کاهش استرس کنکور با ۵ راهکار ساده در خانه

در مطالب قبلی به موضوع استرس در کنکور پرداختیم و راهکارهایی برای کاهش استرس کنکور نیز ارائه دادیم و نکات خوبی نیز بیان کردیم در این مطلب از سایت حرف آخر به شما ۵ راهکار ساده خواهیم آموخت. این ۵ راهکار به کاهش استرس کنکور در شما کمک موثری خواهد نمود. متاسفانه وجود استرس ازجمله استرس کنکور در زندگی نه تنها باعث حل مشکلات نمی شود بلکه ممکن است داوطلب را از ادامه تلاش و فعالیت برای قبولی در کنکور باز دارد. البته استرس تحصیلی همواره دربین دانش آموزان و دانشجویان بوده و خواهد بود و یک امر طبیعی می باشد.

 

کاهش استرس کنکور با ۵ راهکار ساده در خانه

کاهش استرس کنکور با ۵ راهکار ساده در خانه

مقدار کمی از استرس به خودی خود ایراد ندارد. در ادامه ۵ روش بسیار ساده جهت کاهش استرس بخصوص هنگام مطالعه را برایتان ذکر می کنیم. امیداوریم برایتان مفید واقع شود.

۱- بشمارید: شمارش اولین روش کاهش استرس کنکور

کاهش استرس کنکور با ۵ راهکار ساده در خانهیک روش موثر برای برخورد با موقعیت های استرس آور شمارش اعداد است. این کار به شما کمک می کند تا از لحاظ فکری و روانی از لحظه استرس آور دور شوید و چندین ثانیه به شما وقت می دهد تا خود را از آن شرایط رها کنید. پس از احساس آرامش مجدد دوباره مطالعه ادامه دهید. یقین داشته باشید در وضعیت بهتری قرار خواهید گرفت. در ضمن هنگام مطالعه به کنکور فکر نکنید این امر تا حد زیادی نیز به کاهش استرس کنکور کمک می کند. بعضی از مشاوران اعتقاد دارند که شمارش معکوس از انتها به ابتدا می تواند نتایج خوبی داشته باشد.

۲- موقتا از محیط استرس زا بگریزید

روش دیگر برای کاهش استرس کنکور فرار از محیط استرس زا می باشد. هنگامی که در خود استرس شدیدی احساس می کنید بهتر است خود را از محیط دور کنید. کمی قدم زده و نفسی تازه کنید و به محیطی بروید که بتوانید فکر خود را از مسائل دغدغه آور رها کنید. البته منظور این نیست که کاملا میدان را خالی کنید. برای چند لحظه ترک موقعیت کنید و مجدد با فکری آزاد و آسوده به محل مراجعت کنید . این محل می تواند مکان مطالعه شما یا هر جای دیگری باشد. این کار به کاهش استرس کنکور نیز کمک می کند و باعث تمرکز بهتر روی مطالعه می شود. آرامش داشته باشید و با آرامش برای کنکور درس بخوانید تا زمان هم راحت تر بگذرد.

۳- کاهش استرس کنکور با تمرین فشار دادن جسم: جسمی را در دستتان فشار دهید

در هنگام استرس کنکور و مطالعه تخلیه انرژی اضافه و انباشته بدن یک انر ضروری می باشد. بعضی ها این کار را با ضربه زدن به چیزی یا پرتاب یک شی و یا شکست یک جسم ساده انجام میدهند. بعضی داوطلبان کنکور هم کاغذ یا هر جسمی که جلوی آنهاست را پاری می کنند. شاید بهترین راه فشردن یک جسم در دست باشد. بعضی داوطلبان کنکور نیز با مچاله کردن کاغذهای چرکنویس به کاهش استرس کنکور خود کمک می کنند. این کار تا حدودی نیز آنها را آرام می کند. معمولا فشردن یک شی در دست باعث کاهش استرس کنکور و دغدغه می شود.

شما می توانید یک حلقه تقویت کننده مچ دست را فشار دهید.

یا هر وسیله ای که به شما صدمه نزند را درهنگام استرس فشار دهید.

البته توام کردن این روش باسایر روشها میتواند اثربهتری درکاهش استرس کنکور داشته باشد.

 

کاهش استرس کنکور با ۵ راهکار ساده در خانه

۴- سخت نگیرید تا دچار استرس کنکور نشوید

وقتی به دلیل مطالعه مبحث خاصی از یک درس به هر دلیل دچار استرس می شوید از خودتان سوال کنید که آیا این وضوع آنقدر اهمیت دارد که به خاطر آن دچار پریشانی شوید. می توانید آن مبحث را رها کنید و به مطالعه مبحث دیگری بپردازید. یا یک درس دیگر را بخوانید. در خصوص مسائل زندگی که منجر به استرس کنکور داوطلبان می شود نیز قضیه به همین شکل است. واقعیت این است که اکثر مسائل امروزه که باعث استرس می شوند تهدیدی برای زندگی به شمار نمی رود.

مثلا لحظه ای با خودتان بشینید و بیندیشید نتیجه کنکور هر چه باشد از دو حالت خارج نمی شود یا دانشگاه قبول میشوم یا نمیشوم. اگر دانشگاه قبول شدم که چه بهتر اما اگر قبول نشدم دنیا که به آخر نرسیده است. با وجود مشکلاتی که ممکن است سر راه کنکور شما سبز شود تفکیک مسادل مهم و تعیین کننده در موفقیت کنکور شما از آنچه که می تواند جلوی موفقیت تان را بگیرد می تواند یک عامل تعیین کننده باشد. و همین امر باعث کاهش استرس کنکور در شما می شود.

کمی موقعیت ها را راحت تر بگیرید.

می تواند باعث کاهش استرس کنکور و فشارهای روانی ناشی از آن شود.

۵- برای کاهش استرس کنکور چند دقیقه ای نفس عمیق بکشید

نفس عمیق کشیدن اثرات حیات بخش زیادی دارد.

نفس عمیق میتواند در آرام نمودن شما بسیار موثر باشد.

هنگام استرس سه نفس عمیق بکشید.

در فاصله هر دم و بازدم مکث لازم را حفظ کنید.

دم را از بینی بکشید و بازدم را از دهان بیرون دهید.

در هنگام دم و بازدم بدن خود را کاملا رها کنید.

ذهن خود را ازتمام مسائل جدا کنید.

به کاهش استرس کنکور در خودتان کمک کنید.

خود را از لحاظ جسمانی و روانی آرام کنید.

اگر کمی با تمام روشهای مختلف رهایی از استرس آشنا شوید می بینید که در کلیه روشها و تکنیک های موجود حرکت ها با ریتم های تنفسی خاص و نفس های عمیق شروع می شود. در این روش ها بر ریتم تنفس تاکید بسیار شده است. سعی کنید برای خود شرایطی را مهیا کنید تا بتوانید بدون استرس کنکور و یا با استرس کمتری نسبت به کنکور مطالعه کنید.

 

کاهش استرس کنکور با ۵ راهکار ساده در خانه

سخن آخر از حرف آخر

بدون شک بهترین روش کاهش استرس کنکور را هر داوطلب با توجه به موقعیت خود می تواند برای خود تشخیص دهد. اما در این راه مشاوران حرف آخر می توانند راهنمای شما در تشخیص روشهای درست کاهش استرس کنکور باشند. بنابراین در صورتی که نیاز به مشاوره در خصوص کاهش استرس کنکور بودید می توانید با مشاوران برتر حرف آخر تماس حاصل نمایید.

برای ارتباط با مشاوران حرف آخر تماس بگیرید.

 

0/5 ( 0 نظر )

پست های مرتبط

No results found

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست