درس‌های عمومی نقش بسیار مهمی در رتبه نهایی دانش‌آموزان و داوطلبان دارند. اکثر داوطلبان تمرکز زیادی بر درس‌های تخصصی دارند. این موضوع موجب می‌شود که آن‌ها برای بلا بردن تراز درس‌های تخصصی تلاش بیشتری کنند. بنابراین آن‌ها به درس‌های عمومی توجه زیادی نمی‌کنند. تراز درس‌های عمومی برای بسیاری از داوطلبان مانند یک آسانسور عمل می‌کند. دانش‌آموزانی که ترازهای بالایی در درس‌های عمومی کسب می‌کنند، رتبه نهایی بهتری نیز دارند. یکی از سخت‌ترین درس‌های عمومی، عربی است. بسیاری از دانش‌آموزان با سوال چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم مواجه هستند. اما واقعاً می‌توان برای این درس یک تراز 100 درصدی کسب کرد؟

درس‌هایی مانند عربی به تلاش بیشتری در کنکور نیاز دارند. اکثر دانش‌آموزان از این درس متنفر هستد و ترجیح می‌دهند عربی را برای کنکور مطالعه نکنند. اما هر مشکلی یک راه حل نیز دارد. شما می‌توانید با مطالعه درست و جمع بندی های مناسب بهترین نتیجه را برای عربی کنکور کسب کنید. اگر با سوال چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم مواجه هستید بهتر است مطلب زیر را مطالعه کنید. ما در این مطلب راه‌هایی را معرفی می‌کنیم که توسط آن دانش‌آموزان توانسته‌اند یک تراز 100 درصدی برای عربی کسب کنند.

چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم؟

ماهیت درس عربی در کنکور نظام جدید

چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم ؟ برای اینکه پاسخ این سوال را بهتر بدانیم باید با ماهیت این درس آشنا شویم. درس عربی دومین درس در دفترچه عمومی کنکور سراسری است که از 25 سوال تشکیل شده است. داوطلبان باید در مدت زمان 20 دقیقه به سوالات درس عربی پاسخ دهند. میانگین پاسخ به هر سوال عربی 48 ثانیه است و داوطلب باید در این مدت زمان با تمرکز بیشتری به سوالات پاسخ دهد. این درس دارای ضریب 2 است و اگر داوطلب با دقت بیشتری سوالات درس عربی را پاسخ بدهد رتبه مناسبی کسب می‌کند. حالا که با ماهیت درس عربی در کنکور آشنا شدیم به سراغ بودجه بندی این درس برویم.

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید

همان طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین روش‌های موفقیت در هر درسی، اطلاع از بودجه بندی آن است. زمانی که دانش‌آموزان با بودجه بندی درس آشنا هستند، عملکرد بهتری نسبت به پاسخگویی آن درس دارند. بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید برای رشته‌های گروه ریاضی و تجربی یکسان است. شما می‌توانید آخرین بودجه بندی عربی کنکور را در قسمت زیر مطالعه کنید:

 • بخش ترجمه و مفاهیم: ۱۰ سوال: 40 درصد از سوالات عربی کنکور
 • بخش مفهوم لغات: ۱ سوال: 4 درصد از سوالات عربی کنکور
 • بخش متن و درک مطلب: ۴ سوال: 16 درصد از سوالات عربی کنکور
 • بخش تحلیل صرفی: ۳ سوال: 12 درصد از سوالات عربی کنکور
 • بخش حرکت گذاری: ۱ سوال: 4 درصد از سوالات عربی کنکور
 • بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف: ۱ سوال: 4 درصد از سوالات عربی کنکور
 • بخش قواعد: ۵ سوال: ۲۰ درصد از سوالات عربی کنکور

همان طور که مشاهده می‌کنید بودجه بندی عربی کنکور از 7 بخش تشکیل شده است. هر کدام از این بخش‌ها، تعداد سوالات مشخصی دارند و شما با توجه به این سوالات متوجه می‌شوید چگونه عربی کنکور را 100 بزنید. بخش‌هایی از عربی که تعداد سوالات بیشتری دارند باید بیشتر مورد مطالعه قرار بگیرند. بخش‌هایی که سوالات کمتری دارند با چندین بار مرور نیز مطالعه می‌شوند.

