درس ریاضی یکی از مهم‌ترین درس‌های تخصصی گروه تجربی و گروه ریاضی در کنکور سراسری است. داوطلبانی که به سوالات این درس در کنکور سراسری پاسخ درستی می‌دهند شانس بیشتری برای قبولی در رشته‌های پر طرفدار دارند. یکی از مباحث ریاضی که داوطلبان باید آن را برای کنکور سراسری مطالعه کنند، بحث وارون تابع است. داوطلبان باید یاد بگیرند گه چگونه وارون یک تابع را پیدا کنند و به سوالات این مبحث در کنکور سراسری پاسخ دهند.

استاد عبدالرضا منتظری بهترین استاد ریاضی در کشور است که تمامی مفاهیم درس ریاضی را با روش‌های جدید و منحصربه‌فرد آموزش می‌دهد. داوطلبان می‌توانند به راحتی با آموزش‌های استاد منتظری درس ریاضی را یاد بگیرند و به سوالات درس ریاضی در کنکور سراسری پاسخ دهند. ما در این مطلب این مبحث را به صورت خلاصه توضیح می‌دهیم و سپس آموزش تصویری این مبحث را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

وارون تابع

وارون تابع چیست؟

وارون تابع چیست؟ اگر یک تابع یک به یک باشد با جابه‌جا کردن مولفه‌های زوج‌های آن تابع جدیدی به دست می‌آید که به آن تابع وارون می‌گوییم.

نحوه محاسبه

اگر بخواهیم رابطه تابعی به دست آوریم باید مراحل زیر را طی کنیم:

  • مقدار x را بر حسب y محاسبه می‌کنیم
  • جای x و y را عوض می‌کنیم
  • به جای y عبارت f-1(x) را قرار می‌دهیم

نکات مهم 

نکات زیر را در مورد تست‌های این مبحث در کنکور سراسری به یاد داشته باشید و به این نکته توجه داشته باشید که باید مفاهیم مباحث ریاضی را به خوبی درک کنید تا بتوانید به سوالات آن در کنکور سراسری پاسخ دهید:

  • شرط وارون‌پذیری یک تابع یک به یک بودن آن است.
  • اگر تابع یک به یک نباشد وارون‌پذیر نیست.
  • به ازای یک ورودی نمی‌توان دو خروجی داشت.
  • در وارون تابع جای ورودی و خروجی با یکدیگر عوض می‌شوند.
  • شما می‌توانید با محدود کردن دامنه تابعی غیر یک به یک، معکوس آن را بنویسید.

آموزش مبحث وارون تابع توسط استاد عبدالرضا منتظری

استاد منتظری در این ویدیو به صورت کامل مبحث وارون تابع را به داوطلبان آموزش می‌دهد و داوطلبان می‌توانند با حل سوال‌ها و تست‌های این مبحث در کنکور سراسری بیشتر آشنا شوند:

ریاضی با حرف آخر

تمامی درس‌های عمومی و تخصصی در موسسه حرف آخر توسط اساتید بنام کشور تدریس می‌شوند. این بدین معنی است که اگر داوطلبی در یک درس مشکل داشته باشد بهترین استاد کنکور این درس را به داوطلب آموزش می‌دهد. درس ریاضی یکی از مهم‌ترین درس‌های تخصصی برای داوطلبان گروه تجربی و ریاضی است. بنابراین داوطلبان باید با دقت زیادی این درس را مطالعه کنند. استاد منتظری با استفاده از روش‌های ساده و منحصربه‌فرد مباحث ریاضی را به داوطلبان و دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. شما می‌توانید برای دیدن ویدیوهای بیشتر آموزشی استاد منتظری به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید یا به سراغ نمونه‌های تدریس پکیج‌های ریاضی در سایت بروید تا با نحوه آموزش استاد منتظری بیشتر آشنا شوید.

عبدالرضا منتظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.