بهترین روش مطالعه کنکور چیست ؟ این سوالی است که خیلی از داوطلبان از خود می پرسند. دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور از راه‌های زیادی برای مطالعه دروس استفاده می‌کنند. دروس عمومی و تخصصی روش‌های مطالعه متفاوتی با یکدیگر دارند. برخی از درس‌ها نیازمند یادگیری و تمرین هستند و برخی دیگر فقط به مرور احتیاج دارند. تعداد دروس برای قبولی در کنکور بسیار زیاد است و شما نمی‌توانید همانند امتحانات کلاسی برای این آزمون آماده شوید. روش مطالعه کنکور باید طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی باشد تا دانش‌آموز بتواند بهترین نتیجه را بگیرد. ما در این مطلب برای دانش‌آموزان و داوطلبانی که به دنبال قبولی در کنکور 1400 هستند روش‌های مطالعه کنکور برای تمامی دروس عمومی و تخصصی را توضیح می‌دهیم. شما می‌توانید با رعایت نکات زیر و مطالعه دقیق هر یک از درس‌ها بهترین نتیجه را در کنکور سراسری کسب کنید.

زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه

بهترین روش مطالعه کنکور
روش مطالعه کنکور

بهترین روش مطالعه کنکور با 10 تکنیک موثر و کاربردی

تکنیک‌ها و روش‌هایی وجود دارند که شما در ابتدا باید آن‌ها را رعایت کنید. این تکنیک‌ها برای همه دانش‌آموزان و داوطلبان موثر هستند و دانش‌آموزان به راحتی می‌توانند از این روش‌ها استفاده کنند. بهترین روش مطالعه کنکور آشنایی با تکنیک‌های موثر است. ما در این قسمت 10 تکنیک مهم و موثر را به شما معرفی می‌کنیم:

1- برنامه‌ریزی دقیق

برنامه‌ریزی دقیق اولین و مهم‌ترین تکنیک به عنوان بهترین روش مطالعه کنکور است. شما باید با یک برنامه دقیق و اصولی تمامی اهداف خود را به صورت روزانه مشخص کنید. زمان‌های مشخصی را برای مطالعه درس‌های عمومی و تخصصی تعیین کنید. دروس عمومی و تخصصی باید به صورت موازی با یکدیگر مطالعه شوند. این بدین معنی است که دانش‌آموز باید نه تنها در یک روز درس‌ عمومی مطالعه کند بلکه باید یک درس تخصصی نیز برای مطالعه داشته باشد. یکی از مهم‌ترین نکات در روش مطالعه کنکور، برنامه‌ریزی همراه با استراحت است. شما باید زمان‌های مشخصی را نیز در برنامه برای استراحت مشخص کنید. شما با بهترین روش مطالعه کنکور می‌توانید بهترین رتبه را کسب کنید اما نباید سلامتی جسمی و روحی خود را فراموش نمایید. بنابراین تکنیک اول، برنامه‌ریزی دقیق همراه با مطالعه درس‌ها و استراحت است.

 2- پیش خوانی

این تکنیک را بدون شک همه دانش‌آموزان و داوطلبان استفاده می‌کنند. پیش خوانی تمامی درس‌های عمومی و تخصصی یک امتیاز مثبت برای دانش‌آموز محسوب می‌شود. دانش‌آموز در مرحله اول باید به صورت گذرا متن کتاب درسی را مطالعه کند. این موضوع موجب می‌شود که با عنوان درس، تیتر، پاورقی و تصاویر آشنایی بیشتری پیدا کند. پیش خوانی به صورت کلی حافظه تصویری دانش‌آموز را تقویت می‌کند تا مطالب را در ذهن نگه دارد.

3- مطالعه دقیق و جزئی

سومین مرحله در روش مطالعه کنکور، مطالعه دقیق و عمیق مطالب است. شما باید یک درس و فصل را انتخاب کنید و در زمان مشخص بعد از پیش خوانی، مطالب را به صورت عمیق مطالعه کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید حفظ نکردن مطالب است. مفاهیم را سطر به سطر بخوانید و برای خودتان توضیح دهید. شما می‌توانید برای درک بهتر مفاهیم از خودتان سوال بپرسید و سپس به آن پاسخ دهید. این موضوع موجب می‌شود که تسلط زیادی به مفاهیم داشته باشید.

بهترین روش مطالعه کنکور
مطالعه دقیق و جزئی

4- خلاصه‌نویسی

چهارمین روش مطالعه کنکور برای آزمون سراسری 1400، خلاصه‌نویسی است. خلاصه‌نویسی یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های مطالعه برای کنکور و هر آزمونی است. شما باید بعد از مطالعه دقیق مفاهیم، مهم‌ترین قسمت‌های هر درس را به صورت مرتب خلاصه‌نویسی کنید. این خلاصه‌نویسی را هر روز قبل از شروع مباحث جدید مطالعه کنید. خلاصه‌نویسی بهترین راه برای مرور مطالب خوانده شده است. شما می‌توانید به صورت روزانه هنگام مطالعه خلاصه‌نویسی اشکالات و قسمت‌های دشوار را علامت بزنید و در پایان روز دوباره آن‌ها را مرور کنید.

5- استفاده از منابع مناسب

مطالعه کتاب درسی به تنهایی روش مناسبی برای قبولی در آزمون سراسری است. اما استفاده از منابع مناسب می‌تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش‌آموز داشته باشد. دانش‌آموز با مطالعه کتاب درسی با مهم‌ترین مفاهیم آشنا می‌شود و استفاده از منابع مناسب مسیر درست را به دانش‌آموز نشان می‌دهد. منابع کنکور دارای سوالات تکمیلی و تست‌های متنوع هستند. این موضوع موجب می‌شود دانش‌آموز تسلط بیشتری بر روی مباحث و مفاهیم داشته باشد.

۱۲ راز برای موفقیت در کنکور تجربی و قبولی در رشته های علوم پزشکی

6- مرور مباحث مهم

شما می‌توانید در پایان هر روز، خلاصه‌نویسی و مباحث مهم را با دقت مرور کنید. این موضوع موجب می‌شود که مطالب به صورت بلندمدت در ذهن شما باقی بمانند. مرور و مطالعه پی در پی مباحث مهم به دانش‌آموز کمک می‌کند تا بازده بیشتری در یادگیری مطالب داشته باشد. یکی از مهم‌ترین تکنیک‌ها و بهترین روش مطالعه کنکور، مرور مباحث مهم هر درس است.

7- حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر

یکی از مهم‌ترین روش‌های مطالعه کنکور 1400، حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر است. شما باید بعد از مطالعه هر بحث به صورت مفهومی و عمیق به سراغ تست‌های کنکور بروید. این موضوع موجب می‌شود شما با نوع سوالات و تست‌های آن مبحث بیشتر آشنا شوید. بدون شک حل تست‌های کنکور سال‌های اخیر، مسیر بهتری را به شما نشان می‌دهد.

 • تست‌ها را با دقت زیادی مطالعه کنید و پاسخ آن‌ها را با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل نمایید.
بهترین روش مطالعه کنکور
بهترین روش مطالعه کنکور

8- افزایش سرعت تست زنی

تکنیک‌ها و روش‌های مختلف، زمانی بهترین نتیجه را خواهند داشت که شما به خوبی تست زنی کنید. افزایش سرعت تست زنی موجب می‌شود که از لحاظ زمانی با کمبودی مواجه نشوید. راه‌ها و روش‌های زیادی برای افزایش سرعت تست زنی وجود دارند آن‌ها را بررسی کنید تا در یک مدت زمان کوتاه به مسائل پاسخ دهید.

9- بودجه‌بندی

تمامی دروس عمومی و تخصصی در کنکور 1400 بر اساس منابع نظام جدید هستند. دانش‌آموزان و داوطلبان باید با بودجه‌بندی هر درس آشنا باشند. مطالعه بودجه‌بندی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با سوال‌های مهم و تست خیز هر درسی آشنا شوند. شما می‌توانید با مطالعه این بودجه‌بندی‌ها به راحتی خود را برای کنکور آماده کنید و عملکرد مناسبی داشته باشید.

بودجه بندی کنکور برای تمامی دروس عمومی و تخصصی

10- استراحت کافی

9 تکنیک مهم برای روش مطالعه کنکور را به شما معرفی کردیم اما مهم‌ترین تکنیک هنوز باقی مانده است. آخرین تکنیک داشتن استراحت کافی است. این نکته را فراموش نکنید که در هر شرایطی باید سالم باشید. قبولی در کنکور و آزمون سراسری اهمیت زیادی برای دانش‌آموزان دارد اما سلامتی مهم‌تر است. شما باید با یک برنامه‌ریزی درست نه تنها تمامی دروس را با دقت مطالعه کنید بلکه استراحت کافی نیز داشته باشید.

روش مطالعه کنکور تجربی

دانش‌آموزان و داوطلبان رشته تجربی باید در ابتدا دروس عمومی را با دقت زیادی مطالعه کنند. روش مطالعه کنکور برای درس‌های عمومی به صورت زیر است:

1) روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور

دانش‌آموزان برای مطالعه این درس باید به سراغ ادبیات پایه دهم، یازدهم و دوازدهم بروند. ادبیات فارسی 25 سوال دارد و دانش‌آموزان باید در 18 دقیقه به سوالات پاسخ دهند. روش مطالعه کنکور برای درس ادبیات شامل چند بخش مهم است:

 • بخش واژگان
 • بخش املاء
 • بخش زبان فارسی
 • بخش تاریخ ادبیات
 • بخش آرایه‌های ادبی
 • بخش قرابت معنایی

دانش‌آموزان باید با توجه به بودجه‌بندی ادبیات فارسی، بخش‌های بالا را با دقت مطالعه کنند. این درس عمومی مباحث و مفاهیم حفظی زیادی دارد. شما باید تمامی این مطالب را ابتدا یاد بگیرید و سپس با مرور روزانه آن‌ها را به خاطر بسپارید.

2- روش مطالعه دین و زندگی کنکور

درس دین و زندگی یکی دیگر از دروس عمومی است که روش مطالعه خاص خود را دارد. این درس در کنکور سراسری 25 سوال دارد و دانش‌آموزان باید در مدت زمان 17 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند. سوالات دین و زندگی از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است. روش مطالعه کنکور برای درس دین و زندگی به صورت زیر است:

 • مبحث آیات و روایات
 • متن کتاب دین و زندگی
 • اشعار و حدیث

دانش‌آموزان برای درس دین و زندگی باید مباحث بالا را مطالعه کنند. این درس حفظی بیشتر بر روی متن کتاب تاکید دارد. اگر می‌خواهید بهترین تراز را در این درس کسب کنید باید متن کتاب درسی را با دقت زیادی مطالعه کنید.

روش مطالعه کنکور

3- روش مطالعه عربی برای کنکور

درس عربی نیز یکی دیگر از دروس عمومی است و دانش‌آموزان باید به 25 سوال در 20 دقیقه پاسخ دهند. روش مطالعه این درس با توجه به علاقه دانش‌آموزان می‌تواند متفاوت باشد. اکثر دانش‌آموزان و داوطلبان این درس را برای کنکور حفظ می‌کنند و مطالب مهم را به صورت روزانه مرور می‌کنند. این درس به طور کلی از دو بخش ترجمه و قواعد تشکیل شده است. روش مطالعه کنکور برای درس عربی به صورت زیر است:

 • یادگیری کامل قواعد
 • مرور تحلیل صرفی
 • تکرار تمرین حرکت گذاری
 • یادگیری درک مطلب
 • مطالعه ترجمه

دانش‌آموزان باید این مباحث را با دقت زیادی مطالعه کنند. خلاصه‌نویسی و مرور روزانه این قواعد به شما کمک می‌کند که تراز مناسبی در این درس کسب کنید.

4- روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور

آخرین درس در دفترچه عمومی برای دانش‌آموزان رشته ریاضی و تجربی درس زبان انگلیسی است. دانش‌آموزان باید به 25 سوال این درس در 20 دقیقه پاسخ دهند. بهترین روش مطالعه این درس چیست؟ یادگیری و تکرار. درس زبان بسیار فرار است و شما باید با روش‌های خاص این درس را مطالعه کنید. سوالات این درس شامل موارد زیر هستند و شما باید با دقت زیادی آن‌ها را مطالعه و مرور کنید:

 • بخش واژگان
 • بخش گرامر
 • بخش Cloze Test
 • بخش درک مطلب

اگر می‌خواهید تراز مناسبی در این درس کسب کنید به صورت روزانه لغات زبان را یادداشت کنید و آن‌ها را مرور کنید. بخش‌های درک مطلب را با دقت زیادی بخوانید و تمامی لغات را یاد بگیرید.

روش مطالعه کنکور
روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور

روش درس خواندن رتبه‌های برتر کنکور تجربی

دانش‌آموزان و داوطلبانی که به دنبال قبولی در رشته پزشکی یا رشته دندانپزشکی هستند باید روش مطالعه صحیحی داشته باشند. نوع مطالعه به دانش‌آموز کمک می‌کند تا رتبه مناسبی در کنکور کسب کند و در رشته مورد علاقه خود تحصیل کند. رتبه‌های برتر کنکور تجربی نیز از 10 تکنیک بالا برای قبولی در کنکور تجربی استفاده می‌کنند و هر کدام از دروس تخصصی زیر را به روش‌های زیر مطالعه می‌کنند:

1- روش مطالعه زیست شناسی کنکور

درس زیست شناسی یکی از مهم‌ترین دروس تخصصی رشته تجربی است. این درس در کنکور سراسری 50 سوال دارد و دانش‌آموزان باید در 36 دقیقه به سوالات پاسخ دهند. سوالات زیست به صورت ترکیبی است. این بدین معنی است که دانش‌آموز باید تمامی فصل‌ها و منابع را با دقت زیادی مطالعه کند. دانش‌آموزان باید این درس را به صورت عمیق و مفهومی با دقت بسیار زیادی مطالعه کنند. درس زیست شناسی به زمان و توجه زیادی نیاز دارد. این نکته را فراموش نکنید.

2- روش مطالعه ریاضی کنکور

درس ریاضی یکی از دروس سخت تخصصی است که بسیاری از دانش‌آموزان به آن علاقه ندارند. این درس به قدری فرمول دارد که دانش‌آموزان از آن فراری هستند. اما هر مشکلی یک راه حل ساده نیز دارد. دانش‌آموزان باید به 30 سوال ریاضی در 47 دقیقه پاسخ دهند. این بدین معنی است که شما باید بارها بارها و بارها فرمول‌ها را یادداشت کنید؛ تست‌های سال‌های اخیر را حل کنید؛ تمرین کنید و دوباره تست بزنید. تنها روش مطالعه کنکور برای ریاضی، تمرین و تکرار است.

روش مطالعه کنکور
روش مطالعه ریاضی کنکور

3- روش مطالعه فیزیک کنکور

درس فیزیک هم شامل‌ فرمول‌های زیادی است هم حفظیات زیادی دارد. این درس نیز معمولا به بلای جان دانش‌آموزان تبدیل می‌شود و آن‌ها را از ادامه مسیر ناامید می‌کند. اما به هیچ عنوان نگران نباشید. 10 تکنیک روش مطالعه کنکور برای این درس کاملا به صورت 100 درصد جواب می‌دهد. شما باید با یک برنامه‌ریزی دقیق تمامی مطالب و مفاهیم را مطالعه کنید تا در 37 دقیقه به 30 سوال پاسخ دهید.

چگونه فیزیک کنکور را ۱۰۰ درصد بزنیم؟ (معرفی بهترین منابع فیزیک)

دانش‌آموزان می‌توانند با مطالعه مطلب زیر به راحتی یک تراز 100 درصدی برای فیزیک کسب کنند

4- روش مطالعه شیمی کنکور

آخرین درسی که در این مطلب روش مطالعه آن را به شما معرفی می‌کنیم درس شیمی است. این درس در مقایسه با سایر دروس تخصصی دشواری کمتری دارد و دانش‌آموزان ارتباط بهتری با آن برقرار می‌کنند. درس شیمی با 35 سوال و 35 دقیقه باید کاملا به صورت ترکیبی مطالعه شود. شما نه تنها باید به فرمول‌های این درس توجه کنید بلکه به قسمت حفظیات نیز باید تسلط داشته باشید.

بهترین روش مطالعه کنکور در زمان کم

برخی از دانش‌آموزان و داوطلبان بنا به دلایل بسیاری زمان کمی تا کنکور دارند. آن‌ها نتوانسته‌اند در مدت زمان مشخص تمامی دروس را مطالعه کنند و استرس زیادی دارند. تیم حرف آخر برای این دانش‌آموزان یک راه حل مناسب ارائه می‌دهد. برنامه 1000 ساعته حرف آخر به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در یک مدت زمان کوتاه خود را برای رشته‌های دانشگاهی آماده کنند. این برنامه 4 ماهه حرف آخر به دانش‌آموزان نشان می‌دهد که هیچ وقت برای تلاش دیر نیست. ناامید نباشید و با استفاده از این برنامه‌ها آینده خود را بسازید. ناامید نشوید و همیشه تلاش کنید. شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد محصولات و برنامه‌های حرف آخر در کانال تلگرام حرف آخر عضو شوید.

بهترین روش مطالعه کنکور
بهترین روش مطالعه کنکور در زمان کم

راهی میان بر اما کاملا کاربردی برای مطالعه کنکور 1400

 • یکی از زیرکانه‌ترین روش‌ها برای بخاطر سپردن مطالب سخت و دشوار تبدیل مطالب به تصویر است.
 • زمانی‌که کتاب می‌خوانید مطالب را به تصاویر تبدیل کنید تا مطالب به عمیق‌ترین قسمت ذهن شما نفوذ کنند.
 • آن تصاویر را ببینید، صدایشان را بشنوید، لمسشان کنید، بوی آن‌ها را استشمام کنید و آن‌ها را بچشید.
 • این روش شاید در ابتدا برای بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان سخت باشد اما کاملا کاربردی است.

حل تشریحی و بررسی موشکافانه به همراه ارائه روش‌های تست زنی سریع

 • تمام مسائل و سوالات کنکور در سال‌های اخیر را به صورت موشکافانه بررسی کنید تا هیچ نکته‌ای از دست شما در نرود!
 • ممکن است در این راه بسیاری از سوالات به صورت سطحی و ساده به نظر بیایند …
 • اما شک نکنید طراحان کنکور از شما یک قدم جلوتر هستند و بسیار هوشمندانه برای شما تله‌های آموزشی قرار داده‌اند …
روش مطالعه کنکور تجربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.