آموزش ریاضی کنکور: مساحت هشت ضلعی منتظم

بدون دیدگاه

به نظر شما دشوارترین درس برای داوطلبان گروه ریاضی و تجربی کدام درس است؟ بدون شک داوطلبان گروه ریاضی درس ریاضی را دشوارترین درس و داوطلبان گروه تجربی درس زیست شناسی را معرفی می‌کنند. البته داوطلبان گروه تجربی چالش‌های زیادی هنگام یادگیری درس ریاضی نیز دارند. موسسه حرف آخر برای اینکه داوطلبان هر دو گروه آموزشی مباحث و مفاهیم ریاضی را به ساده‌ترین شکل ممکن یاد بگیرند، دوره‌های آموزشی خاصی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند. دوره آموزش ریاضی حرف آخر با تدریس استاد عبدالرضا منتظری و استاد مهران قاسمی در اختیار داوطلبان و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. یکی از مباحث ریاضی در کنکور سراسری، مبحث مساحت هشت ضلعی منتظم است. داوطلبان چگونه می‌توانند با استفاده از روش‌های خاص، مساحت هشت ضلعی منتظم را به دست بیاورند؟

اکثر داوطلبان از این موضوع مطلع هستند که محاسبه مساحت هشت ضلعی منتظم یا هر چند ضلعی کاری دشوار است. محاسبات داوطلبان گاهی اوقات ممکن است اشتباه باشد و نتیجه درستی نداشته باشد. داوطلبان باید در این شرایط چه کاری انجام دهند؟ استاد عبدالرضا منتظری برای حل این مشکل از یک روش و الگوی خاص استفاده می‌کند. این استاد برتر کشور به داوطلبان آموزش می‌دهد که چگونه با یک روش ساده و ابتکاری می‌توان به سوالات این بخش در کنکور سراسری پاسخ داد.

استاد عبدالرضا منتظری و استاد مهران قاسمی از اساتید برتر ریاضی در کشور هستند که با موسسه حرف آخر برای تدریس درس ریاضی همکاری می‌کنند. موسسه حرف آخر برای اینکه تمامی داوطلبان بتوانند به ویدیوهای آموزشی موسسه حرف آخر دسترسی داشته باشند برخی از ویدیوها را به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. داوطلبان با مراجعه به سایت یا کانال تلگرام حرف آخر می‌توانند ویدیوهای آموزشی را مشاهده کنند و با نوع تدریس اساتید بیشتر آشنا شوند.

 

مساحت هشت ضلعی منتظم

 

هشت ضلعی منتظم چیست؟

داوطلبان قبل از اینکه به سراغ مشاهده ویدیو آموزشی محاسبه هشت ضلعی منتظم بروند باید با مفهوم هشت ضلعی منتظم آشنا شوند. هشت ضلعی منتظم یک چند ضلعی با هشت ضلع است. به عبارت دیگر یک هشت ‌ضلعی منتظم دارای ضلع‌ها و زاویه‌های داخلی برابر است. اندازه زاویه‌های داخلی هر راس هشت ضلعی 135 درجه و اندازه مجموع زاویه‌های داخلی آن ۱۰۸0 درجه است.

ویژگی‌های هشت ‌ضلعی منتظم

  1. اضلاع با طول یکسان: اصلی‌ترین ویژگی هشت ‌ضلعی طول یکسان تمامی اضلاع است. این بدین معنی است که هشت خط که این ضلع‌ها را تشکیل می‌دهند، همه به یک مقدار مساوی اندازه دارند.
  2. زوایا با اندازه‌ ۱۳۵ درجه: هشت زاویه در هشت‌ ضلعی منتظم همگی برابر با ۱۳۵ درجه هستند. این زوایا از نظر هندسی به عنوان زوایای داخلی شکل تشخیص داده می‌شوند.
  3. مرکز متقارن: هشت ‌ضلعی منتظم دارای مرکزی است که به عنوان مرکز متقارن شناخته می‌شود. این مرکز در هم سطحی قرار دارد که تمام ضلع‌ها و زوایا از آن عبور می‌کنند.
  4. دارای هشت ضلع و هشت زاویه: هشت ‌ضلعی منتظم دارای هشت ضلع و هشت زاویه است.
  5. تقارن‌های متعدد: هشت ‌ضلعی منتظم دارای تقارن‌های متعدد است. این بدین معنی است که اگر یکی از ضلع‌ها یا زوایا را بشکنید یا جابه‌جا کنید، هشت ‌ضلعی هنوز دارای تقارن‌های خود باقی می‌ماند.

مساحت هشت ضلعی منتظم

محاسبه مساحت هشت ضلعی منتظم، دشواری‌های خاص خود را دارد. داوطلبان معمولا هنگام محاسبه مساحت با دشواری‌های خاصی روبه‌رو می‌شوند. همین موضوع نیز موجب شده است که استاد منتظری به دنبال یک روش ساده برای حل این مبحث باشد. داوطلبان برای محاسبه مساحت هشت ضلعی منتظم می‌توانند از دو روش ضلع یا شعاع دایره محیط استفاده کنند.

داوطلبان با استفاده از هر دو روش به راحتی امکان پاسخگویی به سوالات این مبحث را دارند. موسسه حرف آخر در دوره‌های آموزشی ریاضی حرف آخر یک هدف مهم دارد و آن نیز ارائه روش‌های ابتکاری برای حل سوالات است. بنابراین داوطلبان برای حل سوالات ریاضی نباید به هیچ عنوان نگرانی داشته باشند. داوطلبان باید مفاهیم را یاد بگیرند و بدون حفظ کردن مسائل به سوالات در کنکور پاسخ دهند.

آموزش محاسبه مساحت هشت ضلعی منتظم

همانطور که در بخش بالا نیز به آن اشاره کردیم، استاد منتظری و استاد مهران قاسمی برای آموزش مفاهیم و مسائل ریاضی از روش‌های خاص و الگوهای ابتکاری استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها و الگوها برای محاسبه مساحت هشت ضلعی منتظم است. داوطلبان در ویدیو زیر می‌توانند نحوه محاسبه مساحت هشت ضلعی منتظم را با آموزش استاد منتظری مشاهده کنند:

 

 

دوره‌های آموزشی ریاضی حرف آخر

موسسه حرف آخر از سال 1390 همراه داوطلبان و دانش‌آموزان است و دوره‌های آموزشی خود را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. این موسسه تمامی دوره‌های آموزشی خود را با استفاده از روش‌های خاص و الگوهای ابتکاری آموزش می‌دهد. همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان تمامی مفاهیم و مسائل را به خوبی یاد بگیرند. به عنوان مثال، درس دشوار ریاضی در موسسه حرف آخر توسط دو استاد برتر ریاضی یعنی استاد قاسمی و استاد منتظری تدریس می‌شود. این دو استاد برتر نحوه آموزشی خاصی دارند و همین موضوع نیز موجب می‌شود که داوطلبان علاقه زیادی به یادگیری درس ریاضی داشته باشند.

این موسسه آموزشی از سال 1401 دوره‌های آموزشی خود را به بستر vod منتقل کرده است. این بدین معنی است که داوطلبان و دانش‌آموزان به راحتی می‌توانند تمامی دوره‌های آموزشی حرف آخر را به صورت آنلاین و آفلاین در هر زمان و مکانی مشاهده کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم دوره‌های آموزشی موسسه حرف آخر، ارائه مشاوره هوشمند است. داوطلبان با خرید دوره‌های آموزشی حرف آخر امکان دسترسی به مشاوره هوشمند را نیز خواهند داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.