به معرفی رشته مهندسی برق از بین رشته های دانشگاهی معتبر و پرطرفدار گروه ریاضی می رسیم . برای تحصیل در رشته مهندسی برق در دانشگاه شما نیازمند هوش بسیار بالا در دروس ریاضی و فیزیک می باشید. همچنین باید در این دروس از توانایی زیادی برخوارد باشید تا بتوانید به عنوان یک مهندس برق موفق و توامند در دانشگاه قبول و تحصیل کنید و فارغ التحصیل شوید.

معرفی رشته مهندسی برق برای داوطلبان کنکور گروه ریاضی

در خصوص رشته برق باید گفت: محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنالی دیگر است. این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد. بنابراین رشته مهندسی برق وابستگی بسیار شدیدی به درس فیزیک در تمام گرایش ها دارد. این رشته همچنین بر پایه ریاضی و محاسبات بنا شده است.

گرایش های رشته در مقطع کارشناسی

رشته مهندسی برق در دانشگاه در مقطع کارشناسی برای داوطلبان کنکور ریاضی و فیزیک داری ۴ گرایش اصلی می باشد:

۱- گرایش قدرت

۲- گرایش مخابرات

۳- گرایش الکترونیک

۴- گرایش کنترل

۱-  گرایش قدرت

مفاهیم اصلی و هم که در گرایش قدر در مقطع کارشناسی و بالاتر به آن پرداخته می شود عبارتند از : تولید، انتقال، توزیع و تبدیل انرژی. این گرایش از لحاظ تئوری به نسب سایر گرایش های رشته برق ساده تر می باشد و درس های آن نیز راحتر از بقیه گرایشهای مهندسی برق می باشد اما در عوض مباحث عملی پیچیده ای دارد. یک مهندس برق – گرایش قدرت، سیستمهای انتقال و توزیع برق نظیر ترانسفورماتورها، ژنراتورهای الکتریکی، موتورهای الکتریکی و تجهیزات الکترونیکی را طراحی می کنند.

۲–گرایش مخابرات

مخابرات یکی دیگر از گرایش های رشته برق می باشد که اکثر شما با آن آشنا هستید حتی به صورت سطحی هم که شده باشد یک درک مختصری از گرایش مخابرات در رشته مهندسی برق دارید. مهندسی مخابرات با ممکن ساختن ایجاد ارتباط پرسرعت، امن و آسان بین دو یا چند کاربر در مکانهای مختلف، زندگی انسان را متحول ساخته است. شاید بازار کار این گرایش به نسبت گرایش الکترونیک در بیشتر شهرهای ایران بهتر باشد.

۳- گرایش الکترونیک

از دیگر گرایش های برق گرایش الکترونیک می باشد. مهندس الکترونیک در زمینه ی ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها فعالیت می کند. البته در ایران این امر یک در هزار هم نمی باشد یعنی از بین ۱۰۰۰ فارغ التحصیل مهندسی برق گرایش الکترونیک حتی یکی از آنها هم قادر به تولید قطعات الکترونیک نمی باشد. واقعیت جامعه ما این است. علاقمندان این رشته می توانند تمرکز خود را بر روی طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی بگدارند.

۴– گرایش کنترل

چهارمین و آخرین گرایش برق گرایش کنترل می باشد. تا حدودی می توان از نام هر گرایش به کاربردهای آن گرایش پی برد. بطورکلی میتوان گفت مهندسی کنترل، حلقه ی اتصال میان برق ودیگررشته ها میباشد. امروزه مهندسی کنترل به صورت بخش اصلی و مهمی از فرایندهای صنعتی و تولیدی درآمده است.

 

معرفی رشته مهندسی برق برای داوطلبان کنکور-گروه ریاضی

توانایی‌های‌ لازم

به طور کلی پایه و اساس رشته های مهندسی دروس ریاضی و فیزیک می باشد.

مانند خیلی از رشته های مهندسی دیگر بر مفاهیم فیزیک و ریاضیات استواراست.

در گرایش مخابرات هم درس فیزیک خیلی مهم است.

داشتن ضریب هوشی بالا و تسلط کافی بر ریاضیات، فیزیک بسیار اهمیت دارد.

تسلط کافی بر زبان خارجی برای تحصیل در این رشته خیلی مهم است

باید ذهنی خلاق و تحلیل گر داشته باشد.

به کار با وسایل برقی علاقه باشد.

تذکر: در خصوص معرفی رشته برق و توانایی های لازم آن باید این نکته را به داوطلبان گروه ریاضی یادآور شویم که بعضی دانشجویان هستند که در ریاضی و فیزیک قوی هستند اما در کارهای عملی ضعیف می باشند. این گونه دانشجویان برای رشته های مهندسی مناسب نیستند.

بازار کار در ایران

به طور کلی برای رشته های برق در ایران بازارکار مناسبی وجود دارد اما واقعیت این است که باز هم در این رشته بیکار وجود دارد. حتی فوق لیسانس های مهندسی برق بیکار فراوان داریم. برای ینکه این افراد بتوانند موفق باشند باید کارآفرین باشند و با طراحی های خاص کارهای خوبی ارائه دهند. این افراد برای موفقیت باید بتوانند نیازهای جامعه را شناسایی و برطرف کنند. این افراد در کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و … میتوانند مشغول به کار شوند. می توانند جذب ساطمان های خصوصی و دولتی باشند. بطور کلی با توانمند شوند.

درآمد و حقوق

میانگین حقوق یک مهندس برق یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
میانگین حقوق یک سرپرست مهندس برق ۳ میلیون تومان
میانگین حقوق یک مدیر ۵ میلیون تومان
میانگین حقوق یک استاد دانشگاه رشته برق حدود ۸ میلیون تومان

,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست