5 مزيت تحصيل در رشته پزشکی – مزیت پزشکی نسبت به سایر رشته ها چیست؟

بدون دیدگاه

در مطلب قبل که دیروز بر روی سایت حرف آخر قرار دادیم در مورد رشته پزشکی برایتان نوشتیم. در ضمن معرفی رشته پزشکی به چند مورد مزيت تحصيل در رشته پزشکی به صورت مختصر اشاره کردیم. امروز قصد داریم در مورد 5 مورد مهم مزیت پزشکی که برای آشنایی و تحصیل دررشته پزشکی باید بدانید برایتان صحبت کنیم. در واقع 5 مزيت تحصيل در رشته پزشکی به طور مفصل تر بررسی می کنیم. کنکور تجربی 99 به نوعی کنکور رشته پزشکی می باشد.

5 مزيت تحصيل در رشته پزشکی

5 مزيت تحصيل دررشته پزشکی که به نوعی دلیل اول گرایش داوطلیان کنکور و خانواده ها دررشته های پزشکی می باشد به احتمال فراوان مواردی می باشد که در ادامه به شما میگوییم. اولین مزيت تحصيل در رشته پزشکی شاید درامد بالای فارغ التحصیلان این رشته می باشد. مزيت دوم تحصيل دررشته پزشکی بیشتر به سبب موقعیت اجتماعی پزشکان در جامعه است که معمولا به خاطر درآمد مناسب از موقعیت خوبی در اجتماع برخوردار می باشند. سومین مزيت تحصيل در رشته پزشکی ارزش و مقبولیت افراد تحصیل کرده دراین رشته ها در درون جامعه نسبت به سایر افراد جامعه دانست. چهارمین مزيت تحصيل در رشته پزشکی آینده شغلی خوب و به تا حدودی تضمین شده می باشد. و آخرین و پنجمین مزيت تحصيل دررشته پزشکی که می خواهیم برایتان توضیح دهیم جهانی بودن و بین المللی بودن رشته پزشکی می باشد.

5 مزيت تحصيل در رشته پزشکی - مزیت پزشکی نسبت به سایر رشته ها چیست؟اما قبل از اینکه هر کدام از این 5 مزيت تحصيل در رشته پزشکی را برایتان به طور جداگانه توضیح دهیم لازم می دانم نکته ای را به شما عرض کنیم . بدون شک با افزایش و هجوم داوطلبان به این سمت که منجر به افزایش فارغ التحصیلان این رشته و به تبع آن افزایش تعداد پزشکان در جامعه خواهد شد. این رشته نیز مزیت های 5 گانه فوق را کم کم از دست خواهد داد و حتی در جامعه شاهد پزشکان بیکار نیز خواهیم بود همانگونه که این امر امروزه نیز تا حد کمی به چشم میخورد.

 

1- اولین مزيت تحصيل در رشته پزشکی درآمد مناسب پزشکان و فارغ التحصیلان رشته پزشکی

۵ مزیت تحصیل در رشته پزشکیدر جامعه امروز ما که مشکلات اقتصادی به تمام خانه ها راه پیدا کردا است ، مهمترین نیاز داشتن یک شغل با درآمد مناسب و مکفی می باشد. از آنجایی که پزشکان امروز جامعه ما درآمد فوق العاده خوبی دارند که البته در برابر وقت و هزینه‌ای که صرف تحصیل می‌کنند به نظر منصفانه می‌آید. نظر بسیاری از خانواده ها و پدرومادرها و داوطلبان را به خود جلب کرده است.از طرف دیگر از مهمترین مزایای تحصیل در رشته های پزشکی این است که افراد مشغول در این حوزه ها، کمترین دغدغه ممکن را از لحاظ مالی دارند و براحتی می توانند بر کار و فعالیت خود تمرکز کنند. بنابراین شاید مهمترین و اصلی ترین مزيت پزشکی رسیدن به درآمد بالا باشد.

2- موقعیت اجتماعی پزشکان در جامعه

۵ مزیت تحصیل در رشته پزشکیپزشکان در جامعه کنونی نه تنها در کشور ما بلکه در همه کشورها تا حدی سمبل مسئولیت و ارائه ی خدمات به جامعه هستند. از طرفی همانطور که گفتیم از درآمد مناسبی برخوردار هستند. همه این موارد سبب شده تا همه افراد جامعه نسبت به پزشکان به شیوه متفاوت تری نگاه کنند. و همین یکی مزيت تحصيل در رشته پزشکی می باشد. اعضای هر جامعه ی محلی از شغل سخت پزشکان و فداکاری های که آنها برای رسیدن به این جایگاه انجام داده اند آگاه هستند. از این جهت موقعیت و نظراتی که آنها برای رفاه جامعه دارند علاوه بر جایگاه اخلاقی و رفتاری آنها جدی گرفته می شود. این عوامل باعث می شوند تا پزشکان مسئولیت بیشتری را بر دوش خود احساس کنند و خود را مسئول شهر و محله ی خود در نظر بگیرند.

3- ارزش و مقبولیت رشته پزشکی در جامعه

میزان بها و ارزشی که رشته های پزشکی در ایران دارند بیشتر از سایر رشته ها است. کسب موقعیت اجتماعی ایده آل و بالا از طریق تحصیل را، در رشته های پزشکی می توان یافت.لذا این مسئله می تواند مزیت پزشکی به حساب آید.

4- چهارمین مزيت تحصيل در رشته پزشکی آینده شغلی خوب و به تا حدودی تضمین شده می باشد

رشته های پزشکی از جمله رشته هایی هستند که با دارا بودن بازار کار مطلوب و گسترده، امکان جذب آنها در دانشگاههای علوم پزشکی، بیمارستانهای دولتی و خصوصی، کلینیک ها ،درمانگاه ها و همچنین طبابت در مطب ها را برای تحصیل کردگان مهیا می سازد. همچنانکه برخی از فارغ التحصیلان در این رشته ها در چند دسته از مراکز درمانی ذکر شده، در حال فعالیت به شکل همزمان هستند.

دیگر مزيت تحصيل در رشته پزشکی این می باشد که:

فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی با فرصت های شغلی گسترده ای در بازار کار پزشکی روبرو هستند.

بعضی از موقعیت های شغلی رشته پزشکی در ایران :

  1. استاد دانشگاه و هیئت علمی
  2. بیمارستان ها
  3. موسسات علمی
  4. درمانگاه ها
  5. مراکز ارائه کننده ی خدمات درمانی
  6. دپارتمان پزشکی
  7. پزشکی قانونی
  8. پزشکی در ادارات دولتی

خوب است بدانید که :
پزشکانی هستند که در بخش های اقتصادی به مدیریت خدمات درمانی می پردازند.یا در امور قضایی و حقوقی برای حمایت از حقوق بیماران و شناسایی خطاهای پزشکی فعالیت دارند که این هم مزیت پزشکی محسوب می شود.

۵ مزیت تحصیل در رشته پزشکی

5- پنجمین مزيت تحصيل در رشته پزشکی جهانی بودن رشته پزشکی می باشد

این روزها همه جای دنیا به شدت نیاز به پزشکان متخصص بیشتر دارد. بسیاری از کشورهای حوزه ی یورو که استخدام شهروندان خارجی را ممنوع یا محدود کرده اند، این ممنوعیت و محدودیت را در مورد پزشکان خارجی اعمال نمی کنند.در بسیاری از موارد دانشجویان پزشکی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی کار پیدا می کنند. برخی از تخصص ها، نظیر پزشکی زنان، ایمنی شناسی، غده شناسی و پزشکی کودکان در سطح منطقه ای و جهانی روز به روز نایاب تر می شوند.

در همه جای جهان شاید اولین مزيت تحصيل در رشته پزشکی درآمد بالا و دومین مزیت موقعیت شغلی تضمین شده باشد.
حتی در بعضی کشورها نظیر دانمارک دیده شده که تا بالای 100 هزار دلارماهانه به یک پزشک عمومی حقوق داده می شود.
یقینا با همچین درآمدی داشتن یک زندگی ایده آل کار مشکلی نخواهد بود. ایرلند ، فرانسه ، انگلیس ، سوئیس ، کانادا ، بلژیک و آمریکا از جمله کشورهایی می باشند که درآمد پزشکان در آنجا بسیار بالا می باشد. در حرفه پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. لذا امکان مهاجرت راحت جزو مزیت پزشکی محسوب می شود.

امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کماکان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی عملکرد پزشکان عمومی و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند.

پزشکی, رشته پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.