ادبیات کنکور را چگونه ۱۰۰ بزنیم ؟

ادبیات کنکور اولین درسی هست که بعد از گشودن دفترچه سوالات کنکور با آن مواجه می شوید. درسی که تقریبا واسه کسی غول نیست چون حداقل همه فکر میکنن زبان خودشونه و کم و بیش بلدن وقراره درصد بالایی بیارن

این درس برای همه‌ی گروه‌های آموزشی به عنوان درس عمومی، ضریب (۴) یعنی بالاترین ضریب رو داره. میانگین نمره‌ی درس ادبیات قبول‌شدگان کنکور در یکی از سالهای اخیر در گروه ریاضی ۱۲/۳۰، تجربی ۸۰/۳۵، انسانی ۱۵/۲۵، هنر ۹۴/۳۱ و گروه زبان ۰۱/۴۱ درصده همان‌طور که نمرات نشون می‌دهه، رقابت در این درس در دو گروه زبان‌های خارجی و تجربی بیش‌تر از سایر گروه‌هاست .

۲۵سوال ادبیات رو داوطلبان باید در مدت ۱۸ دقیقه جواب بدن . ۱۸ دقیقه ای که به نظر میرسه با توجه به سوالات نسبتا دشوار ادبیات باید خیلی هوشمندانه مدیریت بشه  . با توجه به سوالات اخیر ادبیات نداشتن تسلط کافی رو یه مطلب نمیتونه جوابگوی سوالات باشه و وقت زیادی هم به هدر میره

به کنکوری ها توصیه میکنم زیاد سراغ سوالات کنکور اخیر نردوند تا بعدا بتونن خودشون رو با این سوالات بسنجن ولی اینجا بحثه روش حل و تحلیله نه صرفا پیدا کردن گزینه جواب .

ادبیات کنکور

ادبیات کنکور

سوالات ادبیات به طور حدودی  به این شکل طرح میشه :

لغت (۳ تست ) املا (۲ تست ) تاریخ ادبیات (۳ تست ) ارایه ( ۳ تست ) زبان فارسی ( ۵ تست ) قرابت ( ۹ تست )

هر چهار کتاب ( ادبیات ۲ و ۳ و عمومی و زبان فارسی ) باید به طور کامل مطالعه شوند اما ان چه که در این کتاب ها اهمیت داره و استاد منتظری در تدریس خود به آنها پرداخته اند به این شکله :

کتب ادبیات ۲ و ۳ 

دارای حدود ۱۳ سوال در کنکور هستند .این کتب به خصوص در درس های ابتدایی تر دارای متن های ساده و روانی هستند که استاد منتظری  با بیرون کشیدن نکات مهم و املایی و معنایی برخی کلمات دشوار و با گذاشتن آن ها در اختیار داوطلب نیازی به مطالعه ی مجدد این دروس نیست . بنابر این از دروسی مانند گلدسته ها و فلک ان چه که اهمیت دارد قسمت تاریخ ادبیات قبل از درس و معانی و املای کلمات و برخی نکاتی است که استاد منتظری در DVD ها به آنها اشاره کردند و شما هم همون جا یادداشت کنید . پس در یک دستورالعمل کلی اغلب متون کتب دوم و سوم نیاز به مطالعه ی دقیق مجدد ندارند . البته باید یه توضیح کوچیک بدم و اینکه ممکنه از جملات این کتب برای سوالات زبان فارسی استفاده بشه پس اشنایی با متون قطعا مفیدتر خواهد بود که استاد این کار رو هم در حد لزوم انجام داده اند.

اما بخش مهم این دو کتاب اشعار ، معانی و اعلام هستند .

شعرهای این دو کتاب مهمترین منابع تست از این دو کتاب هستند (تقریبا حدود ۶ سوال از ۹ سوال قرابت  )

در قدم اول چیزی که در DVD های ما استاد منتظری در اولویت قرار داده اند ، الفبای این قسمت محسوب میشه اینه که شما بتونین معنی و مفهوم شعر رو بفهمین و بتونین تو یه جمله بیانش کنین و حتی برای بعضی بیت های دشوار که استاد بیان میکنند کنارشون این مفاهیم رو یادداشت کنین .

و هدف دوم استاد منتظری  فهمیدن ( و نه دونستن ) ارایه های اشعار کتاب هست تا همه رو بتونین متوجه بشین که چه ارایه ای و چرا داره و یادتون باشه که بسیاری از ارایه های اشعار کنکور متشابه اشعار کتاب هستند .

قسمت اعلام و لغات هم که نیاز به توضیح نداره که از همون کتاب باید خیلی خوب دوره شن و با توجه به تصویر سازی عالی استاد منتطری و توضیح اعلام به شکل داستان و شعر نیاز به کتاب تست خاصی هم نیست

زبان فارسی (۳)

شامل ۵ سواله که اغلب بخش های زیر رو در بر میگیره

نگارش

جمله­ی ساده و اجزای آن

ساختمان واژه و نقش دستوری واژه

واژه و تکواژ

وابسته­ های وابسته

البته همون طور که میدانید در سالهای اخیر شیوه های جدیدی از سوالات زبان فارسی هم وارد میدان شد و برخلاف قبل که شاید هیچ نیازی به مطالعه ی کتاب زبان فارسی  نبود کم کم باید با این کتاب بیشتر ارتباط برقرار کنیم و استاد منتظری درDVD های مؤسسه حرف آخر ذره بینشون رو بالای سر مطالب این کتاب هم قرار دادن .

با این حال اغلب سوالات زبان فارسی باز هم در همون چارچوب قدیمی قرار میگیره . پس باید بیشتر تمرکزمون روی همون پنج بحث اصلی باشه که کتب تست معرفی خواهند شد .

زبان و ادبیات عمومی

این کتاب در واقع سخت ترین کتاب ادبیات کنکور محسوب میشه و با این که در سال های متوالی از حجم و مطالب سنگینش کاسته شده ولی هنوزم روی دوش بسیاری از کنکوری ها سنگینی میکنه . از این کتاب حدود ۵ سوال طرح میشه ولی باید دقت داشت فهم این کتاب مهمترین قسمت برای فهم ادبیات کنکوره پس نمیشه ازش چشم پوشید.

در تدریس استاد منتظری تمام قسمت های این کتاب حایز اهمیتند . از متون اون گرفته که به صورت سوال برای قرابت و یا زبان فارسی طرح میشوند تا اشعار و لغات املایی فراوان . ایشون سعی کردن  جمله جمله ی این کتاب رو برای شما تشریح کنن تا قدرت توضیحش رو داشته باشین . کسایی که برای رتبه های برتر تلاش میکنن هم میتونن روی دروس مهمی مثل کویر و .. از نظر زبان فارسی بررسی کنن که حتما مفید خواهد بود .استاد منتظری بیت های این کتاب را مانند کتب ۲ و ۳  با بیت هایی که تناسب مفهمومی دارن مقایسه و بررسی نموده اند

مهم ترین کتابی که واسه ادبیات باید خوب بخونین و استاد منتظری درDVD ها به آن اهمیت داده اند قرابت معنایی هست .. یعنی حدود ۸ سوال… سعی کنید خوب معنی شعر رو بفهمید … حتی بعضی ها رو کنار بیت بنویسین..

معنی کلمات و تاریخ ادبیات رو باید خوب بلد باشین چون جدیدن سوالای کلمه اینجوری شده که میگه چند تا از این معنی ها یا کتابا درست نیست … پس تسلطتون باید زیاد باشه …که اگر با تدریس استاد پیش برین به تسلط خواهید رسید

۴/۵ ( ۲ نظر )
, , ,

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست