آخرین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ چیست؟

 1. حرف آخر
 2. اخبار کنکور
 3. آخرین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ چیست؟
27 دیدگاه

کنکور سراسری یکی از مهم‌ترین آزمون‌های علمی در کشور است که تحت نظارت سازمان سنجش و آموزش به صورت منظم برگزار می‌شود. بدون شک کنکور برای تمامی داوطلبان و دانش‌آموزان یک چالش بزرگ و دردسرساز است. داوطلبانی که از سد بزرگ کنکور عبور می‌کنند وارد دانشگاه می‌شوند و در رشته تحصیلی مورد نظر خود به ادامه تحصیل می‌پردازند. داوطلبان باید تحت هر شرایطی برای سنجش و پذیرش به دانشگاه‌ها تحت نظارت سازمان سنجش و آموزش در کنکور سراسری شرکت کنند. کنکور سراسری از سال 1348 در ایران با توجه به قوانین خاصی برگزار می‌شود. سازمان سنجش و آموزش به صورت سالانه اطلاعیه‌های خود را در مورد برگزاری کنکور سراسری در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. با توجه به اطلاعیه‌هایی سازمان سنجش، کنکور 1401 یا پنجاه و چهارمین آزمون کنکور در ایران همانند دوره‌های پیش و با همان قوانین در حدود یک ماه پیش برگزار شد. اما شرایط و قوانین برای کنکور 1402 با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است!

بدون شک تمامی داوطلبان و دانش‌آموزان در این چند ماه اخیر خبرهای زیادی را در مورد نحوه برگزاری کنکور سراسری 1402 شنیده‌اند. شایعات زیادی در مورد نحوه برگزاری کنکور سراسری 1402 وجود داشت و هر روز یک خبر جدید در مورد این موضوع در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های معتبر درج می‌شد. بسیاری از خبرها به این موضوع اشاره داشتند که تغییراتی در کنکور 1402 رخ نمی‌دهد و این کنکور نیز مانند کنکور سالیان پیش در کشور برگزار می‌شود. اما سازمان سنجش و آموزش آخرین خبر در مورد برگزاری کنکور سراسری 1402 را در تاریخ بیست و شش تیر ماه سال 1401 منتشر کرد. با توجه به آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کنکور سال 1402 با چهار تغییر بزرگ و اساسی در کشور برگزار خواهد شد. تیم محتوای حرف آخر به صورت دقیق این چهار تغییر بزرگ را بررسی می‌کند و این تغییرات را با دقیق‌ترین اطلاعات در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

کنکور ۱۴۰۲

تغییرات کنکور ۱۴۰۲

تیم محتوای حرف آخر برای اینکه داوطلبان اطلاعات دقیق‌تری در مورد کنکور سراسری 1402 داشته باشند تمامی اطلاعات را به صورت جزئی و دقیق در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. اولین سوالی که با توجه به شرایط این ماه‌ها به ذهن داوطلبان می‌آید این است که آیا کنکور سراسری 1402 با تغییراتی روبه‌رو می‌شود؟ جواب این سوال نیز در حال حاضر قطعی است، بله کنکور سراسری 1402 با تغییرات بزرگ و قابل توجهی روبه‌رو شده است. رئیس سازمان سنجش و آموزش اعلام کرده که کنکور سراسری 1402 با چهار تغییر بزرگ روبه‌رو شده است. بنابراین با توجه به آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کنکور سراسری 1402 همانند کنکور سالیان پیش برگزار نخواهد شد. کنکور سراسری 1402 چهار تغییر بزرگ و منحصربه‌فرد نسبت به کنکور سالیان پیش دارد. این چهار تغییر بزرگ در کنکور سراسری به صورت زیر هستند:

 1. حذف دروس عمومی از کنکور سراسری
 2. تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری
 3. حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری
 4. برگزاری دو کنکور در سال

1) حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲

مهم‌ترین سوال داوطلبان در مورد کنکور سراسری 1402 در مورد حذف دروس عمومی است. آیا دروس عمومی از کنکور سراسری 1402 حذف خواهند شد؟ بله، دروس عمومی از کنکور سراسری 1402 حذف خواهند شد و ما دیگر چهار درس عمومی در دفترچه شماره یک با نام دروس عمومی در کنکور نخواهیم داشت. داوطلبان با توجه به این تغییر بزرگ تنها باید بر روی دروس اختصاصی تمرکز داشته باشند. بنابراین داوطلبان گروه ریاضی باید بر روی سه درس اختصاصی خود با نام‌های شیمی، فیزیک و ریاضی توجه داشته باشند. داوطلبان گروه تجربی نیز باید پنج درس تخصصی خود یعنی درس زمین شناسی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی را برای کنکور مطالعه کنند. تمامی این تغییرات نشان می‌دهند که دیگر داوطلبان به سوالات هیچ درس عمومی در کنکور پاسخ نخواهند داد.

داوطلبان در کنکور سال 1402 به سوالات هیچ درس عمومی پاسخ نخواهد داد. این بدین معنی است که دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شدند

حذف دروس عمومی از کنکور

2) تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

همان طور که در قسمت بالا توضیح دادیم کنکور در سال 1402 با چهار تغییر بزرگ روبه‌رو است. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور در سال 1402 مربوط به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری است. چندین سال است که تاثیر قطعی سوابق تحصیلی بر نتایج کنکور دغدغه‌های زیادی را برای داوطلبان ایجاد کرده است. سهم سوابق تحصیلی در کنکور سال 1402 در مقایسه با کنکور سالیان گذشته تغییر پیدا کرده است. با توجه به آخرین تغییرات کنکور سراسری نمره و سوابق تحصیلی نقش بسیار مهمی در قبولی داوطلبان ایفا می‌کنند. تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 به صورت تاثیر قطعی محاسبه می‌شود. این تاثیر قطعی به میزان 40 درصدی محاسبه می‌شود. به عبارت دیگر و با یک زبان ساده اینگونه می‌توان عنوان کرد که در کنکور 1402 تاثیر سوابق تحصیلی 40 درصد به صورت قطعی از پایه دوازدهم خواهد بود.

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ است. این موضوع نشان می‌دهد که داوطلبان باید بر روی معدل و سوابق تحصیلی خود تمرکز زیادی داشته باشند. با توجه به این شرایط افزایش تاثیر معدل در کنکور به صورت 40 درصد قطعی محاسبه می‌شود و نتایج آزمون سراسری بر پذیرش داوطلبان تنها 60 درصد است. داوطلبان تمامی گروه‌های آزمایشی باید به معدل نهایی پایه دوازدهم توجه زیادی داشته باشند، زیرا معدل نهایی به صورت قطعی و مستقیم بر روی نتیجه کنکور داوطلبان تاثیر خواهد داشت. بر اساس تغییرات کنکور سراسری، سهم نمره و سوابق تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های کنکور به صورت زیر است:

 • سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ : فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی
 • سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ : فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی
 • سال تحصیلی ۱۴۰۴ – ۱۴۰۵: فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی
 • سال تحصیلی ۱۴۰۵ – ۱۴۰۶ و بعد از آن: پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی

با توجه آخرین تغییرات کنکور، سهم نمره و سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1402 به میزان 40 درصد با تاثیر قطعی محاسبه خواهد شد. این بدین معنی است که معدل نهایی پایه دوازدهم به صورت قطعی و مستقیم بر روی نتیجه نهایی داوطلبان تاثیر خواهد داشت

3) حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری

بدون شک تمامی داوطلبان کنکور با نام زیرگروه در کنکور سراسری آشنا هستند. به عنوان مثال کنکور تجربی از 5 زیرگروه تشکیل شده است و هر زیرگروه تعداد مشخصی رشته دارد. هر رشته در زیرگروه دارای ضرایب خاصی است و داوطلبان باید با توجه به این زیرگروه‌ها به دروس تخصصی توجه کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که تفاوت درصدها در کنکور سراسری با زیرگروه‌ها مشخص می‌شد. اما این شرایط نیز در کنکور ۱۴۰۲ دچار تغییراتی شده است. با توجه به آخرین تغییرات کنکور در سال 1402، زیرگروه‌ها از کنکور سراسری 1402 حذف خواهند شد. این بدین معنی است که در کنکور سراسری دیگر هیچ نامی به عنوان زیرگروه وجود ندارد. با توجه به اطلاعات موجود در مورد کنکور سراسری 1402 با حذف زیرگروه‌ها یک نمره کلی برای داوطلب در نظر گرفته می‌شود.

