اطلاعات کامل در مورد ضرایب دروس کنکور 1402

بدون دیدگاه

کنکور سراسری با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است و هر کدام از این تغییرات برنامه مطالعاتی داوطلبان را تغییر می‌دهد. بنابراین داوطلبان باید با تمامی تغییرات کنکور آشنا باشند و با توجه به شرایط جدید به سراغ مطالعه دروس بروند. تمامی گروه‌های آموزشی در کنکور سراسری ضرایب خاصی دارند. ضرایب دروس تخصصی با یکدیگر متفاوت هستند و داوطلبان باید با توجه به ضرایب جدید دروس را مطالعه کنند. اگر ضریب یک درس تخصصی زیاد باشد، میزان اهمیت آن درس در کنکور سراسری زیادتر می‌شود. بنابراین داوطلبان قبل از هر کاری باید به سراغ مطالعه ضرایب دروس کنکور 1402 بروند و ضرایب دروس تخصصی را با دقت زیادی مطالعه کنند.

اکثر داوطلبان با تغییرات جدید کنکور آشنا هستند و با توجه به این تغییرات برای کنکور آماده می‌شوند. دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شده‌اند و دیگر جایی در دفترچه سوالات کنکور ندارند. از طرفی دیگر داوطلبان در کنکور با عنوانی به نام زیرگروه روبه‌رو نیستند. این بدین معنی است که تمامی رشته‌های هر گروه آموزشی در یک گروه قرار دارند. تمامی این شرایط دست به دست هم می‌دهند تا ضرایب دروس کنکور 1402 تغییر کنند. ضرایب دروس کنکور 1402 تنها برای دروس تخصصی محاسبه می‌شوند و داوطلبان باید با توجه به این ضرایب دروس را مطالعه کنند.

تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ بررسی ضرایب دروس کنکور 1402 می‌رود و ضرایب دروس تخصصی در پنج گروه آموزشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان را بررسی می‌کند و در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد.

 

اطلاعات کامل در مورد ضرایب دروس کنکور 1402

 

ضریب در کنکور چیست

قبل از اینکه به سراغ بررسی ضرایب دروس کنکور 1402 برویم بهتر است با مفهوم ضریب کنکور آشنا شویم. ضریب در کنکور چیست؟ چرا داوطلبان باید به ضرایب دروس توجه زیادی داشته باشند؟ ضریب در کنکور سراسری به معنای ارزش و اهمیت یک درس است. اگر یک درس ضریب بالایی در کنکور سراسری داشته باشد، اهمیت آن درس برای داوطلبان بسیار زیاد است. داوطلبان باید به دروسی که ضرایب بالایی دارند توجه زیادی داشته باشند.

دروس عمومی از کنکور حذف می‌شوند و همین موضوع موجب تغییرات زیادی در کنکور شده است. داوطلبان در کنکور سراسری به سوالات دروس تخصصی پاسخ می‌دهند و تنها ضرایب این دروس برای کنکور اهمیت دارند. از طرفی دیگر زیرگروه‌ها از کنکور سراسری حذف شده‌اند و تمامی رشته‌ها در یک گروه قرار دارند. بنابراین داوطلبان با توجه به زیرگروه‌های مختلف با ضرایب مختلفی روبه‌رو نیستند. تمامی رشته‌ها دارای ضرایب یکسانی هستند و با تغییر رشته ضرایب دروس به هیچ عنوان تغییر نمی‌کند.

ضرایب دروس کنکور تجربی 1402

تیم محتوای حرف آخر در این مطلب به سراغ بررسی ضرایب دروس کنکور می‌رود و ضرایب دروس تخصصی تمامی گروه‌های آموزشی را بررسی می‌کند. اولین گروه آموزشی که در این بخش ضرایب دروس آن را به داوطلبان معرفی می‌کنیم، گروه تجربی است. داوطلبان باید در کنکور تجربی به سوالات 5 درس تخصصی پاسخ دهند. هر درس تخصصی در کنکور تجربی دارای ضرایب مختلفی است. مهم‌ترین درس تخصصی در کنکور تجربی، درس زیست شناسی است. شما می‌توانید در بخش زیر با ضرایب دروس کنکور تجربی در سال 1402 بیشتر آشنا شوید:

 

ضرایب دروس کنکور تجربی 1402

ضرایب دروس کنکور ریاضی 1402

داوطلبان در کنکور ریاضی به سوالات سه درس تخصصی پاسخ می‌دهند. دروس تخصصی کنکور ریاضی دروس ریاضی، فیزیک و شیمی هستند. ضرایب این سه درس در قبولی داوطلبان در کنکور سراسری نقش بسیار مهمی دارند. مهم‌ترین درس در کنکور ریاضی درس ریاضی با ضریب 12 است. داوطلبان در بخش زیر می‌توانند با ضرایب دروس تخصصی در کنکور ریاضی بیشتر آشنا شوند:

 

ضرایب دروس کنکور ریاضی 1402

 

ضرایب دروس کنکور انسانی 1402

کنکور انسانی نیز مانند کنکور سایر گروه‌های آموزشی با تغییراتی روبه‌رو شده است. داوطلبان کنکور انسانی نیز باید به سوالات دروس تخصصی با ضرایب جدید پاسخ دهند. کنکور انسانی در سال 1402 شامل هشت درس تخصصی است. داوطلبان باید به دروس ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی پاسخ دهند. مهم‌ترین درس کنکور انسانی درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 8 است. داوطلبان در بخش زیر می‌توانند ضرایب دروس تخصصی در کنکور انسانی را مطالعه کنند:

 

 

ضرایب دروس کنکور انسانی 1402

ضرایب دروس کنکور هنر 1402

داوطلبان در کنکور هنر با سه درس اصلی با نام‌های درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی – فیزیک و خلاقیت تصویری و تجسمی روبه‌رو هستند. مهم‌ترین درس در کنکور درک عمومی هنر است که ضریب 12 دارد. داوطلبان در بخش زیر می‌توانند با ضرایب دروس کنکور هنر بیشتر آشنا شوند:

 

ضرایب دروس کنکور هنر 1402

ضرایب دروس کنکور زبان 1402

داوطلبان باید در کنکور زبان به سوالات زبان تخصصی پاسخ دهند. کنکور زبان تنها یک درس تخصصی برای داوطلبان دارد و ضریب آن یک است.

 

ضرایب کنکور زبان 1402

 

سوالات متداول در مورد ضرایب دروس کنکور 1402

1) آیا ضرایب دروس تخصصی در کنکور 1402 تغییر کرده است؟

بله ضرایب دروس تخصصی در تمامی گروه‌های آموزشی با تغییراتی روبه‌رو شده است.

2) دروس عمومی در کنکور سراسری دارای چه ضرایبی هستند؟

سوالات دروس عمومی از دفترچه شماره یک حذف شده‌اند و دروس عمومی هیچ نقشی در دفترچه سوالات کنکور ندارند.

3) مهم‌ترین درس گروه تجربی با توجه به ضرایب جدید کدام درس است؟

درس زیست شناسی در کنکور 1402 با ضریب 12 مهم‌ترین درس کنکور تجربی است.

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد کنکور به وبلاگ موسسه حرف آخر مراجعه کنید و برای اطلاع از آخرین دوره‌های آموزشی حرف آخر به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کرده و از آخرین اخبار کنکور نیز مطلع شویدبرای اینکه بتوانید برنامه مطالعاتی مناسبی با توجه به رشته‌های مورد علاقه خود داشته باشید عبارت ” برنامه مطالعاتی ” را به سامانه ۱۰۰۰۹۸۳۳ ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.