چگونه رتبه برتر کنکور شویم ؟

شاید تصور نکنید ولی تفاوت بین یک رتبه برتر کنکور و رتبه های سه رقمی گاها تفاوت در چند تست است. چه عاملی این تفاوت را ایجاد می کند؟ بی دقتی از جمله عواملی است که می تواند باعث این تغییر رتبه شود. بارها مشاهده شده است که رتبه های برتر آزمون های علمی با بی دقتی نتوانستند در آزمون کنکور جز افراد برتر باشند. چگونه برای رتبه برتر کنکور بودن دقت خود را افزایش دهیم؟ در این مطلب از سایت حرف آخر به تشریح این موضوع می پردازیم

باید توجه کنیم که برای موفقیت در کنکور و جز رتبه های برتر بودن، عالم بودن بر مطالب درسی کافی نمی باشد. رتبه های برتر کنکور همگی یک ویژگی مشترک دارند و آن هم دقت بالا است. دقت یک توانایی ذاتی نیست بلکه یک مهارت است که قابلیت پرورش دارد. در بیانی تخصصی تر اولین قدم از بخش انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت، دقت کردن است.

در ادامه عواملی که باعث می شوند مانند رتبه های برتر کنکور درس بخوانیم و با دقت باشیم شرح داده شده است:

  • صبر و تحمل و عدم نداشتن عجله در کنکور:

عموما افراد صبوری هستند. گاها دانش آموزانی که در آزمون کنکور سوالات را خوب نمی خوانند و در پاسخ دهی عجله می کنند، ضریب دقت خود را کاهش می دهند. این مورد در هنگام مطالعه دروس نیز اتفاق می افتد. در مواقعی که از مطالب سریع و بدون درک مفاهیم گذشت کنیم باعث می شود تا مطالب در حافظه بلند مدت ننشیند و خطا را در کنکور افزایش دهد.

  • عدم سردرگمی بین خطوط:

عموما در زمان مطالعه به راحتی با یک قلم می توانند خطوط درسی را دنبال کنند. بسیاری از دانش آموزان از این مورد به راحتی عبور می کنند و گاها مشاهده شده است که در آزمون کنکور خطوط سوال را گم می کنند و به دنبال سوال وقت خود را هدر می دهند.

  • کاهش بی دقتی ناخواسته:

بسیاری از بی دقتی های ناخواسته زمانی رخ می دهند که با مطالب و سرفصل های آسان رو به رو می شوید. در این موارد احساس رضایت از نوع عملکرد باعث می شود که توجه شما از نکات دور شود. رتبه های برتر کنکور گاها این اشتباه را در جلسه کنکور نیز انجام می دهند که موجب می شود توجه آنان به سوالات بعدی و نکات آن کم شود.

چگونه مانند رتبه های برتر کنکور درس بخوانیم ؟

ساده ترین راه افزایش هوشیاری در هنگام مواجهه با دروس ساده، دقت کردن است. رتبه  های برتر کنکور به  تمام سرفصل ها با یک دقت و یک اهمیت نگاه می کنند. هیچ گاهی از سرفصلی به دلیل آسانی گذر نکنید زیرا این امر موجب می شود نکات طلایی آن را که می تواند در کنکور چالش ایجاد نماید، در نظر نگیرید.

همیشه درس ها را با دقت و به صورت کامل مطالعه می نمایند. سعی کنید سرعت چشم و ذهن خود را هماهنگ نمایید تا با عبور چشم از کلمات مفهوم آن ها در ذهن شما بنشیند. در این روش سعی کنید از یک قلم برای دنبال کردن سطور استفاده کنید تا کلمه ای را از قلم نیندازید. رتبه کنکور مناسب، با دقت، هماهنگی و پشتکار به دست می آید.

رتبه  های برتر کنکور از چه روش هایی برای انتقال مطالب به حافظه بلند مدت استفاده می کنند؟

اگر که چشم و ذهن شما هماهنگ نیست می توانید از روش زیر استفاده کنید:

کتاب را وارونه بگیرید و از سمت راست شروع به خواندن کنید. سعی کنید دست خود را در زیر کلمات، هماهنگ با چشم حرکت دهید. هدف از این کار هماهنگی ذهن و چشم است. در کنکور، بسیاری از رتبه های برتر در هنگام مطالعه سوالات به دور کلمات و موارد مهم دایره می کشند تا توجه را به آنان جلب کنند. برای مطالعه دروس نیز سعی کنید موارد مهم را با خودکار های رنگی و یا خط کشیدن به زیر جملات تفکیک نمایید.

رتبه  های برتر کنکور برای تمام درس ها وقت می گذارند. سعی نمایید بین دروس فرق قائل نشوید. هر درس در جایگاه خود مهم است و در آزمون برای دریافت رتبه کنکور خوب می تواند مهم و چالش ساز گردد. توجه داشته باشید هرچه شما با دقت بیشتر مطالب را فرا بگیرید در زمان کنکور می توانید با اطمینان بیشتر سوالات را پاسخ دهید.

اکثر رتبه  های برتر برای به خاطر سپردن مطالب مهم، از روش نکته برداری استفاده می کنند. یادداشت نمودن کلمات کلیدی باعث تقویت حافظه و موفق بودن در کنکور می شود.

زمان بندی در درس خواندن

یکی دیگر از تکنیک های رتبه های برتر برای اخذ رتبه کنکور خوب، تنظیم وقت می باشد. همان گونه که در مطالب قبلی نیز عنوان شد، عجله کردن باعث بی دقتی و عدم موفقیت در آزمون کنکور می شود. یک دانش آموز اگر که مایل است جز رتبه های برتر باشد باید تکنیک های مدیریت زمان را فرا بگیرید.

سعی نمایید برای هر درس به میزان همان درس وقت بگذارید. افراط و تفریط باعث می شود تا نتیجه عکس ببینید. برای زمان بندی دروس دقت نمایید که سرعت شما در مطالعه تاثیر بسیاری در برنامه ریزی دارد. رتبه های برتر بر اساس توانایی و سرعت خود، حجم مطالعه و زمان را مشخص می نمایند. اگر که این زمان بندی به درستی انجام نشود منجر به عجله نمودن و افزایش بی دقتی می شود.

رتبه های برتر کنکور معمولا پس از مطالعه هر سرفصل، تست های مربوط به آن بخش را بررسی می کنند تا با روال تست زنی آشنا شوند. برای موفقیت در کنکور پیشنهاد می شود در انتهای هر هفته به  صورت دوره ای، تست های مربوط به مطالب مطالعه شده، با زمان بندی آزمون گرفته شود.

نکته برداری هنگام مطالعه

خیلی از دانش آموزان تصور می کنند برای رتبه برتر شدن مطالعه زیاد لازم است اما پیشنهاد ما به شما ۹-۱۰ ساعت مطالعه با بازدهی خوب است. در زمان خستگی از مطالعه بپرهیزید و به هیچ عنوان از خواب صرف نظر ننمایید. رتبه کنکور برای همه ی دانش آموزان مهم است اما یقین بدانید ۵ ساعت مطالعه مناسب بهتر از ۱۰ ساعت مطالعه بی کیفیت است.

, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست