی: تراز 46 درصد
 • درس زبان انگلیسی: تراز 36 درصد
 • درس زمین شناسی: تراز 0 درصد
 • درس ریاضی: تراز 25 درصد
 • درس زیست شناسی: تراز 24 درصد
 • درس فیزیک: تراز 15 درصد
 • درس شیمی: تراز 24 درصد
 • رتبه در منطقه 2: 19949
 • رتبه کشوری: 43678

ترازهای درس عمومی و تخصصی: منطقه 2 مثال 2

داوطلب زیر از دانشگاه رازی کرمانشاه قبول شده است و ساکن همان شهر نیز است. ترازهای این داوطلب برای این رشته به صورت زیر است:

 • درس ادبیات فارسی: تراز 39 درصد
 • درس عربی: تراز 24 درصد
 • درس دین و زندگی: تراز 68 درصد
 • درس زبان انگلیسی: تراز 31 درصد
 • درس زمین شناسی: تراز 6 درصد
 • درس ریاضی: تراز 26 درصد
 • درس زیست شناسی: تراز 46 درصد
 • درس فیزیک: تراز 27 درصد
 • درس شیمی: تراز 33 درصد
 • رتبه در منطقه 2: 11631
 • رتبه کشوری: 24928

ترازهای درس عمومی و تخصصی: منطقه 3 مثال 1

در مثالی دیگر به بررسی ترازهای داوطلبی می‌پردازیم که شهر محل سکونت او لردگان است و در دانشگاه شهرکرد تحصیل می‌کند. ترازهای این داوطلب به صورت زیر است:

 • درس ادبیات فارسی: تراز 47 درصد
 • درس عربی: تراز 5 درصد
 • درس دین و زندگی: تراز 54 درصد
 • درس زبان انگلیسی: تراز 20 درصد
 • درس زمین شناسی: تراز 8 درصد
 • درس ریاضی: تراز 10 درصد
 • درس زیست شناسی: تراز 19 درصد
 • درس فیزیک: تراز 22 درصد
 • درس شیمی: تراز 12 درصد
 • رتبه در منطقه 3: 11873
 • رتبه کشوری: 46048

ترازهای درس عمومی و تخصصی: منطقه 3 مثال 2

آخرین مثال نیز مربوط به داوطلبی است که در دانشگاه شیراز قبول شده است. ترازهای دروس عمومی و تخصصی این داوطلب به صورت زیر است:

 • درس ادبیات فارسی: تراز 46 درصد
 • درس عربی: تراز 46 درصد
 • درس دین و زندگی: تراز 66 درصد
 • درس زبان انگلیسی: تراز 38 درصد
 • درس زمین شناسی: تراز 0 درصد
 • درس ریاضی: تراز 26 درصد
 • درس زیست شناسی: تراز 21 درصد
 • درس فیزیک: تراز 16 درصد
 • درس شیمی: تراز 24 درصد
 • رتبه در منطقه 3: 9228
 • رتبه کشوری: ۳۷۳۵۵

رتبه قبولی در رشته دامپزشکی

داوطلبان گروه تجربی برای قبولی در رشته دامپزشکی باید ترازهای مناسبی برای این درس کسب کنند. با توجه به کنکور سال اخیر رتبه قبولی با توجه به نوع دانشگاه سراسری به صورت زیر است:

بررسی بخش اول (سهمیه 5 درصد ایثارگران)

رتبه قبولی در رشته دامپزشکی- بخش اول

بررسی بخش دوم (سهمیه 5 درصد ایثارگران)

معرفی رشته دامپزشکی

بررسی بخش سوم (سهمیه 5 درصد ایثارگران)

معرفی رشته دامپزشکی

بررسی بخش چهارم (نوبت دوم)

بررسی بخش پنجم (منطقه 1)

بررسی بخش ششم (منطقه 2)

معرفی رشته دامپزشکی

بررسی بخش هفتم (منطقه 3)

کدام دانشگاه ها در رشته دامپزشکی دانشجو قبول می‌کنند؟

دانشگاه‌های سراسری و آزاد زیادی برای پذیرش این رشته در ایران وجود دارند. داوطلبان می‌توانند با توجه به شرایطی که دارند در یکی از دانشگاه‌های زیر تحصیل کنند:

دانشگاه باهنر کرمان

 

دانشگاه ارومیه

 

دانشگاه زابل

 

دانشگاه شیراز

 

دانشگاه خرم‌آباد

 

دانشگاه تهران

 

دانشگاه شهرکرد

 

دانشگاه سمنان

 

دانشگاه تبریز

 

دانشگاه رازی کرمانشاه

 

دانشگاه مشهد

 

دانشگاه اهواز

 

دانشگاه آزاد تهران

 

دانشگاه علوم و تحقیقات

 

دانشگاه آزاد کرج

 

دانشگاه آزاد بابل

 

دانشگاه آزاد تبریز

 

دانشگاه آزاد شوشتر

 

دانشگاه آزاد شهرکرد

 

دانشگاه آزاد سنندج

 

دانشگاه آزاد کازرون
دانشگاه آزاد ارومیه

 

دانشگاه آزاد گرمسار

 

دانشگاه آزاد شبستر

 

دانشگاه های خارج از کشور برای دامپزشکی

یکی از معتبرترین و دقیق‌ترین رتبه‌بندی‌های مربوط به دانشگاه‌ها، رتبه‌بندی Shanghai Rankings است. این رتبه‌بندی در سال 2020 انجام شده است و با توجه به آن بهترین دانشگاه‌هایی که رشته دامپزشکی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند عبارتند از:

 • دانشگاه کمبریج
 • مؤسسه فناوری ماساچوست
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه کرنل
 • دانشگاه واخنینگن
 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس
 • دانشگاه پنسیلوانیا
 • دانشگاه کالیفرنیا، دیویس
 • دانشگاه ادینبرو
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

لیست دانشگاه های آزاد برای رشته دامپزشکی

بخش اول

 • دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات
 • دانشگاه آزاد واحد شبستر
 • دانشگاه آزاد واحد کرج
 • دانشگاه آزاد واحد بابل
 • دانشگاه آزاد واحد سنندج
 • دانشگاه آزاد واحد شهر کرد
 • دانشگاه آزاد واحد کازرون
 • دانشگاه آزاد واحد گرمسار
 • دانشگاه آزاد واحد ارومیه
 • دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران
 • دانشگاه آزاد واحد مشهد
 • دانشگاه آزاد واحد تبریز
 • دانشگاه آزاد واحد قم
 • دانشگاه آزاد واحد یزد
 • دانشگاه آزاد واحد ساری
 • دانشگاه آزاد واحد کرمان

بخش دوم

 • دانشگاه آزاد واحد شاهرود
 • دانشگاه آزاد واحد سمنان
 • دانشگاه آزاد واحد آیت الله آملی
 • دانشگاه آزاد واحد اصفهان – خوراسگان
 • دانشگاه آزاد واحد شیراز
 • دانشگاه آزاد واحد بروجرد
 • دانشگاه آزاد واحد نجف آباد
 • دانشگاه آزاد واحد مهاباد
 • دانشگاه آزاد واحد قاینات
 • دانشگاه آزاد واحد بیرجند
 • دانشگاه آزاد واحد خلخال
 • دانشگاه آزاد واحد زنجان
 • دانشگاه آزاد واحد ورامین
 • دانشگاه آزاد واحد آبادان
 • دانشگاه آزاد واحد فلاورجان
 • دانشگاه آزاد واحد مراغه
 • دانشگاه آزاد واحد اردبیل

بخش سوم

 • دانشگاه آزاد واحد گنبد کاووس
 • دانشگاه آزاد واحد علی آبادکتول
 • دانشگاه آزاد واحد همدان
 • دانشگاه آزاد واحد ملایر
 • دانشگاه آزاد واحد اقلید
 • دانشگاه آزاد واحد مرند
 • دانشگاه آزاد واحد کاشان
 • دانشگاه آزاد واحد اراک
 • دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی
 • دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
 • دانشگاه آزاد واحد شهر قدس
 • دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر
 • دانشگاه آزاد واحد فیروزآباد
 • دانشگاه آزاد واحد سبزوار

بخش چهارم

 • دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی
 • دانشگاه آزاد واحد قوچان
 • دانشگاه آزاد واحد سراب
 • دانشگاه آزاد واحد سروستان
 • دانشگاه آزاد واحد رشت
 • دانشگاه آزاد واحد رودهن

دوره های آموزشی موسسه حرف آخر

رشته دامپزشکی یکی از رشته‌های محبوب دانشگاهی مابین داوطلبان است. این دوره در یک مدت زمان 6 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان می‌توانند با مطالعه دروس تخصصی کنکور تجربی و کسب یک رتبه مناسب در این رشته قبول شوند. البته به این نکته توجه داشته باشید که این رشته بدون کنکور دانشجو قبول نمی‌کند. بنابراین داوطلبان باید بهترین رتبه را در کنکور تجربی برای این رشته به دست آورند. موسسه حرف آخر با توجه به شرایط رشته دامپزشکی و نیاز به یک رتبه بالا بهترین دوره‌های آموزشی گروه تجربی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. این موسسه از بهترین دوره‌های آموزشی برای دروس تخصصی تجربی استفاده می‌کند. داوطلبان گروه تجربی برای قبولی در کنکور سراسری به راحتی می‌توانند تمامی دروس تخصصی را در این موسسه یاد بگیرند. موسسه حرف آخر برای آموزش دروس تخصصی کنکور تجربی از جدیدترین روش‌های آموزشی استفاده می‌کند.

موسسه حرف آخر برای اینکه داوطلبان مطالب را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرند با بهترین اساتید ایران برای تدریس دروس تخصصی همکاری می‌کند. اساتیدی مانند پیمان کامیار، عبدالرضا منتظری، علی سلوکی و … از جمله اساتید موسسه حرف آخر هستند. تمامی اساتید موسسه حرف آخر برای آموزش مفاهیم از روش‌های خاص و الگوهای ابتکاری استفاده می‌کنند تا داوطلبان مفاهیم را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرند. دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر در بستر vod حرف آخر در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان به صورت آنلاین و آفلاین می‌توانند ویدیوهای آموزشی این دوره را مشاهده کنند.

سوالات متداول در مورد رشته دامپزشکی

1) آیا رشته دامپزشکی دارای طرح اجباری است؟

نه خیر – دانشجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند دارای طرح اجباری نیستند.

2) مدرک لازم برای تاسیس داروخانه و مطلب دامپزشکی چیست؟

دانشجویان باید حداقل دارای دکتری عمومی دامپزشکی باشند تا بتوانند مجوز لازم برای تاسیس را بگیرند.

3) آیا تحصیل در رشته دامپزشکی بدون کنکور امکان پذیر است؟

داوطلبان می‌توانند در رشته کاردانی دامپزشکی و فقط در دانشگاه آزاد با توجه به سابقه تحصیلی و بدون آزمون کنکور تحصیل کنند.

4) آیا امکان تحصیل در رشته دامپزشکی برای دختر وجود دارد؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که رشته دامپزشکی برای خانم‌ها امکان پذیر نیست. اما این رشته شامل سهمیه بندی جنسیتی نیست و تمامی داوطلبان دختر نیز می‌توانند در این رشته تحصیل کنند.

5) این رشته در کدام زیر گروه تجربی قرار دارد و ضرایب این زیر گروه به چه صورتی است؟

این رشته در زیر گروه 1 گروه تجربی قرار دارد و داوطلبان باید با توجه به ضریب زیست شناسی 4، شیمی 3، ریاضی و فیزیک ضریب 2 به سوالات پاسخ دهند. ضریب درس زمین شناسی در این زیر گروه صفر است.

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد این رشته با مشاوران حرف آخر تماس بگیرید یا به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کرده و از آخرین اخبار کنکور مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.