تاثیر معدل در کنکور 1400 چگونه خواهد بود؟

 1. حرف آخر
 2. مشاوره کنکور
 3. تاثیر معدل در کنکور 1400 چگونه خواهد بود؟
40 دیدگاه

تاثیر معدل در کنکور 1400 به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های داوطلبان در این روزها تبدیل شده است. همان طور که می‌دانید سال‌هاست که معدل داوطلبان در تراز نهایی آن‌ها در کنکور تاثیر دارد. همین موضوع موجب شده است که بسیاری از داوطلبان نگران باشند و برخی از آن‌ها نیز از این موضوع خوشحال هستند. اما تاثیر معدل چگونه است و معدل چه تاثیری بر تراز داوطلبان و دانش‌آموزان نظام قدیم و نظام جدید خواهد داشت؟ ما در این مطلب به طور کامل تاثیر معدل در سال 1400 را بررسی می‌کنیم و به داوطلبان در مورد این موضوع اطلاعات دقیق می‌دهیم. شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر با مشاوران حرف اخر نیز به صورت رایگان تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید یا به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید.

تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور 1400: تاثیر مثبت یا قطعی؟

همان طور که اطلاع دارید همیشه از دو نوع تأثیر معدل در کنکور صحبت می‌شود. یکی از این تاثیرها مثبت است و دیگری تأثیر قطعی. اما این دو مورد چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

1- تاثیر معدل در کنکور 1400 مثبت است

قبل از شروع مطلب و توضیح در مورد تاثیر معدل برای داوطلبان مختلف باید متوجه این موضوع مهم شوید. تأثیر معدل در سال 1400 مثبت است. سازمان سنجش در حال حاضر اطلاعات دقیقی در مورد تاثیر مدل در کنکور 1400 ارائه نکرده است. اما مانند سال‌های اخیر این تاثیر مثبت تفاوتی نخواهد کرد. همان طور که می‌دانید تاثیر معدل در سال 99 نیز مثبت بود. اما تاثیر مثبت چه معنایی دارد؟

داوطلبان و دانش‌آموزان دارای دو نمره در آزمون سراسری هستند. یکی از این نمره‌ها مربوط به آزمون سراسری است و نمره دیگر مربوط به سوابق تحصیلی داوطلبان می‌شود. اگر داوطلب در کنکور رتبه مناسبی کسب کند اما پس از جمع با معدل، رتبه داوطلب کاهش پیدا کند، معدل داوطلب بر رتبه نهایی اعمال نمی‌شود. این بدین معنی است که اگر معدل داوطلب رتبه نهایی را تحت تأثیر منفی قرار دهد، معدل برای او در نظر گرفته نمی‌شود. بنابراین تاثیر معدل در سال 1400 مثبت است و رتبه نهایی داوطلبان تاثیر مستقیمی با تراز نهایی آن‌ها دارد.

2- تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری 1400

تاثیر قطعی معدل به چه صورتی است؟ زمانی‌که از تأثیر قطعی صحبت می‌کنیم داوطلبان بیشتر نگران این موضوع می‌شوند. تاثیر قطعی معدل در کنکور به این صورت است که نمره نهایی داوطلب هر عددی باشد با تراز او جمع می‌شود. این بدین معنی است که حتی اگر رتبه نهایی داوطلب بعد از جمع شدن با معدل پایین بیاید باز هم در رتبه نهایی داوطلب تاثیر گذار خواهد بود. این موضوع به هیچ عنوان به نفع داوطلب نیست. خوشبختانه این نوع تاثیر در حال حاضر بر رتبه داوطلبان اعمال نمی‌شود. سازمان سنجش برای سال 99 نیز از تاثیر معدل مثبت استفاده کرده است. همان طور که انتظار می‌رود تاثیر معدل در سال 1400 نیز برای داوطلبان مثبت خواهد بود.

تاثیر معدل در کنکور 1400

تأثیر معدل در کنکور 1400 برای داوطلبان مختلف

 • داوطلبانی که شامل تأثیر معدل در کنکور نیستند
 • داوطلبانی که شامل 30 درصد تاثیر مثبت در کنکور هستند
 • داوطلبانی که شامل 25 درصد تاثیر مثبت در کنکور هستند
 • داوطلبانی که شامل 5 درصد تاثیر مثبت در کنکور هستند

کدام داوطلبان شامل تاثیر معدل در کنکور 1400 نیستند؟

تأثیر معدل برای اکثر داوطلبان اعمال می‌شود. اما داوطلبانی نیز هستند که تأثیر معدل بر رتبه آن‌ها هیچ تاثیری ندارد. داوطلبان زیر در کنکور سراسری 1400 شامل تأثیر معدل در کنکور نیستند:

 • داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را قبل از سال 1384 دریافت کرده‌اند.
 • داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 1391 دریافت کرده‌اند.
 • داوطلبانی که با مدرک دیپلم فنی حرفه‌ای دریافت کرده‌اند.

این سه دسته از داوطلبان شامل تاثیر معدل در کنکور 1400 نیستند. این بدین معنی است که رتبه نهایی این داوطلبان به تنهایی ملاک قبول شدن آن‌ها در کنکور است.

کدام داوطلبان شامل 30 درصد تاثیر مثبت در کنکور 1400 هستند؟

تاثیر معدل برای برخی از داوطلبان به صورت 30 درصد تاثیر مثبت محاسبه می‌شود. این داوطلبان هر تراز نهایی که کسب کنند با توجه به معدلی که دارند 30 درصد تأثیر مثبت بر رتبه‌ نهایی آن‌ها اعمال می‌شود. این نکته را فراموش نکنید که تأثیر مثبت بر روی رتبه نهایی داوطلب صورت می‌گیرد. داوطلبانی که شامل 30 درصد تأثیر مثبت معدل در کنکور 1400 هستند عبارتند از:

 • داوطلبان و دانش‌آموزانی که مدرک دیپلم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی یا هنر خود را در سال 1398 یا 1399 دریافت کرده‌اند یا به عبارت دیگر داوطلبان که دارای مدرک دیپلم در نظام آموزشی جدید هستند از تاثیر مثبت 30 درصدی در رتبه نهایی خود استفاده می‌کنند.

کنکور 1400

همه اطلاعاتی که در مورد کنکور سراسری ۱۴۰۰ باید بدانید …

کدام داوطلبان شامل 25 درصد تاثیر مثبت در کنکور 1400 هستند؟

تأثیر معدل در سال 1400 برای داوطلبان و دانش‌آموزان متفاوت است. داوطلبان با توجه به سالی که دیپلم خود را گرفته‌اند دارای تاثیر معدل متفاوتی در کنکور هستند. برخی از داوطلبان در کنکور بر رتبه نهایی آن‌ها تأثیر 25 درصدی اعمال می‌شود، این داوطلبان عبارتند از:

 • داوطلبانی که دیپلم ریاضی، علوم تجربی و انسانی خود را در سال 1384 الی سال 1397 در نظام آموزشی قدیمی دریافت کرده‌اند از تاثیر معدل 25 درصدی در کنکور سراسری استفاده می‌کنند. این بدین معنی است که تأثیر معدل در سال 1400 برای این داوطلبان برابر با 25 درصد خواهد بود.

کدام داوطلبان شامل 5 درصد تاثیر مثبت در کنکور 1400 هستند؟

آخرین گروه از داوطلبان که تاثیر برای آن‌ها بسیار اندک است، داوطلبان با 5 درصد تاثیر مثبت هستند. این داوطلبان هر رتبه نهایی که داشته باشند، معدل آن‌ها با یک میزان 5 درصدی بر رتبه نهایی آن‌ها حساب می‌شود. داوطلبان که شامل 5 درصد تاثیر مثبت در آزمون سراسری هستند، عبارتند از:

 • داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی ریاضی، تجربی، انسانی و هنر خود را در سال‌های 1390 و 1391 دریافت کرده‌اند، تاثیر معدل برای آن‌ها به صورت 5 درصدی خواهد بود.

بهترین روش مطالعه کنکور

بهترین روش مطالعه کنکور چیست ؟ این سوالی است که خیلی از داوطلبان از خود می پرسند. دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور از راه‌های زیادی برای مطالعه دروس استفاده می‌کنند. دروس عمومی و تخصصی روش‌های مطالعه متفاوتی با یکدیگر دارند. برخی از درس‌ها نیازمند یادگیری و تمرین هستند و برخی دیگر فقط به مرور احتیاج دارند. تعداد دروس برای قبولی در کنکور بسیار زیاد است و شما نمی‌توانید همانند امتحانات کلاسی برای این آزمون آماده شوید …

سوالات متداول در مورد تأثیر معدل در کنکور 1400

1) آیا تاثیر معدل در کنکور 1400 به صورت منفی است؟

خیر – تاثیر معدل در کنکور 1400 برای داوطلبان به صورت تاثیر مثبت است.

2) آیا تاثیر معدل در کنکور برای تمامی داوطلبان یکسان است؟

خیر – داوطلبان با توجه به سال اخذ دیپلم خود دارای تاثیر معدل‌های گوناگونی هستند.

3) تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان نظام جدید چگونه است؟

داوطلبان نظام جدید می‌توانند از یک تاثیر 30 درصدی مثبت در کنکور استفاده کنند.

, ,

40 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اگه کنکور حذف بشه و دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو بردارند یعنی فقط معدل 20و19 ها میتونن پزشکی بخونن اونایی که معدل پایین دارن نمیتونن پزشکی یا پیراپزشکی بخونن?ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • دوست عزیز مخصوصا برای رشته های پزشکی امکان نداره کنکور برداشته بشه.الان مثلا من معدلم نوزدهه که نمره ی خوبیه ولی خیلیا هستن تو کشور که معدلشون نوزده یا بیشتر باشه همه که نمیتونن برن پزشکی

   پاسخ
   • دوست عزیز هر سال میانگین ۶۰۰۰ نفر با معدل دیپلم ۲۰ و کل ۱۲ سال ۲۰ داوطلب کنکور میشن
    و اگر کنکوری نباشه این ۶۰۰۰ نفر کل ظرفیت رشته های پزشکی رو میگیرن
    متاسفانه و خوشبختانه فعلا کنکور خواهد بود

    پاسخ
  • سلام
   الان اگه یه نفر نمره امتحانات نهاییش بیست بشود. مثل کسی میشه که ۳۰ درصد سهمیه جانبازی داره؟؟؟؟؟

   پاسخ
   • سلام و خسته نباشید
    میخواستم بدونم کسی که معدلش 20 میشه تا چه رتبه ای در کنکور تجربی معدلش دارای تاثیر مثبته ؟
    به بیانی دیگر حدودا تا چه رتبه ای تراز کنکور تجربی از تراز معدل 20 بیشتر خواهد بود ؟

    پاسخ
    • سلام خسته نباشید.یه سوال داشتم.من معدل کل دیپلمم در رشته انسانی۱۹/۸۵و معدل کتبیم ۱۹/۵۵ هست.میخواستم بپرسم این نمرم میتونه تاثیر خوبی در تراز کنکورم داشته باشه؟مثلا برای دانشگاه فرهنگیان.من مشمول منطقه ۳ هم میشم..ممنون میشم اگه جواب بدید

     پاسخ
     • سهمیه منطقه ۳ رو هم دارم.

     • سلام من اگه مثلا رتبم در منطقه۱ در کنکور تجربی سال ۱۴۰۰ بشه ۹۰۰ اون موقع اگه معدلم هم ۲۰ باشه تاثیر داره؟

    • سهمیه منطقه ۳ رو هم دارم.

     پاسخ
     • انتشارات حرف آخر
      6 آذر, 1399 11:49 ق.ظ

      برای اینکه پاسخ بهتری در این مورد داشته باشین با مشاورای موسسه در تماس باشین ??

 • نمره دروسی مانند درس سلامت که در کنکور نمیباشد و نهایی هستند,در تاثیر مثبت معدل نقش دارند؟

  پاسخ
  • دوست عزیز هر سال میانگین ۶۰۰۰ نفر با معدل دیپلم ۲۰ و کل ۱۲ سال ۲۰ داوطلب کنکور میشن
   و اگر کنکوری نباشه این ۶۰۰۰ نفر کل ظرفیت رشته های پزشکی رو میگیرن
   متاسفانه و خوشبختانه فعلا کنکور خواهد بود

   پاسخ
   • انتشارات حرف آخر
    18 مهر, 1399 4:01 ب.ظ

    فعلا داوطلبان باید خودشون رو برای کنکور 1400 آماده کنن ??❤

    پاسخ
 • اینجوریه که نمره هر درسی رو تراز و رتبه همون درس تاثیر میذاره نه اینک معدل رو کنکور
  درس ب درس لحاظ میشه

  پاسخ
 • سلام آخرش تا کی کنکور باقی میمونه اخه من دیپلم نظام قدیم دارم و معدلم خوب نبوده الان نمی‌دونم درس بخونم یا نه میترسم بخونم کنکور حذف بشه تورو خدا جواب بدید???

  پاسخ
  • موسسه حرف آخر
   27 تیر, 1399 1:19 ق.ظ

   سلام قطعا آزمون ورودی رشته های پرطرفدار حذف نخواهد شد

   پاسخ
  • انتشارات حرف آخر
   18 مهر, 1399 4:03 ب.ظ

   کنکور فعلا پابرجا هستش و شرایط تاثیر معدل رو هم میتونین تو مطلب مطالعه کنین ??❤

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.یه سوال داشتم.من معدل کل دیپلمم در رشته انسانی۱۹/۸۵و معدل کتبیم ۱۹/۵۵ هست.میخواستم بپرسم این نمرم میتونه تاثیر خوبی در تراز کنکورم داشته باشه؟مثلا برای دانشگاه فرهنگیان.من مشمول منطقه ۳ هم میشم..ممنون میشم اگه جواب بدید

  پاسخ
  • انتشارات حرف آخر
   18 مهر, 1399 4:01 ب.ظ

   سلام سلامت باشین دوست عزیز ??❤
   معدلی خیلی خوبی دارین اما برای اینکه بتونین جواب سوالتون رو بدونین باید با مشاورا صحبت کنین چون بهتر میتونن با شرایط حال حاضر بهتون کمک کنن

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من فارغ التحصیل نظام قدیمم واگه بخام کنکور نظام جدید بدم
  معدل نظام قدیمم تاثیری نداره واسه کنکوره نظام جدید؟!

  پاسخ
  • انتشارات حرف آخر
   18 مهر, 1399 4:00 ب.ظ

   سلام سلامت باشین ??❤
   توی مطلب دقیقا میزان تاثیر نوشته شده دوست عزیز با توجه به سال دیپلم می‌تونین نگاه کنین

   پاسخ
 • ابوالفضل نامور
  4 شهریور, 1399 12:50 ب.ظ

  سلام یک سوال دارم رشته ام حسابداری متوانم در کنکور سوالات علوم انسانی را بخوانم و امتحان بدم مخوام درامتحانات انسانی در کنکور شر کت کنم

  پاسخ
  • انتشارات حرف آخر
   18 مهر, 1399 3:59 ب.ظ

   سلام دوست عزیز برای اینکه اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشین بهتره با مشاوران موسسه تماس بگیرین و در این مورد مشاوره بخواین، کاملا رایگان هستش ??❤

   پاسخ
 • سلام ببخشید اگر کسی معدل پایینی بیاره اما کنکور رتبه بالایی بیاره ممکنه تو رتبش تاثیر منفی بزاره

  پاسخ
 • نه 1400 تاثیر مثبته و تاثیر منفی اگر بذاره روی رتبه تاثیرش نمیدن

  پاسخ
 • لطفااااا جواب بدین این سوالمو
  5 آذر, 1399 9:23 ب.ظ

  ی سوال
  مثلن اگر من نمره زیستم بد بشه ولی بقیه درسا خوب بشه اونوقت این نمره ی بد زیست فقط رو زیست کنکور تاثیر داره یا روی رتبه کل؟
  منظورم اینه نمره هر درسی روی تراز خودش فقط تاثیر داره؟

  پاسخ
 • سلام
  چطور میشه برای رشته هایی مثل تجربی و انسانی که سالیانه حدود 700 هزار نفر تجربی و 300 هزار نفر انسانی شرکت میکنن کنکور برداشته شه ؟
  مطمعنا معدل 20 های زیادی وجود داره
  پس بقیه چیکار کنن

  پاسخ
 • ممد طاها قربانی میکال
  8 آذر, 1399 3:12 ب.ظ

  بخ نظر من کسی که از سال دهم نشسته کنکوری کار کرده موقعه ربطی به معدل نداره

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر. من در سال ۸۷ و ۸۸ دیپلم گرفتم و معدلم ۱۹ هست. الان میخوام بدون کنکور با سوابق تحصیلی برا ورودی بهمن اقدام کنم( که قصدم قبولی روزانه هست). ایا معدل من هم مثل بچه های نظام جدید حساب میشه یا درصدش کمه؟

  پاسخ
  • انتشارات حرف آخر
   20 آذر, 1399 11:58 ق.ظ

   سلام دوست عزیز برای اینکه پاسخ دقیق تری داشته باشین با موسسه تماس بگیرین ??

   پاسخ
 • سلام… هر سه سال تحصیلی میشه معدل حساب شده توی کنکور؟

  پاسخ
 • سلام ببخشید تاثیر ۶۰ درصد معدل در کنکور ۱۴۰۰ واقعیت داره؟
  اگه واقیعت داره معدل امتحانات نهایی دوازدهم هست یا کل دوره دبیرستان؟

  پاسخ
 • سارا حاتمی کیا
  23 آذر, 1399 9:34 ق.ظ

  سلام بامعدل 15میشه انتخاب رشته کرد برای رشته های بدون کنکور

  پاسخ
 • خانم دکتر آینده به زودی
  3 اسفند, 1399 8:20 ب.ظ

  سلام میگم سوابق تحصیلی شامل چه پایه ای میشه ؟
  واینکه برای سال۱۴۰۲ هم تاثیر معدل مثبته؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید یک سوال کوچیک داشتم
  من الان دارم تو رشته انسانی تحصیل میکنم اما میخوام کنکور هنر رشته ی سینما بدم میخواستم ببینم تکلیف من چیه ؟
  چون معدلم برای رشته هنر نیست و طبیعتا نباید تاثیری داشته باشه این به این معنیه که شانس من برای قبولی از بقیه ی افرادی که رشته هنر تحصیل کردن کمتره ؟ اگه به این معنیه چقدر شانسم کمتره؟؟

  پاسخ
 • آنیتانصیری
  5 خرداد, 1400 6:12 ب.ظ

  سلام،نمرات کدوم پایه ها در کنکور تاثیر داره؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.