در کنکور سراسری 1402 دیگر هیچ زیرگروهی وجود ندارد. این بدین معنی است که با حذف زیرگروه‌ها یک نمره کلی برای داوطلبان در کنکور سراسری در نظر گرفته می‌شود

4) برگزاری دو کنکور در یک سال + افزایش اعتبار نتایج کنکور تا 2 سال

همان طور که می‌دانید کنکور هر سال در یک تاریخ مشخص در کشور برگزار می‌شد. کنکور سال 1401 نیز طبق زمان مشخص شده در تیر ماه سال 1401 برگزار شد. این بدین معنی است که تا کنکور 1401 داوطلبان تنها یک بار در یک سال آزمون کنکور را برگزار می‌کردند. اما این شرایط برای کنکور 1402 متفاوت خواهد بود! داوطلبان معمولا هنگام برگزاری کنکور سراسری استرس زیادی داشتند. همین موضوع موجب می‌شد که داوطلبان عملکرد ضعیفی از خود در کنکور نشان دهند.

با توجه به این شرایط یک راهکار برای این شرایط ارائه شد و آن نیز برگزاری کنکور به صورت دو بار در یک سال است.  یکی دیگر از تغییرات کنکور 1402 در مورد نحوه برگزاری کنکور است. کنکور در سال 1402 به صورت دو کنکور در یک سال برگزار می‌شود. این بدین معنی است که داوطلبان به صورت سالانه می‌توانند در دو کنکور شرکت کنند. با توجه به این شرایط داوطلبان در دو کنکور شرکت می‌کنند و پس از اعلام نتایج بهترین نتیجه به عنوان نمره آزمون داوطلبان در نظر گرفته می‌شود.

این شرایط به داوطلبان کمک می‌کند تا آن‌ها دو بار شانس حضور در کنکور را داشته باشند. داوطلبان در صورت نارضایتی از عملکرد خود در کنکور اول برای کسب یک نتیجه بهتر به سراغ آزمون دوم می‌روند. یکی دیگر از بزرگ‌ترین تغییرات کنکور در سال 1402 مربوط به اعتبار نتایج کنکور است. افزایش اعتبار در کنکور ۱۴۰۲ به صورت دو ساله است. این تغییر بدین معنی است که داوطلبان می‌توانند بدون شرکت هر ساله در کنکور از نتیجه یک آزمون تا دو سال استفاده کنند. بدون شک این تغییر یکی از بهترین و موثرترین تغییرات کنکور برای داوطلبان محسوب می‌شود.

داوطلبان از کنکور سال 1402 به صورت دو بار در یک سال کنکور برگزار می‌کنند و نتایج کنکور آن‌ها تا 2 سال اعتبار خواهد داشت

کنکور 1402

شرایط کنکور ۱۴۰۲

در قسمت بالا به این موضوع اشاره کردیم که کنکور سراسری با 4 تغییر بزرگ مواجه شده است. شما می‌توانید در قسمت بالا با مهم‌ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ آشنا شوید. البته با توجه به اطلاعیه‌های کنکور چند تغییر دیگر نیز در مورد کنکور سراسری 1402 وجود دارد. همان طور که در قسمت بالا نیز مطالعه کردید نتایج کنکور برای داوطلبان تا 2 سال معتبر خواهد بود. این تغییر بزرگ از هر دیدی که به آن نگاه کنید برای داوطلبان و دانش‌آموزان مفید است. یکی دیگر از تغییرات کنکور در سال 1402 به شرایط ترمیم معدل مربوط می‌شود. با توجه به آخرین تغییرات کنکور سراسری امکان 10 بار ترمیم معدل برای داوطلبان وجود خواهد داشت. شما می‌توانید در قسمت زیر مهم‌ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ را به صورت خلاصه مطالعه کنید:

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ در یک نگاه کوتاه
دروس عمومی از کنکور سراسری حذف می‌شوند
تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به میزان 40 درصد قطعی محاسبه می‌شود
کنکور 2 بار در سال برگزار می‌شود
اعتبار نتایج کنکور تا 2 سال افزایش پیدا می‌کند
زیرگروه‌ها از کنکور سراسری حذف می‌شوند
امکان 10 بار ترمیم معدل وجود خواهد داشت

آیا تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ قطعی است؟

شاید برای بسیاری از داوطلبان این سوال پیش آید که آیا تغییرات کنکور 1402 قطعی است یا خیر؟ با توجه به اطلاعیه رسمی سازمان سنجش و آموزش تغییرات کنکور 1402 به صورت قطعی است. این بدین معنی است که شرایط برگزاری کنکور در سال 1402 کاملا با شرایط کنکور در سال 1401 تفاوت خواهد داشت. موسسه حرف آخر برای اینکه داوطلبان از آخرین تغییرات کنکور به صورت روزانه اطلاع داشته باشند این مطلب را بروزرسانی می‌کند. اگر خبری جدید در مورد کنکور ۱۴۰۲ از طریق سایت سنجش و آموزش منتشر شود، موسسه حرف آخر در سریع‌ترین زمان ممکن این اطلاعات را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد اخبار کنکور در سال 1402 به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری را به صورت روزانه به دست آورید.

اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش در مورد کنکور سال 1402

اطلاعیه شماره 2 آزمون سراسری سال 1402 در تاریخ 26 تیر

 با توجه به ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب جلسه 1401/03/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ 25 تیرماه سال جاری ابلاغ شده است و نظر به اینکه در ماده 10 مصوبه مذکور اعلام شده است که از تاریخ تصویب لازم الاجراست. ضمن عرض پوزش از کلیه داوطلبان عزیز و والدین محترم آنان، به استحضار می رساند آزمون سراسری سال 1402 براساس مصوبه فوق الذکر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود. جزئیات فنی و اجرایی این آزمون پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی خواهد شد.

سوالات متداول در مورد برگزاری کنکور 1402

1) آیا دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲ حذف می‌شوند؟

بله با توجه به آخرین اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش، دروس عمومی در کنکور 1402 حذف خواهند شد.

2) کنکور سراسری در سال 1402 از میان کدوم دروس برگزار می‌شود؟

کنکور سراسری 1402 تنها از بین دروس تخصصی برگزار خواهد شد و دروس عمومی در کنکور وجود نخواهند داشت.

3) نتیجه کنکور سراسری تا چه مدت اعتبار دارد؟

با توجه به آخرین تغییرات در مورد برگزاری کنکور در سال 1402، نتیجه این آزمون سراسری تا 2 سال معتبر خواهد بود.

4) تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 به چه صورت است؟

در کنکور ۱۴۰۲ تاثیر سوابق تحصیلی به صورت 40 درصد قطعی از پایه دوازدهم خواهد بود.

نظر شما در مورد تغییرات و نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ چیست؟ به نظر شما این تغییرات تا چه حدی مفید هستند؟ آیا این تغییرات به نفع داوطلبان است یا به ضرر آن‌ها؟

27 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • مهدی نوراللهی
  16 تیر, 1401 10:36 ق.ظ

  خدایا شکرت⁦❤️⁩😍
  که ابلاغ نشد و تغییر نکرد

  پاسخ
 • اخخههه چرااا اخهههعه
  چرا تکلیفشون با خودشون مشخص نیسسس
  اههههههه😑💔

  پاسخ
 • سلام.
  یعنی واقعا به اینکه « کنکور ۱۴۰۲ مانند کنکور ۱۴۰۱ است» اعتماد کنیم؟؟
  اخه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته که نظر شورا درمورد کنکور ۱۴۰۲تغییر نمی کنه

  پاسخ
  • موسسه حرف آخر
   16 تیر, 1401 6:10 ب.ظ

   سلام اگر که مبنا رو صحبت های ريیس سازمان سنجش قرار بدیم باید عین کنکور ۱۴۰۱ برگزار بشه چون رییس جمهور تا ۱۵ ام مصوبه رو ابلاغ نکردن به سازمان سنجش ولی باز یه اختلافی بین صحبت های رییس سنجش و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی هست

   پاسخ
   • خدا کنه عمومی ها حذف بشن
    ۱ ساله ما برنامه ریخته بودیم که فقط تخصصی هارو می خوندیم
    این چه وضعیه :/

    پاسخ
    • فقط امیدوارم به عنوان خبر رسمی و نهایی هم اعلام بشه که ۱۴۰۲ مثل ۱۴۰۱ که بشینیم درسمون رو بخوانیم

     پاسخ
   • سلام .تکلیف سوابق تحصیلی چیشد؟اعمال نمیشه امسال؟

    پاسخ
 • خب خدارو شکر به خیر گذشت

  پاسخ
  • تصویب بشه یا ن بالاخره تکلیف باید روشن شه چرا کسی پیگیری نمیکنه ۱۸ روز از تیر گذشته
   تکلیف ما رو مشخص کنید آقای پور عباس ریس محترم سنجش

   پاسخ
 • به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته طرح برای ۱۴۰۲ اجرا خواهد شد.

  پاسخ
  • موسسه حرف آخر
   16 تیر, 1401 6:09 ب.ظ

   بر اساس صحبت رئیس سازمان سنجش که گفته بودن اگه تا ۱۵ تیر ابلاغ نشه عین کنکور ۱۴۰۱ اجرا می کنیم می شه گفت که عمومی حذف نشده , بین مسئولان اختلاف هست ولی قطعا سازمان سنجش نظر نهایی رو اعلام خواهد کرد

   پاسخ
 • سلام
  اون جور که بررسی کردم
  وزارت علوم گفته نسبت به زمان ابلاغ انعطاف پذیریم
  آموزش پرورش گفته تصمیم گیر نهایی شورای عالیه
  شورای عالی هم گفته رو حرفم هستم

  پاسخ
  • امیر حسین
   27 تیر, 1401 3:43 ق.ظ

   شما چرا داری با وضعیت خودت موضوع رو می سنجی،من هم از سال پیش فقط دروس عمومی رو خوندم و یه عالمه براشون زحمت کشیدم،کنکور چند ساله همینطوری بوده الانم باید باشه یا حداقل باید از دو سال پیش خبر می دادن نه یک ساله

   پاسخ
 • محمد خراسانی
  17 تیر, 1401 1:56 ب.ظ

  خدایی منصفانه نیست سال پیش گفتن عمومی قراره حذف شه منم درست نخوندم عمومی هارو حالا هم مشخص نیست، اگرم مشخص باشه من فقط سه ماه وقت دارم که ۴ درس عمومی ۲ سال دهم و یازدهم رو بخونم! اونم هم کنکوری!

  پاسخ
 • توروخدا مثل همون کنکور ۱۴۰۱برگزارش کنید من دیپلمم ریاضی هست نظام قدیمم میخوام سال بعد کنکور تجربی بدم معدلمم فوق العاده پایینه اگه تاثیر معدل مستقیم بشه به ضرر امثال منه ولی اگه مثبت باشه به ضررهیچ کس نیست

  پاسخ
 • چرا باید بخاطر کنکوریای سالهای قدیم، ما نظام جدیدیا ضرر کنیم آخه 😐 کاش عمومیا حذف شه
  ما که نباید به پای نظام قدیما بسوزیم ماهم هدف داریم

  پاسخ
  • دقیقا…اولویت باید با نظام جدیدا باشه

   پاسخ
   • اولویت باید با کسی باشه که استعداد داره نه اینکه فقط به خاطر حذف عمومی ها یه عده حذف بشن.من خودم از یازدهم عمومی خواندم برعکس یه عده که با تنبلی می خوان پزشکی قبول بشن و این مصوبه ناعادلانه است چون اگر معدل بیست نباشه هیچ رشته خوبی قبول نمیشی و امتحان های نهایی خیلی سخت تر میشه

    پاسخ
 • شما کم کمش دوسال تو خونه بیکار نشستین فقط خوندین ولی ما که تا شهریور وقت داریم پایه یازدهم و دهم رو جمع ببندیم تکلیفمون چیه؟
  از مهر هم که باز مدرسه داریم اصلا وقت نمیکنیم بخونیم این ته بی انصافیه

  پاسخ
  • محمد خراسانی
   18 تیر, 1401 2:00 ب.ظ

   آقای ته بی انصافی
   اگر تأثیر معدل قطعی شه یه چیزی هم میاد به نام ترمیم معدل

   پاسخ
 • به نظرم عمومی حذف بشه بهتره

  پاسخ
 • کنکور ۴۰۲ خیلی آسون میسه ، درگیر حاشیه نشید

  پاسخ
 • باید جنگید واسه کنکور امسال تا میتونید دوستان بخونید تلاش کنید که انشاالله پزشکی یا دندان پزشکی قبول بشید معلوم نیست سال دیگه چه تصمیمی بگیرند سازمان سنجش

  پاسخ
 • داوطلبای عزیز حذف عمومی یعنی ضربه بزرگ به سرنوشت داوطلب گول نخورید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نتیجه‌ای پیدا نشد.