انتخاب یک رشته تحصیلی مناسب یکی از تصمیمات مهم برای دانش‌آموزان و داوطلبان در طول دوران تحصیلی محسوب می‌شود. رشته‌های گروه تجربی میان داوطلبان و دانش‌آموزان در مقطع دوره متوسطه دوم بسیار محبوب هستند. البته رشته‌های تجربی در دانشگاه نیز محبوبیت زیادی دارند و اکثر داوطلبان به دنبال این رشته‌ها هستند. داوطلبان و دانش‌آموزان باید هنگام انتخاب رشته تحصیلی خود به صورت هوشمندانه عمل کنند، زیرا رشته تحصیلی داوطلبان تاثیر مهمی در آینده کاری آن‌ها دارد. انتخاب یک رشته مناسب، آینده شغلی و درآمد را نیز مشخص می‌کند. بنابراین این موضوع بسیار پر اهمیت است. با توجه به اهمیت این موضوع، تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ پردرآمدترین رشته های تجربی می‌رود و موقعیت‌های شغلی این رشته‌ها را همراه با ده‌ها اطلاعات دیگر در اختیار دانش‌آموزان و داوطلبان قرار می‌دهد.

پردرآمدترین رشته های تجربی بسیار زیاد و متنوع هستند. البته داوطلبان و دانش‌آموزان باید به این نکته توجه داشته باشند که هر رشته تحصیلی با توجه به شرایط اقتصادی جامعه امکان تغییر شرایط دارد. اما ما در این مطلب به سراغ رشته‌هایی می‌رویم که در چند سال اخیر جزو رشته‌های پردرآمد بودند و تا سال‌های آینده نیز شرایط یکسانی خواهند داشت. رشته‌های تجربی در مقایسه با سایر رشته‌ها بیشتر مورد توجه داوطلبان قرار می‌گیرند. این موضوع نیز به خوبی از نظر شرایط بازار کار و درآمد مشخص است.

تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ معرفی پردرآمدترین رشته های تجربی می‌رود و زیرگروه این رشته‌ها را به داوطلبان معرفی می‌کند. داوطلبان در این مطلب می‌توانند با موقعیت‌های شغلی، وظایف هر رشته، بازار کار و … آشنا شوند. این نکته را فراموش نکنید که انتخاب رشته تحصیلی یک مسیر مهم و پرچالش برای داوطلبان است و باید با دقت زیادی انجام شود.

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

برنامه‌ریزی برای کنکور با رشته های خوب تجربی

داوطلبانی که به دنبال قبولی در کنکور هستند باید با برنامه‌های خاصی خود را برای کنکور آماده کنند. رشته های پولساز تجربی و رشته های تاپ تجربی، نیازمند یک رتبه مناسب هستند. داوطلبان باید با ضرایب زیر گروه‌های تجربی آشنا باشند تا بدانند کدام رشته به چه ضرایبی نیاز دارد. تیم حرف آخر، در این مطلب برای داوطلبانی که قصد حضور در کنکور را دارند، پردرآمدترین رشته های تجربی را همراه با ضرایب آن‌ها به شما معرفی می‌کند. اگر از همین حالا برای کنکور با یک برنامه‌ریزی دقیق آماده شوید به راحتی در یکی از شغل های پردرآمد رشته تجربی قبول می‌شوید.

برگزاری کنکور تجربی با تغییرات جدید

شرایط کنکور مانند سال‌های اخیر نیست و از سال 1402 کنکور سراسری با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است. این تغییرات از جنبه‌های زیادی بر روی مطالعه داوطلبان تاثیر گذاشته‌اند. تغییرات کنکور تجربی را می‌توان در گروه‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. ما در این مطلب تنها به تعدادی از این تغییرات اشاره می‌کنیم. یکی از تغییرات کنکور سراسری که از سال 1402 اعمال می‌شود، حذف دروس عمومی از کنکور است. داوطلبان در کنکور سراسری دیگر به سوالات دروس عمومی پاسخ نمی‌دهند. بنابراین داوطلبان در کنکور تجربی تنها به سوالات دروس تخصصی پاسخ می‌دهند. البته تنها تغییر کنکور تجربی 1403 به حذف دروس عمومی مربوط نمی‌شود. کنکور تجربی 1403 در دو نوبت مختلف در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. این بدین معنی است که داوطلبان در دو نوبت مختلف شانس قبولی در کنکور تجربی را دارند.

بر اساس آخرین تغییرات، کنکور تجربی 1403 در دو نوبت اردیبهشت و تیر ماه برگزار می‌شود. داوطلبان کنکور تجربی در این آزمون در مدت زمان 180 دقیقه به سوالات مختلف پاسخ می‌دهند. سوالات دروس تخصصی کنکور تجربی در سه دفترچه در اختیار داوطلبان گروه تجربی قرار می‌گیرند. ضرایب دروس تخصصی در کنکور تجربی نیز با تغییراتی روبه‌رو شده است. داوطلبان در کنکور تجربی باید به سوالات پنج درس تخصصی با ضرایب مختلف پاسخ دهند. درس زیست شناسی مهم‌ترین درس کنکور تجربی است که با ضریب 12 نقش مهمی را در کنکور برای داوطلبان ایفا می‌کند. ضرایب دروس تخصصی در کنکور تجربی به صورت زیر است:

 • درس زیست شناسی: ضریب 12
 • درس شیمی: ضریب 9
 • درس فیزیک: ضریب 7
 • درس ریاضی: ضریب 7
 • درس زمین شناسی: ضریب 1

تعداد سوالات دروس تخصصی در کنکور تجربی

تعداد سوالات دروس تخصصی در مقایسه با کنکور سال‌های اخیر با تغییراتی روبه‌رو شده است. داوطلبان گروه تجربی باید در کنکور سراسری به سوالات سه دفترچه تخصصی پاسخ دهند. دفترچه شماره یک کنکور تجربی شامل درس زیست شناسی است. بدون شک اکثر داوطلبان از این موضوع مطلع هستند که درس زیست شناسی مهم‌ترین درس کنکور تجربی است و ضریب آن نقش مهمی در رتبه نهایی داوطلبان دارد. داوطلبان گروه تجربی باید در کنکور سراسری به 45 سوال درس زیست شناسی در مدت زمان 45 دقیقه پاسخ دهند. بنابراین داوطلبان تنها یک دقیقه زمان دارند تا به سوالات زیست شناسی پاسخ دهند.

دفترچه شماره دو کنکور تجربی شامل دو درس تخصصی فیزیک و شیمی است. داوطلبان گروه تجربی تنها 75 دقیقه زمان دارند تا به سوالات این دو درس پاسخ دهند. درس فیزیک شامل 30 سوال و درس شیمی شامل 35 سوال است. آخرین دفترچه تخصصی در کنکور تجربی نیز شامل دروس ریاضی و زمین شناسی است. درس ریاضی شامل 30 سوال و درس زمین شناسی شامل 15 سوال است. داوطلبان تنها 60 دقیقه زمان دارند تا به این سوالات پاسخ دهند.

دانلود پکیج رایگان موفقیت ۵ ماهه در کنکور 

محتوای این پکیج سرنوشت کنکور شما را تغییر خواهد داد

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.

لیست رشته‌های کنکور تجربی 1403

یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور به تغییر لیست رشته‌های کنکور مربوط می‌شود. رشته‌های کنکور تجربی دیگر در زیرگروه‌های مختلف قرار ندارند. این بدین معنی است که زیرگروه‌ها نیز از کنکور سراسری حذف شده‌اند. با حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری تمامی رشته‌های کنکور تجربی در یک گروه قرار می‌گیرند. شاید برای داوطلبان این سوال پیش آید که ضرایب دروس تخصصی برای رشته‌های مختلف چگونه محاسبه می‌شوند؟ ضرایب دروس تخصصی برای تمامی رشته‌ها یکسان هستند و با تغییر رشته ضریب هیچ درسی تغییر نمی‌کند. شما می‌توانید در بخش زیر با لیست رشته‌های کنکور تجربی 1403 بیشتر آشنا شوید:

مقطع دکتری

 

دکتری پیوسته بیوتکنولوژی دکتری عمومی پزشکی دکتری عمومی دندانپزشکی
دکتری عمومی داروسازی دکترای عمومی دامپزشکی

 

مقطع کارشناسی ارشد پیوسته

 

کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی

 

مقطع کارشناسی

 

آموزش زیست شناسی (ویژه دانشگاه فرهنگیان) آموزش کار و فناوری (ویژه دانشگاه فرهنگیان) آموزش علوم تجربی (ویژه دانشگاه فرهنگیان) ادیان و مذاهب
آموزش شیمی (ویژه دانشگاه فرهنگیان) آموزش ابتدایی (ویژه دانشگاه فرهنگیان) آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه (ویژه دانشگاه فرهنگیان) آموزش تربیت بدنی (ویژه دانشگاه فرهنگیان)
اعضای مصنوعی و وسایل کمکی اقیانوس شناسی اقتصاد امنیت اقتصادی
بهداشت مدارس امنیت بین‌الملل بهداشت عمومی امنیت نرم
بهداشت و بازرسی گوشت امنیت اطلاعات بهداشت مواد غذایی بینایی سنجی
تکنولوژی اتاق عمل پژوهشگری امنیت بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری‌ها تربیت مروج سیاسی
تکنولوژی پرتوشناسی تکنولوژی پرتودرمانی زبان و ادبیات عربی تکنولوژی پزشکی هسته‌ای
حفاظت اطلاعات روان شناسی حسابداری زمین شناسی
زیست شناسی جانوری تاریخ اسلام زیست شناسی سلولی و مولکولی زیست شناسی دریا
زیست فناوری زیست شناسی گیاهی پرستاری ساخت پروتزهای دندانی
شیعه شناسی علم اطلاعات و دانش شناسی شنوایی شناسی شیمی کاربردی
علوم تربیتی ضد تروریسم علوم حدیث علوم و مهندسی جنگل
علوم و صنایع غذایی علوم آزمایشگاهی شیمی محض علوم آزمایشگاهی دامپزشکی
علوم تغذیه علوم و مهندسی باغبانی علوم فنی امنیت علوم و مهندسی خاک
علوم و مهندسی شیلات علوم و صنایع غذایی گرایش کنترل کیفی و بهداشتی علوم و مهندسی محیط زیست علوم و مهندسی صنایع غذایی
فقه شافعی علوم ورزشی فقه و حقوق امامی فقه و حقوق اسلامی
فلسفه و حکمت اسلامی فقه و حقوق حنفی فقه و مبانی حقوق اسلامی فقه و حقوق شافعی
فلسفه و کلام اسلامی فلسفه و عرفان اسلامی فناوری اطلاعات و ارتباطات فناوری اطلاعات سلامت
مدیریت اطلاعات و ارتباطات فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی مدیریت امور بانکی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
گفتار درمانی فیزیوتراپی کاردرمانی گردشگری
مدیریت بازرگانی مامایی مددکار اجتماعی مدیریت امور گمرکی
مدیریت بیمه اکو مدیریت بیمه مدیریت فرهنگی و هنری مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
مدیریت کسب و کار مدیریت صنعتی مدیریت دولتی مدیریت مالی
مربیگری عقیدتی مدیریت و بازرگانی دریایی معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات معارف اسلامی
معارف اسلامی و ادیان معارف اسلامی و اخلاق معارف اسلامی و علوم تربیتی معارف اسلامی و تاریخ
معارف اسلامی و کلام معارف اسلامی و علوم قرآنی مهندسی بهداشت محیط معارف اسلامی و مدیریت
مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار مهندسی اقتصاد کشاورزی مهندسی ترویج و آموزش کشاورزی پایدار
مهندسی طبیعت مهندسی صنایع مبلمان مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی مهندسی علوم دامی
مهندسی فضای سبز مهندسی گیاه پزشکی هوشبری میکروبیولوژی

 

مقطع کاردانی

 

امور دولتی امور بانکی اتاق عمل امور فرهنگی
بهداشت عمومی (گرایش‌های بهداشت خانواده و مبارزه با بیماری‌ها) امور زراعی و باغی تکنولوژی تولیدات باغی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر تربیت مبلغ قرآن کریم
بهداشت محیط امور مالی و مالیاتی بهداشت حرفه‌ای بیمه
تکنسین پروتزهای دندانی تربیت معلم قرآن کریم تکنولوژی پرتودرمانی تکنسین سلامت دهان
تکنولوژی تولیدات گیاهی تکنولوژی تولیدات دامی تکنولوژی رادیولوژی دهان، فک و صورت تکنولوژی مرتع و آبخیزداری
تکنولوژی مواد غذایی تولید و فرآوری خرما حرفه‌ای گردشگری خدمات اداری
صنایع غذایی دامپزشکی حسابداری شیمی آزمایشگاهی
مدارک پزشکی مامایی علوم آزمایشگاهی هتلداری
مدیریت بازرگانی فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی هوشبری مدیریت صنعتی کاربردی

 

پردرآمدترین رشته های تجربی در ایران و جهان

انتخاب رشته تحصیلی تاثیر بسیار مهمی بر روی آینده شغلی و درآمد داوطلبان و دانش‌آموزان در آینده دارد. بنابراین این انتخاب باید کاملا هوشمندانه انجام شود تا نتایج مناسبی داشته باشد. ما در این مطلب به سراغ معرفی پردرآمدترین رشته های تجربی می‌‌رویم و این رشته‌ها را با اطلاعات و جزئیات کامل در اختیار داوطلبان قرار می‌دهیم تا آن‌ها بهترین انتخاب را هنگام انتخاب رشته تحصیلی داشته باشند.

1) رشته دندانپزشکی: هنر ایجاد لبخند‌های سالم و زیبا

یکی از پردرآمدترین رشته های تجربی بدون هیچ شک و تردیدی رشته دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی از درآمد بسیار بالا و مناسبی برخوردار است و اکثر داوطلبان گروه تجربی به انتخاب این رشته تحصیلی علاقمند هستند. اما رشته دندانپزشکی چیست؟ این رشته تحصیلی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های حوزه پزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها و مشکلات دهان، دندان و لثه می‌پردازد. این رشته محبوب در کنار حفظ ظاهر زیبایی لبخندها، وظیفه حفظ سلامت دهان و دندان‌ها را نیز دارد. دانشجویان در این رشته علاوه بر یادگیری نظریه‌ها و تکنیک‌های دندانپزشکی، مهارت‌های عملی را نیز تمرین می‌کنند.

مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی 6 سال است. این بدین معنی است که داوطلبان از زمان قبولی در کنکور سراسری تا فارغ‌التحصیلی باید 6 سال زمان را سپری کنند. دوره 6 ساله رشته دندانپزشکی به دو دوره 2 و 4 ساله تقسیم می‌شود. دوره 2 ساله به دوره علوم پایه معروف است و داوطلبان در این دوره مفاهیم پایه را یاد می‌گیرند. داوطلبانی که موفق به سپری این دوره می‌شوند وارد دوره 4 ساله رشته دندانپزشکی می‌شوند. دوره 4 ساله رشته دندانپزشکی به نام دوره تخصصی همراه با کارآموزی مابین داوطلبان شناخته می‌شود.

دروس رشته دندانپزشکی

علوم پایه

 

میکروب‌شناسی بیوشیمی فیزیولوژی نظری
ژنتیک بافت‌شناسی ایمنی‌شناسی
آناتومی فیزیولوژی عملی بهداشت عمومی
بافت‌شناسی آمار پزشکی‌، دندانپزشکی‌ و روش‌ تحقیق ایمنولوژی

 

دوره تخصصی همراه با کارآموزی

 

آسیب‌شناسی دهان دندانپزشکی کودکان نظام پزشکی و طب قانونی
رادیولوژی دهان جنین و بافت‌شناسی فک و دهان بیولوژی دهان
دندانپزشکی پیشگیری مواد دندانی گوش، حلق و بینی ارتودنسی
بهداشت دهان و تغذیه پریودنتولوژی بهداشت عمومی و اکولوژی
کالبدشناسی و مرفولوژی دندان اندودنتیکس دندانپزشکی مجتمعی
بیماری‌های روانی بهداشت محیط زیست فارماکولوژی
بیماری‌های درونی دندانپزشکی ترمیمی جراحی دهان، فک و صورت
پروتزهای ثابت و اکلوژن بیماری‌های دهان و تشخیص پریودنتولوژی

 

توانایی ها و مهارت های لازم برای رشته دندانپزشکی

 

روابط عمومی بالا توجه به جزئیات قدرت رهبری
داشتن قدرت ارتباط مراعات اصول بهداشتی دلسوزی
توانایی برقراری ارتباط مؤثر با بیماران دقت و دانش تشریحی داشتن دانش تخصصی
مهارت‌های تصمیم‌گیری توانایی تشخیص صحیح بیماری‌ها توانایی مدیریت زمان
دقت در کار تجزیه و تحلیل دقیق توانایی همکاری با تیم‌های بهداشتی دهان و دندانپزشکی
درک اخلاق حرفه‌ای حفظ حریم شخصی بیمار آشنایی با اصول پزشکی عمومی و بیماری‌های عمومی

 

موقعیت های شغلی رشته دندانپزشکی

 

مطب‌های خصوصی بیمارستان‌ها مراکز درمانی
ارتودنسی تدریس و پژوهش جراحی دهان و فک‌ها
بهداشت دهان و دندان پروتزهای دندانی مراکز تخصصی
تحقیقات دندانپزشکی مشاوره زیبایی اداره بهداشت و سازمان‌های بهداشتی

 

وظایف دندانپزشک

 • جراحی‌های کوچک
 • تشخیص دقیق بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندانی با استفاده از ابزارهای تشخیصی
 • برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های درمانی مناسب برای بهبود سلامت دهان و دندان‌ها
 • ترمیم‌
 • ایمپلنت‌
 • جراحی دهان و فک‌ها
 • انجام عملیات‌های جراحی دهان و فک‌ها نظیر خارج کردن دندان‌ها، جراحی‌های لثه، اصلاح اختلالات و …
 • تصویربرداری رادیولوژی
 • تهیه و تفسیر تصاویر رادیولوژی برای تشخیص مشکلات دهان و دندانی
 • ارائه خدمات درمانی برای ترتیب و تصحیح موقعیت دندان‌ها و فک‌ها با استفاده از ارتودنسی
 • تهیه و نصب پروتزهای دندانی برای ترمیم دندان‌ها
 • ارائه توصیه‌ها و راهنمایی‌های بهداشت دهان و دندان به بیماران
 • ارائه مشاوره به بیماران در مورد تشخیص‌ها، گزینه‌های درمانی و پیش‌بینی نتایج
 • انجام تحقیقات و مشارکت در پژوهش‌های علمی در حوزه دندانپزشکی
 • ثبت و نگهداری اطلاعات پزشکی بیماران به صورت محرمانه
 • آموزش بیماران در مورد بهداشت دهان و دندان
 • و …

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

 

2) رشته پزشکی: هنر نجات زندگی میلیون‌ها انسان

اگر بخواهیم یک لیست از پردرآمدترین رشته های تجربی تهیه کنیم، بدون شک یک رشته همیشه در بالای لیست قرار دارد. رشته پزشکی یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه است که هر داوطلب گروه تجربی علاقه به تحصیل آن دارد. رشته پزشکی یکی از مهم‌ترین رشته‌های حوزه علوم تجربی است. این رشته به تشخیص، درمان، پیشگیری و ارتقا سلامت فردی و جامعه کمک می‌کند. پزشکان در این حوزه با ترکیب دانش علوم پایه، علوم پزشکی و مهارت‌های عملی به حفظ جان صدها و هزاران نفر کمک می‌کنند.

در طول دوره تحصیلی رشته پزشکی، دانشجویان از مبانی علوم پایه مانند زیست‌ شناسی، شیمی، فیزیک و علوم پزشکی مختلف مطلع می‌شوند. سپس با توسعه مهارت‌های عملی آشنا می‌شوند. این دوره‌ها توجه زیادی به جوانب اخلاقی، حرفه‌ای و انسانی پزشکی نیز دارند تا پزشکان در ارتباط با بیماران خود بهترین مراقبت‌ها را ارائه دهند.

پزشکان در کنار کار در مراکز بهداشتی، بیمارستان‌ها و … در تحقیقات پزشکی شرکت می‌کنند تا نقدهای علمی جدیدی درباره روش‌های درمانی و پیشگیری ارائه دهند و به بهبود علم پزشکی کمک کنند. رشته پزشکی شامل چهار دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، استاژری و اینترنی است. داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که رشته پزشکی یک دوره 8 ساله دارد و داوطلبان پس از 8 سال به عنوان پزشک عمومی فارغ‌التحصیل می‌شوند.

دروس رشته پزشکی

دروس علوم پایه

 

بیوشیمی آناتومی بافت‌شناسی
جنین‌شناسی اپیدمیولوژی ایمنی‌شناسی
میکروب‌شناسی تغذیه انگل‌شناسی
روانشناسی فیزیولوژی ژنتیک
ویروس‌شناسی قارچ‌شناسی آسیب‌شناسی عمومی

 

دروس فیزیوپاتولوژی

 

مقدمات بیماری‌های کلیه مقدمات بیماری‌های عفونی مقدمات بیماری‌های گوارش و کبد
مقدمات بیماری‌های قلب مقدمات بیماری‌های تنفس اپیدمیولوژی بیماری‌های شایع واگیر
پاتولوژی اختصاصی ۱ فارماکولوژی ۲ آمار پزشکی
مقدمات بیماری‌های کودکان مقدمات بیماری‌های اعصاب روانپزشکی

 

دوره استاژری

 

بخش داخلی جراحی چشم
زنان و زایمان کودکان گوش، حلق و بینی
رادیولوژی بیماری‌های اعصاب پوست
بیماری‌های عفونی

 

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته پزشکی

 

توانایی در تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی تسلط بر مبانی علوم پایه و پزشکی ارائه برنامه‌های درمانی مناسب
مهارت‌های عملی تشخیص بیماری‌ها تزریق داروها
انجام تست‌های تشخیصی شناخت عمیق از بیولوژی انسان و فرآیندهای بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی توانایی اجرای بررسی‌های جسمانی
دقت در کار اجرای روش‌های درمانی توانایی همدردی
توانایی تحمل فشار و استرس توانایی برقراری ارتباط موثر با بیماران تفهیم نیازهای انسانی بیماران
توانایی مدیریت فشارهای ذهنی و روانی توانایی مدیریت و کنترل استرس‌ها توانایی در مطالعه و بروزرسانی دانش پزشکی
حفظ حریم شخصی بیماران پایبندی به اصول حرفه‌ای رعایت اخلاق پزشکی
تصمیم‌گیری مبتنی بر اطلاعات و شواهد علمی همکاری با تیم‌های درمانی توانایی تحلیل و ارزیابی مطالب پزشکی
تصویربرداری پزشکی تسلط بر تکنیک‌های پزشکی مانند انجام جراحی‌ها توانایی مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب

 

موقعیت های شغلی برای رشته پزشکی

 

فعالیت در بخش‌های جراحی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مطب‌های خصوصی
فعالیت در کلینیک‌های قلب کلینیک‌های تخصصی مراکز بهداشتی
تحقیقات پزشکی پزشکی خانواده پزشکی اورژانس
پزشکی قانونی پزشکی اجتماعی پزشکی صنعتی
جراحی عمومی پزشکی داخلی پزشکی عفونی
چشم‌ پزشکی پزشکی داخلی کودکان پزشکی قلب
جراحی عروقی متخصص پوست پزشکی زنان و زایمان

 

وظایف پزشک

 • تشخیص درست بیماری‌ها و مشکلات جسمانی و روانی بیماران با استفاده از تاریخچه پزشکی، امتحان‌های جسمانی و تشخیص تصویربرداری
 • ارائه برنامه‌های درمانی مناسب برای بیماران بر اساس تشخیص‌های پزشکی، از جمله تجویز داروها
 • ارائه راهنمایی‌ها و توصیه‌های بهداشتی به بیماران برای پیشگیری از بیماری‌ها و حفظ سلامت
 • ارائه اطلاعات، توضیحات و مشاوره به بیماران در مورد تشخیص‌ها، گزینه‌های درمانی و پیش‌بینی نتایج
 • مشارکت در تحقیقات علمی در حوزه‌های مختلف پزشکی و بهبود روش‌ها و درمان‌ها
 • انجام عمل‌های جراحی برای تشخیص و درمان مشکلات جسمانی
 • مراقبت و نظارت بر بیماران در بخش‌های بستری بیمارستان‌ها
 • آموزش به بیماران در مورد بهداشت، درمان‌ها و روش‌های مدیریتی
 • پیگیری و ارزیابی نتایج درمان‌ها و تغییرات سلامتی بیماران
 • همکاری با تخصص‌های دیگر در تیم‌های درمانی برای ارائه بهترین مراقبت به بیماران
 • ثبت و نگهداری اطلاعات پزشکی بیماران به صورت محرمانه
 • و …

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

 

3) رشته داروسازی: استفاده ایمن و موثر از داروها

یکی دیگر از پردرآمدترین رشته های تجربی، رشته داروسازی است. رشته داروسازی در سال‌های اخیر با محبوبیت زیادی روبه‌رو شده است و داوطلبان زیادی این رشته را به عنوان رشته دانشگاهی خود انتخاب می‌کنند. داروسازی یک زمینه شناخته شده در علوم بهداشتی و پزشکی است که به مطالعه، توسعه، تولید، تجویز و مدیریت داروها می‌پردازد. داروسازی از جنبه‌های مختلفی از جمله شیمی دارویی، فیزیولوژی، فارماکولوژی، فارماکوکینتیک، زیست‌ فارماسی، بهداشت عمومی و مدیریت داروها در مراحل مختلف تولید و استفاده آن‌ها نظارت دارد. داروسازان به طراحی و تولید داروها، بررسی اثربخشی و ایمنی آن‌ها، ارائه مشاوره به بیماران و همچنین پیگیری تغییرات و نوآوری‌ها در حوزه‌ داروها می‌پردازنند. رشته داروسازی اهمیت ویژه‌ای در ارتقاء سلامت جامعه دارد، زیرا این رشته ارتباط مستقیمی با بهبود و حفظ سلامت افراد دارد و نقش حیاتی در سیستم بهداشتی هر کشوری را ایفا می‌کند.

داوطلبانی که به دنبال یک درآمد مناسب و بالا هستند باید به فکر انتخاب رشته داروسازی باشند. رشته داروسازی در یک دوره 6 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. حداقل دوره دکتری عمومی برای رشته داروسازی میان 5 و نیم سال و 6 سال است. داوطلبان در این دوره 209 واحد درسی را مطالعه می‌کنند. رشته داروسازی دارای دو دوره آموزشی مختلف است. بازه زمانی اول به صورت 2 ساله و بازه زمانی دوم به صورت 4 ساله در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبان دوره اول را با نام علوم پایه و دوره دوم را با نام کارآموزی و دروس تخصصی می‌شناسند.

رشته داروسازی به عنوان یک رشته تخصصی، ارتباط مستقیمی با صنعت داروسازی، بهداشت عمومی و تیم‌های درمانی دارد. داروسازان نقش مهمی در سلامت جامعه ایفا می‌کنند، از طراحی و تولید داروهای نوآورانه تا پیگیری تغییرات و نقدهای علمی در مورد داروها، همه این فعالیت‌ها به بهبود و ارتقاء سطح بهداشت و درمان کمک می‌کنند.

دروس علوم پایه رشته داروسازی

 

شیمی تجزیه‌ بیولوژی‌ نظری انگل ‌شناسی
تشریح‌ ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار آمار حیاتی
آناتومی شیمی آلی میکروب و ایمنی ‌شناسی
فیزیولوژی شیمی عمومی بیوشیمی
میکروب ‌شناسی نظری اصول‌ خدمات‌ بهداشتی میکروب ‌شناسی عملی
ایمونولوژی قارچ ‌شناسی کامپیوتر
کمک‌های‌ اولیه

 

دروس تخصصی و کارآموزی رشته داروسازی

 

مقدمات‌ داروسازی تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی بیوفارماسی
کنترل‌ میکروبی دارویی روش‌های دستگاهی مفردات‌ پزشکی
اشکال‌ دارویی تغذیه‌ و رژیم‌‌ درمانی اطلاعات‌ دارویی
مواد خوراکی نظری زبان‌ تخصصی روش‌‌های‌ دستگاهی‌
مقدمات‌ داروسازی‌‌ فارماکولوژی سم‌ شناسی
داروسازی صنعتی فرآورده‌های دارویی بیولوژیکی فیزیکال‌ فارماسی
درمان ‌شناسی شیمی دارویی کارآموزی صنعت‌
گياه‌ شناسی دارويی کارآموزی‌ داروخانه‌ مدیریت‌ در داروسازی

 

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته  داروسازی

 

تسلط بر مفاهیم شیمی دارویی درک عملکرد بیولوژیکی داروها در بدن انسان درک ارتباط داروها با فرآیندهای زیستی
دانش در مورد ارتباط داروها با سلول‌ها و بافت‌های بدن انسان دانش در مورد تأثیرات داروها بر روی سیستم‌های بدنی تفهیم نحوه جذب، توزیع، متابولیسم و دفع داروها در بدن
توانایی استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای مرتبط با داروسازی توانایی تجزیه و تحلیل داده‌های مرتبط با انتشار و استفاده از داروها در جامعه توانایی ارتباط مؤثر با بیماران
پایبندی به اصول اخلاقی در تمام جنبه‌های مرتبط با داروسازی توانایی برنامه‌ریزی و مدیریت منابع در فرآیند تولید توانایی انجام ارزیابی‌های علمی و انتقادی در مورد مطالعات و تحقیقات مرتبط با داروها
توانایی تحلیل و حل مسائل پیچیده در زمینه داروسازی

 

موقعیت‌های شغلی برای رشته داروسازی

 

کنترل کیفیت داروها داروسازی صنعتی داروساز
توسعه داروهای جدید مهندس دارویی داروخانه
کار در مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها مشاور دارویی ادارات بهداشت و سازمان‌های نظارتی
ارائه مشاوره به بیماران و تیم‌های درمانی در مورد داروها تنظیم استانداردها و نظارت بر تولید و توزیع داروها کار در آزمایشگاه‌های بالینی برای انجام آزمون‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌های دارویی
تدریس و آموزش تحلیل آزمایشگاهی تدریس در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در رشته‌های مرتبط با داروسازی
مدیریت داروخانه‌ها و تیم‌های کاری در زمینه توزیع و مدیریت داروها کار در شرکت‌های تجارت دارویی کار در ارتقاء کیفیت تولید و کنترل کیفیت داروها در صنایع داروسازی
فعالیت در توسعه و مدیریت سیستم‌های فروش آنلاین داروها و محصولات بهداشتی

 

وظایف داروساز

 

تولید داروها تحقیق و توسعه داروها کنترل کیفیت
انجام آزمون‌ها و ارزیابی‌های لازم برای اطمینان از کیفیت و ایمنی داروها طراحی و تولید داروهای جدید تهیه و تولید داروها با استفاده از فرآیندهای صنعتی و تجهیزات مناسب
ارائه مشاوره به بیماران و تیم‌های درمانی در مورد داروها، نحوه مصرف و عوارض جانبی مشاوره دارویی تجویز داروها
پایش و ارزیابی نتایج درمان با داروها و تطابق با نتایج مورد انتظار تعیین دستورات دقیق و متناسب با وضعیت بیماران برای مصرف داروها انجام آزمون‌های آزمایشگاهی برای بررسی اثربخشی و ایمنی داروها
تحلیل آزمایشگاهی نظارت بر داروها آموزش دارویی
مدیریت داروخانه آموزش به پرسنل درمانی و بیماران در مورد استفاده صحیح از داروها مدیریت و نظارت بر توزیع و موجودی داروها در داروخانه‌ها
انجام تحقیقات علمی در زمینه داروها و شناخت بهتر تأثیرات آن‌ها پیگیری و تضمین کیفیت در تمام مراحل تولید و توزیع داروها مدیریت تیم‌های مختلف

 

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

 

4) رشته فیزیوتراپی: بهبود وضعیت جسمانی بیمار

اگر بخواهیم یک لیست از پردرآمدترین رشته های تجربی را به داوطلبان معرفی کنیم، بدون شک رشته فیزیوتراپی در این لیست قرار دارد. در دنیای امروز، بهبود و حفظ سلامتی بدن یکی از اولویت‌های اساسی انسان‌هاست. بنابراین، رشته‌های مختلف پزشکی و درمانی به منظور ارتقاء کیفیت زندگی افراد توسعه یافته‌اند. یکی از این رشته‌های حیاتی، فیزیوتراپی است که درآمد بسیار مناسبی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. رشته فیزیوتراپی یک رشته پزشکی است که برای ارتقاء و بازسازی عملکرد جسمانی افراد با استفاده از تمرینات و تکنیک‌های فیزیکی انجام می‌شود. این رشته به طور عمده برای بهبود عملکرد اندام‌ها، افزایش قدرت عضلات، بهبود تعادل و کاهش درد استفاده می‌شود.

رشته فیزیوتراپی به عنوان یک رشته درمانی حیاتی، نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت زندگی افراد ایفا می‌کند. افرادی که از صدمات جسمی، عملیات جراحی یا شرایط مزمن مانند آرتروز یا مشکلات نخاعی رنج می‌برند از خدمات فیزیوتراپی بهره می‌برند تا بهبودی بهتری را تجربه کنند. فیزیوتراپی به عنوان یک رشته پزشکی مهم، نقش بزرگی در بهبود و حفظ سلامتی جسمانی افراد دارد. با ارتقاء عملکرد جسمانی، کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی، این رشته به عنوان یک ابزار قدرتمند در خدمت انسان‌ها قرار دارد.

این رشته تحصیلی در یک دوره 4 ساله در اختیار داوطلبان گروه تجربی قرار می‌گیرد. داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد این رشته امکان ادامه تحصیل و انتخاب رشته‌های تحصیلی مختلفی را دارند. البته داوطلبان به این نکته توجه داشته باشند که این رشته در مقطع دکتری نیز گرایش‌های مختلفی دارد و داوطلبان امکان ادامه تحصیل دارند.

دروس پایه و تخصصی رشته فیزیوتراپی

 

بیوشیمی و داروشناسی فیزیولوژی عمومی تشریح سطحی
فیزیولوژی عصب و عضله بافت‌شناسی تشریح اعصاب
تشریح سر، گردن و تنه تشریح اندام فوقانی تشریح اندام تحتانی
آسیب‌شناسی ژنتیک جراحی عمومی
روان‌شناسی عمومی و بیماران بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی بیماری‌های روماتیسمی و پوستی
بیماری های مغز و اعصاب روانپزشکی ارتوپدی
رادیولوژی کمک‌های اولیه زبان تخصصی
مدیریت بخش فیزیوتراپی اصول توانبخشی و فیزیوتراپی الکتروتراپی 1و2
فیزیوتراپی در بیماری‌های اعصاب 1و2و3 فیزیوتراپی در بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی فیزیوتراپی در بیماری‌های روماتیسمی و پوستی
فیزیوتراپی در بیماری‌های جراحی وسایل کمکی و اندام‌های مصنوعی ارزشیابی دستگاه عضلانی – اسکلتی
فیزیوتراپی در بیماری‌های ارتوپدی 1 و 2 کینزیولوژی و بیومکانیک 1و2و3 روش‌های اختصاصی تمرین درمانی

 

درمان‌های دستی 1و2 3 درمان مبتنی بر شواهد اخلاق حرفه‌ای

 

دوره کارآموزی

 

کارآموزی در عرصه مشاهده بالینی کارآموزی در عرصه ترمیمی و سوختگی کارآموزی در عرصه (سالمندان)
کارآموزی در عرصه بیماری‌های قلبی، عروقی و تنفسی کارآموزی در عرصه بیماری‌های روماتیسمی و پوستی کارآموزی در عرصه بیماری‌های کودکان
کارآموزی در عرصه بیماری‌های ارتوپدی 1 کارآموزی در عرصه بیماری‌های ارتوپدی 2 کارآموزی در عرصه بیماری‌های مغز و اعصاب 1
کارآموزی در عرصه بیماری‌های مغز و اعصاب 2 کارآموزی در عرصه مستقل

 

مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای رشته فیزیوتراپی

 

دانش در زمینه آناتومی و فیزیولوژی توانایی در اجرای تمرینات و تکنیک‌های دستی به درستی و با دقت، مانند ماساژ و کشش‌های عضلانی آشنایی با تجهیزات و تکنولوژی‌های مورد استفاده در فیزیوتراپی
توانایی تشخیص اختلالات حرکتی مهارت‌های ارتباطی توانایی تشخیص و تجزیه و تحلیل اختلالات حرکتی و ارتباط آن‌ها با وضعیت بالینی بیمار
توانایی ارتباط مؤثر با بیماران تجربه کار با انواع بیماران توانایی حل مسئله
تعهد به یادگیری مداوم مهارت‌های تیمی اخلاق حرفه‌ای
توانایی در نوشتن برنامه‌های درمانی مناسب بر اساس نیازهای بالینی بیماران درک عمیقی از آناتومی و فیزیولوژی انسان برای ارزیابی و درمان تسلط بر انجام ارزیابی‌های جامع بیماران، از جمله ارزیابی دامنه حرکت، قدرت عضلانی، وضعیت تعادل و …

 

موقعیت‌های شغلی برای رشته فیزیوتراپی

 

کلینیک‌های فیزیوتراپی بیمارستان‌ها مراکز توانبخشی
خدمات بهداشتی در منازل تیم‌ها و باشگاه‌های ورزشی صنعت تجهیزات پزشکی
مراکز ورزشی و تناسب اندام تحقیق و تدریس مشاوره حرکتی
پژوهش‌های بالینی

 

وظایف فیزیوتراپ

 

تشخیص و تعیین تنظیمات درمانی ارزیابی بالینی اجرای تمرینات و تکنیک‌های درمانی
ارائه مشاوره در مورد استفاده از ادوات و تجهیزات تشخیص و ارزیابی مشکلات حرکتی و عملکردی بیماران ارائه آموزش‌های خود مراقبتی
مشارکت در تیم درمانی پیگیری و ارزیابی پیشرفت بیمار تدریس و آموزش
مشارکت در تحقیقات بالینی مشاوره در پیشگیری مشاوره و آموزش به افراد سالم

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

 

5) رشته روانشناسی: مطالعه رفتارها، افکار و احساسات انسان‌ها

انتخاب رشته تحصیلی از اهمیت بسیار زیادی برای داوطلبان برخوردار است. به همین دلیل اکثر داوطلبان هنگام انتخاب رشته تحصیلی حساسیت زیادی به خرج می‌دهند. داوطلبان گروه تجربی هنگام انتخاب رشته تحصیلی به یک معیار مهم توجه زیادی دارند. این معیار، درآمد رشته تحصیلی است. داوطلبان به دنبال پردرآمدترین رشته های تجربی هستند و با توجه به این معیار رشته تحصیلی را انتخاب می‌کنند.

یکی دیگر از پردرآمدترین رشته های تجربی، رشته روانشناسی است. رشته روانشناسی در حال حاضر به یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تجربی تبدیل شده است و داوطلبان زیادی این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. رشته روانشناسی به عنوان یک علم اجتماعی به بررسی رفتارها، عقاید، احساسات و فرآیندهای ذهنی انسان‌ها می‌پردازد. این رشته به منظور درک عمیق‌تر از عوامل رفتاری و ذهنی افراد تلاش می‌کند و به مطالعه و تحلیل دقیق رفتارهای انسانی در مختلف شرایط می‌پردازد.

روانشناسی به عنوان یک علم مستقل از قرن 19 میلادی شکل گرفته است، اما این رشته ریشه‌های تاریخی‌ قدیمی نیز دارد. تکامل‌های متعددی در زمینه‌های مختلف روانشناسی اتفاق افتاده است، از روانکاوی تا روان‌شناسی شناختی و اجتماعی. روانشناسی به زیرشاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود که هر کدام به طور خاص به جنبه‌های خاصی از رفتار و ذهن می‌پردازند. این زیرشاخه‌ها شامل روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی صنعتی و سازمانی، روانشناسی بهداشت و … هستند.

رشته روانشناسی از روش‌های متعددی برای مطالعه و تحلیل رفتارها و فرآیندهای ذهنی استفاده می‌کند. این شامل مشاهده ‌نمودارها، آزمایش‌های رفتاری، مصاحبه‌ها، پرسشنامه‌ها و تحلیل‌های آماری می‌شود. یکی از مزایای رشته روانشناسی، قابلیت ارتباط با زندگی روزمره افراد است. اصول و تکنیک‌های این رشته می‌توانند در بهبود ارتباطات، مدیریت استرس، تقویت خودآگاهی و بهبود کیفیت زندگی کمک کنند.

دروس پایه و اصلی رشته روانشناسی

 

روانشناسی عمومی ۱ روانشناسی عمومی ۲ آمار استنباطی
روانشناسی عمومی ۲ روانشناسی رشد ۱ آمار توصیفی
روش تحقیق در روانشناسی مبانی جامعه‌شناسی روانشناسی یادگیری
روانشناسی اجتماعی روانشناسی تربیتی شخصیت
تاریخچه و مکاتب روانشناسی بهداشت روانی روانشناسی احساس و ادراک
علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی فیزیولوژی عمومی کلیات فلسفه
متون روانشناسی به زبان‌های خارجی ۱ روانشناسی فیزیولوژیک روانشناسی تجربی
روان ‌سنجی انگیزش و هیجان آسیب ‌شناسی روانی
روانشناسی مرضی کودک

 

دروس تخصصی رشته روانشناسی

 

طرح‌های پژوهشی آزمایشگاهی آسیب‌ شناسی روانی ۲ مقدمات نوروپسیکولوژی
متون روانشناسی عمومی ۲ تفکر و زبان سمینار در مسائل روانشناسی عمومی
پژوهش‌های علمی (انفرادی) در روانشناسی عمومی روانشناسی جنایی روانشناسی مشاوره و راهنمایی
روانشناسی هوش و سنجش آن ارزشیابی شخصیت روانشناسی پویایی گروه
اختلالات یادگیری روانشناسی کودکان استثنایی

 

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته روانشناسی

 

همدردی و همدلی مهارت‌های ارتباطی قوی تفکر انتقادی
تجزیه و تحلیل علمی توانایی‌های مشاهده و تحلیل توانایی حل مسئله
توانایی کار تیمی گوش دادن فعال دانش متخصصانه
توانایی در کار با افراد مختلف احساس همدردی تفکر منطقی و تحلیلی

 

موقعیت های شغلی برای رشته روانشناسی

رشته روانشناسی دارای موقعیت‌های شغلی متنوع و گسترده‌ای است. شما می‌توانید در بخش زیر، برخی از موقعیت‌های شغلی مرتبط با رشته روانشناسی را مطالعه کنید:

 • روانشناس بالینی: در این موقعیت شغلی، روانشناسان برای ارائه مشاوره و درمان به افرادی که با مشکلات روانی و عاطفی روبرو هستند، فعالیت می‌کنند. آن‌ها به تشخیص بیماری‌های روانی، اجرای جلسات درمانی و ارائه راهنمایی به مراجعه‌کنندگان می‌پردازند.
 • مشاور روانشناسی: مشاوران روانشناسی به افراد در مواجهه با مسائل اجتماعی، تحصیلی یا شغلی کمک می‌کنند. آن‌ها با مشتریان خود مشاوره‌های فردی یا گروهی انجام داده و راهکارهایی برای حل مشکلات ارائه می‌دهند.
 • روانشناس کودک و نوجوان: در این حوزه، روانشناسان برای کمک به کودکان و نوجوانان در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات روانی فعالیت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در مدارس، مراکز مشاوره یا بیمارستان‌ها کار کنند.
 • روانشناس سازمانی: روانشناسان سازمانی به تحلیل رفتارها و عملکرد کارکنان در سازمان‌ها می‌پردازند. آن‌ها می‌توانند در انتخاب و استخدام کارکنان، ارزیابی عملکرد، طراحی برنامه‌های آموزشی و بهبود محیط کاری شرکت کنند.
 • روانشناس قضایی: روانشناسان قضایی در ارتباط با مسائل قانونی فعالیت می‌کنند. آن‌ها ممکن است در تحلیل رفتارهای جنایی، ارزیابی ریاست جلسات دادگاهی و بهبود سیستم‌های قضایی شرکت کنند.
 • تحقیقات روانشناسی: تحقیقات در زمینه‌های مختلف روانشناسی می‌تواند شامل مطالعات تجربی، پژوهش‌های کمی و کیفی و تحلیل داده‌ها باشد. تحقیقات در این حوزه به توسعه دانش روانشناسی کمک می‌کند.
 • تدریس و آموزش: روانشناسان می‌توانند به عنوان اساتید دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی فعالیت کنند و دانش خود را به دانشجویان انتقال دهند.
 • توسعه کارآفرینی: روانشناسان می‌توانند کسب و کارهای خود را در زمینه‌های مشاوره، آموزش یا توسعه شخصی ایجاد کنند.

وظایف روانشناس

وظایف یک روانشناس به صورت زیر هستند:

 • ارزیابی و تشخیص: روانشناسان افراد را ارزیابی می‌کنند تا مشکلات روانی یا رفتاری آن‌ها را تشخیص دهند. این ارزیابی‌ها شامل مصاحبه‌ها، مقیاس‌های ارزیابی و مشاهدات می‌شوند.
 • ارائه مشاوره: یکی از وظایف اصلی روانشناسان، ارائه مشاوره به افرادی است که با مشکلات روانی، عاطفی یا رفتاری روبرو هستند. این مشاوره می‌تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود.
 • تدوین برنامه‌های درمانی: بر اساس تشخیص و تحلیل انجام شده، روانشناسان برنامه‌های درمانی مناسب برای مراجعین خود تدوین می‌کنند. این برنامه‌ها ممکن است شامل جلسات درمانی، تمرین‌های روانشناسی و فعالیت‌های توسعه‌ای باشند.
 • مشاوره تحصیلی و شغلی: روانشناسان می‌توانند به افراد در انتخاب رشته تحصیلی، مشکلات تحصیلی و شغلی و تصمیم‌گیری‌های مرتبط با شغل کمک کنند.
 • ارتقاء رفتارها: روانشناسان می‌توانند در بهبود رفتارها و مهارت‌های اجتماعی افراد مشاوره دهند. این شامل ارتقاء خودشناسی، مهارت‌های ارتباطی و مدیریت خشم است.
 • ارائه آموزش‌های روانشناسی: روانشناسان ممکن است آموزش‌ها و کارگاه‌هایی در موضوعات مختلف روانشناسی برای افراد یا گروه‌ها ارائه دهند.
 • پژوهش: برخی روانشناسان در تحقیقات مختلف روانشناسی مشغول به فعالیت هستند. آن‌ها می‌توانند به مطالعه روانشناسی افراد، گروه‌ها یا پدیده‌های روانشناختی مشغول شوند.
 • همکاری با تیم‌های درمانی: در برخی موارد، روانشناسان در تیم‌های درمانی به همراه پزشکان، مشاوران اجتماعی و دیگر حرفه‌ای‌ها کار می‌کنند تا به بهبود روانی و عاطفی مراجعین کمک کنند.
 • مشاوره در سازمان‌ها: روانشناسان می‌توانند در سازمان‌ها به بهبود روحیه و عملکرد کارکنان، مدیریت استرس و بهبود روابط کاری کمک کنند.

 

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

6) رشته پرستاری: بهترین راه برای مراقبت‌های بهداشتی

در دنیای امروز، حوزه‌های مختلف پزشکی و بهداشت به سرعت در حال گسترش و توسعه هستند. یکی از رشته‌های مهم و حیاتی در این زمینه، رشته پرستاری است. پرستاران با نقش‌های چشم‌گیر خود در مراقبت از بیماران و ارائه خدمات بهداشتی، به عنوان پلی میان بیمار و پزشکان، نقش مهمی در جامعه دارند. با توجه به اهمیت این رشته، رشته پرستاری را نیز می‌توان به عنوان یکی از پردرآمدترین رشته های تجربی معرفی کرد. پرستاران با ارائه مراقبت‌های اولیه و پیشگیری از بیماری‌ها به ارتقاء سلامت جامعه کمک می‌کنند. آن‌ها به عنوان مشاوران بهداشتی، آموزش‌دهندگان بهداشتی و اجراکنندگان برنامه‌های پیشگیری نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی افراد دارند.

رشته پرستاری بازار کار پویا و گسترده‌ای را برای فارغ‌التحصیلان خود فراهم می‌کند. از بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی تا مراکز مراقبت در منازل، فرصت‌های شغلی در این رشته بی‌پایان است. پرستاران با بیماران در لحظات سخت همراهی می‌کنند و نه تنها به جنبه‌های جسمی، بلکه به جنبه‌های روحی و احساساتی آن‌ها نیز توجه دارند. این تفهیم و همدردی، ارتباط انسانی قوی‌ را بین پرستار و بیمار ایجاد می‌کند.

پرستاران با گذراندن دوره‌های تخصصی و کارآموزی‌های مختلف، تجربه لازم را برای مراقبت از بیماران به دست می‌آورند. این تجربه‌ها به آن‌ها اطمینان و مهارت‌های لازم برای مواجهه با موقعیت‌های چالشی را می‌دهند. برای ورود به دنیای پرستاری، آموزش تخصصی و دقیق الزامی است. دوره‌های درمانی، پیشگیری، مدیریت بیمارستانی و تکنیک‌های پرستاری از جمله مباحثی هستند که در این دوره‌ها آموزش داده می‌شوند.

رشته پرستاری با توجه به نیاز روزافزون به مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی، همواره جایگاه ویژه‌ای در جامعه دارد. با توسعه فناوری و علوم پزشکی، نقش پرستاران نیز به تطبیق با تغییرات پیش می‌رود و این رشته همچنان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها خواهد بود.

دروس پایه رشته پرستاری

 

تشریح میکروب شناسی فیزیولوژی
انگل شناسی ژنتیک و ایمونولوژی آمار حیاتی مقدماتی
بیوشیمی تحقیق در پرستاری فناوری اطلاعات در پرستاری

 

دروس تخصصی رشته پرستاری

 

تغذیه و تغذیه درمانی اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماری‌های شایع در ایران روانشناسی فردی و اجتماعی
داروشناسی زبان تخصصی فرایند آموزش بیمار
اخلاق پرستاری و ارتباط حرفه‌ای پرستاری سلامت فرد و خانواده پرستاری سلامت جامعه
پرستاری و بهداشت محیط پرستاری بهداشت مادر و نوزاد بررسی وضعیت سلامت
اصول و مهارت‌های پرستاری مفاهیم پایه پرستاری پرستاری در اختلالات سلامت مادر و نوزاد
پرستاری بزرگسالان / سالمندان 1، 2 و 3 مراقبت‌های پرستاری در منزل مراقبت‌های جامع پرستاری در بخش‌های ویژه
پرستاری اورژانس در بحران‌ها و حوادث غیر مترقبه پرستاری کودک سالم پرستاری بیماری‌های کودکان
پرستاری بهداشت روان پرستاری بیماری‌های روان اصول مدیریت خدمات پرستاری

 

دروس کارآموزی

 

اصول و مهارت‌های پرستاری پرستاری بهداشت مادران و نوزاد پرستاری سلامت جامعه/ فرد و خانواده / محیط
پرستاری بزرگسالان، سالمندان 1 پرستاری بزرگسالان، سالمندان 2 پرستاری بزرگسالان، سالمندان 3
پرستاری در مشکلات شایع ایران پرستاری کودک سالم و پرستاری بیماری‌های کودکان پرستاری بهداشت روان و پرستاری بیماری‌های روان
فارماکولوژی بالینی پرستاری مراقبت‌های ویژه

 

دروس کارآموزی در عرصه

 

پرستاری بهداشت مادران و نوزاد پرستاری سلامت جامعه، فرد و خانواده، محیط پرستاری بزرگسالان، سالمندان و پرستاری مراقبت در منزل
پرستاری بیماری‌های کودکان اصول مدیریت خدمات پرستاری پرستاری مراقبت‌های ویژه
پرستاری اورژانس در بحران‌ها و حوادث غیر مترقبه

 

مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای رشته پرستاری

برای ورود به رشته پرستاری و موفقیت در آن، مهارت‌ها و توانایی‌های متعددی مورد نیاز است. ما در بخش زیر تعدادی از این مهارت‌ها و توانایی‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • تعامل انسانی و ارتباطات بین فردی: پرستاران باید دارای توانایی بالایی برای برقراری ارتباط مؤثر با بیماران، خانواده‌ها و اعضای تیم درمانی باشند.
 • تحلیل و تفسیر اطلاعات پزشکی: توانایی در خواندن و تفسیر نتایج آزمایش‌ها، فهم نمودارها و دستورات پزشکی ضروری است.
 • مدیریت زمان: به دلیل کارهای چندگانه و فشار زمانی در محیط بیمارستانی، مدیریت زمان یک مهارت بسیار مهم برای پرستاران است.
 • مهارت‌های بالینی: این مهارت‌ها شامل تزریقات، تعویض دستگاه‌های پزشکی، مراقبت از زخم‌ها و … هستند.
 • تشخیص و ارزیابی: توانایی در تشخیص علائم و نشانه‌های بیماری‌ها و ارزیابی وضعیت بیماران برای تعیین طرح درمانی مناسب ضروری است.
 • تحمل استرس و فشار: محیط بیمارستانی ممکن است با فشارهای روحی و جسمی همراه باشد. بنابراین توانایی در مدیریت استرس و فشار ضروری است.
 • دقت در انجام وظایف: هر گونه خطا در انجام وظایف پرستاری می‌تواند عواقب جدی داشته باشد. بنابراین دقت بسیار مهم است.
 • توانایی حل مسئله: در مواقع بحرانی، توانایی در تحلیل موقعیت و انتخاب بهترین راه حل مهم است.
 • توانایی کار تیمی: در بیمارستان‌ها، پرستاران باید با اعضای تیم درمانی دیگر (مانند پزشکان، پرستاران دیگر، تکنسین‌ها و …) همکاری کنند.
 • دانش مرتبط با حقوق بیماران و اخلاق حرفه‌ای: آشنایی با حقوق بیماران، اخلاق حرفه‌ای در مراقبت و رفتار مناسب با بیماران و خانواده‌ها از جنبه‌های حیاتی در این رشته است.
 • مهارت در استفاده از تجهیزات پزشکی و فناوری: با پیشرفت تکنولوژی، آشنایی با تجهیزات پزشکی و توانایی در استفاده از آن‌ها جزء مهارت‌های ضروری پرستاران است.

به طور کلی، پرستاران نه تنها نیاز به دانش پزشکی دارند، بلکه باید به طور همزمان با مشکلات جسمی و روحی بیماران کنار بیایند و به مراقبت‌های کامل و فرهنگ حرفه‌ای پایبند باشند.

موقعیت‌های شغلی برای رشته پرستاری

پرستاران در انواع مختلف مراکز بهداشتی و درمانی و موقعیت‌های متنوعی می‌توانند به عنوان اعضای اصلی تیم درمانی فعالیت کنند. ما در بخش زیر تعدادی از موقعیت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری را برای داوطلبان جمع‌آوری کرده‌ایم:

 • بیمارستان‌ها: پرستاران می‌توانند در انواع بخش‌های بیمارستانی از قبیل بخش‌های جراحی، پزشکی، اورژانس، مراقبت ویژه، مراقبت‌های انتقالی و … فعالیت کنند.
 • مراکز بهداشتی و درمانی اولیه: پرستاران می‌توانند در مراکز بهداشتی و درمانی اولیه در روستاها یا مناطق دورافتاده کار کنند.
 • مراکز مراقبت ویژه: پرستاران متخصص در مراکز مراقبت ویژه مانند مراقبت از بیماران قلبی، عفونی، سرطانی و… فعالیت دارند.
 • واحدهای مراقبت از کودکان و نوزادان: پرستاران می‌توانند در واحدهای مراقبت از کودکان و نوزادان در بیمارستان‌ها یا مراکز ویژه فعالیت کنند.
 • پرستاری در مناطق بحرانی: در واحدهای اورژانس بیمارستان‌ها یا مراکز بهداشتی و درمانی فعالیت کرده و در مواجهه با وضعیت‌های بحرانی به بیماران کمک می‌کنند.
 • پرستاری در بخش جراحی: پرستاران در بخش جراحی بیمارستان‌ها در انجام عمل‌های جراحی و پسا عمل مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهند.
 • پرستاری در بخش پزشکی: پرستاران در بخش پزشکی بیمارستان‌ها به مراقبت از بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند، می‌پردازند.
 • پرستاری در بخش مراقبت از سالمندان: در بخش‌های مخصوص به مراقبت از افراد سالمند، پرستاران نقش مهمی در فراهم کردن مراقبت‌های کامل دارند.
 • مراقبت در منازل بیماران: پرستاران می‌توانند به عنوان پرستار منزل به خانه‌های بیماران رفته و مراقبت‌های لازم را در محیط خانگی ارائه دهند.
 • تحقیقات پرستاری: پرستاران می‌توانند در زمینه تحقیقات پرستاری فعالیت کرده و به بهبود مراقبت‌های بهداشتی و درمانی کمک کنند.
 • آموزش و پرورش: پرستاران می‌توانند به عنوان مدرس در مدارس و دانشگاه‌های پرستاری فعالیت کنند و نسل جدیدی از پرستاران را آموزش دهند.
 • پرستاری در مراکز بهداشت روانی: پرستاران در مراکز بهداشت روانی و مشاوره، پرستاران به مراقبت از افراد با مشکلات روانی و ارتقاء سلامت روانی کمک می‌کنند.

وظایف پرستاران

وظایف پرستاران در محیط‌های بهداشتی و درمانی بسیار گسترده و متنوع هستند و شامل مراقبت از بیماران، ارائه آموزش به بیماران و خانواده‌ها، همکاری با تیم درمانی، مدیریت اورژانس‌ها و بحران‌ها، انجام تمرینات بالینی، و انجام فعالیت‌های اجرایی و مدیریتی می‌شوند. شما می‌توانید در بخش زیر با مهم‌ترین وظایف پرستاران آشنا شوید:

 • مراقبت مستقیم از بیماران: پرستاران مراقبت‌های پزشکی و نگهداری از بیماران را انجام می‌دهند. این شامل اعمال تزریقات، تعویض دستگاه‌های پزشکی، انجام پیشگیری و مراقبت‌های مرتبط با حمام، تغذیه و… می‌شود.
 • توانمندسازی بیماران و خانواده‌ها: پرستاران به بیماران و خانواده‌ها آموزش‌های بهداشتی و خود مراقبتی ارائه می‌دهند تا پس از ترخیص هم بتوانند به بهبود و حفظ سلامت خود کمک کنند.
 • همکاری با تیم درمانی: پرستاران به عنوان اعضای مهمی از تیم درمانی همکاری می‌کنند و ارتباط مستقیم با پزشکان، تکنسین‌ها، روانشناسان و سایر اعضای تیم را تسهیل می‌کنند.
 • نظارت و ارزیابی: پرستاران بر روی وضعیت بیماران نظارت داشته و نشانه‌ها و علائم تغییرات را ارزیابی می‌کنند تا در صورت لزوم تصمیمات درمانی مناسب گرفته شود.
 • مدیریت اورژانس‌ها و بحران‌ها: در واحدهای اورژانس، پرستاران با وضعیت‌های بحرانی مواجه می‌شوند و باید با توجه به ضرورت‌ها و اولویت‌ها تصمیم‌گیری کنند.
 • ترتیب و تنظیم نوبت‌ها و برنامه‌ها: پرستاران معمولاً نقش مدیریتی در ترتیب نوبت‌ها، تعیین برنامه‌های مراقبتی و مدیریت زمان بیماران دارند.
 • ثبت و گزارش‌گیری: پرستاران اطلاعات مربوط به مراقبت‌ها و وضعیت بیماران را در پرونده‌های پزشکی ثبت کرده و گزارش‌هایی از وضعیت بیماران به پزشکان و تیم درمانی تهیه می‌کنند.
 • مشاوره و پشتیبانی روانی: پرستاران به بیماران و خانواده‌ها در ایجاد حالت روحی مناسب و ارائه پشتیبانی روانی کمک می‌کنند.
 • آموزش و آموزش‌دهی: پرستاران به دیگر اعضای تیم بهداشتی، بیماران و خانواده‌ها آموزش‌های بهداشتی، تکنیک‌های خود مراقبتی و مهارت‌های لازم را آموزش می‌دهند.
 • مدیریت درد: پرستاران در ارائه مراقبت به بیماران دردناک، مدیریت درد و تسکین آن را انجام می‌دهند.

پرستاران در شناسایی و پیشگیری از عوارض جانبی، ارتقاء بهداشت عمومی، مشارکت در برنامه‌های بهبود کیفیت مراقبت‌ها و تحقیقات پرستاری نیز نقش دارند. وظایف پرستاران با توجه به محیط کاری و تخصص‌های مختلف ممکن است متغیر باشد، اما همیشه به هدف ارتقاء سلامت و رفاه بیماران و جامعه کمک می‌کنند.

 

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

 

 

7) رشته دامپزشکی

یکی دیگر از پردرآمدترین رشته های تجربی که در این مطلب به معرفی آن می‌پردازیم، رشته دامپزشکی است. در زمینه مراقبت و بهبود حیوانات، علم دامپزشکی به عنوان یک حوزه مهم و تاثیرگذار است. با تاریخچه عمیق و دسته‌های وسیعی از کاربردها، این حوزه نقش قابل ‌توجهی در حفظ سلامت و رفاه حیوانات دارد. رشته دامپزشکی یکی از رشته‌های پزشکی است که به مطالعه، تشخیص و درمان بیماری‌ها و مشکلات بهداشتی حیوانات می‌پردازد. این علم تاثیر قوی‌ در بهبود سلامت و کیفیت زندگی حیوانات دارد و در نهایت به نفع انسان‌ها نیز است. رشته دامپزشکی نه تنها به تحقیقات علمی در زمینه‌های بهداشت و بیماری ‌شناسی حیوانات می‌پردازد، بلکه در زمینه‌هایی چون تغذیه، بهره‌برداری از دام‌ها و حتی حفاظت از محیط ‌زیست نیز نقش مهمی ایفا می‌کند.

دامپزشکی یکی از رشته‌های حیاتی در جامعه است که تاثیر چشمگیری بر سلامتی عمومی دارد. حفظ بهداشت حیوانات نه تنها موجب پیشرفت کشاورزی و دامپروری می‌شود، بلکه به جلوگیری از انتقال بیماری‌ها از حیوانات به انسان‌ها نیز کمک می‌کند. با توجه به اهمیت رشته دامپزشکی در جامعه، فرصت‌های شغلی در این حوزه بسیار گسترده و متنوع هستند. افرادی که تمایل به فعالیت در این زمینه دارند به عنوان دامپزشک فعالیت می‌کنند و در مراکز درمانی کار می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان مشاوران بهداشت دامی در مزارع و مراکز دامپروری فعالیت کنند. به علاوه، صنایع مرتبط با دامپزشکی مانند صنایع داروسازی دامی و تجهیزات پزشکی حیوانات نیز فرصت‌های شغلی خوبی را به ارمغان می‌آورد.

در دوره‌های تحصیلی دامپزشکی، دانشجویان به مطالعات متنوعی از جمله بیولوژی، آناتومی، فیزیولوژی، بیماری‌شناسی، داروشناسی، جراحی و اصول بهداشت و سلامت دام‌ها می‌پردازند. آن‌ها با تکنیک‌های تشخیصی مانند تصویربرداری پزشکی، آزمایش‌های آزمایشگاهی و مهارت‌های جراحی آشنا می‌شوند تا بتوانند به درمان و مراقبت از حیوانات بپردازند.

دروس رشته دامپزشکی

دروس پایه

 

بیوشیمی فیزیولوژی‌ آمار حیاتی‌
جانورشناسی‌ عمومی ژنتیک‌ حیوانی‌ فیزیک‌ پزشکی

 

دروس اصلی

 

پرورش‌ طیور تکثیر و پرورش‌ ماهی اصول‌ اصلاح‌نژاد دام
اصول‌ همه‌گیرشناسی اصول‌ هوشبری‌ نظری اصول‌ معاینه‌ دام
اصول‌ کالبدگشایی‌ و نمونه‌برداری پرورش‌ و بیماری‌های‌ زنبور عسل‌ اصول‌ تغذیه‌ دام‌
تغذیه‌ اختصاصی‌ دام‌ تغذیه‌ اختصاصی‌ طیور آسیب‌شناسی‌ عمومی
آسیب‌شناسی‌ اختصاصی‌ باکتری‌شناسی‌ عمومی کالبدشناسی‌ پایه‌
باکتری‌شناسی‌ اختصاصی‌ و بیماری‌های‌ باکتریایی  

انگل‌شناسی‌ و بیماری‌های‌ انگلی

 

قارچ‌شناسی‌ و بیماری‌های‌ قارچی

 

کالبدشناسی‌ مقایسه‌ای ایمن‌شناسی‌ و سرم‌شناسی‌ سم‌شناسی
ویروس‌شناسی‌ و بیماری‌های‌ ویروسی اصول‌ انتخاب‌ و تلقیح‌ مصنوعی‌ دام‌ بهداشت‌ و پرورش‌ دام
فارماکولوژی‌ ماهی‌شناسی‌ عمومی جنین‌شناسی‌ نظری

دروس تخصصی

 

جراحی عمومی دام‌های بزرگ جراحی عمومی دام‌های کوچک مسمویت‌های دام
مامایی دامپزشکی کلینیکال‌ پاتولوژی بهداشت‌ و صنایع‌ شیر
کنترل‌ کیفی‌ و بهداشتی‌ مواد غذایی صنایع‌ مواد غذایی‌ با منشاء دامی‌ نظری بیماری‌های‌ اندام‌های‌ حرکتی
بیماری‌های‌ تولید مثل‌ دام زبان‌ تخصصی بیماری‌های‌ طیور
بیماری‌های‌ متابولیک‌ دام‌ بیماری‌های‌ درونی‌ دام‌های‌ بزرگ‌ بیماری‌های‌ درونی‌ دام‌های‌ کوچک
بیماری‌های‌ ماهی بیماری‌های‌ مشترک‌ انسان‌ و دام رادیولوژی‌ دامپزشکی‌

 

دروس بالینی

 

عملیات‌ درمانگاهی‌ مامایی عملیات‌ درمانگاهی‌ طیور عملیات‌ درمانگاهی‌ دام‌های‌ بزرگ
کارآموزی عملیات‌ درمانگاهی‌ دام‌های‌ کوچک‌

 

دروس کارآموزی در روستا

 

کارآموزی 1 تابستان بین سال 4 تا 5
کارآموزی 2 بین سال 5 تا 6

 

دروس کارآموزی انترنی

 

کارورزی داخلی دام‌های بزرگ 1 کارورزی داخلی دام‌های کوچک 1 کارورزی بیماری‌های طیور 1
کارورزی جراحی دام‌های بزرگ 1 کارورزی جراحی دام‌های کوچک 1 کارورزی کالبد گشایی مرکز تشخیص
کارورزی مامایی 1 کارورزی مامایی 2 کارورزی جراحی دامهای کوچک 2
کارورزی آزمایشگاه مرکز تشخیص کارورزی داخلی دام‌های بزرگ 2 کارورزی بیماری‌های طیور 2
کارورزی داخلی دام‌های کوچک 2

 

مهارت ها و توانایی های لازم برای رشته دامپزشکی

 • دانش علمی گسترده: آشنایی با مبانی علمی در حوزه‌های مختلف از جمله بیولوژی، آناتومی، فیزیولوژی، بیماری‌شناسی و داروشناسی اساسی است.
 • تشخیص بیماری‌ها: توانایی در تشخیص بیماری‌ها از طریق نشانه‌ها، علائم بالینی و آزمایش‌های تشخیصی از جمله آزمایشات خون، ادرار و تصویربرداری پزشکی.
 • مهارت‌های جراحی: آشنایی با مهارت‌های جراحی درمانی و پیشگیری از جمله جراحی‌های اورژانسی و پیشرفته.
 • مدیریت بهداشت و سلامت دام: توانایی در ارزیابی و مدیریت بهداشت و سلامت دام‌ها به منظور پیشگیری از انتشار بیماری‌ها.
 • مهارت‌های ارتباطی: توانایی ارتباط موثر با دامداران، مالکان حیوانات و تیم‌های درمانی جهت تبادل اطلاعات و راهنمایی‌های لازم.
 • مهارت‌های تصمیم‌گیری: توانایی در انتخاب روش‌های درمانی مناسب براساس تجزیه و تحلیل دقیق اطلاعات.
 • علاقه به یادگیری مداوم: زمینه دامپزشکی در حال تغییر و پیشرفت است، بنابراین داشتن اراده برای یادگیری مداوم و به‌روزرسانی دانش ضروری است.
 • مهارت‌های کامپیوتری و فناوری: توانایی استفاده از نرم‌افزارهای پزشکی، سیستم‌های اطلاعات پزشکی و تجهیزات پزشکی مختلف.
 • حل مسائل و تفکر انتقادی: توانایی در تحلیل و حل مسائل پیچیده و تفکر انتقادی برای مواجهه با موقعیت‌های جدید.
 • مهارت‌های فردی: صداقت، عملکرد اخلاقی، تحمل فشارهای کاری، همکاری در تیم و مهارت‌های مدیریتی.

موقعیت های شغلی برای رشته دامپزشکی

فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی می‌توانند در انواع موقعیت‌های شغلی و صنایع مختلف مشغول به کار شوند. ما در بخش زیر تعدادی از موقعیت‌های شغلی برای رشته دامپزشکی را معرفی می‌کنیم:

 • دامپزشک در مراکز درمانی و بیمارستان‌های دامپزشکی: این موقعیت‌ها شامل تشخیص، درمان و مراقبت از حیوانات بیمار در محیط بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف می‌شود.
 • دامپزشک در مزارع و واحدهای دامپروری: دامپزشکان مسئولیت‌هایی مانند مدیریت بهداشت و سلامت دام‌ها، تشخیص بیماری‌ها، مشاوره دامداری و نگهداری از سلامت دام‌ها را دارند.
 • مشاور دامپزشکی: دامپزشکان به عنوان مشاوران مستقل یا در شرکت‌های مشاوره دامپزشکی، به دامداران و دارندگان حیوانات مشاوره و راهنمایی در خصوص بهداشت و سلامت دام‌ها ارائه می‌دهند.
 • دامپزشک در سازمان‌های بهداشت دام‌ها: در این موقعیت‌ها، دامپزشکان به اجرای برنامه‌ها و استانداردهای بهداشت دام‌ها و کنترل بیماری‌ها می‌پردازند.
 • پژوهشگر دامپزشکی: در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و صنایع مرتبط، دامپزشکان می‌توانند به تحقیقات در زمینه بهداشت و سلامت دام‌ها، بهبود روش‌های درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها بپردازند.
 • دامپزشک در صنعت داروسازی و تجهیزات پزشکی دام: در این حوزه، دامپزشکان به طراحی، توسعه و تولید داروها و محصولات پزشکی مورد نیاز دام‌ها مشغول می‌شوند.
 • دامپزشک در ادارات دولتی و نهادهای مرتبط: دامپزشکان ممکن است در ادارات دولتی مرتبط با بهداشت دام‌ها، کنترل بیماری‌ها و نظارت بر صنایع مرتبط با دامپزشکی فعالیت کنند.
 • تدریس و آموزش: فارغ‌التحصیلان دامپزشکی می‌توانند در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به عنوان اساتید و مدرسان در زمینه دامپزشکی فعالیت کنند.
 • مدیریت مشاغل دامپزشکی: دامپزشکان می‌توانند در مدیریت مراکز درمانی دامپزشکی، شرکت‌های دامپروری، یا واحدهای مرتبط با صنعت دامپزشکی فعالیت داشته باشند.
 • خدمات بهداشتی و سلامتی حیوانات خانگی: دامپزشکان می‌توانند در مطب‌ها یا مراکز خدمات بهداشتی و درمانی حیوانات خانگی به مراقبت و درمان حیوانات خانگی مشغول شوند.

وظایف دامپزشک

 • تشخیص بیماری‌ها: تشخیص بیماری‌های مختلف در حیوانات از طریق ارزیابی نشانه‌ها و علائم بالینی، استفاده از آزمایشات تشخیصی و تصویربرداری پزشکی.
 • پیشگیری و مدیریت بهداشت دام‌ها: اجرای برنامه‌ها و استراتژی‌های بهداشتی برای جلوگیری از انتشار بیماری‌ها، واکسیناسیون، مدیریت آفات و عوامل زیستی مختلف.
 • درمان و مراقبت از حیوانات بیمار: انجام درمان‌های دارویی، جراحی‌های پیشرفته، مشاوره برای رفع مشکلات صحیح و ایجاد تغییرات در نظام غذایی و محیط زندگی حیوانات.
 • مشاوره به دارندگان حیوانات: ارائه راهنمایی به دارندگان حیوانات در مورد مراقبت‌های بهداشتی، تغذیه، تربیت و مشکلات رفتاری.
 • کنترل بیماری‌ها و واکسیناسیون: بررسی و کنترل انتشار بیماری‌ها در جمعیت‌های دامی و اجرای برنامه‌های واکسیناسیون به منظور پیشگیری.
 • تحقیقات علمی و پژوهش‌های دامپزشکی: انجام تحقیقات برای بهبود روش‌های تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها در حیوانات.
 • مدیریت بهداشتی و برنامه‌ریزی: مشارکت در برنامه‌ریزی‌های بهداشت دام‌ها، تعیین استانداردهای بهداشتی و کنترل عوامل خطرناک برای حیوانات.
 • مشارکت در طراحی و توسعه محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی دام: مشارکت در تحقیق و توسعه داروها، واکسن‌ها و تجهیزات پزشکی برای حیوانات.
 • آموزش و آموزش دهی: تدریس و ارائه آموزش‌های مرتبط با بهداشت و سلامت دام‌ها به دانشجویان و دارندگان حیوانات.
 • مشارکت در سیاست‌گذاری و نهادهای مرتبط: مشارکت در تدوین سیاست‌ها و استانداردهای بهداشت دام‌ها، و همچنین همکاری با نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط با حوزه دامپزشکی.
 • مدیریت مشاغل دامپزشکی: در موقعیت‌های مدیریتی، برنامه‌ریزی و مدیریت منابع انسانی و مالی

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

 

8) رشته کاردرمانی

آخرین رشته‌ای که در این مطلب به معرفی آن می‌پردازیم، رشته کاردرمانی است. این رشته نیز در حال حاضر از رشته‌های پردرآمد گروه تجربی است و داوطلبان با این رشته درآمد بسیار بالایی خواهند داشت. رشته کاردرمانی یکی از حوزه‌های مهم و حیاتی در علوم پزشکی است که به بهبود عملکرد فردی و افزایش کیفیت زندگی افرادی که به دلایل مختلف نیاز به بازسازی، تقویت یا بهبود توانایی‌های جسمی یا شناختی دارند، می‌پردازد. کاردرمانان به عنوان اعضای تیم بهداشت و درمان، با ترکیب مهارت‌های پزشکی و تخصصی به عملکرد بهتر و بهبود کیفیت زندگی افراد کمک می‌کنند.

کاردرمانی به شیوه‌های مختلف از جمله فیزیوتراپی، اشتغال‌درمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی شناختی، هنردرمانی و … تقسیم می‌شود و به افراد مختلف با مشکلات متنوع اعم از صدمات جسمی، اختلالات شناختی، مشکلات حرکتی و عضلانی، اختلالات توانایی‌های اجتماعی و تعاملی، اختلالات گفتار و زبان، مشکلات روان‌شناختی و … کمک می‌کند. کاردرمانان با تخصص و مهارت‌های خود به ارائه برنامه‌های درمانی و توانبخشی مناسب برای هر فرد بر اساس نیازها و وضعیت او می‌پردازند. این برنامه‌ها شامل تمرینات حرکتی، تمرینات شناختی، تمرینات گفتاری، استفاده از تجهیزات کمکی و فعالیت‌های روان‌درمانی می‌شوند.

هدف اصلی کاردرمانی بهبود کیفیت زندگی افراد است، سهمی در بهبود توانایی‌های روزمره‌ دارد و در مواردی کمک به بازگشت به کار و فعالیت‌های اجتماعی دارد. این رشته به دلیل اهمیت بالایی که در بهبود عملکرد افراد دارد، در سیستم‌های بهداشتی و درمانی جهت حمایت از افراد با مشکلات فیزیکی یا شناختی به کار گرفته می‌شود.

مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای رشته کاردرمانی

 • ارزیابی توانایی‌ها و نیازها: توانایی در ارزیابی توانایی‌ها و نیازهای فردی بیماران به منظور طراحی برنامه درمانی مناسب.
 • طراحی برنامه درمانی: توانایی تدوین و اجرای برنامه‌های درمانی و توانبخشی بر اساس نیازها و اهداف مشتریان.
 • تمرینات و توانبخشی فیزیکی: تسلط بر تمرینات فیزیکی جهت تقویت عضلات، بهبود توانایی‌های حرکتی و اجرای تکنیک‌های توانبخشی.
 • مهارت‌های شناختی: توانایی استفاده از تمرینات شناختی برای بهبود توانمندی‌های شناختی و تغییر الگوهای رفتاری.
 • تمرینات گفتاری و زبانی: تسلط بر تمرینات گفتاری و زبانی جهت بهبود اختلالات گفتار و زبان در بیماران.
 • استفاده از تجهیزات کمکی: توانایی استفاده از تجهیزات و وسایل کمکی برای کمک به افراد با محدودیت‌های جسمی یا شناختی
 • مهارت‌های روان‌درمانی: توانایی ارائه مشاوره و پشتیبانی روانی به مراجعان برای مقابله با مشکلات روان‌شناختی.
 • همکاری تیمی: توانایی همکاری و ارتباط مؤثر با اعضای تیم درمانی از جمله پزشکان، پرستاران و متخصصان دیگر.
 • مهارت‌های تفسیر تست‌ها و داده‌ها: توانایی در تفسیر نتایج تست‌ها و ارزیابی‌های تشخیصی برای تدوین برنامه‌های درمانی مناسب.
 • مهارت‌های مدیریتی: توانایی مدیریت زمان، برنامه‌ریزی و مدیریت پرونده‌های بیماری.
 • اهمیت اخلاقی و احترام به حریم شخصی: پایبندی به اصول اخلاق حرفه‌ای و احترام به حریم شخصی مراجعان
 • قدرت تفکر انتقادی و تصمیم‌گیری: توانایی تحلیل مشکلات، ارزیابی گزینه‌ها و تصمیم‌گیری مناسب در موارد پیچیده.

موقعیت‌های شغلی رشته کاردرمانی

 • کاردرمان فیزیکی: ارائه تمرینات و توانبخشی فیزیکی به افراد با محدودیت‌های جسمی به منظور بهبود حرکت و توانایی‌های فیزیکی آن‌ها.
 • کاردرمان اشتغال‌ درمانی: ارائه تمرینات و فعالیت‌های شغلی و روزمره به افراد با محدودیت‌های جسمی یا شناختی جهت بهبود توانمندی‌های اجتماعی و شغلی.
 • گفتاردرمان: کار با افرادی که مشکلاتی در زمینه گفتار و زبان دارند.
 • کاردرمان توانبخشی شناختی: ارائه تمرینات و روش‌های توانبخشی به افراد با مشکلات شناختی مانند اختلالات حافظه، تمرکز و توجه.
 • کاردرمان کودکان: ارائه تمرینات و فعالیت‌های توانبخشی به کودکان با مشکلات توانایی‌های حرکتی، شناختی یا رفتاری.
 • کاردرمان مشاوره و روان‌درمانی: ارائه مشاوره و روان‌درمانی به افراد با مشکلات روانی و رفتاری.
 • کاردرمان سالمندان: ارائه تمرینات و توانبخشی به افراد سالمند جهت بهبود کیفیت زندگی، حرکت و استقلال آن‌ها.
 • کاردرمان در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی: همکاری با تیم‌های درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی.
 • کاردرمان در مراکز توانبخشی و رفاهی: فعالیت در مراکز و مؤسساتی که به بهبود و توانبخشی افراد با محدودیت‌های جسمی یا شناختی می‌پردازند.
 • تدریس و آموزش: تدریس در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مختلف به عنوان مدرس در رشته کاردرمانی.
 • کاردرمان خصوصی: ارائه خدمات کاردرمانی به صورت خصوصی به افراد و خانواده‌ها.
 • مشاوره در تأسیس و مدیریت مراکز توانبخشی و کلینیک‌های کاردرمانی: کمک به ایجاد و مدیریت مراکز تخصصی کاردرمانی.

وظایف کاردرمان

 • ارزیابی توانایی‌ها و نیازها: انجام ارزیابی‌های دقیق جهت تشخیص توانایی‌ها، نیازها و مشکلات افراد و تعیین برنامه درمانی مناسب.
 • طراحی برنامه درمانی: تدوین برنامه‌های توانبخشی و درمانی شخصی‌سازی شده بر اساس نیازها و اهداف مشتریان.
 • ارائه تمرینات فیزیکی و توانبخشی: انجام تمرینات فیزیکی و توانبخشی جهت بهبود حرکت، قدرت عضلات و توانایی‌های جسمی.
 • ارائه تمرینات شناختی: ارائه تمرینات جهت بهبود توانایی‌های شناختی و تغییر الگوهای رفتاری.
 • تمرینات گفتاری و زبانی: انجام تمرینات جهت بهبود مهارت‌های گفتاری، زبانی و ارتباطی.
 • مشاوره و راهنمایی: ارائه مشاوره و راهنمایی به مشتریان در مورد مدیریت مشکلات و بهبود توانایی‌ها.
 • استفاده از تجهیزات کمکی: آموزش استفاده از تجهیزات کمکی به افراد با محدودیت‌های جسمی یا شناختی.
 • مشارکت در تیم درمانی: همکاری با پزشکان، پرستاران و تخصص‌های دیگر در تیم درمانی جهت بهبود کامل مشتریان.
 • ارزیابی و اصلاح برنامه‌های درمانی: ارزیابی مداوم نتایج برنامه‌های درمانی و ایجاد تغییرات لازم در آن‌ها.
 • مهارت‌های روان‌درمانی: ارائه مشاوره و پشتیبانی روانی به مشتریان با مشکلات روانی.
 • تدریس و آموزش: ارائه آموزش‌های مرتبط با توانبخشی و بهبود کیفیت زندگی به افراد و خانواده‌ها.
 • مدیریت پرونده‌ها و اسناد: ثبت و نگهداری اطلاعات مرتبط با مشتریان و پیگیری تغییرات و بهبودهای آن‌ها.
 • مشارکت در تحقیقات و پژوهش‌ها: مشارکت در انجام تحقیقات علمی برای بهبود روش‌های کاردرمانی.
 • مدیریت خودشناسی و به روزرسانی شغلی: پیگیری مهارت‌ها و اطلاعات جدید در زمینه کاردرمانی.
 • تدریس در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها: انتقال دانش و تجربیات به دانشجویان و علاقه‌مندان به رشته کاردرمانی.

 

پردرآمدترین رشته های تجربی کدامند؟

 

 

بهترین رشته های تجربی برای مهاجرت

 • رشته پزشکی
 • پرستاری
 • دندانپزشکی
 • بهداشت عمومی
 • داروسازی

بهترین شغل های رشته تجربی برای خانم ها

 • پزشکی
 • پرستاری
 • داروسازی
 • دندانپزشکی
 • مامایی
 • و …

پردرآمدترین رشته های پزشکی

 • جراحی قلب و عروق
 • پزشکی داخلی
 • پزشکی عفونی
 • پزشکی اورژانس
 • دندانپزشکی
 • چشم پزشک
 • پزشک پوست و زیبایی
 • رادیولوژی
 • و …

سوالات متداول در مورد پردرآمدترین رشته های تجربی

1) آیا تمام رشته‌های تجربی پردرآمد هستند؟

نه خیر، تمامی رشته‌های تجربی پردرآمد نیستند. بازار کار هر رشته متفاوت است و داوطلبان با توجه به تخصص خود درآمد بالایی به دست می‌آورند.

2) کدام تخصص‌ها در رشته‌های پزشکی پردرآمد هستند؟

تخصص‌های پردرآمد در رشته‌ پزشکی شامل جراحی قلب و عروق، پزشکی عفونی، پزشکی داخلی، پزشکی پوست و زیبایی، پزشکی ترمیمی و زیبایی، دندانپزشکی و … هستند.

3) آیا درآمد تمام فارغ‌التحصیلان رشته‌های تجربی یکسان است؟

نه خیر، درآمد فارغ‌التحصیلان رشته‌های تجربی بستگی به تخصص، سابقه کار، منطقه جغرافیایی و شرایط بازار کار بستگی دارد و متغیر است.

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد رشته های پردرآمد تجربی به وبلاگ موسسه حرف آخر مراجعه کنید و برای اطلاع از آخرین دوره‌های آموزشی حرف آخر به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کرده و از آخرین اخبار کنکور نیز مطلع شوید.

 

رشته دندانپزشکی: اطلاعات کامل و جامع + رتبه‌های لازم برای قبولی

پزشکی, تجربی, داروسازی, دندانپزشکی, رشته پزشکی, رشته داروسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.