تراز کنکور چگونه محاسبه میشود؟ چگونه ترازمان را بالا ببریم ؟

  1. حرف آخر
  2. اخبار حرف آخر
  3. تراز کنکور چگونه محاسبه میشود؟ چگونه ترازمان را بالا ببریم ؟
بدون دیدگاه

یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین رتبه داوطلبان در کنکور سراسری که در کارنامه بسیار مهم است تراز کنکور کارنامه کنکور داوطلبان کنکورسراسری می باشد. اگر میدانید که تراز کنکور چیست که در این مطلب روش بالابردن تراز کنکور را بخوانید و اگر نمیدانید تراز کنکور چیست حرف آخر در این مطلب به شما میگوید که تراز کنکور چیست؟ در ضمن نحوه محاسبه تراز کنکور را نیز به شما اموزش خواهید داد.

تراز کنکور چگونه محاسبه میشود؟ چگونه ترازمان را بالا ببریم ؟

یکی از مسائل مهم که داوطلبان کنکوری بشدت درگیر ان می باشند تراز کنکور است. نمره تراز کنکور خیلی مهم است. اما تراز کنکور چیست؟ شاید برای شما هم سوالاتی درخصوص تراز ، نمره و رتبه پیش امده باشد. با فهمیدن تراز کنکور میتوانید نقاط قوت خود را بیشتر تقویت کنید و نقاط ضعف تان را بشدت بهبود ببخشید. در نتیجه میتوانید برای کنکور خود را بهتر آماده نمایید.

تراز کنکور چگونه محاسبه میشود؟ چگونه ترازمان را بالا ببریم ؟

برایتان یک مثال میزنم تا بهتر متوجه نمره تراز کنکور بشوید. فرض کنید که از دانش آموزان کلاس تان یک آزمون فیزیک گرفته میشود. شما در این آزمون در کلاس نمره ۱۴ بدست می آورید. از طرفی بالاترین نمره کلاس را نیز شما با همان نمره ۱۴ کسب کرده اید. حال مجدد آزمون ۲ در همان کلاس تان برگزار می شود و این بار باز هم شما نمره ۱۴ بدست می آورید. با این تفاوت که این بار ۸۰% کلاس نمره بالاتر از ۱۵ بدست می آورند. یعنی در آزمون دوم ۸۰% کلاس نمره شان از شما بالاتر است. شما ۲ تا آزمون داده اید و در هر ۲ توانستید نمره ۱۴ بدست آورید اما ارزش این دو تا نمره ۱۴ یکسان نیست زیرا در آزمون اول شما رتبه ۱ را بدست آوردید.

تراز کنکور یعنی ارزش نمرات ، تراز تعیین کننده ارزش سولات

این بدان معنی است که ارزش نمرات یکسان نیست. به عبارتی ممکن است دقیقاً درصد نمرات خام کارنامه شما با درصد نمرات خام کارنامه دوست شما یکسان باشد، ولی رتبه شما یکسان نباشد؛ به بیان دیگر، در آزمون سراسری و آزاد، هر تست کنکور، ارزش خاص خود را دارد و ارزش تست شمار­ه­ ۴ عربی با تست شماره ۸ یکسان نیست. اما کدام سوال با ارزش تر است؟ جواب این است که سوالی که تعداد پاسخگوی صحیح به آن کمتر باشد. یعنی در هر درسی که همه ضعیف باشند و تو قوی باشی تراز کنکور آن درس تو بسیار بالا خواهد بود زیرا همه اشتباه پاسخ میدهند و تو صحیح جواب میدهی بنابراین رتبه بالاتری در آن درس خواهی داشت.

از کجا متوجه شویم که در چه درسی وضعیت خوبی داریم؟

برای این سوال ۲ جواب رایج وجود دارد که شاید برخی از شماها شنیده باشید:

۱- در هر درس، از روی نمره یعنی همان درصد می‌فهمیم که وضع کلی مان چطور است.

۲- در هر درس یا در همه دروس از روی رتبه می‌فهمیم که وضعیتمان چگونه است.

در ادامه ۲ پاسخ فوق را بررسی میکنیم تا ببینیم کدامیک درست است یا اینکه کدامیک درست تر می باشد:

مثال:

داریوش در کلاس شیمی مدرسه، آزمونی تست می‌دهد.بعد از اینکه به خانه برمیگردد پدرش از او درخصوص آزمون سوال می کند که امتحان چطور بود و چند درصد صحیح زدی؟ داریوش درپاسخ سوال پدر می گوید که ۶۰% شیمی را درست حل کردم. به نظر شما واکنش پدر داریوش چه خواهد بود علاوه بر اینکه خیلی خوشحال است که پسرش به ۶۰% سوالات پاسخ صحیح داده است؟ و به نظر شما وضعیت داریوش در درس شیمی چطور است؟ جالب است بدانید که داریوش در درس شیمی با همه خوشحالی و تشویق پدر جز نفرات آخر است و بقیه هاکثرا شیمی را بالای ۶۰درصد درست جواب داده اند دلیل هم این بوده است که امتحان بسیار ساده و آسان برگزار شده است. و بیشتر دانش آموزان نمره خوبی بدست آوردند.

درصد معیار مناسبی برای ارزشگذاری نیست مهم تراز کنکور است

بنابراین با توجه به مثالی که برایتان زدم میتوان گفت که درصد معیار مناسبی برای ارزش گذاری وضعیت درسی یک دانش آموز نمی باشد.زیرا در یک آزمون راحت و آسان درصد همه داوطلبان و دانش آموزان بالا میرود و در یک آزمون سخت و دشوار درصدها همه پایین می آید. در چنین شرایطی در یک آزمون راحت و ساده درصد ۶۰ درصد زیادی محسوب نمیشود. مانند دروس عمومی که اکثرا بالا میزنند. و همینطور در یک آزمون سخت درصد ۴۰ درصد کمی محسوب نمیشود مانند دس ریاضی که اکثرا پایین میزنند.

تراز کنکور معیار مناسبتری است

بنابراین رتبه داوطلب معیار مناسبتری برای رزش گذاری است.

اینکه او چندمین نفر است مهم است نه درصدی که بدست می آورد.

با این توضیح ممکن است خیلی از شما داوطلبان عزیز بگویید که :

پس آن چیزی که مهم است، درصد نیست بلکه رتبه است

این حدس هم، جواب درستی برای بحث بالا نیست

 

مثال دوم برای تراز کنکور

عاطفه کارنامه‌ آزمون آزمایشی را با خود به منزل می‌برد.

مادرش کارنامه را از دست او گرفته و با دیدن رتبه ۶ او خیلی خوشحال میشود.

او را تشویق می‌کند. اما خبر ندارد کل داوطلبان آزمون ۱۵ نفر بوده است.

حالا به نظر شما رتبه برای تعیین وضعیت داوطلبان معیار درستی است؟

اگر رتبه عاطفه در بین ۵۰ هزار داوطلب کنکور ۱۰ می‌شد بسیار بهتر بود

بنابراین رتبه معیار دقیقی برای تخمین وضعیت داوطلب در آزمون نیست.

رتبه بستگی به تعداد داوطلبان کنکور سراسری دارد و چون هیچ یک از آزمون‌های آزمایشی حتی جمعیت ۱۰% کنکور سراسری را ندارد. پس به هیچ عنوان به تنهایی ملاک مناسبی نیست. بعضی از داوطلبان با شرکت در آزمون‌های آزمایشی قصد تناسب بستن دارند که این نیز غلط است. تجربه ثابت کرده است که این نحوه‌ محاسبه، یعنی تناسب بستن، در بیشتر موارد، غلط از آب در می‌آید و در بسیاری از موارد، رتبه‌ فرد بسیار بهتر از این عدد می‌شودو برخی مواقع میتواند نتیجه برعکس باشد

 

بعنوان مثال: طبق آمارهای اعلام شده سازمان سنجش درخصوص درصد و تراز کنکور

میانگین درصد درس ریاضی در آزمون سراسری ۱۳۸۶ گروه علوم تجربی ۴ % بوده است بدین معنی که داوطلبان رشته علوم تجربی بطور متوسط از ۳۰سوال فقط به یک سوال جواب درست دادند. حتما میدانید خیلی از داوطلبان بدون آمادگی در کنکور حضور پیدا میکنند پس جمعیت داوطلبان کنکور سراسری بطور متوسط، خیل ضعیف‌تر از داوطلبان با انگیزه‌ شرکت کننده در آزمون‌های آزمایشی معتبر می باشد. که در این درس تقریباً درصد یازده را کسب نمودند بنابراین تناسب بستن هم کار درستی در این روش نمی باشد.

خوب حالا که درصد و رتبه عملکر درستی ندارد چکار باید کرد؟

جواب یک عبارت خیلی ساده است: نمره‌ ترازکنکور

نمره‌ تراز نشان دهنده‌ وضعیت داوطلب در بین داوطلبان دیگر است

مشکلات نمره‌ خام (درصد) یا رتبه را ندارد

در محاسبه‌ نمره تراز رتبه و درصد داوطلبان دخیل است

بنابراین، نمره‌ تراز، وضع ما را در میان جمعیت شرکت کننده نشان می‌دهد.

اگر پدر داریوش در مثال ۱، به نمره‌ تراز فرزندش نگاه می‌کرد، متوجه می‌شد که او در نمودار جمعیت در قسمت‌های انتهایی قراردارد یا مادر عاطفه متوجه می‌شد که کسب رتبه ۶ در میان ۱۵ نفر کار فوق العاده‌ نیست.

اکنون که متوجه قضیه شدید باید سعی کنید جهت بالا بردن نمره تراز کنکور از این نکات بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست