بودجه بندی عربی کنکور به همراه معرفی مباحث تست خیز

 1. حرف آخر
 2. بودجه بندی کنکور
 3. بودجه بندی عربی کنکور به همراه معرفی مباحث تست خیز
8 دیدگاه

یکی از مهم‌ترین روش‌های صحیح مطالعه برای کنکور، بررسی و مطالعه بودجه بندی هر درسی است. مطالعه بودجه بندی کنکور به شما کمک می‌کند تا با نوع و تعداد سوالات هر درس آشنا شوید. یکی از دروس عمومی که دانش‌آموزان رابطه خوبی با آن ندارند، عربی کنکور است. بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید یک راه مشخص و واضح را به دانش‌آموزان نشان می‌دهد تا دانش‌آموزان تراز مناسبی کسب کنند. این درس اگر با تراز بالایی همراه باشد نتایج قابل قبولی نیز برای دانش‌آموزان خواهد داشت.

درس عربی دومین درس از دفترچه عمومی است. این درس از 25 سوال تشکیل شده است و دانش‌آموزان باید در مدت زمان 20 دقیقه به سوالات عربی پاسخ دهند. این بدین معنی است که دانش‌آموزان باید به صورت میانگین به هر سوال در 48 ثانیه پاسخ دهند. این درس در کنکور سراسری ضریب 2 دارد و دانش‌آموزان باید از سوال 26 تا 50 به سوالات عربی پاسخ دهند. ما در این مطلب به طور کامل بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید را به شما معرفی می‌کنیم سپس مهم‌ترین مباحث عربی کنکور را نام می‌بریم.

بودجه بندی عربی

وضعیت تراز داوطلبان تجربی در عربی کنکور

آمار زیر مربوط به داوطلبان رشته تجربی در کنکور سراسری است. یکی از نکات جالب، کسب تراز 100 درصدی عربی کنکور تنها توسط 32 داوطلب است. این آمار به هیچ عنوان رضایت بخش نیست. دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور باید اهمیت زیادی به این درس بدهند زیرا تراز این درس نقش مهمی در رتبه نهایی دانش‌آموز دارد. تعداد 575،484 دانش‌آموز و داوطلب به سوالات عربی در کنکور سراسری پاسخ دادند و تعداد 32 داوطلب آمار خوبی برای تراز 100 درصدی نیست. این آمار به خوبی اهمیت مطالعه بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید را نشان می‌دهد:

 • تراز صفر یا سفید: 43،089 داوطلب
 • تراز صفر تا 20 درصد: 253،337 داوطلب
 • تراز 20 تا 40 درصد: 155،883 داوطلب
 • تراز 40 تا 60 درصد: 52,139 داوطلب
 • تراز 60 الی 80 درصد: 18،602 داوطلب
 • تراز 80 الی 9/99 درصد: 3،019 داوطلب

دانش‌آموزان و داوطلبان رشته تجربی که در کنکور سراسری رتبه پایین 1000 کسب کرده‌اند برای عربی کنکور ترازهای زیر را دارند. اگر می‌خواهید در کنکور یک رتبه پایین 1000 داشته باشید باید برای عربی کنکور یک تراز بالای 60 درصد کسب کنید:

 • تراز مابین 20 تا 40 درصد: 7 داوطلب
 • تراز مابین 40 تا 60 درصد: 80 داوطلب
 • تراز مابین 60 تا 80 درصد: 511 داوطلب
 • تراز مابین 80 تا 9/99 درصد: 390 داوطلب
 • تراز 100 درصد: 12 داوطلب

وضعیت تراز داوطلبان ریاضی در عربی کنکور

قبل از اینکه بودجه بندی عربی کنکور را بررسی کنیم به سراغ وضعیت تراز دانش‌آموزان ریاضی برای این درس می‌رویم. یک آمار ناامیدکننده دیگر! تنها 11 نفر از دانش‌آموزان و داوطلبان گروه ریاضی توانسته‌اند یک تراز 100 درصدی برای این درس کسب کنند. این آمار نشان می‌دهد که دانش‌آموزان اهمیت زیادی به این درس نمی‌دهند و از تاثیر این درس بر رتبه نهایی چشم پوشی می‌کنند:

 • تراز صفر یا سفید: 17،242 داوطلب
 • تراز صفر تا 20 درصد: 67,748 داوطلب
 • تراز 20 تا 40 درصد: 33,511 داوطلب
 • تراز 40 تا 60 درصد: 12,762 داوطلب
 • تراز 60 الی 80 درصد: 4,646 داوطلب
 • تراز 80 الی 9/99 درصد: 742 داوطلب

دانش‌آموزان و داوطلبان ریاضی باید با دقت زیادی درس عربی کنکور را مطالعه کنند تا نتایج قابل قبولی کسب کنند. دانش‌آموزانی که در کنکور ریاضی رتبه زیر 1000 دارند برای درس عربی یک تراز بالای 10 درصد کسب کرده‌اند. ترازهای عربی رتبه‌های زیر 1000 به صورت زیر است:

 • تراز سفید یا صفر: 1 داوطلب
 • تراز مابین 0 تا 20 درصد: 1 داوطلب
 • تراز مابین 20 تا 40 درصد: 7 داوطلب
 • تراز مابین 40 تا 60 درصد: 112 داوطلب
 • تراز مابین 60 تا 80 درصد: 536 داوطلب
 • تراز مابین 80 تا 9/99 درصد: 331 داوطلب
 • تراز 100 درصد: 10 داوطلب

شما باید برای کسب تراز مناسب دقت بسیار زیادی بر روی بودجه بندی داشته باشید.

دوره آنلاین رایگان صفر تا رتبه ویژه کنکور ۱۴۰۲

۲۰ درصد بودجه بندی کنکور رو تو ۱ هفته رایگان و آنلاین یاد بگیر

بودجه بندی فیزیک کنکور به صورت فصل به فصل

شما می‌توانید با مطالعه این مطلب متوجه شوید هر فصل فیزیک در کنکور سراسری چند سوال دارد

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید

بودجه بندی عربی کنکور تجربی و ریاضی یکسان است. این بدین معنی که داوطلبان هر دو رشته با خیال راحت می‌توانند از این بودجه بندی استفاده کنند. در حالت کلی بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید را می‌توان به 7 بخش تقسیم کرد:

 • بخش ترجمه و مفاهیم: 10 سوال
 • بخش مفهوم لغات: 1 سوال
 • بخش متن و درک مطلب: 4 سوال
 • بخش تحلیل صرفی: 3 سوال
 • بخش حرکت گذاری: 1 سوال
 • بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف: 1 سوال
 • بخش قواعد: 5 سوال

بخش ترجمه و مفاهیم: 40 درصد از سوالات عربی

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید شامل 7 بخش است. یکی از این بخش‌ها که اهمیت بسیار زیادی دارد، بخش ترجمه و مفاهیم است. این بخش از 10 سوال در کنکور سراسری تشکیل شده است. دانش‌آموزانی که به سوالات بخش ترجمه و مفاهیم به درستی پاسخ می‌دهند به 40 درصد از سوالات درس عربی کنکور پاسخ می‌دهند.

بخش ترجمه و مفاهیم40%
40%

بخش ترجمه و مفاهیم با تعداد سوالات زیادی که دارد یک فرصت مناسب برای دانش‌آموزان است. آن‌ها می‌توانند به راحتی یک تراز 40 درصدی با پاسخ به سوالات این بخش کسب کنند. بخش ترجمه و مفاهیم از سه قسمت تشکیل شده است:

 1. ترجمه عربی به فارسی
 2. تعریب
 3. سوالات مفهومی

ترجمه عربی به فارسی: این بخش همان طور که از نامش پیداست مربوط به ترجمه عربی به فارسی است. شما باید در قسمت ترجمه عربی به فارسی، صحیح‌ترین گزینه را در مقایسه با سایر گزینه‌ها انتخاب کنید.

تعریب: این بخش در مقایسه با قسمت ترجمه، سختی‌ها و مشکلاتی دارد. شما باید برای پاسخ به سوالات این بخش قواعد عربی را نیز بدانید. گزینه‌های سوال دارای اشتباهاتی هستند که باید آن‌ها را با توجه به ترجمه و قواعد پیدا کنید.

سوالات مفهومی: این بخش معمولا برای دانش‌آموزان بسیار وقت گیر است. این بدین معنی است که دانش‌آموزان باید زمان زیادی را برای تحلیل سوالات این بخش اختصاص دهند. شما باید هر 4 گزینه را تحلیل کنید و جواب درست را انتخاب کنید.

 

بخش ترجمه و مفاهیم

بخش ترجمه و مفاهیم

بخش ترجمه و مفاهیم

بخش مفهوم لغات: 4 درصد از سوالات عربی

بخش مفهوم لغات در بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید شامل 1 سوال است. شما با پاسخ به این سوال می‌توانید 4 درصد از سوالات عربی کنکور را پاسخ دهید. بدون شک این قسمت یکی از راحت‌ترین بخش‌های عربی در کنکور است. این بخش به پیدا کردن مفهوم لغات تمرکز دارد و دشواری خاصی ندارد.

 

بخش مفهوم لغات4%
4%

بخش متن و درک مطلب: 16 درصد از سوالات عربی کنکور

بخش متن و درک مطلب در بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید دارای 4 سوال است. این 4 سوال در حالت کلی معادل 16 درصد از سوالات عربی کنکور است. شما باید برای پاسخگویی به این سوالات کل متن را با دقت بخوانید تا گزینه درست را پیدا کنید. یکی از نکاتی که در این قسمت باید به آن توجه داشته باشید مفهوم اصلی متن است.

 

بخش متن و درک مطلب16%
16%

بخش تحلیل صرفی: 12 درصد از سوالات عربی کنکور

بخش تحلیل صرفی در بودجه بندی عربی کنکور شامل 3 سوال است. این بخش 12 درصد از سوالات عربی کنکور را شامل می‌شود. دانش‌آموزان با این 3 سوال به راحتی یک تراز 12 درصدی به تراز درس عربی اضافه می‌کنند. بخش تحلیل صرفی به این صورت طراحی می‌شود: 3 کلمه از داخل متن انتخاب می‌شود، دانش‌آموز باید در مورد ساختار کلمه‌ها و نقش آن‌ها به سوالات پاسخ دهد. معمولا از این بخش 2 فعل و 1 اسم انتخاب می‌شود تا دانش‌آموزان به سوالات پاسخ دهند.

 

بخش تحلیل صرفی12%
12%

بخش حرکت گذاری: 4 درصد از سوالات عربی کنکور

بخش حرکت گذاری شامل 1 سوال است و داوطلبان کنکور با پاسخگویی به سوالات این بخش، 4 درصد از سوالات عربی کنکور را پاسخ می‌دهند. شما باید در این قسمت نحوه صحیح یا اشتباه بودن حرکت گذاری را تشخیص دهید. یکی از نکاتی که موجب می‌شود سوالات این بخش را به راحتی پاسخ دهید حل تست‌های سال‌های اخیر است.

 

بخش حرکت گذاری4%
4%

بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف: 4 درصد از سوالات عربی کنکور

این بخش شامل 1 سوال در بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید است. شما می‌توانید به راحتی به سوال این بخش پاسخ دهید و یک تراز 4 درصدی به ترازهای عربی خود اضافه کنید.

 

بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف4%
4%

بخش قواعد: 20 درصد از سوالات عربی کنکور

بدون شک یکی از بخش‌هایی که دانش‌آموزان را با چالش بسیار زیادی مواجه کرده است، بخش قواعد است. این بخش از 5 سوال تشکیل شده است و دانش‌آموزان با پاسخگویی به این بخش 20 درصد از سوالات عربی کنکور را پاسخ می‌دهند. برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری از این بخش بگیرید باید تمامی قواعد را با دقت زیادی مطالعه کنید.

 

بخش قواعد20%
20%

3 مبحث تست خیز و کلیدی عربی کنکور نظام جدید

دانش‌آموزان و داوطلبانی که به فکر یک تراز مناسب در درس عربی هستند باید بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید را با دقت زیادی مطالعه کنند. ما در این قسمت، 3 مبحث تست خیز عربی کنکور را معرفی می‌کنیم تا شما عملکرد بهتری در تراز این درس داشته باشید:

1) بخش ترجمه و مفاهیم

بخش ترجمه و مفاهیم یکی از تست خیزترین بخش‌های عربی کنکور است. این بخش از 10 سوال تشکیل شده است و 40 درصد از سوالات عربی کنکور را شامل می‌شود. شما با مطالعه کامل این بخش یک تراز 40 درصدی کسب می‌کنید.

2) بخش قواعد عربی کنکور

بخش قواعد یکی دیگر از تست خیزترین بخش‌های عربی با 5 سوال است. داوطلبان با پاسخ به سوالات این بخش یک تراز 20 درصدی کسب می‌کنند. اگر بتوانید بخش ترجمه و قواعد را به خوبی یاد بگیرید یک تراز 60 درصدی برای درس عربی کسب می‌کنید.

3) بخش متن و درک مطلب

بخش متن و درک مطلب از 4 سوال تشکیل شده است و دانش‌آموزان با این 4 سوال به 16 درصد از سوالات عربی کنکور پاسخ می‌دهند. اگر بتوانید این 3 مبحث را با دقت زیادی مطالعه کنید به 76 درصد از سوالات عربی پاسخ می‌دهید. این بدین معنی است که شما یک تراز 76 درصدی کسب می‌کنید.

بخش ترجمه و مفاهیم

بخش قواعد عربی کنکور

بخش متن و درک مطلب

3 مبحث آسان عربی کنکور تجربی و ریاضی

شما می‌توانید با مطالعه این 3 مبحث آسان، مطالعه عربی کنکور را شروع کنید. این بخش‌ها راحت‌ترین قسمت‌های عربی کنکور هستند:

 • بخش مفهوم لغات: 1 سوال
 • بخش حرکت گذاری: 1 سوال
 • بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف: 1 سوال

چرا مطالعه بودجه بندی عربی کنکور لازم است؟

بسیاری از دانش‌آموزان و شرکت‌کنندگان کنکور در سال‌های اخیر عقیده داشتند که چرا باید از بودجه بندی برای درس خواندن استفاده نمود؟! در پاسخ به این دسته از عزیزان باید گفت که بودجه بندی یکی از بهترین و پرکاربردترین روش‌های مطالعه صحیح است. چرا که با کمک این ویژگی شما می‌توانید تمامی سوالات مطرح شده در سال‌های اخیر را بر اندازی کنید و بدانید از هر مطلب چند سوال را در درس عربی به خود اختصاص داده است و نسبت به گنجایش و ظرفیت آن مبحث برای آن وقت بگذارید تا بتوانید مطالب مهم‌تر را از مطالب کم اهمیت‌تر تمیز دهید و بهترین نتیجه را در عربی کنکور با این روش برای خود رقم بزنید!

بودجه بندی عربی کنکور نظام قدیم

دومین درس دفترچه عمومی کنکور درس زبان عربی است که دارای 25 سوال می‌باشد. این درس به طور کلی از دو بخش ترجمه و قواعد تشکیل شده است و دسته‌بندی تمامی سوالات به نوعی زیر مجموعه این دو مبحث پایه‌ای و مهم است. در بودجه بندی درس عربی بیشترین سهم را قسمت قواعد، ترجمه و تعریب دارد که در تمام سال های 88 تا 96 یعنی کنکور نه سال اخیر، روی هم رفته 16 سوال را در هر کنکور به خود اختصاص داده است. پس از آن درک مطلب متن‌های عربی سالانه 4 سوال را به خود اختصاص داده است. در نمودار زیر به تفکیک هر مبحث بودجه بندی کنکور درس زبان عربی برای شما گردآوری شده است.

بودجه بندی عربی کنکور

موضوع   /   سال 88 89 90 91 92 93 94 95 96
ترجمه و تعریب  8  8  8  8  8  8  8  8  8
درک مطلب  4  4  4  4  4  4  4  4  4
تشکیل  2  2  2  2  2  2  2  2  2
تحلیل صرفی  3  3  3  3  3  3  3  3  3
قواعد  8  8  8  8  8  8  8  8  8

بررسی دقیق‌تر بودجه بندی عربی

همانطور که در بودجه بندی سال‌های اخیر مشاهده می‌کنید بیشترین و مهم‌ترین قسمت‌های عربی در کنکور مربوط به ترجمه تعریف و قسمت قواعد است. دانش‌آموزانی که در این قسمت از درس عربی خود را قدرتمند بسازند بدون شک از پس سایر مباحث نیز بر می‌آیند. تمامی مباحث در درس عربی به هم وابسته هستند و هر فصل  لازمه فهم موضوعات قبل آن است. بنابراین از ابتدا ترجمه، تعریب و قواعد خود را به صورت عمیق و مفهومی بیاموزید و با آن ارتباط برقرار کنید!

نظر رتبه برترهای کنکور در مورد عربی کنکور استاد واعظی 

شما می‌توانید برای مشاهده ویدئوهای استاد واعضی به کانال تلگرام موسسه حرف آخر مراجعه کنید:

چرا باید از پکیج عربی حرف آخر استفاده کرد؟

بسته های آموزشی عربی حرف آخر با تدریس استاد واعضی از قلق‌های سودمندی استفاده کرده است:

 • آموزش مفاهیم همراه با حل نمونه سوالات
 • تضمین تطابق بالای مطالب با سوالات کنکور سال‌های آتی
 • ارائه نقشه راه برای نقش‌بندی در ذهن دانش‌آموز و داوطلب
 • شهودی‌سازی مطالب عربی با کمک انیمیشن‌ساز
 • پایانی برای دشواری‌های درس عربی
 • آموزش ۲۲ ساعته کل عربی
 • ارائه پیش‌بینی از سوالات کنکور سال‌های آتی
 • حک کردن مطالب در ذهن دانش‌آموز با تمرین و تکرار
 • تحولی نوین در تفهیم مطالب درس عربی با آموزش‌های استاد واعظی
 • حل نمونه سوالات سال‌های پیشین آزمون سراسری
 • آموزش صفر تا صد عربی کنکور
 • استفاده از نقشه راه و روش‌های تست زنی سریع
 • تطابق سوالات با سوال‌های کنکور سراسری

سوالات متداول در مورد بودجه بندی عربی کنکور

1) سوالات بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید چگونه خواهد بود؟

سوالات درس عربی از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم در کنکور سراسری طراحی می‌شوند.

2) دانش‌آموزان باید به چند سوال این درس پاسخ دهند؟

دانش‌آموزان باید به 25 سوال این درس از سوال 26 تا 50 پاسخ دهند.

3) مدت زمان پاسخگویی به سوالات عربی در کنکور چقدر است؟

شما باید به سوالات عربی در مدت زمان 20 دقیقه پاسخ دهید. دانش‌آموز به طور متوسط برای هر سوال 48 ثانیه فرصت دارد.

راه‌های ارتباطی با حرف آخر

YouTube
Instagram
, ,

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.