بودجه بندی عربی کنکور به همراه معرفی مباحث تست خیز

درس عربی دومین درس از دفترچه عمومی است. این درس از ۲۵ سوال تشکیل شده است و دانش‌آموزان باید در مدت زمان ۲۰ دقیقه به سوالات عربی پاسخ دهند. این بدین معنی است که دانش‌آموزان باید به صورت میانگین به هر سوال در ۴۸ ثانیه پاسخ دهند. این درس در کنکور سراسری ضریب ۲ دارد و دانش‌آموزان باید از سوال ۲۶ تا ۵۰ به سوالات عربی پاسخ دهند …

چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم ؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که دانش‌آموزان با آن روبه‌رو هستند، چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم است. برای اینکه بتوانیم تراز خود را در این درس بالا ببریم باید ماهیت و بودجه بندی عربی را بشناسیم. این موضوع موجب می‌شود که تعداد سوالات عربی و بخش‌های مهم را شناسایی کنیم. روش‌هایی که در این قسمت به شما معرفی می‌کنیم توسط دانش‌آموزانی که تراز بالا و 100 در عربی کسب کرده‌اند نیز استفاده شده است. اگر می‌خواهید یک تراز 100 درصدی در این درس کسب کنید، نکات زیر را رعایت کنید:

1) ترجمه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های درس عربی در کنکور، بخش ترجمه است. این بخش در کنکور سراسری دارای 10 سوال است. داوطلبانی که به این 10 سوال با دقت زیادی پاسخ دهند یک تراز 40 درصدی کسب می‌کنند. اگر می‌خواهید در بخش ترجمه به تمامی سوالات پاسخ دهید باید نکاتی را رعایت کنید. این نکات به شما کمک می‌کنند بهترین نتیجه را در این بخش بگیرید:

 • تمام جملات کتاب درسی را با دقت بسیار زیاد مطالعه کنید.
 • لغات پایان کتاب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند آن‌ها را نیز با دقت مطالعه کنید.
 • یکی از مهم‌ترین کارهایی که در بخش ترجمه عربی باید انجام دهید، پیدا کردن ریشه سه حرفی کلمه است.
 • زمانی که شما ریشه سه حرفی کلمه را پیدا می‌کنید به راحتی معنی آن را نیز متوجه می‌شوید.
 • متن کتاب درسی را نیز در بخش ترجمه عربی کنکور برای کسب یک تراز بالا مطالعه کنید.
 • تست‌های کنکور در سال‌های اخیر را نیز حل کنید تا تسلط بیشتری بر تست‌ها و سوالات داشته باشید.
 • کلماتی مانند جمع، مفرد، معرفه، نکره و … نقش بسیار مهمی در سوالات کنکور دارند. این کلمات می‌توانند در ترجمه بسیار مفید باشند.

2) بخش درک مطلب

چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم ؟ شما باید تمامی بخش‌های درس عربی را به خوبی بشناسید و تست‌های آن را تمرین کنید. این موضوع به مرور زمان موجب می‎شود که یک تراز 100 درصدی کسب کنید. یکی دیگر از بخش‌های درس عربی بخش در ک مطلب است. این بخش از 4 سوال تشکیل شده است و دانش‌آموزان با پاسخگویی به این بخش، 16 درصد از سوالات عربی را پاسخ می‌دهند. اگر می‌خواهید این بخش را به خوبی پاسخ دهید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • لغات کتاب درسی را حتما چندین بار مطالعه کنید.
 • اگر بتوانید بر لغات کتاب درسی تسلط داشته باشید به راحتی سوالات و تست‌ها را پاسخ می‌دهید.
 • یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این قسمت باید به آن توجه داشته باشید حل تست‌های کنکور در سال‌های اخیر است.
 • اعداد، مکان و زمان را در تست‌های بخش درک مطلب بشناسید و از آن‌ها برای پاسخگویی به سوالات استفاده کنید.

3) بخش قواعد

بخش قواعد نیز یکی دیگر از بخش‌های مهم در کنکور عربی است که برای کسب تراز 100 درصدی نقش مهمی دارد. این بخش از 5 سوال در کنکور سراسری تشکیل شده است. اگر داوطلبان بتوانند به این بخش پاسخ دهند یک تراز 20 درصدی برای درس عربی کسب می‌کنند. نکاتی که در قسمت زیر به شما معرفی می‌کنیم توسط تمامی داوطلبان رتبه برتر انجام شده است:

 • قواعد کتاب درسی را مطالعه کنید.
 • اگر در قسمت قواعد مشکل دارید باید از کتاب‌های کمکی نیز استفاده کنید.
 • تمامی تست‌های ترجمه را از لحاظ قواعد بررسی کنید.
 • یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن دقت کنید استفاده از ترجمه است.
 • شما می‌توانید با ترجمه درست و دانستن قواعد عربی به سوالات قواعد پاسخ دهید.
 • تست‌های کنکور و تست‌های تالیفی را نیز در برنامه خود برای یادگیری قرار دهید.

بخش ترجمه

بخش درک مطلب

بخش قواعد

4) فعل‌ها و اسم‌ها

همان طور که می‌دانید عربی کنکور از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. اگر شما در هر بخش تسلط خوبی داشته باشید به راحتی تراز 100 درصدی و بالا کسب می‌کنید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در عربی کنکور به آن توجه کنید، فعل‌ها و اسم‌ها هستند. چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم ؟! شما می‌توانید با رعایت نکات زیر یک تراز بالا کسب کنید:

 • افعال و اسامی جمع مکسر در بخش ترجمه بسیار مهم هستند. مطالعه افعال و اسامی جمع مکسر یک راه حل مناسب برای ترجمه عربی است.
 • یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید، شناخت زمان افعال است. شما باید در بخش ترجمه به خوبی زمان افعال را بشناسید تا به درستی ترجمه کنید.
 • کتاب عربی برای بخش ترجمه دو قسمت بسیار مهم دارد. بخش حول النص و کیف اَسالت را با دقت بیشتری مطالعه کنید.
 • قواعد اعراب گذاری را نیز برای بخش ترجمه بدانید تا به سوالات پاسخ دهید.

5) بخش منصوبات

اگر می‌خواهید عربی کنکور را 100 بزنید باید تمامی بخش‌ها را بدانید و نحوه پاسخگویی به آن‌ها را بلد باشید. یکی دیگر از نکاتی که حتما برای کسب تراز بالا باید به آن توجه کنید مطالعه منصوبات است. برای اینکه بتوانید به این سوالات پاسخ دهید باید تست‌های کنکور در سال‌های اخیر را حل کنید. شاید یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در عربی کنکور، حل تست‌های کنکور در سال‌های اخیر است. نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • مفعول مطلق و منادا را با دقت زیادی مطالعه کنید و تست‌های مربوط به آن‌ها را حل کنید.
 • تمییز، مستثنی و … را به صورت جداگانه مطالعه کنید و نکات مربوط به آن را یادداشت کنید. اگر می‌خواهید تراز بالایی در درس عربی کسب کنید تمامی نکات را در یک دفتر جداگانه یادداشت کنید.

6) جمع بندی عربی کنکور

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید آن را انجام دهید، جمع بندی کنکور عربی است. این بدین معنی است که در یک زمان مشخص تا کنکور تمامی خلاصه‌نویسی‌ها و جمع بندی ها را مرور کنید. این موضوع موجب می‌شود که شما تمامی نقاط ضعف و نقاط قوت خود را پیدا کنید. برای اینکه جمع بندی بهتری داشته باشید یک برنامه‌ریزی دقیق انجام دهید.

شما می‌توانید تست‌های کنکور را با یک الگوی مهم حل کنید. سوالات عربی کنکور را به سه بخش تقسیم کنید. بخش اول مربوط به سوالاتی است که جواب آن‌ها را می‌دانید. شما می‌توانید مباحث و مفاهیم مربوط به این سوال‌ها را فقط یک بار مرور کنید زیرا جواب آن‌ها را می‌دانید. بخش دوم سوالاتی هستند که جواب آن‌ها را اشتباه جواب داده‌اید. این سوالات عربی به توجه بیشتری نیاز دارند زیرا نکاتی را درست متوجه نشده‌اید. شما باید مباحث این سوالات رو دوباره با دقت چند برابر مطالعه کنید.

بخش سوم در جمع بندی عربی کنکور سوالاتی هستند که جواب آن‌ها را نمی‌دانید. این سوالات بزرگ‌ترین نقطه ضعف داوطلب محسوب می‌شود. شما باید دوباره تمامی مفاهیم و مطالب مربوط به این سوالات را مطالعه کنید تا عملکرد بهتری در سوالات عربی کنکور داشته باشید.

7) حل تست‌های کنکور

یک پاسخ بسیار ساده برای سوال چگونه عربی کنکور را 100 بزنیم وجود دارد. شما می‌توانید با حل تست‌های کنکور در سال‌های اخیر یک عملکرد عالی در کنکور عربی داشته باشید. بنابراین یکی از نکاتی که حتما باید به آن توجه شوید حل تست‌های کنکور در سال‌های اخیر است. زمانی که تست‌های عربی در کنکور را حل می‌کنید تسلط بیشتری بر سوالات پیدا می‌کنید. تست‌های کنکور و سوالات عربی به شکلی هستند که اگر یک سوال را حل کنید و با نوع آن آشنا شوید به راحتی سوالات دیگر را پاسخ می‌دهید. بنابراین تست‌های کنکور را حل کنید و برای آن خلاصه نویسی انجام دهید.

مهم‌ترین تکنیک های تست زنی در ترجمه عربی کنکور

8) شرکت در آزمون‌های شبیه ساز کنکور

ما در این مطلب 8 روش به شما معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن عربی کنکور را 100 بزنید. آخرین روشی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم شرکت در آزمون‌های شبیه ساز کنکور است. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را برای درس عربی کسب کنید باید از آزمون‌های شبیه ساز کنکور استفاده کنید. آزمون‌های شبیه ساز کنکور سوالات درس عربی را برای شما شبیه سازی می‌کنند. این موضوع موجب می‌شود که داوطلبان با سوالات مشابه عربی در کنکور مواجه شوند. بنابراین داوطلبان این سوالات را حل می‌کنند و با سوالات عربی در کنکور بیشتر آشنا می‌شوند.

حرف آخر با حرف آخر

یکی از مهم‌ترین منابع برای موفقیت در درس عربی، کتاب درسی است. تمامی دانش‌آموزان و داوطلبان باید کتاب درسی را با دقت زیادی به عنوان اولین و مهم‌ترین منبع مطالعه کنند. مشاوران حرف آخر برای کمک به داوطلبان و دانش‌آموزان در کانال تلگرام حرف آخر، ویس‌های مشاوره‌ای در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. داوطلبان می‌توانند برای داشتن اطلاعات بیشتر به صورت رایگان با مشاوران حرف آخر نیز تماس بگیرند. مشاوران حرف آخر در هر زمانی تلاش می‌‌کنند تا همراه دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور باشند. شما می‌توانید برای دریافت تخفیف ویژه محصولات حرف آخر به همراه مشاوره رایگان با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

عربی کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دانلود برنامه موفقیت ۵۰ روزه در کنکور و امتحان نهایی

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.