چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ (معرفی بهترین روش‌ها)

بدون دیدگاه

داوطلبان و دانش‌آموزان برای کنکور سراسری یک هدف بسیار مهم دارند! قبولی در کنکور و کسب یک رتبه مناسب یکی از آرزوهای مهم داوطلبان است. معمولا مابین رتبه‌های برتر در کنکور و سایر داوطلبان تفاوت زیادی وجود ندارد. این بدین معنی است که داوطلبی ممکن است فقط با چند تست، رتبه برتر کنکور را از دست بدهد. یکی از سوال‌هایی که هر داوطلبی با آن مواجه می‌شود ” چگونه رتبه برتر کنکور شویم” است. خب به نظر شما چگونه می‌توان به یکی از رتبه‌های برتر در کنکور تبدیل شد؟ چگونه رتبه برتر شویم؟ چگونه رتبه زیر صد شویم؟ چگونه رتبه زیر 1000 بیاوریم؟

سوالات بالا دغدغه بسیاری از داوطلبان کنکور است. ما در این مطلب به طور کامل راه‌هایی را به داوطلبان و دانش‌آموزان معرفی می‌کنیم که به راحتی توسط آن‌ها یک رتبه مناسب در کنکور کسب کنند. با ما همراه باشید.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ معرفی 13 اصل مهم

بدون شک هر داوطلب و دانش‌آموزی از روش‌های خاصی برای مطالعه درس‌های عمومی و تخصصی استفاده می‌کند. اما اگر می‌خواهید به یکی از داوطلبانی تبدیل شوید که رتبه‌های زیر 1000 در کنکور سراسری دارند باید از روش‌های خاصی استفاده کنید.

چگونه رتبه برتر شویم، سوالی است که پاسخ‌های زیادی دارد. اما ما در این مطلب، مهم‌ترین روش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ با رعایت اصول و قوانین زیر:

1) مطالعه کتاب درسی

یکی از نکاتی که  همه داوطلبان باید به آن توجه داشته باشند، مطالعه کتاب درسی است. کتاب درسی، مهم‌ترین منبع مطالعاتی برای کنکور است. چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ شما می‌توانید با مطالعه کتاب درسی، بهترین عملکرد را در کنکور داشته باشید.

طراحان سوالات کنکور به طور حتم برای طراحی سوالات به سراغ کتاب‌های درسی می‌روند. مطالعه کتاب درسی اولین و مهم‌ترین روش برای رتبه برتر شدن است. اگر می‌خواهید رتبه مناسبی در کنکور کسب کنید، مطالعه کتاب درسی را در اولویت اول خود قرار دهید.

2) برنامه‌ریزی مناسب

اگر می‌خواهید رتبه برتر کنکور شوید باید با یک برنامه‌ریزی دقیق حرکت کنید. برنامه‌ریزی دقیق و صحیح به داوطلب کمک می‌کند در یک مسیر مشخص حرکت کند. مطالعه برای کنکور یک مسیر طولانی و دشوار است. بسیاری از داوطلبان در نیمه راه خسته می‌شوند و دیگر علاقه‌ای به ادامه مسیر ندارند.

برنامه‌ریزی مناسب کمک می‌کند داوطلب در یک مسیر مشخص حرکت کند و به ادامه راه امیدوار باشد. چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟ چگونه رتبه برتر شویم؟ پاسخ این سوال‌ها بسیار ساده است. یک برنامه‌ریزی منظم و دقیق داشته باشید. این موضوع کمک می‌کند تا آخر مسیر بهترین برنامه را داشته باشید.

برنامه مطالعاتی حرف آخر

بیشتر داوطلبان و دانش‌آموزان به دنبال یک برنامه مطالعاتی کامل هستند. حرف آخر برای داوطلبان یک برنامه مطالعاتی کامل آماده کرده است

3) استفاده از منابع مناسب

بیشتر داوطلبانی که در کنکور رتبه زیر 1000 دارند از منابع آموزشی مناسب استفاده می‌کنند. اولین قدم مهم برای کسب یک رتبه مناسب، مطالعه کتاب درسی است. دومین مرحله، استفاده از منابع آموزشی مناسب است. منابع آموزشی باید بتوانند داوطلب را به بهترین شکل برای کنکور آماده کنند.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟ شما باید در کنار مطالعه کتاب درسی از بهترین منابع برای مطالعه کنکور استفاده کنید. منابع بسیار زیادی وجود دارند و شما می‌توانید با تحقیق و مطالعه یک منبع مناسب برای خود انتخاب کنید. اما این نکته را فراموش نکنید که منبع مناسب، مکمل کتاب درسی است.

4) بهبود مهارت تست زنی

این موضوع را به راحتی می‌توان اشاره کرد که یکی از راه‌های رتبه برتر کنکور شدن، بهبود مهارت تست زنی است. چگونه رتبه برتر شویم؟ چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟ مهارت تست زنی خود را افزایش بدهید. بسیاری از داوطلبان تنها به خاطر زمان کم در کنکور رتبه‌های زیر 1000 را از دست می‌دهند.

اگر می‌خواهید یکی از رتبه‌های برتر در کنکور باشید در خانه با توجه به زمان، تست‌ها را حل کنید. این موضوع موجب می‌شود در کنکور عملکرد بهتری داشته باشید. داوطلبانی که رتبه‌های دو رقمی یا سه رقمی دارند در زمان بسیار کم، تست‌های کنکور را حل می‌کنند. حل تست در زمان کم یک فاکتور مهم برای قبولی در کنکور است.

5) شرکت در آزمون‌های جامع

رتبه برتر کنکور شدن یکی از مهم‌ترین آرزوهای داوطلبان است. اما هر موفقیتی نیاز به تلاش دارد. بسیاری از داوطلبان در جلسه کنکور دچار استرس می‌شوند. این استرس موجب می‌شود که آن‌ها نتوانند در کنکور به سوالات پاسخ دهند. خب برای فرار از این استرس باید چه کاری انجام داد؟

مهم‌ترین راه برای فرار از استرس کنکور و قرار گرفتن در شرایط آن، شرکت در آزمون‌های جامع کنکور است. آزمون‌های جامع کنکور با سوالات تالیفی بهترین گزینه برای داوطلبان هستند. آزمون‌های شبیه ساز کنکور می‌توانند داوطلب را نه تنها برای کنکور آماده کنند بلکه استرس آن‌ها را نیز کاهش دهند.

چرا باید از آزمون شبیه ساز کنکور استفاده کرد؟

آزمون سراسری یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های داوطلبان و دانش‌آموزان است. بسیاری از دانش‌آموزان زمان زیادی را صرف مطالعه درس‌های عمومی و تخصصی می‌کنند تا نتیجه مناسبی به دست آورند. اما گاهی اوقات این تلاش‌ها نتیجه مطلوبی ندارد.

6) مشورت با مشاوران تحصیلی

سوال چگونه رتبه برتر کنکور شویم نباید شما را نگران کند. اگر داوطلبان قبل از شما توانسته‌اند با روش‌های این مطلب بهترین رتبه را کسب کنند، این موضوع برای شما نیز امکان‌پذیر است. یکی دیگر از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید رتبه برتر کنکور شوید، مشورت با مشاور است.

مشاوران تحصیلی بهترین راهنمای شما در این مسیر هستند. سعی کنید از مشاورانی کمک بگیرید که خودشان از رتبه‌های برتر کنکور بوده‌اند. این موضوع موجب می‌شود آن‌ها واقعی‌ترین مشاوره را در اختیار شما قرار دهند. مشاوران می‌توانند با نشان دادن مسیر شما را تا رسیدن به موفقیت بیشتر کمک کنند.

7) حل تست‌های کنکور

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید آن را حتما انجام دهید، حل تست‌های کنکور در سال‌های اخیر است. بسیاری از رتبه‌های برتر، تست‌های کنکور سال‌های اخیر را حل می‌کنند. این موضوع موجب می‌شود آن‌ها با انواع سوالات آشنا شوند. چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟ تست‌های کنکور در سال‌های اخیر را حل کنید و نکات مهم آن را یادداشت کنید.

8) مطالعه خلاصه‌نویسی

چگونه رتبه برتر شویم؟ چگونه رتبه زیر 1000 بیاوریم؟ چگونه رتبه تک رقمی کنکور شویم؟ آیا این موضوع امکان‌پذیر است؟ بله رتبه برتر شدن در کنکور یک رویای دست یافتنی است. یکی دیگر از روش‌هایی که تقریبا تمامی داوطلبان از آن استفاده می‌کنند، خلاصه‌نویسی است.

شما باید بعد از مطالعه هر درس، نکته‌های مهم را یادداشت کنید. مطالعه خلاصه‌نویسی در طول هفته و در روزهای مانده تا کنکور بسیار اهمیت دارد. مطالعه خلاصه‌نویسی موجب می‌شود شما تمامی نکاتی را که قبلا یادداشت نموده‌اید را مطالعه نماید.

9) ساعت مطالعه زیاد

اگر می‌خواهید جزو نفرات برتر در کنکور باشید باید ساعات زیادی را مطالعه کنید. مطالعه دروس عمومی و تخصصی به صورت موازی و در ساعات طولانی به داوطلبان کمک می‌کند تا نتیجه بهتری بگیرند. ساعات مطالعه خود را در روز افزایش دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

بهترین روش مطالعه کنکور

بهترین روش مطالعه کنکور چیست ؟ این سوالی است که خیلی از داوطلبان از خود می پرسند. دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور از راه‌های زیادی برای مطالعه دروس استفاده می‌کنند. دروس عمومی و تخصصی روش‌های مطالعه متفاوتی با یکدیگر دارند.

10) استراحت کافی

قبولی در کنکور و پذیرش در دانشگاه یکی از مهم‌ترین آرزوهای داوطلبان است. اما یک نکته قابل تامل وجود دارد. سلامتی مهم‌ترین داشته شما در زندگی است. شما باید در کنار مطالعه، استراحت کافی نیز داشته باشید. شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق نه تنها ساعات مطالعه خود را افزایش دهید بلکه از استراحت کافی نیز برخوردار باشید.

11) دوری از فضای مجازی

داوطلبان و کنکوری‌های عزیز لطفا تا قبولی در دانشگاه از فضای مجازی دوری کنید. استفاده بیش از حد از اینترنت و فضای مجازی شما را از رسیدن به اهدافتان دور می‌کند. اگر می‌توانید با یک برنامه مشخص فقط ساعاتی از روز را برای فضای مجازی اختصاص دهید.

12) جمع بندی کنکور

آخرین مرحله برای قبولی در کنکور، جمع‌ بندی نهایی است. داوطلب باید چند روز مانده به کنکور تمامی مباحث درسی را جمع‌ بندی کند. بهتر است در این شرایط از خلاصه‌نویسی‌های خود استفاده کنید. این موضوع موجب می‌شود تمامی نقاط قوت و ضعف خود را پوشش دهید.

 13) تمرکز و انگیزه بالا

چگونه رتبه برتر شویم؟ چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟ این سوالات به هیچ عنوان نگران کننده نیستند. شما می‌توانید با انجام 12 اصل بالا به راحتی رتبه‌های مناسبی کسب کنید. اما هنوز یک نکته مهم باقی مانده است. تمرکز خود را افزایش دهید و با انگیزه به مسیر ادامه دهید. هیچ چیزی غیر ممکن نیست …

چگونه رتبه برتر کنکور تجربی شویم؟

چگونه رتبه برتر کنکور تجربی شویم نیز یکی دیگر از سوال‌های داوطلبان کنکوری است. داوطلبان گروه تجربی باید 13 روشی که معرفی کردیم را رعایت کنند. اما این تنها کافی نیست. داوطلبانی که می‌خواهند در رشته‌های تجربی در دانشگاه قبول شوند باید به ضرایب درس‌های تخصصی دقت زیادی داشته باشند.

درس‌هایی مانند زیست شناسی و فیزیک از اهمیت بسیار زیادی در گروه تجربی برخوردار هستند. اگر می‌خواهید رتبه مناسبی کسب کنید باید این درس‌ها را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

چگونه رتبه برتر کنکور ریاضی شویم؟

داوطلبان و دانش‌آموزان گروه ریاضی نیز باید به درس‌هایی مانند فیزیک و ریاضی اهمیت زیادی دهند. این دروس از اهمیت بسیار بالایی در کنکور ریاضی برخودار هستند. داوطلبانی که برای این دو درس، تراز بالایی کسب کنند شانس بیشتری برای کسب رتبه زیر 1000 و 100 دارند.

درصدهای لازم برای رتبه زیر 100

داوطلبان و دانش‌آموزان گروه ریاضی که در کنکور سراسری سال گذشته رتبه‌های زیر 100 کسب کردند دارای ترازهای زیر هستند:

گروه ریاضی

 • تراز شیمی: 44 درصد
 • تراز فیزیک: 66 درصد
 • تراز ریاضی: 89 درصد
 • تراز زبان انگلیسی: 20 درصد
 • تراز دین و زندگی: 65 درصد
 • تراز عربی: 81 درصد
 • تراز ادبیات فارسی: 64 درصد

گروه تجربی:

 • تراز شیمی: 88 درصد
 • تراز فیزیک: 84 درصد
 • تراز زیست شناسی: 95 درصد
 • تراز ریاضی: 83 درصد
 • تراز زبان انگلیسی: 63 درصد
 • تراز دین و زندگی: 100 درصد
 • تراز عربی: 67 درصد
 • تراز ادبیات فارسی: 68 درصد

نظرات رتبه‌های برتر در مورد حرف آخر


حرف آخر با حرف آخری‌ها در مورد اینکه چگونه رتبه برتر کنکور شویم

شاید تصور نکنید ولی تفاوت بین یک رتبه برتر کنکور و رتبه‌های سه رقمی تنها در چند تست است. چه عاملی این تفاوت را ایجاد می کند؟ بی دقتی از جمله عواملی است که می‌تواند باعث این تغییر رتبه شود. بارها مشاهده شده است که رتبه‌های برتر در آزمون‌های علمی با بی‌دقتی نتوانستند در آزمون کنکور جز افراد برتر باشند. چگونه برای رتبه برتر کنکور بودن دقت خود را افزایش دهیم؟ 

باید توجه کنیم که برای موفقیت در کنکور و جز رتبه‌های برتر بودن، عالم بودن بر مطالب درسی کافی نیست. رتبه‌های برتر کنکور همگی یک ویژگی مشترک دارند و آن هم دقت بالا است. دقت یک توانایی ذاتی نیست بلکه یک مهارت است که قابلیت پرورش دارد. اولین قدم از بخش انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت، دقت کردن است.

در ادامه عواملی که باعث می شوند مانند رتبه‌های برتر کنکور درس بخوانیم شرح داده شده است:

1- صبر و تحمل و نداشتن عجله در کنکور

 • چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟!
 • عموما باید افراد صبوری باشید.
 • گاها دانش‌آموزانی که در آزمون کنکور سوالات را خوب نمی‌خوانند به سرعت پاسخ می‌دهند.
 • این موضوع موجب می‌شود ضریب دقت آن‌ها کاهش پیدا کند.
 • این مورد در هنگام مطالعه دروس نیز اتفاق می افتد.

2- عدم سردرگمی بین خطوط

 • عموما در زمان مطالعه به راحتی با یک قلم می توانید خطوط درسی را دنبال کنید.
 • بسیاری از دانش‌آموزان از این مورد به راحتی عبور می‌کنند.
 • گاها مشاهده شده است که در آزمون کنکور خطوط سوال را گم می‌کنند و به دنبال سوال وقت خود را هدر می‌دهند.

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟ (معرفی بهترین روش‌ها)

3- کاهش بی دقتی ناخواسته

 • بسیاری از بی‌دقتی‌های ناخواسته زمانی رخ می‌دهند که با مطالب و سرفصل‌های آسان رو‌به‌رو می‌شوید.
 • در این موارد احساس رضایت از نوع عملکرد موجب می‌شود که توجه شما از نکات دور شود.
 • رتبه‌های برتر کنکور گاها این اشتباه را در جلسه کنکور نیز انجام می‌دهند که توجه آنان به سوالات بعدی و نکات آن را کم می‌کند.

چگونه مانند رتبه‌های برتر کنکور درس بخوانیم؟

 • ساده ترین راه افزایش هوشیاری در هنگام مواجهه با دروس ساده، دقت کردن است.
 • رتبه‌های برتر کنکور به  تمام سرفصل‌ها با یک دقت و یک اهمیت نگاه می‌کنند.
 • همیشه درس‌ها را با دقت و به صورت کامل مطالعه نمایید.
 • سعی کنید سرعت چشم و ذهن خود را هماهنگ نمایید تا با عبور چشم از کلمات مفهوم آن‌ها در ذهن شما بنشیند.
 • در این روش سعی کنید از یک قلم برای دنبال کردن سطور استفاده کنید تا کلمه‌ای را از قلم نیندازید.
 • رتبه کنکور مناسب با دقت، هماهنگی و پشتکار به دست می‌آید.

رتبه ‌های برتر کنکور از چه روش‌هایی برای انتقال مطالب به حافظه بلند مدت استفاده می‌کنند؟

اگر که چشم و ذهن شما هماهنگ نیست می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • کتاب را وارونه بگیرید و از سمت راست شروع به خواندن کنید.
 • سعی کنید دست خود را در زیر کلمات، هماهنگ با چشم حرکت دهید.
 • هدف از این کار هماهنگی ذهن و چشم است.
 • در کنکور، بسیاری از رتبه‌های برتر در هنگام مطالعه سوالات به دور کلمات و موارد مهم دایره می‌کشند تا توجه را به آنان جلب کنند.
 • برای مطالعه دروس نیز سعی کنید موارد مهم را با خودکارهای رنگی و یا خط کشیدن به زیر جملات تفکیک نمایید.
 • رتبه  های برتر کنکور برای تمام درس ها وقت می گذارند.
 • سعی نمایید بین دروس فرق قائل نشوید.
 • هر درس در جایگاه خود مهم است و در آزمون برای دریافت رتبه کنکور خوب می‌تواند مهم و چالش ساز گردد.
 • اکثر رتبه‌های برتر برای به خاطر سپردن مطالب مهم، از روش نکته‌برداری استفاده می‌کنند.
 • یادداشت نمودن کلمات کلیدی باعث تقویت حافظه و موفق بودن در کنکور می‌شود.
چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

زمان‌بندی در درس خواندن

 • یکی دیگر از تکنیک‎های رتبه‌های برتر برای اخذ رتبه کنکور، تنظیم وقت است.
 • یک دانش آموز اگر مایل است جز رتبه‌های برتر باشد باید تکنیک‌های مدیریت زمان را فرا بگیرید.
 • سعی نمایید برای هر درس به میزان همان درس وقت بگذارید.
 • افراط و تفریط موجب می‌شود تا نتیجه عکس ببینید.
 • رتبه‌های برتر بر اساس توانایی و سرعت خود، حجم مطالعه و زمان را مشخص می‌نمایند.
 • رتبه‌های برتر کنکور معمولا پس از مطالعه هر سرفصل، تست‌های مربوط به آن بخش را بررسی می کنند تا با روال تست زنی آشنا شوند.
 • برای موفقیت در کنکور پیشنهاد می‌شود در انتهای هر هفته به صورت دوره ای تست‌های کنکور حل شود.

نکته‌برداری هنگام مطالعه

 • خیلی از دانش‌آموزان تصور می‌کنند برای رتبه برتر شدن مطالعه زیاد لازم است.
 • اما پیشنهاد ما به شما 9-10 ساعت مطالعه با بازدهی خوب است.
 • در زمان خستگی از مطالعه بپرهیزید و به هیچ عنوان از خواب صرف نظر ننمایید.

شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌ریزی‌های حرف آخر و نظرات رتبه‌های برتر کنکور به کانال تلگرام حرف آخر مراجعه کنید. اگر به دنبال مقاله یا مطلبی هستید می‌توانید در قسمت پیشنهادات مقاله‌های پیشنهادی خود را با ما در میان بگذارید.

جمع بندی کنکور ۹۹, حذف کنکور ۱۴۰۰, رتبه برتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.