معرفی رشته مهندسی نفت به صورت کامل و جامع

بدون دیدگاه

تمامی داوطلبان گروه‌های آموزشی تلاش می‌کنند تا بهترین رتبه را در کنکور سراسری به دست آورند. کنکور یک چالش بسیار مهم برای داوطلبان در طول دوران تحصیلی محسوب می‌شود. بنابراین داوطلبان باید تمامی تلاش خود را برای کسب یک رتبه عالی انجام دهند. داوطلبان باید علاوه بر کنکور سراسری به یک فاکتور دیگر نیز توجه زیادی داشته باشند. انتخاب یک رشته مناسب همانند کنکور نقش بسیار مهمی در آینده داوطلبان دارد. داوطلبان باید یک رشته دانشگاهی متناسب با روحیه و استعدادهای خود در دانشگاه انتخاب کنند. داوطلبان گروه ریاضی با رشته‌های مهندسی متنوعی در کنکور ریاضی روبه‌رو هستند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان به راحتی یک رشته دانشگاهی مناسب را برای خود انتخاب کنند. یکی از رشته‌های مهندسی گروه ریاضی که در چندین سال اخیر محبوبیت زیادی مابین داوطلبان پیدا کرده، رشته مهندسی نفت است. اما رشته مهندسی نفت چیست و چه مفاهیمی را شامل می‌شود؟

رشته مهندسی نفت یکی از رشته‌های مهندسی گروه ریاضی است که در اختیار داوطلبان گروه ریاضی قرار می‌گیرد. اما رشته مهندسی نفت چیست؟ رشته مهندسی نفت همانطور که از نامش پیداست یک رشته مهندسی با مفاهیم مربوط به نفت و بنزین است. مهندسی نفت دانش و فناوری اکتشاف منابع زیرزمینی را بررسی می‌کند. برخی از دانشگاه‌ها در کشورهای خارجی نام رشته مهندسی نفت را به مهندسی منابع انرژی تغییر داده‌اند. البته در ایران این رشته با نام رشته مهندسی نفت در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. کشور ایران یکی از کشورهای نفت خیز در جهان محسوب می‌شود. به همین دلیل رشته مهندسی نفت در ایران از اهمیت زیادی برخوردار است. تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ بررسی رشته مهندسی نفت در دانشگاه‌های ایران می‌رود و اطلاعاتی از قبیل دروس مهندسی نفت، بازار کار، درآمد، امکان ادامه تحصیل و … را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

معرفی رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت در کدام زیرگروه قرار دارد؟

داوطلبان گروه ریاضی قبل از انتخاب رشته مهندسی نفت باید با شرایط و تغییرات کنکور سراسری به خوبی آشنا شوند. کنکور سراسری 1402 با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. بنابراین داوطلبان قبل از مطالعه دروس خود ابتدا باید با این تغییرات و نحوه برگزاری کنکور آشنا شوند. اولین تغییر مهم کنکور سراسری، حذف دروس عمومی از کنکور سراسری است. بله دروس عمومی از کنکور سراسری حذف می‌‌شوند و داوطلبان دیگر به سوالات دروس عمومی در کنکور سراسری پاسخ نمی‌دهند. البته به این نکته توجه داشته باشید که دروس عمومی تنها از کنکور سراسری حذف می‌شوند و داوطلبان باید دروس عمومی را برای بهبود سوابق تحصیلی خود مطالعه کنند. با توجه به این شرایط داوطلبان گروه ریاضی در کنکور سراسری تنها باید به سوالات دروس تخصصی در کنکور پاسخ دهند. بنابراین دروس ریاضی، فیزیک و شیمی تنها دروس گروه ریاضی در کنکور سراسری برای داوطلبان هستند.

داوطلبان در کنکور سراسری به سوالات دروس عمومی دین و زندگی، ادبیات فارسی، عربی و زبان انگلیسی پاسخ نمی‌دهند. شاید به نظر داوطلبان این تغییر مهم‌ترین تغییر کنکور سراسری باشد. اما تغییرات دیگری نیز در کنکور سراسری وجود دارند که نحوه مطالعه داوطلبان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. رشته مهندسی نفت در کدام زیرگروه ریاضی قرار دارد؟ تا قبل از سال 1402 رشته مهندسی نفت در زیرگروه 2 ریاضی قرار داشت. اما این شرایط در کنکور 1402 و کنکور سال‌های آینده متفاوت خواهد بود. یکی دیگر از تغیرات کنکور سراسری، حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری است. تمامی رشته‌های مهندسی و رشته مهندسی نفت در یک زیرگروه قرار دارند. با توجه به این شرایط ضرایب دروس تخصصی برای هر رشته چگونه محاسبه می‌شوند؟ سه درس تخصصی گروه ریاضی دارای ضرایب تخصصی متفاوتی هستند و برای تمامی رشته‌ها به صورت یکسان اعمال می‌شوند. بنابراین تمامی رشته‌ها دارای ضرایب یکسان هستند.

ضرایب دروس تخصصی در کنکور سراسری

نام درس ضریب
ریاضی 12
فیزیک 9
شیمی 7

منابع کنکور برای رشته مهندسی نفت

داوطلبان باید برای کنکور سراسری سه درس تخصصی ریاضی، فیزیک و شیمی را مطالعه کنند. تغییرات کنکور سراسری تنها به حذف دروس عمومی و زیرگروه‌ها از کنکور سراسری مربوط نمی‌شوند. یکی دیگر از تغییرات مهم کنکور سراسری به نحوه برگزاری کنکور سراسری مربوط می‌شود. کنکور سراسری تا قبل از سال 1402 در یک نوبت برگزار می‌شد. اما با توجه به آخرین تغییرات کنکور سراسری نحوه برگزاری این آزمون تغییر کرده است. کنکور سراسری با توجه به آخرین تغییرات به صورت سالی دو بار برگزار می‌شود. داوطلبان باید به سوالات کنکور سراسری در دو نوبت دی و تیر ماه پاسخ دهند. این موضوع موجب کاهش استرس داوطلبان در کنکور می‌شود. داوطلبان دو بار در سال شانس شرکت در کنکور را دارند و همین دلیل موجب افزایش شانس داوطلبان برای قبولی در کنکور می‌شود. این شرایط موجب می‌شود که داوطلبان دچار سوالات و ابهاماتی شوند.

آیا منابع کنکور برای نوبت اول و نوبت دوم یکسان هستند؟ آیا داوطلبان برای نوبت اول کنکور باید نصف کتب درسی را مطالعه کنند؟ اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که داوطلبان برای نوبت اول کنکور تمامی مفاهیم کتاب‌های درسی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه می‌کنند. این بدین معنی است که منابع کنکور برای نوبت اول و نوبت دوم یکسان هستند. داوطلبان باید تمامی مفاهیم را از سطر اول تا سطر آخر در کتاب‌های سه پایه تحصیلی مطالعه کنند. منابع کنکور 1402 برای کنکور ریاضی کتاب‌های ریاضی پایه دهم، هندسه دهم، هندسه یازدهم، آمار و احتمال پایه یازدهم، حسابان پایه یازدهم، حسابان پایه دوازدهم، هندسه پایه دوازدهم، ریاضی گسسته پایه دوازدهم، فیزیک دهم، فیزیک یازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دهم، شیمی یازدهم و شیمی دوازدهم هستند. داوطلبان با مطالعه این منابع می‌توانند درصدها و رتبه‌های مناسبی را در کنکور سراسری به دست آورند.

منابع کنکور ریاضی

ریاضیات

نام کتاب سال چاپ
ریاضی 1: پایه دهم 1399
هندسه 1: پایه دهم 1399
هندسه 2: پایه یازدهم 1400
آمار و احتمال: پایه یازدهم 1400
حسابان 1: پایه یازدهم 1400
حسابان 2: پایه دوازدهم 1401
هندسه 3: پایه دوازدهم 1401
ریاضیات گسسته: پایه دوازدهم 1401

فیزیک

نام کتاب سال چاپ
فیزیک 1: پایه دهم 1399
فیزیک 2: پایه یازدهم 1400
فیزیک 3: پایه دوازدهم 1401

شیمی

نام کتاب سال چاپ
شیمی 1: پایه دهم 1399
شیمی 2: پایه یازدهم 1400
شیمی 3: پایه دوازدهم 1401

معرفی رشته مهندسی نفت

داوطلبان با تغییرات کنکور به صورت جامع و کامل آشنا شدند. حالا نوبت این است که داوطلبان رشته مهندسی نفت را بشناسند و با اطلاعات کامل‌تری به سراغ این رشته بروند. رشته مهندسی نفت چیست؟ مهندسی نفت چه مفاهیمی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد؟ نفت به عنوان اصلی‌ترین منبع انرژی در جهان شناخته می‌شود. همین موضوع نیز موجب می‌شود که رشته تحصیلی مربوط به نفت اهمیت زیادی داشته باشد. ایران یکی از کشورهای مهم در زمینه تولید نفت است و به همین دلیل این رشته در کشور ما اهمیت زیادی دارد. با توجه به تمامی این موارد مهندسی نفت چیست؟ مهندسی نفت به فعالیت‌های مربوط به تولید هیدروکربن‌ها مربوط می‌شود که نتیجه آن تولید نفت خام و گاز طبیعی است. نفت خام ترکیبی از کربن، هیدروژن، مقداری نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است. مهندسی نفت با هدف افزایش تولید و بهره‌برداری نفت از اعماق زمین مهندسان نفت را آموزش می‌دهد.

رشته مهندسی نفت ترکیبی از دانش‌های مختلفی مانند ریاضی، زمین شناسی، شیمی، مکانیک، ترمودینامیک و حفاری است. این بدین معنی است که رشته مهندسی نفت تمامی مفاهیم دانش‌های مختلف را شامل می‌شود. این رشته به داوطلبان آموزش می‌دهد که آن‌ها چگونه فرآیندهای مربوط به نفت را اکتشاف، حفاری و بهره‌برداری کنند. البته به این نکته توجه داشته باشید که رشته مهندسی نفت نه تنها در ایران بلکه در اکثر کشورهای جهان یک رشته محبوب محسوب می‌شود. رشته مهندسی نفت به انگلیسی Petroleum engineering است و در برخی از دانشگاه‌ها با نام مهندسی انرژی نیز در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. همان طور که از نام این رشته نیز مشخص است رشته مهندسی نفت تنها با نفت و اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری و انتقال نفت سروکار دارد. داوطلبانی که به دروس ریاضی، زمین شناسی، فیزیک و زبان انگلیسی علاقه دارند به راحتی امکان پیشرفت در این رشته تحصیلی را دارند.

کارشناسی رشته مهندسی نفت چند سال طول می کشد؟

داوطلبان باید با اطلاعات کاملی به سراغ انتخاب رشته مهندسی نفت بروند. اولین سوالی که در مورد رشته مهندسی نفت به ذهن داوطلبان می‌آید در مورد تعداد واحدهای درسی این رشته است. رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی چند سال طول می‌کشد؟ این رشته در چند ترم در اختیار داوطلبان گروه ریاضی قرار می‌گیرد؟ اکثر رشته‌های مهندسی گروه ریاضی در یک مدت زمان 4 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرند. رشته مهندسی نفت نیز مانند سایر رشته‌های گروه ریاضی 4 ساله است. البته داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که حداقل مدت زمان تحصیل در این رشته 4 سال و حداکثر مدت زمان تحصیل در این رشته 6 سال است. اگر داوطلبان در مدت زمان 6 سال از این رشته فارغ‌التحصیل نشوند آن‌ها از دانشگاه اخراج می‌شوند. داوطلبان گروه ریاضی باید در مقطع کارشناسی این رشته 140 واحد درسی را مطالعه کنند.

رشته مهندسی نفت در 4 سال تحصیلی و 8 ترم تحصیلی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان در این دوره دروس مختلفی مانند دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس تخصصی و دروس اختیاری را مطالعه می‌کنند. البته به این نکته توجه داشته باشید که رشته مهندسی نفت گرایش‌های مختلفی دارد و هر گرایش دروس تخصصی خاص خود را دارد. داوطلبان گروه ریاضی که رشته مهندسی نفت را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند باید 20 واحد دروس عمومی، 35 واحد دروس پایه، 42 واحد دروس اصلی، دروس تخصصی 36 واحد و 7 واحد دروس اختیاری را مطالعه کنند. دروس رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی به صورت زیر هستند:

 • دروس عمومی: 20 واحد
 • دروس پایه: 35 واحد
 • دروس اصلی: 42 واحد
 • دروس تخصصی: 36 واحد
 • دروس اختیاری: 7 واحد

دروس رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی

دروس عمومی: 20 واحد

زبان عمومی مبانی نظری اسلام اخلاق اسلامی
ادبیات فارسی انقلاب اسلامی تربیت بدنی 1
تربیت بدنی 2 تاریخ و تمدن اسلامی آشنایی با منابع اسلامی

دروس پایه: 35 واحد

ریاضی عمومی 1 ریاضی عمومی 2 معادلات دیفرانسیل
ریاضیات مهندسی نفت فیزیک 1
فیزیک 2 کامپیوتر و کاربرد آن در مهندسی آزمایشگاه فیزیک 1
آزمایشگاه فیزیک 2 شیمی عمومی 1 شیمی عمومی 2
شیمی آلی و آزمایشگاه زمین شناسی عمومی آزمایشگاه شیمی عمومی

 دروس اصلی: 42 واحد

دروس مشترک ما بین تمامی گرایش‌ها

ریاضی‌ عمومی‌ شیمی‌ عمومی‌ شیمی‌ آلی‌
ریاضیات‌ مهندسی‌ معادلات‌ دیفرانسیل‌ فیزیک‌
مکانیک‌ سیالات زمین‌ شناسی‌ عمومی‌ کنترل‌ فرآیندها
موازنه‌ انرژی‌ و مواد برنامه‌ نویسی‌ کامپیوتر انتقال‌ حرارت‌
زمین ‌شناسی‌ نفت‌ استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌ خواص‌ سنگ‌های‌ مخزن‌
مبانی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌ ترمودینامیک‌ خواص‌ سیالات‌ مخزن‌
کارگاه‌ عمومی‌ کاربرد ریاضیات‌ در مهندسی‌ شیمی‌ نمودارگیری‌ چاه‌
مبانی‌ چاه‌ آزمایی‌ مهندسی‌ مخازن‌ زمین‌شناسی‌ ساختمان‌

 دروس تخصصی: 36 واحد

دروس تخصصی گرایش اکتشاف نفت

ژئوفیزیک 1 و آزمایشگاه ژئوفیزیک 2 مهندسی مخازن 1
مبانی مهندسی حفاری تخمین و ارزیابی مخازن عملیات زمین شناسی ایران
زمین شناسی ایران و مناطق همجوار زمین شناسی نفت نمودارگیری چاه
مکانیک سنگ و آزمایشگاه ژئوشیمی آلی (نفت) و آزمایشگاه مدل‌های رسوبی اکتشافی
زمین شناسی مهندسی زمین ساخت

دروس تخصصی گرایش بهره‌برداری از منابع نفت

زمین شناسی نفت نمودارگیری چاه عملیات بهره برداری 1
مهندسی مخازن 1 مبانی چاه آزمایی مبانی مهندسی حفاری
عملیات بهره برداری 2 خوردگی فلزات در صنایع نفت تکمیل و انگیزش چاه‌ها

دروس تخصصی گرایش حفاری و استخراج نفت

زمین شناسی نفت عملیات بهره‌برداری 1 مهندسی مخازن 1
نمودارگیری چاه مبانی چاه آزمایی مهندسی حفاری 1 و آزمایشگاه
مهندسی حفاری 2 و آزمایشگاه سیمان حفاری و آزمایشگاه گل حفاری و آزمایشگاه
خوردگی فلزات در صنایع نفت

دروس تخصصی گرایش مخازن هیدروکربوری

مهندسی مخازن 1 عملیات بهره‌برداری 1 شبیه‌سازی مخازن
نمودارگیری چاه مبانی چاه آزمایی مخازن کربناته
مهندسی مخازن 2 زمین شناسی نفت مدیریت و صیانت از مخازن
روش‌های افزایش برداشت از مخازن مبانی مهندسی حفاری

دروس اختیاری: 7 واحد

گرایش های مهندسی نفت در مقطع کارشناسی

آیا رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی گرایش‌هایی دارد؟ بله داوطلبان در مقطع کارشناسی می‌توانند با توجه به مهارت و علاقه خود یکی از گرایش‌های رشته مهندسی نفت را انتخاب کنند. رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی دارای گرایش‌های مختلفی است. هر کدام از گرایش‌ها دارای مفاهیم و مباحث مختلفی هستند. داوطلبان تا چند ترم اول مفاهیم یکسانی را مطالعه می‌کنند و از ترم چهارم به بعد مفاهیم تخصصی هر گرایش را مطالعه می‌کنند. گرایش‌های رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی به صورت زیر هستند:

 • رشته مهندسی نفت با گرایش اکتشاف نفت
 • رشته مهندسی نفت با گرایش بهره‌برداری از منابع نفت
 • رشته مهندسی نفت با گرایش حفاری و استخراج نفت
 • رشته مهندسی نفت با گرایش مخازن هیدروکربوری

گرایش های مهندسی نفت در مقطع ارشد

داوطلبان گروه ریاضی پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی مهندسی نفت دو راه پیش روی خود دارند. راه اول ورود به بازار کار و فعالیت در یک موقعیت شغلی مناسب است. راه دوم نیز ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. داوطلبانی که به دنبال ادامه تحصیل هستند امکان انتخاب گرایش‌های مختلف را در مقطع ارشد این رشته را دارند. رشته مهندسی نفت در مقطع ارشد گرایش‌های مختلفی دارد. دانشجویان در این مقطع با توجه به مهارت و علاقه خود می‌توانند یکی از گرایش‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. تعداد واحدهای درسی در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نفت 32 واحد است. واحدهای آموزشی شامل 12 واحد الزامی و 12 واحد انتخابی هستند. دانشجویان باید در این دوره دروس الزامی، دروس تخصصی، دروس انتخابی، دروس جبرانی، سمینار و پایان‌نامه را مطالعه کنند. گرایش‌های رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی ارشد به صورت زیر هستند:

 • رشته مهندسی نفت در مقطع ارشد با گرایش اکتشاف
 • رشته مهندسی نفت در مقطع ارشد با گرایش حفاری
 • رشته مهندسی نفت در مقطع ارشد با گرایش بهره‌برداری
 • رشته مهندسی نفت در مقطع ارشد با گرایش مخازن هیدروکربوری
 • رشته مهندسی نفت در مقطع ارشد با گرایش تجهیزات نفتی

دروس کارشناسی ارشد مهندسی نفت

 • دروس اصلی و تخصصی: 12 واحد
 • دروس انتخابی: 12 واحد
 • سمینار: 2 واحد
 • پایان‌نامه: 6 واحد

گرایش حفاری

دروس اصلی

 • مهندسی حفاری پیشرفته
 • مکانیک سنگ پیشرفته
 • طراحی و برنامه‌ریزی چاه‌ها
 • حفاری فراساحلی

دروس انتخابی

 • ریاضیات مهندسی پیشرفته
 • جریان چند فازی در چاه و لوله
 • برنامه‌نویسی کامپیوتر پیشرفته
 • مهندسی بهره‌برداری پیشرفته
 • آنالیز چاه آزمایی پیشرفته
 • تکمیل چاه و بهره افزایی
 • مهندسی مخازن پیشرفته
 • سیالات حفاری پیشرفته
 • مواد ویژه در مهندسی حفاری
 • نقشه برداری عمومی
 • مهندسی محیط زیست در حفاری
 • کنترل فوران

گرایش مخازن هیدروکربوری

دروس اصلی

 • رفتار فازی سیالات مخزن
 • جریان سیالات در محیط‌های متخلخل
 • مهندسی مخازن ترکدار
 • مدل‌سازی و شبیه‌سازی مخازن

دروس انتخابی

 • ریاضیات مهندسی پیشرفته
 • آنالیز چاه آزمایی پیشرفته
 • ازدیاد برداشت پیشرفته
 • مهندسی بهره‌برداری پیشرفته
 • زمین آمار و مدل‌سازی فضایی مخزن
 • مهندسی مخازن گازی
 • موارد ویژه در مهندسی نفت
 • برنامه‌نویسی کامپیوتر پیشرفته
 • جریان‌های چند فازی در چاه و لوله
 • تشکیل هیدروکربن‌های جامد
 • مهندسی محیط زیست پیشرفته

گرایش بهره‌برداری

دروس اصلی

 • آنالیز چاه آزمایی پیشرفته
 • تکمیل چاه و بهره افزایی
 • مهندسی بهره‌برداری پیشرفته
 • مهندسی مخازن پیشرفته

دروس انتخابی

 • تخریب سازند
 • مهندسی محیط زیست در بهره‌برداری
 • مهندسی مخازن ترکدار
 • برنامه‌نویسی کامپیوتر پیشرفته
 • تشکیل هیدروکربن‌های جامد
 • رفتار فازی سیالات مخزن
 • موارد ویژه در مهندسی نفت
 • جریان چند فازی در چاه و لوله
 • مهندسی مخازن گازی
 • مهندسی حفاری پیشرفته
 • ازدیاد برداشت پیشرفته
 • زمین آمار و مدل‌سازی فضایی مخزن
 • مکانیک سنگ پیشرفته
 • چاه پیمایی پیشرفته
 • ریاضیات مهندسی پیشرفته

گرایش اکتشاف

دروس اصلی و تخصصی

 • لرزه شناسی
 • ژئوشیمی – نفت پیشرفته
 • زمین شناسی تحت الارضی
 • ارزیابی حوضه‌های رسوبی
 • پتروفیزیک پیشرفته

دروس انتخابی

 • ریاضیات مهندسی پیشرفته
 • ژئوشیمی مخزن
 • نمودارگیری چاه پیشرفته
 • مهندسی خازن پیشرفته
 • زمین شناسی نفت ایران
 • کاربرد کامپیوتر در اکتشافات نفت
 • ارزیابی سازند پیشرفته
 • ژئوشیمی محیط زیست
 • تفسیر داده‌های لرزه‌ای بازتابی
 • پردازش داده‌های لرزه‌ای
 • تئوری انتشار امواج کشسان
 • زمین آمار پیشرفته
 • موارد ویژه در مهندسی اکتشاف
 • مطالعات فنی و اقتصادی اکتشاف نفت و گاز
 • زمین شناسی مخزن
 • مدل‌سازی زمین شناسی
 • مدیریت و طراحی پروژه‌های نفتی

گرایش های مهندسی نفت در مقطع دکتری

رشته مهندسی نفت در مقطع دکتری نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. متقاضیان در مقطع دکتری رشته مهندسی مفت با گرایش‌های مختلفی روبه‌رو هستند. هر گرایش دروس تخصصی خاص خود را دارد و دانشجویان با توجه به علاقه خود باید به سراغ یکی از این گرایش‌ها بروند. تعداد کل واحدهای مقطع دکتری رشته مهندسی نفت 24 واحد است. متقاضیان در این دوره باید رساله دکتری خود را نیز ارائه دهند. گرایش‌های مقطع دکتری رشته مهندسی نفت به صورت زیر هستند:

 • مهندسی نفت با گرایش خازن
 • مهندسی نفت با گرایش بهره‌برداری
 • مهندسی نفت با گرایش حفاری
 • مهندسی نفت با گرایش اکتشاف نفت

دروس رشته مهندسی نفت در مقطع دکتری

گرایش اکتشاف نفت

 • ریاضیات مهندسی پیشرفته
 • پردازش پیشرفته داده‌های لرزه‌ای بازتابی
 • فیزیک سنگین
 • زمین شناسی نفت ایران پیشرفته
 • ژئوشیمی محیط زیست
 • ژئوشیمی مخزن پیشرفته
 • ژئوشیمی بیومارکرها
 • زمین آمار پیشرفته
 • فیلترهای دیجیتال
 • تئوری انتشار امواج کشسان
 • تفسیر داده‌های لرزه‌ای بازتابی
 • پردازش داده‌های لرزه‌ای
 • عملیات لرزه‌ای بازتابی
 • وارون‌سازی لرزه‌ای در بازیابی مقاومت لرزه‌ای
 • تفسیر ساختمانی مقاطع لرزه‌ای
 • روش‌های پرتو لرزه‌ای
 • انتشار موج در محیط‌های متخلخل
 • پروفیل لرزه‌ای قائم
 • نشانگرهای لرزه‌ای
 • توموگرافی لرزه‌ای
 • تصویرسازی داده‌های لرزه‌ای
 • متدهای اکتشاف سطحی
 • روش‌های پیشرفته آنالیز دستگاهی
 • ارزیابی سازند پیشرفته
 • فیزیک سنگ
 • زمین شناسی مخازن کربناته
 • نمودارگیری چاه پیشرفته
 • مدیریت و طراحی پروژه‌های نفتی
 • زمین شناسی مخزن
 • مدل سازی زمین شناسی
 • مطالعات فنی و اقتصادی نفت و گاز

گرایش مخزن

 • ریاضیات مهندسی پیشرفته
 • آنالیز چاه آزمایی پیشرفته
 • ازدیاد برداشت پیشرفته
 • مهندسی بهره‌برداری پیشرفته
 • جریان چند فازی سیال و انتقال حرارت در چاه
 • تشکیل هیدروکربن‌های جامد
 • مهندسی مخازن پیشرفته
 • زمین آمار و مدل سازی فضایی مخزن
 • جریان‌های چند فازی در چاه و لوله
 • مخازن هیدروکربنی نامتعارف
 • مهندسی مخازن گاز پیشرفته
 • جریان سیال در محیط‌های متخلخل
 • مرزهای محدود
 • آنالیز دبی و فشار متغیر پیشرفته
 • ازدیاد برداشت حرارتی
 • کاربرد هوش مصنوعی در مهندسی نفت
 • مباحث ویژه در مهندسی نفت

گرایش بهره‌برداری

 • ریاضیات مهندسی پیشرفته
 • چاه پیمایی پیشرفته
 • مکانیک سنگ پیشرفته
 • ازدیاد برداشت پیشرفته
 • مهندسی حفاری پیشرفته
 • جریان چند فازی در چاه و لوله
 • مباحث ویژه در مهندسی نفت
 • رفتار فازی سیالات مخزن
 • تشکیل هیدروکربن‌های جامد
 • برنامه نویسی کامپیوتر پیشرفته
 • مهندسی مخازن ترکدار
 • مهندسی محیط زیست بهره‌برداری
 • تخریب سازند
 • مهندس مخازن گازی
 • انگیزش پیشرفته چاه
 • بهینه سازی کاربردی در مهندسی نفت
 • چاه آزمایی پیشرفته
 • شکافت هیدرولیکی پیشرفته
 • تضمین جریان در بهره‌برداری
 • جریان سیال در محیط‌های متخلخل
 • مرزهای محدود
 • مهندسی مخازن گاز پیشرفته
 • کاربرد مکانیک سنگ پیشرفته در مهندسی نفت
 • کاربرد هوش مصنوعی در مهندسی نفت

گرایش حفاری

 • ریاضیات مهندسی پیشرفته
 • پدیده انتقال در محیط متخلخل
 • طراحی و برنامه‌ریزی پیشرفته چاه
 • حفاری فراساحلی
 • کنترل چاه
 • بهینه‌سازی کاربردی در حفاری نفت
 • کاربرد مکانیک سنگ پیشرفته در مهندسی نفت
 • جریان چند فاز سیال و انتقال حرارت در چاه
 • اجزاهای محدود
 • مدیریت و طراحی پروژه‌های حفاری
 • مطالعات فنی و اقتصادی نفت و گاز
 • حفاری جهت دار
 • تکنولوژی زیر سطحی
 • ژئومکانیک مخزن
 • حفاری زیر فشار تعادل
 • کاربرد هوش مصنوعی در مهندسی نفت
 • جریان چند فازی در چاه و لوله
 • مهندسی بهره برداری پیشرفته
 • آنالیز چاه آزمایی پیشرفته
 • تکمیل چاه و بهره افزائی
 • سیالات حفاری پیشرفته
 • مهندسی محیط زیست در حفاری
 • کنترل فوران
 • مدیریت و طراحی پروژه‌های حفاری
 • مطالعات فنی و اقتصادی نفت و گاز
 • حفاری جهت دار

دانشگاه های سراسری برای دکتری مهندسی نفت

 • دانشگاه صنعت نفت اهواز
 • دانشگاه صنعت نفت آبادان
 • دانشگاه صنعتی سهند تبریز
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه تربیت مدرس
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه شهید باهنر کرمان
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه تربیت مدرس

معرفی رشته مهندسی نفت

بهترین گرایش مهندسی نفت

داوطلبان قبل از انتخاب رشته مهندسی نفت با یک سوال مهم مواجه می‌شوند. بهترین گرایش مهندسی نفت چیست؟ بازار کار کدام گرایش در حال حاضر مناسب‌تر است؟ داوطلبان در کدام گرایش از درآمد بیشتری برخوردار خواهند بود؟ داوطلبان به دنبال گرایشی هستند که بازار کار بسیار مناسبی داشته باشد. با توجه به شرایط میدان‌های نفتی ایران در حال حاضر گرایش مهندسی مخازن و گرایش مهندسی بهره‌برداری بهترین گرایش‌های رشته مهندسی نفت در بازار کار هستند. مهندسان گرایش بهره‌برداری در ایران بسیار اندک هستند. همین موضوع نیز موجب می‌شود که این گرایش بازار کار مناسب و درآمد بالایی داشته باشد. بنابراین اگر داوطلبان به دنبال بهترین گرایش این رشته هستند باید به سراغ این دو گرایش بروند.

رشته مهندسی نفت مناسب چه کسانی است؟

کدام داوطلبان باید رشته مهندسی نفت را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند؟ رشته مهندسی نفت مناسب کدام داوطلبان است؟ اول از همه داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که محیط‌های کاری مهندسی نفت شرایط دشواری دارند. بنابراین داوطلبان باید آمادگی کار در محیط‌های دشوار را داشته باشند. مهندسان نفت در اکثر مواقع روزها و هفته‌ها یا حتی ماه‌ها از خانه و خانواده خود دور هستند. آن‌ها ساعات کاری طولانی دارند و در اکثر مواقع باید از شهر خود نیز دور باشند. داوطلبان باید تمامی این شرایط را در نظر داشته باشند و با توجه به شرایط رشته مهندسی نفت را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. رشته مهندسی نفت برای داوطلبانی مناسب است که توانایی کار در محیط‌های دریایی و بیابانی را دارند. داوطلبانی که به مفاهیم ریاضی، زمین شناسی، شیمی و مکانیک علاقمند هستند به راحتی می‌توانند در این رشته موفقیت زیادی داشته باشند.

بازار کار رشته مهندسی نفت برای خانم ها

آیا بازار کار رشته مهندسی نفت برای خانم ها مناسب است؟ قبل از اینکه به سراغ بررسی بازار کار رشته مهندسی نفت برای خانم ها برویم باید به این نکته اشاره کنیم که تمامی داوطلبان خانم بدون هیچ محدودیتی امکان انتخاب این رشته تحصیلی را دارند. بنابراین هیچ محدودیتی برای انتخاب این رشته در محیط دانشگاه وجود ندارد. بازار کار رشته مهندسی نفت برای خانم ها در مقایسه با سایر رشته‌های گروه ریاضی بسیار متفاوت‌تر است. رشته مهندسی نفت به هیچ عنوان بازار کار مناسبی برای داوطلبان خانم ندارد. داوطلبان خانم به راحتی نمی‌توانند یک موقعیت شغلی مناسب در رشته مهندسی نفت پیدا کنند.

محیط‌های کاری مهندسی نفت به نحوی است که داوطلبان باید تحت شرایط دشوار کار کنند. مهندسان نفت باید در مکان‌هایی با شرایط نامساعد جوی و اکثر اوقات بر روی سکوی حفاری فعالیت کنند. این شرایط کمی برای داوطلبان خانم دشوار است. بنابراین داوطلبان خانم باید این شرایط را در نظر داشته باشند و با توجه به بازار کار و شرایط به سراغ این رشته تحصیلی بروند.

بازار کار مهندسی نفت

بدون شک داوطلبان به دنبال رشته‌هایی هستند که بازار کار مناسبی دارد. داوطلبان رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که درآمد بسیار بالایی دارند. اما آیا این شرایط برای رشته مهندسی نفت نیز صدق می‌کند؟ آیا رشته مهندسی نفت بازار کار مناسبی دارد؟ رشته مهندسی نفت جزو رشته‌های خاص با بازار کار منحصربه‌فرد است. این بدین معنی است که داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی در هر صنعت و کسب و کاری امکان فعالیت ندارند. بازار کار رشته مهندسی نفت تنها به صنایع پتروشیمی و نفت ایران مربوط می‌شود. فارغ‌التحصیلانی که نمرات بالایی در دانشگاه به دست آورند امکان جذب به وزارت نفت را دارند. سایر داوطلبان نیز می‌توانند در صنایع شیمیایی و گاز به فعالیت‌های خود ادامه دهند. بنابراین بازار کار رشته مهندسی نفت در مقایسه با سایر رشته‌های مهندسی کمی متفاوت‌تر است.

درآمد رشته مهندسی نفت

یک طرز فکر اشتباه در مورد درآمد مهندسی نفت وجود دارد. اکثر داوطلبان تصور می‌کنند که اکثر مهندسان نفت درآمدهای بسیار بالایی دارند و به عبارت دیگر درآمد آن‌ها به صورت نجومی است. اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که بازار کار مهندسی نفت شرایط خاص خود را دارد. این بدین معنی است که مهندسان نفت در صنایع خاصی امکان فعالیت دارند. بنابراین درآمد این رشته نیز با توجه به بازار کار آن باید محاسبه شود. مهندسان نفت امکان کار در گرایش‌های مختلف را دارند و هر گرایش درآمد متفاوتی دارد. از طرفی دیگر درآمد مهندسان نفت در بخش‌های خصوصی و دولتی نیز متفاوت است. مهندسان نفت بر اساس میزان فعالیت، تخصص و مهارت خود درآمدهای متفاوتی دارند.

موقعیت های شغلی رشته مهندسی نفت

داوطلبان گروه ریاضی پس از فارغ‌التحصیلی از این رشته به دنبال ورود به بازار کار هستند. موقعیت‌های شغلی رشته مهندسی نفت به نحوی نیست که فارغ‌التحصیلان بلافاصله وارد محیط کار شوند. مهندسان نفت در محیط‌های خاصی امکان فعالیت دارند. موقعیت‌های شغلی رشته مهندسی نفت به صورت زیر هستند:

 • سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی در حوزه پتروشیمی
 • سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی نفت
 • سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی و دولتی گاز
 • فعالیت در شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران
 • پالایشگاه نفت و گاز
 • صنایع پتروشیمی
 • پخش فرآورده‌های نفتی
 • بورس انرژی
 • داد و ستد در حوزه انرژی و بازرگانی خارجی

وظایف مهندس نفت

یک مهندس نفت چه وظایفی به عهده دارد؟ داوطلبان پس از فارغ‌التحصیلی و ورود به بازار کار باید چه فعالیت‌هایی انجام دهند؟ شما می‌توانید در بخش زیر با مهم‌ترین وظایف یک مهندس نفت بیشتر آشنا شوید:

 • طراحی تجهیزات برای استخراج نفت و گاز
 • توسعه برنامه‌های حفر زمین‌های نفت خیز
 • انجام آزمایشات و جمع‌آوری اطلاعات در مورد اکتشاف و عملیات اکتشافی
 • توسعه راه‌های تزریق آب، مواد شیمیایی، گازها یا بخار به ذخیره‌های نفتی
 • ارزیابی درست چاه‌ها
 • استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای شناسایی محل چاه‌ها و انجام درست عمل حفاری
 • همکاری با سایر متخصصان زمین شناسی و مهندسان شیمی
 • طراحی و اجرای بهینه عملیات بهره‌برداری
 • ارزیابی فنی و اقتصادی مخازن و تجهیزات مربوط به آن
 • ارزیابی صحیح
 • تشخیص ویژگی‌ها و چگونگی رفتار با چاه‌های گوناگون
 • طراحی سودآورترین روش استخراج
 • بررسی و ارزیابی اثر استراتژیک روش بهره‌برداری بر محیط زیست
 • مدل‌سازی واقعگرایانه با جزییات زمین‌شناسی از مخزن هیدروکربنی
 • انتخاب مناسب‌ترین شیوه ازدیاد برداشت با توجه به شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای
 • طراحی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت
 • صیانت در نگهداری منابع طبیعی
 • مدل‌سازی معقولانه
 • نظارت بر بهره‌برداری از مخازن نفتی

نرم‌افزارهای مورد نیاز رشته مهندسی نفت

 • ECLIPSE
 • STREAMSIM
 • OLGA
 • WellCat
 • Pipesim
 • Vista
 • Geolog
 • Flunent
 • Hliburton Redbook
 • PVTsim
 • Drilling Office
 • Pansystem

توانایی ها و مهارت های مورد نیاز مهندس نفت

افرادی که به سراغ ادامه تحصیل در رشته مهندسی نفت می‌روند باید مشخصات و ویژگی‌های زیادی داشته باشند. شما می‌توانید در قسمت زیر با توانایی ها و مهارت‌های مورد نیاز مهندس نفت بیشتر آشنا شوید:

 • توانایی مدیریتی بالا
 • مهارت کار تیمی و گروهی
 • مهارت‌های ریاضیاتی و تحلیلی
 • آگاهی از اطلاعات تجارت
 • توانایی کار بین‌المللی
 • توانایی کار در محیط‌های دریایی
 • توانایی حل مشکلات پیچیده
 • برخورداری از سلامت جسمانی
 • توانایی کار تحت ‌فشار و استرس
 • تمایل و توانایی کار در مکان‌های دورافتاده
 • توانایی اداره یک محیط کاری فیزیکی سخت
 • مهارت انگیزه بخشی به کارکنان و پرسنل
 • مهارت‌های IT
 • مهارت‌های فنی قوی
 • انگیزه و اشتیاق بالا
 • انعطاف‌پذیری و توانایی کار بر روی طیف وسیعی از پروژه‌ها

مهندسی نفت بدون کنکور

سازمان سنجش برای قبولی در کنکور دو روش پیش روی داوطلبان قرار می‌دهد. روش اول قبولی در کنکور به صورت مستقیم است. این بدین معنی است که داوطلبان در کنکور شرکت می‌کنند و با کسب یک رتبه مناسب در رشته مورد نظر خود قبول می‌شوند. داوطلبان گروه ریاضی با کسب یک رتبه مناسب در کنکور ریاضی امکان قبولی در رشته مهندسی نفت را دارند. متاسفانه گاهی اوقات داوطلبان گروه ریاضی بنابه دلایل مختلف در کنکور قبول نمی‌شوند. سازمان سنجش برای این داوطلبان شرایط دیگری در نظر گرفته است. داوطلبانی که در آزمون سراسری قبول نمی‌شوند با توجه به سوابق تحصیلی خود امکان قبولی در رشته مورد علاقه خود را دارند. بنابراین روش دوم قبولی در کنکور با توجه به سوابق تحصیلی است. آیا رشته مهندسی نفت بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد؟ بله رشته مهندسی نفت با توجه به شرایط خاص برخی از دانشگاه‌ها در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

رشته مهندسی نفت بدون کنکور و با توجه به سابقه تحصیلی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. یک سوال مهم در این قسمت به ذهن داوطلبان می‌آید. کدام دانشگاه‌ها رشته مهندسی نفت را بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند؟ اول از همه به این موضوع اشاره کنیم که رشته مهندسی نفت در دانشگاه‌های دولتی بدون کنکور ارائه نمی‌شود. بنابراین دوره روزانه و نوبت دوم رشته مهندسی نفت را بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار نمی‌دهد. رشته مهندسی نفت بدون کنکور در برخی از دانشگاه‌های آزاد و پیام نور در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. البته داوطلبان باید سوابق تحصیلی درخشانی داشته باشند تا بتوانند بدون کنکور در این دانشگاه‌ها ثبت‌نام کنند. شما می‌توانید در قسمت زیر با اسامی دانشگاه‌های پیام نور، آزاد و غیرانتفاعی که رشته مهندسی نفت را بدون کنکور در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند بیشتر آشنا شوید:

لیست دانشگاه های پیام نور بدون کنکور رشته مهندسی نفت

 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد مرکز دوگنبدان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان مرکز آبادان
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر مرکز بین‌المللی عسلویه
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر مرکز بوشهر
 • دانشگاه پیام نور استان تهران شمال
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی مرکز ارومیه
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان مرکز اهواز
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان مرکز بندرعباس
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران مرکز ساری
 • دانشگاه پیام نور استان فارس مرکز شیراز
 • دانشگاه پیام نور استان همدان مرکز همدان

لیست دانشگاه های آزاد بدون کنکور رشته مهندسی نفت

 • دانشگاه آزاد واحد شاهرود
 • دانشگاه آزاد واحد مسجد سلیمان
 • دانشگاه آزاد واحد زرقان
 • دانشگاه آزاد واحد شیراز
 • دانشگاه آزاد واحد فیروز آباد
 • دانشگاه آزاد واحد مرودشت
 • دانشگاه آزاد واحد شهرضا
 • دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر
 • دانشگاه آزاد واحد مراغه
 • دانشگاه آزاد واحد بوشهر
 • دانشگاه آزاد واحد میمه
 • دانشگاه آزاد واحد دماوند
 • دانشگاه آزاد واحد امیدیه
 • دانشگاه آزاد واحد بهبهان
 • دانشگاه آزاد واحد ماه شهر
 • دانشگاه آزاد واحد بهبهان
 • دانشگاه آزاد واحد گچساران
 • دانشگاه آزاد واحد یاسوج
 • دانشگاه آزاد واحد نور
 • دانشگاه آزاد واحد قشم
 • دانشگاه آزاد واحد لنگرود

لیست دانشگاه های غیرانتفاعی بدون کنکور رشته مهندسی نفت

 • دانشگاه غیر انتفاعی اقبال لاهوری – مشهد
 • موسسه غیر انتفاعی مهراروند – آبادان
 • موسسه غیر انتفاعی پارس – مهر فارس
 • دانشگاه غیر انتفاعی کاوش – محمود آباد
 • موسسه غير انتفاعی جهاد دانشگاهی – اصفهان
 • موسسه غير انتفاعی دانش پژوهان پیشرو – اصفهان

معایب و مزایای رشته مهندسی نفت

داوطلبان باید قبل از انتخاب هر رشته تحصیلی اطلاعات زیادی در مورد بازار کار و درآمد آن رشته داشته باشند. این موضوع موجب می‌شود که داوطلبان با تمامی جوانب رشته تحصیلی آشنا باشند. رشته مهندسی نفت یکی از رشته‌های گروه ریاضی است که انتخاب اول داوطلبان محسوب نمی‌شود. این بدین معنی است که رشته مهندسی نفت مابین برخی از داوطلبان محبوبیت خاصی دارد. بنابراین داوطلبان باید قبل از انتخاب رشته مهندسی نفت اطلاعات زیادی در مورد این رشته داشته باشند. رشته مهندسی نفت چه معایب و مزایایی دارد؟ ما در این بخش مهم‌ترین معایب و مزایای این رشته تحصیلی را به داوطلبان معرفی می‌کنیم. رشته مهندسی نفت با توجه به گرایش و مهارت مهندسان نفت از درآمد بسیار بالایی برخوردار است. این بدین معنی است که این رشته جزو رشته‌های پردرآمد در کشور محسوب می‌شود، زیرا نفت با توجه به شرایط فعلی ایران یک منبع انرژی مهم است.

مهم‌ترین مزیت رشته مهندسی نفت درآمد این رشته است. از طرفی دیگر داوطلبان از مقطع کارشناسی تا مقطع دکتری امکان ادامه تحصیل دارند. بنابراین داوطلبان در این رشته مشکل تحصیل در مقاطع مختلف را ندارند. یکی از مهم‌ترین معایب و چالش‌های رشته مهندسی نفت به محیط کاری این رشته مربوط می‌شود. مهندسان نفت در دفاتر مهندسی مشغول به کار نمی‌شوند. آن‌ها در محیط‌های میدانی نفت و گاز باید وظایف خود را انجام دهند. از طرفی دیگر مهندسان نفت به دلیل شرایط محیط کاری باید به دور از محیط خانه و خانواده خود به دنبال موقعیت شغلی باشند. بنابراین آن‌ها از محیط خانه و خانواده دور هستند. داوطلبان باید تمامی این شرایط را در نظر بگیرند و با توجه به این شرایط رشته مهندسی نفت را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

مهاجرت برای رشته مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای جهان نیز محبوبیت زیادی دارد. همین موضوع نیز موجب می‌شود که مهندسان نفت به فکر مهاجرت به سایر کشورها باشند. مهندسان نفت به دنبال بهترین کشورهای دنیا برای مهاجرت هستند. کشورهایی مانند کویت، کانادا، قطر، آلمان، عمان، دانمارک و هلند بهترین کشورها برای مهاجرت هستند. مهندسان نفت در این کشورها از درآمد بالایی برخوردار خواهند بود و مشکلاتی در مورد حقوق نخواهند داشت. یکی از مهم‌ترین شرایطی که داوطلبان باید به آن توجه زیادی داشته باشند در مورد تسلط به زبان انگلیسی است. داوطلبان باید تسلط زیادی به زبان انگلیسی در این رشته داشته باشند تا شرایط مهاجرت برای آن‌ها راحت باشد.

دوره های آموزشی حرف آخر برای مهندسی نفت

داوطلبان در این مطلب با رشته مهندسی نفت و شرایط بازار کار این رشته آشنا شدند. اگر به دنبال قبولی در رشته مهندسی نفت هستید باید با اطلاعات کافی به سراغ این رشته بروید. رشته مهندسی نفت یک رشته خاص و منحصربه‌فرد است و داوطلبان باید این شرایط را قبل از انتخاب رشته در نظر داشته باشند. داوطلبان برای قبولی در رشته مهندسی نفت باید دروس تخصصی را به بهترین شکل ممکن مطالعه کنند. اما داوطلبان برای مطالعه دروس تخصصی به دوره‌های آموزشی مناسبی نیاز دارند. داوطلبان هنگام انتخاب دوره‌های آموزشی برای مطالعه دروس تخصصی با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شوند. تعداد دوره‌های آموزشی به قدری زیاد هستند که داوطلبان هنگام انتخاب دوره‌های آموزشی دچار مشکل می‌شوند. موسسه حرف آخر برای اینکه مشکل داوطلبان را هنگام انتخاب دوره‌های آموزشی حل کند، بهترین دوره‌ها را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. اما دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر چه ویژگی‌هایی دارند؟

دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر از جدیدترین و منحصربه‌فردترین روش‌ها برای آموزش مفاهیم و مباحث استفاده می‌کنند. موسسه حرف آخر برای اینکه داوطلبان هر سه درس تخصصی گروه ریاضی را به کامل‌ترین شکل ممکن یاد بگیرند با بهترین اساتید کشور همکاری می‌کند. اساتیدی مانند عبدالرضا منتظری، مهران قاسمی، پیمان کامیار و علی سلوکی از بهترین اساتید کشور هستند که با موسسه حرف آخر همکاری می‌کنند. اساتید حرف آخر برای آموزش مفاهیم از روش‌های خاص و الگوهای ابتکاری استفاده می‌کنند. بنابراین داوطلبان مفاهیم دشوار و پرچالش را به راحتی یاد می‌گیرند. موسسه حرف آخر از سال 1401 نحوه ارائه دوره‌های آموزشی خود را تغییر داده است. این موسسه دوره‌های آموزشی خود را در قالب دی وی دی و به صورت فیزیکی ارسال نمی‌کند. داوطلبان می‌توانند ویدیوهای آموزشی این دوره را به صورت آنلاین و آفلاین در بستر vod حرف آخر مشاهده کنند.

دانشگاه های دولتی برای رشته مهندسی نفت

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه صنعت نفت (محل تحصیل آبادان)
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه حکیم سبزواری – سبزوار
 • دانشگاه تهران (محل تحصیل دانشکده فنی فومن واقع در شهرستان فومن استان گیلان)
 • دانشگاه صنعت نفت (محل تحصیل اهواز)
 • دانشگاه حکیم سبزواری – سبزوار
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر – تهران
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر – تهران
 • مرکز آموزش عالی لامرد
 • دانشکده فنی و مهندسی گرمسار
 • دانشگاه صنعتی سهند – تبریز
 • دانشگاه صنعت نفت (محل تحصیل اهواز)
 • دانشگاه صنعتی شریف – تهران
 • دانشگاه شیراز

دانشگاه های غیرانتفاعی برای رشته مهندسی نفت

 • موسسه غیرانتفاعی اقبال لاهوری – مشهد
 • موسسه غیرانتفاعی کاوش – محمود آباد
 • موسسه غیرانتفاعی دانش پژوهان پیشرو – اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی – اصفهان
 • موسسه غیرانتفاعی مهر اروند – آبادان
 • موسسه غیرانتفاعی پارس – مهر فارس

دانشگاه های پیام نور برای رشته مهندسی نفت

 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی – مرکز ارومیه
 • دانشگاه پیام نور استان کهگیلویه و بویر احمد – مرکز دوگنبدان
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز بین‌المللی عسلویه
 • دانشگاه پیام نور استان همدان – مرکز همدان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس – مرکز شیراز
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز آبادان
 • دانشگاه پیام نور استان هرمزگان – مرکز بندر عباس
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر – مرکز بوشهر
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان – مرکز اهواز
 • دانشگاه پیام نور استان تهران – تهران شمال
 • دانشگاه پیام نور استان مازندران – مرکز ساری

دانشگاه های آزاد برای رشته مهندسی نفت

 • دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
 • دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی
 • دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب
 • دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات
 • دانشگاه آزاد واحد کرمان
 • دانشگاه آزاد واحد کرج
 • دانشگاه آزاد واحد تهران غرب
 • دانشگاه آزاد واحد علوم پزشکی آزاد تهران
 • دانشگاه آزاد واحد اصفهان – خوراسگان
 • دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر
 • دانشگاه آزاد واحد مشهد
 • دانشگاه آزاد واحد نجف آباد
 • دانشگاه آزاد واحد فیروزکوه
 • دانشگاه آزاد واحد تبریز
 • دانشگاه آزاد واحد شیراز
 • دانشگاه آزاد واحد خمینی شهر
 • دانشگاه آزاد واحد اهواز
 • دانشگاه آزاد واحد پردیس

آخرین رتبه لازم مهندسی نفت

سال تحصیلی رتبه در سهمیه سهمیه قبولی جنسیت دانشگاه دوره قبولی
1399 426 ایثارگر (25 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه صنعت نفت (محل تحصیل آبادان) روزانه
1399 1053 ایثارگر (5 درصد ظرفیت) زن دانشگاه صنعتی سهند – تبریز نوبت دوم
1399 1215 ایثارگر (5 درصد ظرفیت) مرد دانشگاه صنعت نفت (محل تحصیل اهواز) روزانه
1399 393 منطقه 1 زن دانشگاه تهران روزانه
1399 472 منطقه 1 مرد دانشگاه صنعتی امیرکبیر روزانه
1399 885 منطقه 1 مرد دانشگاه فردوسی – مشهد روزانه
1399 949 منطقه 1 مرد دانشگاه فردوسی – مشهد نوبت دوم
1399 1097 منطقه 2 زن دانشگاه صنعتی امیرکبیر پردیس خودگردان
1399 1257 منطقه 2 زن دانشگاه صنعتی شریف روزانه
1399 1985 منطقه 2 مرد دانشگاه شیراز روزانه
1399 2298 منطقه 2 زن دانشگاه صنعتی شریف پردیس خودگردان
1399 4233 منطقه 3 زن دانشگاه صنعتی اصفهان نوبت دوم
1399 4261 منطقه 3 مرد دانشگاه سمنان روزانه
1399 5305 منطقه 3 مرد دانشگاه شهید باهنر – کرمان نوبت دوم
1399 5325 منطقه 3 مرد دانشگاه رازی کرمانشاه روزانه

ترازهای لازم برای قبولی در رشته مهندسی نفت

گروه ریاضی دارای 3 درس تخصصی است. هر کدام از این درس‌ها نقش مهمی در قبولی داوطلبان دارند. برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش می‌آید که برای قبولی در رشته مهندسی نفت چه ترازهایی برای دروس عمومی و تخصصی لازم است. ما در ادامه معرفی رشته مهندسی نفت به سراغ ترازهای لازم برای قبولی در این رشته می‌رویم و ترازهای داوطلبان را بررسی می‌کنیم.

سهمیه قبولی: ایثارگر (25 درصد ظرفیت) 

داوطلبی که ساکن شهر آبادان است توانسته در دانشگاه صنعت نفت آبادان قبول شود. این داوطلب دارای تراز 7559 و رتبه در سهمیه 426 است. رتبه کشوری این داوطلب 4334 و ترازهای این داوطلب به صورت زیر است:

درس تراز
ادبیات فارسی 27 درصد
عربی 30 درصد
دین و زندگی 12 درصد
زبان انگلیسی 41 درصد
ریاضی 18 درصد
فیزیک 7 درصد
شیمی 12 درصد

سهمیه قبولی: ایثارگر (5 درصد ظرفیت)

داوطلب خانمی که ساکن خوی است توانسته در دانشگاه صنعتی سهند قبول شود. تراز این داوطلب 7954 و رتبه کشوری او 8896 است. ترازهای درس‌های عمومی و تخصصی این داوطلب به صورت زیر است:

درس تراز
ادبیات فارسی 33 درصد
عربی 38 درصد
دین و زندگی 17 درصد
زبان انگلیسی 47 درصد
ریاضی 23 درصد
فیزیک 22 درصد
شیمی 18 درصد

 

سهمیه قبولی: منطقه 1

داوطلبی که ساکن تهران است توانسته در دانشگاه تهران قبول شود. رتبه کشوری این داوطلب 874 و تراز این داوطلب 10478 است. در ادامه معرفی رشته مهندسی نفت به سراغ بررسی ترازهای درس‌های عمومی و تخصصی این داوطلب می‌رویم:

درس تراز
ادبیات فارسی 45 درصد
عربی 84 درصد
دین و زندگی 78 درصد
زبان انگلیسی 94 درصد
ریاضی  47 درصد
فیزیک 73 درصد
شیمی 45 درصد

سهمیه قبولی: منطقه 1

داوطلبی که ساکن اراک است توانسته در دانشگاه فردوسی – مشهد برای رشته مهندسی نفت قبول شود. رتبه کشوری این داوطلب 1491 و تراز این داوطلب 9783 است. ترازهای درس‌های عمومی و تخصصی این داوطلب به صورت زیر است:

درس تراز
ادبیات فارسی 38 درصد
عربی 64 درصد
دین و زندگی 77 درصد
زبان انگلیسی 84 درصد
ریاضی  37 درصد
فیزیک 54 درصد
شیمی 42 درصد

 

سهمیه قبولی: منطقه 2

داوطلبی که ساکن شیراز است توانسته در دانشگاه شیراز قبول شود. رتبه کشوری این داوطلب 6190 و تراز این داوطلب 8443 است. ترازهای این داوطلب به صورت زیر است:

درس تراز
ادبیات فارسی 14 درصد
عربی 64 درصد
دین و زندگی 61 درصد
زبان انگلیسی 34 درصد
ریاضی 29 درصد
فیزیک 25 درصد
شیمی 27 درصد

 

سهمیه قبولی: منطقه 2

داوطلبی که ساکن یزد است توانسته در دانشگاه صنعتی شریف قبول شود. رتبه کشوری این داوطلب 3988 و تراز این داوطلب 8896 است. ترازهای درس‌های عمومی و تخصصی این داوطلب به صورت زیر است:

درس تراز
ادبیات فارسی  40 درصد
عربی 60 درصد
دین و زندگی 64 درصد
زبان انگلیسی 33 درصد
ریاضی  36 درصد
فیزیک 40 درصد
شیمی  22 درصد

سهمیه قبولی: منطقه 3

داوطلبی که ساکن اصفهان است توانسته در دانشگاه صنعتی اصفهان قبول شود. این داوطلب توانسته در نوبت دوم دانشگاه قبول شود. رتبه کشوری این داوطلب 26489 و تراز این داوطلب 6583 است. ترازهای درس‌های عمومی و تخصصی این داوطلب به صورت زیر است:

درس تراز
ادبیات فارسی 4 درصد
عربی 34 درصد
دین و زندگی 29 درصد
زبان انگلیسی 32 درصد
ریاضی 27 درصد
فیزیک 14 درصد
شیمی  29 درصد

سهمیه قبولی: منطقه 3

داوطلبی که توانسته در دانشگاه رازی کرمانشاه قبول شود دارای تراز 6821 و رتبه کشوری 30487 است. ترازهای درس‌های عمومی و تخصصی این داوطلب به صورت زیر است:

درس تراز
ادبیات فارسی 11 درصد
عربی 19 درصد
دین و زندگی 8 درصد
زبان انگلیسی 27 درصد
ریاضی  9 درصد
فیزیک 8 درصد
شیمی  4 درصد

 

کدام دانشگاه‌ها برای رشته مهندسی نفت دانشجو قبول می‌کنند؟

دانشگاه امیر کبیر دانشگاه تهران دانشگاه صنعتی سهند
موسسه آموزش عالی کاوش محمود آباد دانشگاه صنعتی شریف دانشگاه شهید باهنر
مرکز آموزش عالی لامرد دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه خلیج فارس
دانشگاه صنعت نفت دانشگاه حکیم سبزواری دانشگاه علم و صنعت ایران
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعت نفت – آبادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه
دانشگاه گرمسار دانشگاه شاهرود دانشگاه سمنان
دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان – قوچان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب –  تهران دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات – تهران

بهترین دانشگاه‌ها برای رشته مهندسی نفت در جهان + شرایط پذیرش

 • دانشگاه ای اند ام تگزاس
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا
 • دانشگاه اکلاهما
 • مدرسه معادن کلرادو
 • دانشگاه تولسا
 • دانشکده مهندسی ویتربی یواس‌سی

رتبه‌بندی دانشگاه‌های بالا بر اساس رتبه‌بندی QS است. داوطلبانی که به دنبال پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند باید ابتدا به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنند. هر دانشگاهی شرایط خاصی برای پذیرش دانشجویان دارد. نمرات و سابقه تحصیلی یکی از مهم‌ترین معیارها برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور است. البته به این نکته توجه داشته باشید که هر دانشگاهی برای پذیرش شرایط خاصی برای نمرات زبان انگلیسی دارد. بنابراین برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد پذیرش در هر دانشگاه باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد معرفی رشته مهندسی نفت

1) آیا رشته مهندسی نفت برای خانم ها نیز وجود دارد؟

بله این رشته نه تنها برای داوطلبان آقا بلکه برای داوطلبان خانم نیز در دسترس است و داوطلبان می‌توانند در این رشته تحصیل کنند.

2) آیا تحصیل در رشته مهندسی نفت بدون کنکور امکان‌پذیر است؟

بله داوطلبان می‌توانند با توجه به سوابق تحصیلی و نمرات خود در تحصیل رشته مهندسی نفت در دانشگاه اقدام کنند.

3) آیا تحصیل در مهندسی نفت از رشته تجربی امکان‌پذیر است؟

نه خیر داوطلبان گروه ریاضی تنها امکان مطالعه رشته مهندسی نفت را دارند.

4) آیا امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در این رشته وجود دارد؟

بله داوطلبان می‌توانند در گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد و دکتری به ادامه تحصیل بپردازند.

5) مقطع کارشناسی مهندسی نفت چند سال طول می‌کشد؟

این رشته در مقطع کارشناسی به مدت 4 سال و 8 ترم تحصیلی طول می‌کشد.

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد رشته‌های دانشگاهی به وبلاگ موسسه حرف آخر مراجعه کنید و برای اطلاع از آخرین اخبار کنکور به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کرده و از آخرین اخبار کنکور مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.